1

Temat: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

Chodzi oczywiście o równoległy interface (w oryginale autorstawa Jacka Żuka / Konrada Kokoszkiewicza); z racji, iż do seryjnej produkcji w/wymienionego urządzenia niewiele już brakuje (!mam klisze płytki!) zapuszczam w wsje strany mira zapytanie, kto jest ewentualnie zainteresowany zakupem takowego ustrojstwa.

Dla przypomnienia zaznaczam, iż jest to interf. RÓWNOLEGŁY, więc w związku z tym oferuje dość atrakcyjne parametry pracy:

- Obsługuje dyski twarde do 8GB
- współpracuje z MyDOS 4.50, BWDOS, Sparta 3.X, SpartaDOS X
- w zależności od zastosowanego dysq odczyt: 45-62kB/sec., zapis 10-12kB/sec. (spowolnienie jest spowodowane tym, iż Atarkowe dosy "widzą" sektory po 256B, a twardziel ma 512B sect.; w związku z tym przy zapisie na na dysk interface składa z dwóch 256 jeden 512B sektor; Hi Casper!!! jak tam HiDOS??!!)
- kopiowanie między partycjami (idecopy; 75-100kB/sec. r/w!!)
- ... no i rzecz jasna interface obsługuje jednocześnie max dwa dyski, czyli jako się rzekło master/slave

Orientacyjna cena = ok. 70-80 zł; zależy to od tego w jakiej cenie firma podejmie się wykonania płytek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej/zobaczyć to coś in action; zapraszam na Lato_L'02/CP Opalenica (Waskownica);

Pinokio/Allegresse;-)
JIL4ever!!!

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

A jakie ten interfejs ma zady i walety w stosunku do SIO2IDE ?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

3

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

Czy to znaczy że wymagana jest atarynka z portem Expansion -czyli zwykłe 65XE nie wchodzi w grę ???

pozdrawiam
Sajgon

4

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

... teoretycznie wymagany jest Expansion, lecz zawsze istnieje możliwość montażu interface'u do środka kompa. Tudzież posłużę się przykładem kompa Lizarda; u niego to właśnie w ten oto sposób jest rozwiązane.
Jeśli chodzi o porównanie SIO2IDE do IDE AT-BUS(KMK...) myśle iż porównywanie jest trochę bez sensu, ponieważ SIO2IDE jest wynalazkiem szeregowym, czyli transfer = mniej więcej to, co można wycisnąć z szeregowego, natomiast drugi wspomniany jest urządzeniem RÓWNOLEGŁYM (NEWDEVICE) poprzez "magistrale", czyli poprzez złącze CART + EXPANSION. Interface jest częściowo przelotowy; chodzi oczywiście o złącze Cartridge.
SIO2IDE ma jednak tę zaletę, iż obsługuje urz. ATAPI (od bodajże v. 3.0), jak sprawa wygląda w wypadku równoległego? Do końca nie jestem jeszcze przekonany, postaram się w tej sprawie zorientować.

THX&JIL4EVER!!!

SUatCP/Opalenica!!!
Pinokio/Allegresse

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

A jakie dyski IDE obsluguje ten interfejs ? Czy sa zalecenia jesli chodzi o modele, rodzaj itp. ? Bo slyszalem ze SIO2IDE czasami wybrzydza  ;)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

SIO2IDE nie wybrzydza z wlasnej winy. Winni sa niestety producenci HDD, ktorzy nie trzymali sie scisle specyfikacji.
Dyski WD Caviar nie chca poprawnie wspolpracowac (przynajmniej te, ktore mam - czyli niewielkie) zarowno z SIO2IDE jak i z interfejsami do Atari ST (nie bootuja - i sa przeklamania w transmisji). Te same dyski dzialaj w grzybie. Aaaa oczywiscie dyski te nie dzialaja takze w Falconie, ktory ma firmowo zlacze IDE - wiec o czyms to swiadczy.

Co do SIO2IDE to u mnie chodzi 2 sztuki Quantum (540MB - na gieldzie po jakies 30-40zl z polroczna gwarancja :), chodzil tez Maxtor, Samsung i IBM. Z 2,5" testowalem tylko Toshiby (380MB i 850MB) i tez bezblednie chodza (jedna na stale wewnatrz mojego kompa).
Sadze ze te same dyski, ktore maja problemy z SIO2IDE i z ST czy Falconem, moga sprawiac problemy takze i z tym interfejsem.
A co do wad - nie chodzi z QMEGami ponizej 4.04, nie laduja sie programy programujace samodzielnie transmisje szeregowa (calodyskowe wersjie gier LucasArts, czy Spy vs Spy II), co nie znaczy ze to sa znaczace wady.
Ja ze wzgledu na porzadek w komputerze (juz mialem Stecowego Freezera na wiazce 50 przewodow wiszacego w srodku - dziekuje) i latwosc konstrukcji zdecydowalem sie na SIO2IDE - nie spieszy mi sie az tak z ladowaniem - poza tym moznaby zrobic do niego Ultra
Speeda - tylko Marek nie chce udostepnic zrodel, a sam juz pewnie tylko wersje powyzej 3.0 modyfikuje :)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

7

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

Na razie nie mam żadnego HDD ale się przymierzam ...........

gdzie można znaleźć jakieś materiały odnośnie tego interfejsu równoległego

70-80 pln za gołą płytkę (jak rozumiem) to zajeb... drogo.
a koszt elementów, ich dostępność ???
SIO2IDE jest publicznie dostępne (opis) i wiadomo mniej więcej ile to może kosztować i jaka jest trudność w montażu.

