1

Temat: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

Witam
zamontowałem wszystko w osiemsetce, wg poradnika na stronie Lotharka. Menu (help+reset) działa poprawnie Q-meg się odpala itd., jednak podczas testów mam kupę błędów, z tego co udało mi się do tej pory ustalić:

1. Przy ustawieniu jakiejkolwiek rozszerzonej pamięci i próbie odpalenia dem/gier wymagających tej pamięci są zwiechy, "krzaki", przerwy itd.
2. Bez użycia pamięci rozszerzonej wszystko raczej działa poprawnie.
3. W Self teście Audio nie pokazują się nutki tylko następuje bardzo szybkie przełączanie między kanałami od 1-4 i tak w kółko (na razie nie mam podłączonego kabla audio więc nie wiem czy coś słychać)
4. Próby odpalenia dem/gier były przy pomocy Sio2SD i SIDE 2, na innym kompie z 1MB wszystko działa poprawnie
5. 6502 grzeje się bardziej niż inne układy (ale to chyba normalne?)

Uważam że wszystko podłączyłem dobrze, przed rozszerzeniem komputer był gruntownie testowany.
Mam wątpliwości jedynie do sygnałów z procesora, zrobiłem wg Lotharka jak tu http://lotharek.pl/cms/menadzer_plikow/CPU.jpg

A na tej stronie http://www.nightfallcrew.com/05/01/2012 … tallation/ widać podłączenia blisko złącza expansion, jednak po sprawdzeniu miernikiem prawie wszystkie te ścieżki NIE SĄ zwarte z podanymi przez Lotharka pinami.

Proszę o porady.

2

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

3. normalne - tak se spaczowalem rom i o tym zapomnialem...
pozostale nie normalne - proponuje udac sie do Lotharka w celu weryfikacji montazu/samej plytki

przechodze na tumiwisizm

3

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

prosze o zdjecie instalacji

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

4

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

zerknij na http://spiflash.org/atari/ultimate/inst … -800xl.jpg - moze to naprowadzi cie?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

5

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

ok, dziś wieczorkiem podrzucę foty itd. na razie mam dzieciaka chorego i muszę się nim zająć :)

@jellonek: właśnie o to mi chodziło i te ścieżki nie są zwarte z pinami proca, przynajmniej nie wszystkie.

Ostatnio edytowany przez stRing (2013-03-07 16:32:21)

6

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

Na złączu PBI w 800XL są sygnały LR/W (latched R/W) i BPHI2 (buffered PHI2). Nie są one zwarte z pinami proca a ich czasówki są odrobinę inne.

7

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

pasiu napisał/a:

Na złączu PBI w 800XL są sygnały LR/W (latched R/W) i BPHI2 (buffered PHI2). Nie są one zwarte z pinami proca a ich czasówki są odrobinę inne.

ok, czyli zakładam że lutowanie do nózek jest 100% pewne. w załączeniu zdjęcia, na razie zdemontowałem taśmy żeby było widać co i jak. sprawdziłem kilka razy multimetrem i nie ma zwarć na lutach.

Post's attachments

DSC_4412.JPG 491.01 kb, liczba pobrań: 4 (od 2013-03-07) 

DSC_4413.JPG 525.57 kb, liczba pobrań: 2 (od 2013-03-07) 

DSC_4414.JPG 530.42 kb, liczba pobrań: 1 (od 2013-03-07) 

DSC_4415.JPG 260.91 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

DSC_4425.JPG 531.64 kb, liczba pobrań: 3 (od 2013-03-07) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

8

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

string, to co zrobiles, jak dla mnie to bardzo glupi pomysl
skozystaj prosze z instrukcji mojego autorstwa
aha - i nie uzywaj takich kabli

Ostatnio edytowany przez Candle (2013-03-07 20:59:33)

przechodze na tumiwisizm

9

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

Candle napisał/a:

string, to co zrobiles, jak dla mnie to bardzo glupi pomysl

Masz na myśli lutowanie do nóżek?

Candle napisał/a:

skozystaj prosze z instrukcji mojego autorstwa
aha - i nie uzywaj takich kabli

Twoja instrukcja wymagałaby przeróbki wielu rzeczy, wszystko zostało zrobione wg instrukcji Lotharka, na co on daje gwarancje działania, nie chcę mieszać więcej niż to potrzebne.
Czemu uważasz że te kable są złe?

10

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

ok, ty wiesz lepiej ;)
tak trzymajmy ;)

przechodze na tumiwisizm

11

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

Candle napisał/a:

ok, ty wiesz lepiej ;)
tak trzymajmy ;)

Sorki ale nie nadążam za Tobą, nie mówię że wiem lepiej, po prostu poradź co wg Ciebie jest źle, nie jestem elektronikiem i jeśli coś grzebię to robię to wg wytycznych i instrukcji. Ogółem przydała by się jakaś instrukcja konkretniejsza i ujednolicona. Wracając do tematu, jeśli montuję sprzęt od Przemka to montuję to tak jak on radzi bo on daje na to gwarancję, chyba logiczne że nie będę w tym grzebał bardziej niż to konieczne.

Odnośnie głupich pomysłów to dalej nie wiem o co Ci chodzi? Nie widziałem innego prostszego sposobu żeby to wykonać.

