51

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Po głębokim zastanowieniu - no nie wiem.
65816 stosowało też apple w II GS.
Trzeba przyznać że całkiem był na to soft całkiem wypasiony i daleko poza możliwościami 8 bit atari.
Miał całkiem fajny system okienkowy do pewnego stopnia zgodny z klasycznym Mac Osem.
Nie wiem czy to że atarowcy nie potrafią na razie tego procka w pełni wykorzystać coś zmienia.
Przecież nawet taki fakt że bez żadnych cudów jsr można zrobić w dowolne miejsce w obrębie tych 16 MB to już jest rewolucja w porównaniu z 8 bit.
Prawdziwy kompilator C w porównaniu z 8 bit to też bardzo duża różnica, w końcu stos jest 16 bit.
Jednak moim zdaniem to już nie będzie atari.
Chociaż oczywiście uważam że takie nie atari z 65816 to będzie całkiem ciekawy system.

52

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Od co najmniej 10 lat można było metodą na druta zmontować '816 adapter, gdzie mamy std taktowanie, nie ma liniowego ramu, jest jednak możliwość pracy w 16 bit trybie, jest OS który można wykorzystać itd. W normalnym trybie (po włączeniu komputera) jest to w zasadzie (jak by to powiedział Mazi i niech mu będzie) tryb emulacji 6502 w którym mamy wszystko, poza nielegalnymi rozkazami. Te zastąpione są rozkazami dla '816 i działają także w trybie "emulacji" 6502. Ciekawym przykładem wykorzystania tej cechy jest opcjonalne użycie '816 pod SysInfo (Draco), gdzie w oparciu o 16 bit znacznie są przyspieszone operacje związane z rysowaniem okienek w trybie graficznym. Poza drobnicą powstał też sterownik do ramdysku pod Sparta DOS X znacznie szybszy od pierwowzoru na 6502. Są perspektywy, nadchodzi i Rapidus. Stąd też (zresztą od czasów zlotów w Opalenicy) są zapisy w regulaminach ograniczające użycie nielegalnych rozkazów bo jest to w pewnym sensie kompromis pomiędzy tym co było a co można zrobić i ukłon w stronę względnej zgodności w jedną stronę. Dlatego też, co zresztą było milion razy wałkowane - jeśli nielegalne rozkazy nie są KONIECZNOŚCIĄ, to nie należy ich używać. Jeśli coś nie wyrabia i nie ma innego wyjścia - to niech sobie będą.

@Mazi ;)
I o to w tym Mazi chodzi, by na siłę nie ograniczać rozwoju sprzętu poprzez bezsensowne gadanie (w Ty, to masz chyba nerwicę związaną z "nieudokumentowanymi", których ja nie neguję pod w/w warunkiem i nie jest to chyba złe rozwiązanie) i doprowadzić do sytuacji w której nowe rozwiązania będą powodować niepotrzebne problemy dla użytkownika komputera. Choć nie są to tak do końca nowe rozwiązania, proponuję poszukać hasła "Hyper Speed") :)

.. i jak tu słusznie zauważono - są też pewne kwestie wygody używania narzędzi, której na Atari nie było i dlatego 90% kodu, grafiki, muzyki tworzone jest na PC i stało się tak dlatego, że nie było odpowiednich możliwości na "prawdziwym" hardware.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

53

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Pin napisał/a:

(jak by to powiedział Mazi i niech mu będzie) tryb emulacji 6502

Dla scislosci: powiedzialbym ale cytujac dokumentacje techniczna tego proca.
Tak w dokumentacji jest napisane wprost, ze 65816 moze pracowac w trybie emulacji 6502.
:)
To juz bankowo ostatnie offtopowe wtracenie w tym topicu :)

54

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Rapidus z VBXE działa bez problemów (ponoć tylko ja mam te dwie rzeczy jednocześnie), mogą ponoć wystąpić jakieś problemy z U1MB. Tego jednak nie wiem, bo Ultimate jest następne w kolejce do montażu ;). Dodatkowo, trzeba paczować każdego IDE+ od rewizji A do C, choć to nie jest problem bo przeróbka jest dość prosta.

@Mazi - przywiązujesz do nazewnictwa wartości ideologiczne i traktujesz to (nie wiem czemu) zbyt osobiście ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

55

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

zgodnie z sugestią Drac030 z wątku z fabryki - nie zaśmiecajcie wątku tylko załóżcie se własny. Wasze pierdoły nic nie wnoszą do dyskusji.

Sikor umarł...

56

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

@ming: tak, czytałem. I nie mają nic wspólnego z wątkiem "nowy dział", tylko "lista życzeń i nadziei PINa i spółki na temat nowej zabawki". Jaknapisałem - karta o.k., ale jak dla mnie nie ten dział.

Sikor umarł...

57

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

ming napisał/a:

ech, musze sie kiedys wybrac na sprzetowo-softowe korepetycje z odpowiednim paliwem, do stolicy krolow nie mam daleko ;)

Zapraszam. Można zorganizować łikendową nasiadówkę, najwcześniej za tydzień (bo YerzmYeYa boli ząb) ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

58

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Pin napisał/a:

przywiązujesz do nazewnictwa wartości ideologiczne

Jak, nie przymierzając, Kazimiera Szczuka :P Zupełnie, jakby nazwa decydowała o istocie rzeczy. Równie dobrze można byłoby to nazwać np. "trybem powabnym o woni poziomkowej", ciekaw jestem, jak wtedy wyglądałaby dyskusja na ten temat.

