Temat: Pentax K100D Super - warto?

Hej,

Potrzebuję w miarę szybkiej foto rady - wyczaiłem ogłoszenie z w miarę pewnego źródła gdzie gość chce pozbyć się rzeczonego body - Pentaxa k100D super + obiektyw kit 18-55 za 400 nowych polskich.
Watro się w to pchać?

http://www.optyczne.pl/496-Pentax_K100D … aratu.html

Ostatnio edytowany przez grzybson (2013-02-21 13:33:11)

grzybson/SSG^NG

2

Odp: Pentax K100D Super - warto?

Ja bym się nie pchał w niezbyt popularne systemy. Nie wiem jak jest z dostępnością obiektywów do Pentaxa - może jest dobrze. Sam zakupiłem aparat m42 i teraz żałuję bo szkła są w cenach jak dla pełnej klatki Canona.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

3

Odp: Pentax K100D Super - warto?

Ja bym w tej cenie coś canona eos 350D i w górę poszukał. Chociaż sam aparat niezły i ma optyczną stabilizację obrazu !

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

4

Odp: Pentax K100D Super - warto?

Akurat pierwsze co bym zrobił po zakupie jakiegokolwiek cyfrowego lustra, to właśnie kupiłbym adapter na m42 - posiadam kilka (całe trzy) szkła od zenita na M42: 2.8/37mm, 2/58mm, 3.5/135mm.

grzybson/SSG^NG

5

Odp: Pentax K100D Super - warto?

Chciałem napisać m43 :)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

6

Odp: Pentax K100D Super - warto?

postaraj się znależc aparat o mniejszym iso  np iso 40 lub 50  bo iso 200 to amatorszczyzna ,zdjęcia bedą lepsze  ,swiadczy to też o dobrej optyce i jasnej matrycy wysokie iso oznacze tęczówke na zdjęciach porzez sztuczne zwiększanie jasnosci

Bucik Na Trola

Odp: Pentax K100D Super - warto?

M43 to zupełnie inny gwint i ciężko z przejściówkami. Do Canonów bezproblemowo podepniesz obiektywy M42, przejściówka kosztuje grosze. Pytanie po co? Te obiektywy bardzo słabo pracują na cyfrowych matrycach.

8

Odp: Pentax K100D Super - warto?

garynerwus napisał/a:

postaraj się znależc aparat o mniejszym iso  np iso 40 lub 50  bo iso 200 to amatorszczyzna ,zdjęcia bedą lepsze  ,swiadczy to też o dobrej optyce i jasnej matrycy wysokie iso oznacze tęczówke na zdjęciach porzez sztuczne zwiększanie jasnosci


A jaki aparat ma iso 40 lub 50 pytam całkiem poważnie? Rozumiem że cyfra?
5d2 zaczynamy od iso100
1ds mark III zaczynamy od iso100 (jest 50 ale w jakimś tam trybie rozszerzonym i nie dostęnym na AV bądź M ???)

Swoją drogą pchanie się w Pentaxa nie jest dobre, wcześniej czy później zapragniemy tele bądź innych a do tego systemu do ich jest jak na lekarstwo.

Dla mnie najlepszy i wbrew pozorom najtańszy system to canon.

Ostatnio edytowany przez AS... (2013-02-21 15:01:12)

Odp: Pentax K100D Super - warto?

Takie niskie Iso jak 40 albo 50 to oprócz głuptaków mają cyfrowe średnie formaty. Cyfrowe lustrzanki zazwyczaj startują z Iso 100 albo 200, te z wyższej półki mają rozszerzane czasami do 50, ale to jest softem robione a nie matrycą. Ogólnie niskie  Iso nic nie znaczy, lustrzanka na Iso 100 da ci lepsza jakość niż głuptak z Iso 50. To kwestia rozmiaru matrycy jest.

10

Odp: Pentax K100D Super - warto?

General_Specific napisał/a:

Takie niskie Iso jak 40 albo 50 to oprócz głuptaków mają cyfrowe średnie formaty. Cyfrowe lustrzanki zazwyczaj startują z Iso 100 albo 200, te z wyższej półki mają rozszerzane czasami do 50, ale to jest softem robione a nie matrycą. Ogólnie niskie  Iso nic nie znaczy, lustrzanka na Iso 100 da ci lepsza jakość niż głuptak z Iso 50. To kwestia rozmiaru matrycy jest.

niestety mylisz się bo jesli chodzi o cyfrowe to sprawa wygląda tak:

Czułość aparatu cyfrowego

Ładunek generowany światłem w pikselu jest następnie przetwarzany na napięcie i "obrabiany" przez układy elektroniczne aparatu. Napięcie proporcjonalne do natężenie światła padającego na dany piksel możemy wzmocnić, tak, jak wzmacnia się np. muzykę z płyty CD. Wzmacnianie tych napięć, to zwiększanie czułości całego aparatu. Zbyt duże wzmocnienie powoduje jednak pojawianie się zakłóceń, co prowadzi do pogorszenia jakości zdjęcia.
Możliwość wzmacniania sygnału pochodzącego z matrycy umożliwia regulację czułości aparatu, jako całości. Im mniejszą czułość ustawimy, tym lepsza jakość zdjęcia, o ile warunki świetlne pozwolą na wykonanie go przy tej czułości.


czyli statyw + niskie iso + długi czas naświetlania = zdjęcie żyleta


małe iso np 400 + krótki czas naświetlania+bez statywu =  tęczówka ,słabe nasycenie kolorów, kiepska głebia= pieciolatek
z iphonem

Ostatnio edytowany przez garynerwus (2013-02-21 15:20:43)

Bucik Na Trola

Odp: Pentax K100D Super - warto?