Osobiście stawiam że płyta może być uwalona, pozmieniałem wszystkie układy scalone, które dało się wymontować i sprawdziłem na drugiej osiemsetce - wszystko działa.

Jeśli możesz coś więcej poradzić to chętnie wysłucham.

12

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

String, prosze Cie - zacznij od tego ze do konca sprawdzisz przerwana sciezke z MMU, pozniej ladnie oczyscisz syf miedzy pinami ktore lutowales i bedzie dzialac. kable sa kosmiczne, ale testowalem na gorszych.

a jak nie pomoze - to slij. bylbys pierwszy ktoremu sie nie udalo :-)

edit: 11p MMu wisi w powietrzu ???

edit2: Sebol, ludziska nie nadazaja za Toba - wiem, ze to byl dowcip z Twoje strony bo Cie chopie znom.
Stawiam niestety na uwalone polaczenie MMU z plyta glowna...

Ostatnio edytowany przez lotharek (2013-03-07 22:23:05)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

13

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

niebuforowane fi2 wprost z proca ma niewielka wydajnosc pradowa
do pary z nim leci sobie reset, ok, ale dlugim kablem - troche slabo, bo pakujesz pojemnosc w to biedne rachityczne wyjscie
drugi kabel prowadzi sobie halt i rw - tutaj slabo, bo znow dlugosc wplywa na mozliwosc powstania zaklucen jednego sygnalu drugim i nawet jesli reszta atari te ewentualne zaklucenia zignoruje, to ultimate bedac nieco szybszym dewajsem juz nie koniecznie
mowisz ze kupiles od Przemka, ale przypominam Ci, ze tam nie ma mysli technicznej Przemka, tylko moja, wiec sugerowalbym siegac do zrodel
oczywiscie nie wyklucza to uwalenia plyty podczas radosnego lutowania adapterow do tejze
dla mnie to jest masakra, ultimate bylo projektowane tak, aby mozna bylo je rownie latwo zainstalowac, jak i odlaczyc
zainstalowane w ten sposob ta funkcjonalnosc traci, a wylutowanie takiego adaptera, bez troche lepszego sprzetu jest skazane na porazke w postaci uszkodzen na pcb atari
oto slowo panskie

przechodze na tumiwisizm

14

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

Candle: stRing pewnie mial na mysli rezystorki jako przerobke, ktora widnieje w twojej dokumentacji, a ztcp wersja produkowana przez lodzia chyba juz ich nie wymaga?
chyba ze chodzi o inne "wielu rzeczy"...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

15

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

@lotharek: scieżka była przerwana podczas odlutowywania MMU i zostało to połączone od spodu płyty - przejście jest.
oba  sockety zostały przelutowane jeszcze raz i wyczyszczone pomiedzy pinami
11 pin wyglądał słabo, taki glutsię zrobił, ale przejście było, teraz poprawiony, efekt: bez zmian.
uwalone połacznie... coś więcej na ten temat?

@candle: kable - najpewniej masz rację, czyli zakładam że nic nie uwalę jak poprowadzę 4 sygnały wg Twojego poradnika?
co do płyty to stawiałbym raczej że już była uwalona (o ile to ona robi problem)

zastanawiam się czy nie zmontować Ultimate'a na drugiej płycie, korci mnie. Jeśli to nic nie wypali to chyba skorzystam z Twojej pomocy Przemek.

Ostatnio edytowany przez stRing (2013-03-07 23:27:14)

16

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

jesli atarka dziala Ci stabilnie z 64k ramu to zostaw plyte glowna w spokoju - mozesz ewentualnie sprawdzic, czy reaguje na wyginanie jej
nic nie uwalisz podlaczajac te przewody w punkty z mojego opisu
rezystorki, tak jak pisze Jell, nie sa potrzebne - wersja produkowana przez Przemka ma juz je na plytce

przechodze na tumiwisizm

17

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

lotharek napisał/a:

kable sa kosmiczne, ale testowalem na gorszych.

Ale nie używałeś kabla od SPAWARKI, czyli takiego jakiego można zobaczyć w rozszerzeniu 14MB do Falcona, które to siedzi w Jeżmjejowym kompie ;) Ciekawe, czy Paskud oryginalnie ten przewód tam umieścił :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

18

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

Przemek, przeczytaj proszę e-maila.

19

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

stRing - podrzucil mi atarke... wsadzilem mojego ultimejta do jego 800XL i dziala normalnie.
Zamontowalem jego ultimejta w mojej atarce (odlaczajac rezystorki) i jest podobny objaw.
Nie ładuje sie sparta. Numen po zaladowniu zwiecha...to tyle dalej nie ma co testować

"wszystko się kiedyś kończy......."

20

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

Może spróbujcie przeflashować?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

21

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

SPokojnie ;] podmienialem kosci i bez zmian

"wszystko się kiedyś kończy......."

22

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

to na bank plytka do przejrzenia przez lotharka.
jakie szanse ze plytka-lotharek spotkaja sie na najblizszej imprezie?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

23

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

marne, ale inaczej to załatwię :)
stryker: Dzięki za szybką diagnostykę.

24

Odp: Błędy, zwiechy po montażu Ultimate 1MB

lemiel - w adwokata sie bawisz ??

i szybkie pytanie -- w ilu xe widziałeś podstawki ?

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey