26

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Ja bym wziął przynajmniej dwie folie, jeśli pasowałyby do klawiatury sprężynkowej.

KMK
? HEX$(6670358)

27

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Wygląda na to że idealnie byłoby jakby można wyprodukować jedne i drugie (jednowarstwowe do sprężynek i wielowarstwowe do gumek).
Czy nie da się wynegocjować dwóch mniejszych partii w podobnej cenie co jednej dużej? Np. 300 'gumkowych' i 200 'sprężynkowych', albo 350/150? Pewnie sprężynkowych klawiatur jest mniej i wydaje mi się że w nich folie są mniej zawodne, niemniej jak widać po wpisać chętni są.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

28

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Poproszę:

- 2 szt. trójwarstwowe
- 2 szt. jednowarstwowe

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

29

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Ja zasugerowałem, że może dało by się je także użyć w klawiaturach "foliowosprężynkowych".

Simius pytał o chętnych na trójwarstwowe folie.

Simius napisał/a:

Koszt jednostkowy folii jednowarstwowej (klawiatura ze sprężynkami) byłby pewnie wyższy, zważywszy na to, że takich klawiatur jest znacznie mniej, więc trzeba byłoby zmniejszyć wielkość zamówienia.

I ma rację. Jeżeli miałbym wybierać między folią trójwarstwową za $4~, a jednowarstwową za ~$10, to wybrałbym trójwarstwową.

Ostatnio edytowany przez maw (2013-06-05 13:12:00)

___
Press play on tape...

30

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

maw: kolekcjonerom i graczom to pewnie nie robi różnicy, ale już wklepanie prostych poleceń pod DOSem na klawiaturze gumkowej (czyli na 3-warstwowej folii) wiąże się z nieprzyjemnymi doznaniami.

Poproszę 5 szt. pasujących do klawiatury sprężynkowej.

Ostatnio edytowany przez epi (2013-06-05 13:11:48)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

31

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Z drugiej strony patrząc - przyglądając się mojej starej klawiaturze chicony i klawiaturze "gumkowej" to idzie ją w miarę prosty sposób przerobić na jednowarstwową - pod warunkiem, że pola styku będą w postaci "grzebienia" a powierzchnię styku na gumkach pokryjemy klejem przewodzącym na bazie akrylu lub tzw. "gumą w płynie" (ale przewodzącą!).

___
Press play on tape...

32

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

epi, zapytaj pina co wie candle
bo beredzisz

przechodze na tumiwisizm

33

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Sam możesz mi powiedzieć. Mówię o swoich doświadczeniach z tym co jest.

Ostatnio edytowany przez epi (2013-06-05 14:37:14)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

34

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

wiem, ale tt touch bije na glowe twojego sprezynowca

przechodze na tumiwisizm

35

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Tia, brałem pod uwagę, ale nie miałem możliwości przetestować. A szkoda mi było kasy i zachodu żeby kupować w ciemno.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

36

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Klawiatura "gumkowa", jako taka, jest moim zdaniem lepszą konstrukcją niż "sprężynkowa". Nieprzyjemne doznania biorą się z wadliwego dizajnu samych gumek, które powinny mieć przekrój stożkowy, zapewniający prawidłową charakterystykę oporu w funkcji ugięcia. Istniejące gumki mają zaś przekrój sferyczny. Jakby znaleźć producenta odpowiednich, stożkowych gumek (średnica podstawy 11mm, wysokość 4mm), to wtedy dopiero można by mieć naprawdę wygodne klawiatury do XE.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

37

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Ok, mnie jest obojętne, z czego się składa klawiatura, byleby się na niej dobrze pisało. Na klawiaturze sprężynkowej pisze się dobrze, natomiast z gumkową jest dokładnie tak, jak pisze epi, chcąc na niej napisać cokolwiek dłuższego można się zes... tresować. Napisałem w życiu tyle tekstu, że - wydaje mi się - wiem, co mówię.

Jeśli klawiaturę gumkową da się ulepszyć przez wymianę gumek na odpowiednie, to byłoby świetnie, bo takich klawiatur jest więcej i tym samym są łatwiej dostępne. Ale też wolałbym najpierw sam móc sprawdzić, jak się na tym pisze, tzn. potestować coś takiego przez jakiś czas.

Na klawiaturze od TT (albo Megi STE) pisze się też bardzo wygodnie, zaryzykowałbym twierdzenie, że lepiej niż na sprężynkowej XE. Jeśli to sprawa gumek od TT, i jeśli wymiana gumek daje taki feel, to byłbym jak najbardziej za wymianą klawiatury na taką.

KMK
? HEX$(6670358)

38

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Dokładnie dlatego pisałem o tym, że kupię uszkodzoną klawiaturę od TT. Ale teraz, to nikt mi jej nie sprzeda (jak już tak dokładnie doszliście do fenomenu gumek) ;). Candle ma klawiaturę gumkową na gumkach od TT. Pisałem na tej klawiaturze przez chwilę i wydawało mi się, że jest znacznie lepsza od sprężyn, lecz nie wiedziałem o tym, że to zwykły gumowiec.

Dlatego też chętnie kupię folię i jedno i trzy-warstwową bo nie wiem, czy uda mi się załatwić dobre gumki. No i faktem jest to, że pisanie na std gumowcu to katorga (w wersji z normalnymi gumkami z XE)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

39

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

W best electronics jest promocja: 15$ za komplet gumek. Może warto spróbować?