Nie nie mylę się. Bawię się półprofesjonalnie w foto więc wiem o czym piszę. Ten pentaks jest starusieńki ale spokojnie do ISO 800 powalczy na nim. I dostanie o wiele lepsze efekty niż z jakieś małpki nawet z ISO 40. No i od kiedy głębia ostrości ma coś wspólnego z ISO? Zależy od ogniskowej, przesłony i rozmiaru matrycy.

Ostatnio edytowany przez General_Specific (2013-02-21 15:26:08)

12

Odp: Pentax K100D Super - warto?

garynerwus napisał/a:
General_Specific napisał/a:

Takie niskie Iso jak 40 albo 50 to oprócz głuptaków mają cyfrowe średnie formaty. Cyfrowe lustrzanki zazwyczaj startują z Iso 100 albo 200, te z wyższej półki mają rozszerzane czasami do 50, ale to jest softem robione a nie matrycą. Ogólnie niskie  Iso nic nie znaczy, lustrzanka na Iso 100 da ci lepsza jakość niż głuptak z Iso 50. To kwestia rozmiaru matrycy jest.

niestety mylisz się bo jesli chodzi o cyfrowe to sprawa wygląda tak:

Czułość aparatu cyfrowego

Ładunek generowany światłem w pikselu jest następnie przetwarzany na napięcie i "obrabiany" przez układy elektroniczne aparatu. Napięcie proporcjonalne do natężenie światła padającego na dany piksel możemy wzmocnić  . Wzmacnianie tych napięć, to zwiększanie czułości całego aparatu. Zbyt duże wzmocnienie powoduje jednak pojawianie się zakłóceń, co prowadzi do pogorszenia jakości zdjęcia.
Możliwość wzmacniania sygnału pochodzącego z matrycy umożliwia regulację czułości aparatu, jako całości. Im mniejszą czułość ustawimy, tym lepsza jakość zdjęcia, o ile warunki świetlne pozwolą na wykonanie go przy tej czułości.


czyli statyw + niskie iso + długi czas naświetlania = zdjęcie żyleta


małe iso np 400 + krótki czas naświetlania+bez statywu =  tęczówka ,słabe nasycenie kolorów, kiepska głebia= pieciolatek
z iphonem


z resztą spróbój zrobić zdjęcie księżyca z wyrażnymi kraterami tak żeby ci nie wyszła  "żarówka"

ja to robie na iso 50 ,naswietlanie 10 sekund  ,jasność   -10    ,zrób to na iso 200

Ostatnio edytowany przez garynerwus (2013-02-21 15:28:14)

Bucik Na Trola

Odp: Pentax K100D Super - warto?

Co za problem? Na każdym ISO ci zrobię takie zdjęcie, kwestia dobrania przesłony i czasu naświetlania, ale po to masz światłomierz w aparacie żeby to ustawić.

14

Odp: Pentax K100D Super - warto?

pierwsze zrób księżyc na różnym iso a póżniej porównaj je     bo możę jeszcze nie robiłeś

Bucik Na Trola

Odp: Pentax K100D Super - warto?

Robiłem, szum zaczyna wyłazić na moim aparacie dopiero w okolicach iso 3200. Z ciekawości, czym ty robisz zdjęcia że iso 400 ci daje taką słabą jakość? Bo może być jak w tym przysłowiu, ty o zupie ja o dupie sobie gadamy.

Ostatnio edytowany przez General_Specific (2013-02-21 16:02:25)

16

Odp: Pentax K100D Super - warto?

A zdradzisz jaki to aparat ?

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

Odp: Pentax K100D Super - warto?

5 mark III canona. Do 1600 jest gładziutko.

18

Odp: Pentax K100D Super - warto?

To wile tłumaczy :)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

19

Odp: Pentax K100D Super - warto?

no to masz wysoką pułke bo taki nowy majątek kosztował,chyba kilkanaście tysiaków ,a gościu się pytał o  kiepskiego średniaka



5 mark III  ma zajebistą matryce ,więc  słabych warunków się nie boi



myśle żę zamiast tego pentaxa lepiej niech kupi nikona D40   bo za 400zł można kupić fajny zestaw

a jest to dużio lepszy aparat

Ostatnio edytowany przez garynerwus (2013-02-21 16:22:38)

Bucik Na Trola