Kwestia czy transfer równoległy będzie rekompensował koszty.

Na marginesie -może ktoś posiada rysunek płytki(opis montażu i uruchomienia) do Karin Maxi -robienie tego ze schematu który znalazlem
na stronie p.Soboli wydaje mi się masochizmem

pozdrawiam
Sajgon

8

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

70-80zl za płytkę ..... z czego te płytki z platyny ???
Jak chciałem zamówić 50 sztuk to razem z kliszą krzykneli mi
coś około 1000zl (niecały) więc płytka wychodziła po 20zl , zakładając
że zamówił bym połowe (25) to i tak cena nie wyniosła by więcej jak 30zl za sztuke ! Chyba, że naliczyłeś sobie sporą marże .... a to bardzo nie ładnie ! Bo warunek od Jacka Żuka który dawał mi dokumentacje był jasny - że nikt na tym ma nie zarabiać (chyba, że komuś będziesz składał gotowy interface - to rozumiem doliczenie sobie kilku browarków) ..... przynajmniej ja mu to obiecałem ..... jak i to że w razie gdybym wykonał płytki to kilka mu odpale ...

Więc panie Pinokio jak to jest naprawdę ?

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

9

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

Ja zrozumiałem to tak, że 70-80 zł to koszt całego interfejsu...

10

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

Nie przypominam sobie, żeby były jakieś poważne problemy z obsługą dysków Caviar. Jednnym z pierwszych testowanych dysków był właśnie 30MB Caviar.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

11

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

Chodzi oczywiście o równoległy interface (w oryginale autorstawa Jacka Żuka / Konrada Kokoszkiewicza); z racji, iż do seryjnej produkcji w/wymienionego urządzenia niewiele już brakuje (!mam klisze płytki!) zapuszczam w wsje strany mira zapytanie, kto jest ewentualnie zainteresowany zakupem takowego ustrojstwa.

Dla przypomnienia zaznaczam, iż jest to interf. RÓWNOLEGŁY, więc w związku z tym oferuje dość atrakcyjne parametry pracy:

- Obsługuje dyski twarde do 8GB
- współpracuje z MyDOS 4.50, BWDOS, Sparta 3.X, SpartaDOS X
- w zależności od zastosowanego dysq odczyt: 45-62kB/sec., zapis 10-12kB/sec. (spowolnienie jest spowodowane tym, iż Atarkowe dosy "widzą" sektory po 256B, a twardziel ma 512B sect.; w związku z tym przy zapisie na na dysk interface składa z dwóch 256 jeden 512B sektor; Hi Casper!!! jak tam HiDOS??!!)
- kopiowanie między partycjami (idecopy; 75-100kB/sec. r/w!!)
- ... no i rzecz jasna interface obsługuje jednocześnie max dwa dyski, czyli jako się rzekło master/slave

Orientacyjna cena = ok. 70-80 zł; zależy to od tego w jakiej cenie firma podejmie się wykonania płytek.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej/zobaczyć to coś in action; zapraszam na Lato_L'02/CP Opalenica (Waskownica);

Pinokio/Allegresse;-)
JIL4ever!!!

Ja na jeden się piszę!!

12

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

... ludzie!! oczywiście, że chodzi o kompletny interface, proszę zauważyć, że na cenę składają się następujące czynniki:

- Koszt kliszy = 150 zł
- minimalne zamówienie 50 SZTUK płytek (druk dwustr.) płytki powlekane, cena ok. 10 zł za dcm2
- podzespoły = min. 40 zł
- obudowa 5-6 zeta
- taśma IDE
- dwa wytki

Czy nadal uważacie, że cena 70-80 zł jest wygórowana? Wcale nie mam żadnej gwarancji, że sprzeda się cały nakład, a w tym przypadku wyjde na tym w plecy. Bardziej jednak zależy mi na tym, żeby owy wynalazek trafił do ludzi, a nie skisił się na śmietniku

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

13

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

Jakbyś powiedział gdzie coś więcej o tym poczytać to ja się piszę

14

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

Na party do Opalenicy wezmę wszystkie materiały które na ten temat posiadam; na party będą przynajmniej dwa kompy z interf. równoległym, więc można będzie się tym nieco pobawić.