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

40

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Pin napisał/a:

Dokładnie dlatego pisałem o tym, że kupię uszkodzoną klawiaturę od TT. Ale teraz, to nikt mi jej nie sprzeda (jak już tak dokładnie doszliście do fenomenu gumek) ;). Candle ma klawiaturę gumkową na gumkach od TT. Pisałem na tej klawiaturze przez chwilę i wydawało mi się, że jest znacznie lepsza od sprężyn, lecz nie wiedziałem o tym, że to zwykły gumowiec.

Dlatego też chętnie kupię folię i jedno i trzy-warstwową bo nie wiem, czy uda mi się załatwić dobre gumki. No i faktem jest to, że pisanie na std gumowcu to katorga (w wersji z normalnymi gumkami z XE)


A które dokładnie atari xe miały sprężynki???
Da się to jakoś rozpoznać??


Czy to jak zawsze loteria.....!..... W przypadku Atari :(

41

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

XE z pierwszych serii. Wyciągasz klawiaturę, jeśli folia jest zielona, a sama klawiatura jest skręcona milionem mikroskopijnych (ok, dwudziestką małych) śrubek, masz taką właśnie klawkę z pierwszej serii.

Folia może być przeźroczysta, wtedy dla upewnienia się można wyciągnąć klawisz Break. Jeśli pod spodem jest sprężyna - klawiatura jest sprężynkowa, ale już nie z pierwszej serii.

Potem są tylko gumiaki.

Ogólnie http://atariki.krap.pl/index.php/XE#Typy_klawiatur

KMK
? HEX$(6670358)

42

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Po zdjęciu góry obudowy, jak dobrze zajrzeć, to pod klawiszem np. ESC widać sprężynę nawet bez zdejmowania 'kapturka' klawisza.
Poza tym w wersji z folią jednowarstwową (czyli 'sprężynkowej) taśma ze złączem do płyty przechodzi przez prostokątny otwór wycięty w spodniej blasze blisko krawędzi, ale nie na samej krawędzi.


|   -------------
|  |                 |
|   -------------
|
+=================


Natomiast w wersji 'gumkowej' taśma wychodzi spod blachy przez wycięcie na brzegu blachy.

|
|
|      ----------
|     |             |
+===              =========

Przynajmniej ja taką regularność zauważyłem.

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2013-06-05 22:55:03)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

43

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Wystarczy "ponaciskać" i na tym teoria się zasadniczo kończy. Jak jest h*..owo, to jest gumowa, jak jest ok - to są sprężyny ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

44

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Ogólnie: klawiatury sygnowane przez MITSUMI (made in Japan) są sprężynowe (oryginalnie zielona folia), reszta - na gumkach.

Sikor umarł...

45

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Pin napisał/a:

Wystarczy "ponaciskać" i na tym teoria się zasadniczo kończy. Jak jest h*..owo, to jest gumowa, jak jest ok - to są sprężyny ;)


Na allegro/ebay ciężko ponaciskać...

46

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Sikor napisał/a:

Ogólnie: klawiatury sygnowane przez MITSUMI (made in Japan) są sprężynowe (oryginalnie zielona folia), reszta - na gumkach.

Akurat całkiem odwrotnie, Made in Japan są na gumach. A poza tym nie wszystkie na sprężynach mają zieloną folię, są też z przeźroczystą jednowarstwową folią.
To wszystko jest w Atariki i to samo wielokrotnie stwierdziłem organoleptycznie. Chyba nie ma się co dalej rozwodzić, tylko wrócić do zbierania chętnych.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

47

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

No nie wiem, mi się na oryginalnej MITSUMI (made in Japan, zielona folia) pisze najlepiej... I z tego co pamiętam, jest na sprężynach, ale głowy nie dam - w weekend wygrzebię z szafy rozkręconą i sprawdzę.

Sikor umarł...

48

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Ok, zrobiłem właśnie eksperyment z gumkami z klawiatury z folią 3-warstwową.

Otóż próbowałem zaadaptować gumki z klawiatury PC. Nie jest to proste o tyle, że okazuje się że gumki od pc_klawiatur mają przeważnie minimalnie większą średnicę. Po zdewastowaniu dopiero czterech klawiatur znalazłem gumki, które wyczuwalnie lepiej funkcjonują od tych - oryginalnych z XE. Po prostu zbyt duża gumka nawet w kształcie stożka będzie stanowić znaczny opór poprzez to, że "nie ma się gdzie zmieścić" po naciśnięciu klawisza. Gumki z klawiatury TT domniemam więc, iż są zgodne wielkościowo ... no i skutkiem tego jest komfort użytkowania.

Simius - ogólnie bardzo trafiony temat, bo jeśli ktoś już faktycznie używa Atari a nie emulatora to z czasem bankowo wytłucze oryginalną klawiaturę. Inna sprawa to fakt, że wolę pisać na Atari niż na PC ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

49

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

10 sztuk pls.

50

Odp: Folia do klawiatury 65/130XE

Ja wziąłbym 2 do gumowca i 2 do sprężynek.

...a może da się zamówić gdzieś u chińczyków gumki jak w TT?
...a może jakieś grupowe zamówienie tych gumek od TT z Best Electr., o których ktoś pisał? Można by się dołączyć do zamówienia z innego wątku, gdzie zamawiają klawiatury do Falcona z BE i zrobić jedno zamówienie z AA.
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 65#p171065

Ostatnio edytowany przez ricziricz (2013-06-07 11:02:50)