KMK
? HEX$(6670358)

59

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

eeeeee - dużo gadania i zerowy efekt. Ale zapraszam w każdym bądź razie, żaden problem ;)- Jak coś, daj znać.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

60

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Wydaje mi się, że do tematu należy podejść mniej ideologicznie i nie bawić się w spory ideologiczne typu: "czy 65816 to 8bit czy 16bit, czy to jeszcze Atari", tylko podejść bardziej racjonalnie.

Tworzenie kolejnego działu (nie jest istotna kategoria tematyczna), to dodatkowe rozdrobnienie. A rozdrobnienie sprzyja sytuacji, że użytkownicy zaczynają się "gubić" (szczególnie nowi), bo mają dużo działów do przeszukiwania w obrębie danej tematyki (szczególnie wtedy, gdy kilka działów jest bardzo zbliżonych tematycznie).

Tworzenie nowych działów ma sens, gdy pojawia się nowy typ postów, które ciężko dopasować do konkretnego działu (bo pasują do tematyki forum i szkoda wrzucać do "Bałaganu"), ale nie wtedy, gdy są to działy bardzo powiązane tematycznie i może dojść do sytuacji, że trudno będzie dokonać klasyfikacji czy dany post bardziej pasuje do działu A czy do działu B.

Ponadto trzeba znaleźć "złoty środek" pomiędzy dwiema skrajnościami: wszystkie posty w jednym dziale (bo wtedy mamy "za dużo wiadomości" i łatwo zgubić wątki) a dużą ilością działów, w których posty pojawiają się sporadycznie (dużo pustych działów, lub "zarośniętych pajęczyną") - i tutaj wydaje mi się, że obecny podział tematyczny na forum jest bardzo dobrze dobrany. Mamy "dobry kompromis", bo nie ma działów, w których od roku nic się nie działo, a także podział tematyczny jest wyraźny i czytelny, liczba działów jest odpowiednia i jednocześnie jest porządek, dzięki czemu osoba "z zewnątrz" szybko "połapie się".

Podsumowując: NIE (bo jestem przeciwnikiem rozdrobniania "na siłę" i obecny układ jest spójny i logiczny).

61

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

I taki "nowy" użytkownik zobaczy przykładowo emulator ZX Spectrum by draco w 8 bit. Jest happy, zapoda na swoje nowe Atari pliczek i dupa. Ni chuchu mu tonie pójdzie. Stwierdzi "Atari toch.jowy pzęt, bo g.wno na nim chodzi, co więcej dedykowane programy ię nie ładują. Mam taki sprzęt w d.pie". A tak od razu wie, że na standardowym sprzęcie nie pójdzie, ale na modyfikacji na 16 bit - a i owszem...

Sikor umarł...

62

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Wydaje mi się, że to można prościej rozwiązać - w miejscu "downloadowania" podać informację o specyfikacji technicznej oprogramowania albo chociaż załączyć plik .txt z informacją - poza tym, jeżeli użytkownik "nowy" zadał sobie trud wejścia na forum to pewnie napisze posta w stylu: "mi nie działa!" i otrzyma stosowną pomoc ze wskazówkami.

Ostatnio edytowany przez macgyver (2014-01-19 14:40:01)

63

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Takie pliki znikną w czeluści internetu. Dely i tak napisał, że ni chu chu, więc proponuję pisać w bałaganie. W każdym razie jestem przeciwny nazywaniu Atari z 65816 ośmiobitowym komputerem, choć nie mam nic przeciw temu rozszerzeniu.

Sikor umarł...

64

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Sikor: zawsze możesz stworzyć nowe forum i na nim pilnować czystości rasowej :)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

65

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

@sqward: pato-scena 16/32 bit mnie nie obchodzi. Swego razu jak chciałem się dowiedzieć paru rzeczy - zostałem olany, więc mam w d.pie co na waszym poletku powstaje, tym bardziej, że niewiele tego niestety.

Sikor umarł...

66

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Ale ja przecież nie o tym. Wcale Cię nie zapraszałem do "sceny 16/32". Ale skoro już flamujesz, to ciekawe co masz na myśli pisząc pato-scena 16/32?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

67

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Poszukaj w starych wątkach jak szukałem informacji.

Sikor umarł...

68

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Sikor napisał/a:

@sqward: pato-scena 16/32 bit mnie nie obchodzi. Swego razu jak chciałem się dowiedzieć paru rzeczy - zostałem olany

Sikorex musiałeś źle trafić,
jeśli o poradę dot. programowania dużego /|\ to zawsze chętnie pomogę

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

69

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Teraz? Nie, dziękuję.Pozostanę przy prawdziwych 8-bitach, a jak mi coś odbije - to może coś na TT-kę napiszę, ale raczej nie. Posty sprzed kilku lat, pojechaliście jak po łysej kobyle. A miałem czas i chęci, aby coś zrobić. Teraz nie mam ani jednego, ani tym bardziej drugiego. Pozostaję jako zwykły user, póki co przynajmniej.

Sikor umarł...

70

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

Sikor napisał/a:

Teraz? Nie, dziękuję. [...]
Posty sprzed kilku lat, pojechaliście jak po łysej kobyle.

szczerze mówiąc nie przypominam sobie tego faktu, no ale ok.
ale jakby co to polecam się.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

71

Odp: Proponuję nowy dział - rozszerzenia 16/32+ bit...

o.k.

Sikor umarł...