Pinokio/Allegresse;-)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

:x
Niestety nie będę (praca) :)

16

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

... ludzie!! oczywiście, że chodzi o kompletny interface

Trzeba było Pinuś tak od początku ;) a nie teraz się unosisz i denerwujesz .....  ze mną jak z dzieckiem ......

Ps. w takim razie ja w zależności od ceny samej płytki pisze się na 2-4 egzemplarze ! (Interesują mnie gołe płytki)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

17

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

... ludzie!! oczywiście, że chodzi o kompletny interface, proszę zauważyć, że na cenę składają się następujące czynniki:

- Koszt kliszy = 150 zł
- minimalne zamówienie 50 SZTUK płytek (druk dwustr.) płytki powlekane, cena ok. 10 zł za dcm2
- podzespoły = min. 40 zł
- obudowa 5-6 zeta
- taśma IDE
- dwa wytki

Czy nadal uważacie, że cena 70-80 zł jest wygórowana? Wcale nie mam żadnej gwarancji, że sprzeda się cały nakład, a w tym przypadku wyjde na tym w plecy. Bardziej jednak zależy mi na tym, żeby owy wynalazek trafił do ludzi, a nie skisił się na śmietniku

A czego się spodziewałeś? Żadna przysługa wyświadczona bliźniemu nie pozostanie bez kary. ;)
Cena nie jest wygórowana. Jeśli będziesz miał jakieś problemy przy uruchomieniu, daj znać.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

18

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

.... Oj Piguś, Piguś; ja się nie denerwuje - jestem człowiekiem, którego nawet Wask(!)o nie jest w stanie wyprowadzić z równowagi ... hehe. Jeśli chodzi o płytki, to oczywiście masz je jak w banku. No problem. W razie problemów (to do poprzednika) to jest sprawa oczywista. Jeśli będzie jakiś problem - na pewno z tym na forum wyskocze. problem, problem ... hehe

Z jednym Piguła ma świętą rację ... dlaczego dopiero teraz; hmm długo starałem się zmobilizować, lecz pozorne trudności (chodzi o płytkę rzecz jasna) nieco osłabiały mój zapał(ki?). Na razie faktem jest, iż jest klisza, teraz pozostaje nazbierać kase na płytki ... zastanawiam się z racji na koszty (bo za 50 szt. na bide trzeba będzie wywalić jakieś 800 zeta), czy nie złożyć na początek 1 egz. (mam wolnej płytki sztuk: (słownie) jeden) - jeśli okaże się, że działa bez zarzutu wśród ludzi chętnych zrobić ściepe i doprowadzić sprawę do końca.

Zobaczymy, szczerze jednak wole wywalić własny geld, zobaczymy co najbliższa przyszłość przyniesie.

Dochodzi jeszcze następna sprawa; dobrze byłoby przy okazji opracować w podobny sposób (tak jak interface) SpartaDOS X; to ze względu na to, że system ten w rewelacyjny sposób radzi sobie z twardym, zresztą jest to urządzenie standartowo obsługiwane przez ten dos, a rzeczą ostatecznie przesądzającą jest ilość oprogramowania dla HDD;- SDX w tym zdecydowanie stoi najlepiej. Zresztą przyczyna jest prosta: autor (KMK) większości softu dla tego interface'u używa SDX, więc trudno się tej sytuacji dziwić. Poza tym i tak jest to najlepszy dos .. hehe;-)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

19

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

Nie wiem skąd wezme kase, ale muszę to mieć!! Odkąd pierwszy raz miałem styczność z HDD na Atarce, nie mogę przestać o tym myśleć :))
A poza tym pewne grona wiedzą, że przymierzam się do pisania nowego DOSa, a jak można pisać Disk OS bez Disk? ;)
80 zł to cena w sam raz.
Poza tym SIO2IDE to syf. Kto to widział twardziela na szeregowcu? :P

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

20

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

Kiedyś, na etapie projektowania interfejsu IDE, rozważałem rozwiązanie wykorzystujące DMA (transfer: 1,77MB/s!!!!), ale brak systemów operacyjnych obsługujących 512-bajtowe sektory sprawił, ze ów pomysł porzuciłem.
Może ktoś taki system kiedyś napisze?....

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

21

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

Moze chetny bedzie kol. Fox "napisz se" / Taquart ?  :lol:  :lol:

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

22

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

Moze chetny bedzie kol. Fox "napisz se" / Taquart ?  :lol:  :lol:

A może kol. Dely "delay" / Taquart ?  :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

23

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

.. to do toważysza Foxa; Jeśli zadeklarujesz chęć napisania DOS'a dla interface'u KMK/JŻ to pierwszy zmanufakturowany egz. dostajesz gratis.
Pinokio/Allegresse;-)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

24

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

była połówka teraz interface HDD ty masz Foxiu dobrze .....
widzisz jak Cię scena rozpieszcza

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

25

Odp: !!! IDE Hard_Drive interface !!! .... for sale??

Ja sie pisze na 2 układy czyli 160 zł.
J :lol:

oldzik (oldpiotr)