1

Temat: Atari TT 030 -pomocy !!!!

Witam -stałem się posiadaczem TT 030 i może ktoś zna odpowiedzi na poniższe pytania

1.Nie mam do niego klawiatury.Czy ktoś ma może i odsprzeda ???
2.Na starcie testuje pamięć (14 MB) , później dyski i wyskakują 2 bomby , potem próbuje wczytywać coś z dysku -wyświetla jakieś napisy w barbarzyńskim języku (niemiecki) i staje -po wymontowaniu twardego startuje ok - pojawia się GEM - pewnie rąbnięty dysk -ale jak wymusić mu startowanie z dyskietki
3.Jak wygląda zgodność z serią ST - wziąłem jakąś dyskietkę z grami - wymontowałem twardego (problem startu) -powczytywał . powczytywał - bomby na ekranie i pojawia się GEM ??
4.Do czego służy złącze VME - jest tam zamontowana karta na której jeden ze scalaków ma napis RAMDAC -jakaś karta graficzna ???? - złącze DB9 żeńskie ???
5.Dość dziwne złącze LAN -da się z tego zrobić   normalny LAN na RJ45 ??
6.Myszka jak się zorientowałem podłączana jest do klawiatury - czy pasuje mysz od ST (STM1)
7.Jak już zdobędę inny dysk SCSI jak go sformatować , obsłużyć (nigdy nie miałem dysku do ST więc nie wiem :-(
8.Czy ktoś mógłby mnie oświecić nt systemu MINT co to i jak...???

Z góry dziękuję za pomoc ze szczególnym uwzględnieniem pytania nr 1.
Bez klawiatury nic nie zrobię - a to taki śliczny sprzęt :-)

pozdrawiam
Sajgon

2

Odp: Atari TT 030 -pomocy !!!!

Ad. 1
Możesz podłączyć też klawiaturę od MegaST(E).

Ad. 2
Coś się wali ze sterownikiem od twardego dysku. Musisz dorwać jakiegoś starszego HD Drivera (np. 7.7x).

Ad. 3
TTka służy rzaczej do pracy. Gry mogą sie walić bo tam jest MC68030, a stare gry potrafia na tym sie krzaczyć. To samo dotyczy pamięci cache.

Ad. 4
Między innymi do podłączania kart graficzynych. Niestety nie potrafie pomóc, bo nie miałem do czynienia z TT z kartą graficzną.
Ad. 5
Nie, ponieważ to jest RS422 (czy cos w podobie). Szybciej zrobisz z tego złącze szeregowe (COM).

Ad. 6
Tak.

Ad. 7
Poszukaj opisów na forum i na grupie pl.comp.sys.atari. Bylo wielokrotnie.

Ad. 8
MiNT to linux na Atari. Na początek: http://freemint.de/en/

3

Odp: Atari TT 030 -pomocy !!!!

1.Fajnie że można inną klawiaturę - ale takiej też nie mam :-(((((
2.Skąd  HD Driver ????

Dalej z nastawieniem na odpowiedź na pytanie 1 -może komuś taka klawiatura nie jest potrzebna i mi sprzeda :-))))

4

Odp: Atari TT 030 -pomocy !!!!

Zagladales do tego watku jesli chodzi o klawiaturke?

http://atariarea.histeria.pl/forum/viewtopic.php?t=42

A bezposredni link http://perso.wanadoo.fr/laurent.favard/eiffel_e.html

A hddrive kilka wersji wrzucilem tutaj:

http://80.55.132.110/hddrv.zip

ślamk!

5

Odp: Atari TT 030 -pomocy !!!!

Zaglądałem -ale ................:-(((
Szukam klawiatury oryginalnej :-)))

6

Odp: Atari TT 030 -pomocy !!!!

Sam czekam na okazjie kupna klawiaturki do swojej Megi poniewaz ta co mam jest w oplakanym stanie... na szczescie jest.
Chyba bedziesz musial liczyc na spora dawke szczescia, powodzenia :)

ślamk!

7

Odp: Atari TT 030 -pomocy !!!!

A ja się zastanawiam.............

Czasmi na alegro są takie rzeczy jak np nowy XEP-80  czy inne unikaty

Czy ktoś to sprowadza z zagranicy -czy jest ktoś  u kogo mozna by zamówić taką klawiaturę ??

8

Odp: Atari TT 030 -pomocy !!!!

Co do Twardziela - może być tylko porąbana lokalizacja HD Drivera lub innego sterownika. HD-Drivera i ICD możesz odpalić z dyskietki i wtedy spróbować dopiero zainstal9ować dysk - często pomaga. Co do karty - to masz na dysku sterowniki do niej. Przyczyną bombienia się też może być padnięta karta graficzna lub źle zainstalowany sterownik do niej - czy podczas testów pokazuje Ci SCSII? Jeśli tak - spróbuj jakoś wejść na Twardziela i wykasuj (zmień rozszeżenia) wszystko w katalogu Auto - jeśli pójdzie, to po kolei podłączaj kolejne programy (ewentualnie zawsze aktywny musi być plik drivera).
Gdzie podłączasz monitor: pod kartę czy pod standardowe złącze TT-ki. Niektóre karty (np. Matrox 1MB, który mi niestety padł :( ) dawał taki efekt przy przełączaniu się na kartę (bez specjalnego modułu tylko jeden monitor).
Uruchamianie ze stacji przy twardzielu: trzeba nacisnąć klawisz "Shift + a" albo "control + a" - któryś z nich, tuż po teście pamięci. Dodatkowo sam klawisz control "olewa" pliki startowe, ewentualnie spróbuj wcisnąć "control + d" lub "shift + d" - któryś z nich był standardoewym wejściem do obsługi sterownika karty.
Ewentualnie - po bombkach przepnij monitor na kartę, może wtedy wszystko się wyjaśni.
Może chcesz odsprzedać kartę? Jak sprawna, yto się dogadamy (nadal składam Atarynkę na Atari tt030).
Co do klawiatury - popytaj Paskuda lub Jurka Sobolę.
Pozdrawiam.

Sikor umarł...

9

Odp: Atari TT 030 -pomocy !!!!

Jesli masz rodzinke w Niemczech to daj im cynk. Tam o wiele latwiej odszukac takie czesci na dodatek w miare przystepnej cenie.
Pozatym takie unikaty dosc czesto goszcza na ebay'u lecz nie zawsze w sensownej dla nas cenie :(
Paskuda sie pytalem i niestety nie posiada. Jedynie niektore czesci.

ślamk!

10

Odp: Atari TT 030 -pomocy !!!!

Nie podpinałem monitora pod tą kartę grafiki - DB9 a nie standardowe VGA
Co do grzebania po dysku -to najpierw muszę mieć klawiaturę (i mysz)
Odnośnie sprzedaży tej karty ???
Na razie nie mam jej jak sprawdzić :-(

11

Odp: Atari TT 030 -pomocy !!!!

Jeśli chodzi o rzeczy z Niemiec to może spróbuj się skontaktować z Jetem. Jego nick na allegro to syzygy.

12

Odp: Atari TT 030 -pomocy !!!!

MiNT to linux na Atari

Lewis mylisz sie - MiNT to nie linux, lecz jeden z unixow.  Linux jest unixem (aczkolwiek znam FreeBSD-ziarzy i Solarisowcow ktorzy to straja  sie negowac), stanowi niezalezna grupe systemow unixowych tak jak MiNT (tak samo *BSD, HPUX SunOS etc).

13

Odp: Atari TT 030 -pomocy !!!!

Masz oczywiście rację. Trochę to uprościłem... Ale generalnie idea została przekazana ;)