1

Temat: Hmm, 6502C - pytania

No właśnie, nieudokumentowane rozkazy działające tylko tutaj, dodatkowy halt i druga nóżka RW. I tu jest pytanie - po co wyprowadzona? Ktoś sprawdzał stany? Może to ma coś wspólnego z tymi rozkazami?

Sikor umarł...

2

Odp: Hmm, 6502C - pytania

Hmm ..

Nieudokumentowane rozkazy "Działają" na wszystkich mikroprocesorach 6502 i pochodnych (przynajmniej 6507, 6510, 8500, 8502) i nie są tylko domeną Atari.

Zajrzyj proszę do dokumentacji Atari 7800 oraz 3600 (być może i innych), i przeczytaj rozdział o SALLY. Dła ułatwienia w załączniku.

SALLY (6502)
This is the microprocessor, which is also used in the ATARI 5200. The only thing special about the Sally chip is that is has a HALT line, which allows the functionality described abiove.

Powinno to uciąć wszelkie spekulacje jakoby Atari wprowadziło "nieudokumentowane" rozkazy celowo.

Post's attachments

sally.png 74.14 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

3

Odp: Hmm, 6502C - pytania

Sally to nasz 6502C.  5200 to konsola będąca pochodną serii XL. Halt nie jest jedyną modyfikacją - jest jeszcze drugi RW, i o tą nóżkę mi chodzi. A nieudokumentowane rozkazy (stabilne) nie chodzą na innych procesorach,przynajmniej część z nich, więc to nie jest takie pewne. Oczywiście mówię o stabilnych.

Sikor umarł...

4

Odp: Hmm, 6502C - pytania

Weż pod uwagę że to jest dokumentacja dla PROGRAMISTY, i jego nie interesuje czy procesor ma nóżki czy ich nie ma.
Jego interesuje model programistyczny.

Co do nie chodzenia na innych procesorach, proszę o przykład.

Jak przygotujesz mi program który używa "nieudokumentowanych" rozkazów, najlepiej w pętli bez końca to któregoś dnia podłączę oscyloskop i popatrzę co się dzieje na dodatkowej nóżce. Ale z tego co pamiętam, nie jest ona nigdzie wykorzystana. Wewnętrznie tez nie są połączone bezpośrednio w chipie (przed chwilą sprawdzałem).

EDIT:
Sprawdziłem i wygląda na to że wg schematu 7800, nóżka jest podłączona, ale nóżka 36 nie. Odwrotnie niż w serii XE.
Wygląda na to że można ich używać zamiennie.

Ostatnio edytowany przez willy (2014-01-27 19:53:30)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

5

Odp: Hmm, 6502C - pytania

willy napisał/a:

Jak przygotujesz mi program który używa "nieudokumentowanych" rozkazów, najlepiej w pętli bez końca to któregoś dnia podłączę oscyloskop i popatrzę co się dzieje na dodatkowej nóżce. Ale z tego co pamiętam, nie jest ona nigdzie wykorzystana. Wewnętrznie tez nie są połączone bezpośrednio w chipie (przed chwilą sprawdzałem).

Poproszę XXL-a, bo sam cienias z assemblera jestem. Ale zżera mnie ciekawość. Co do zamienności - skoro ma wykonywać to samo, to nie widzę przeszkód. Ale ciekawi mnie właśnie ta druga nóżka, czy obie razem. Nie występuje ona (o ile wiem) w żadnym innym 6502, więc - teoretycznie - po coś jest. Może ma zależność jakąś z Antickiem? (choć nie przypuszczam).

Sikor umarł...

6

Odp: Hmm, 6502C - pytania

Tak zapytam, bo czekam na wymianę freddiego w atari 65xe, ale gdyby okazało się że wciąż nie odpala komputer myślę o wymianie 6502C i tu mnie oświeciło. Przeglądając ebaya w poszukiwaniu procesora, przypomniałem sobie o mojej konsoli 7800 schowanej i zapomnianej. Ta konsola ma ten sam procesor, ale czytając powyższe posty mam obawy czy to jest identyczny fizycznie czy jakieś tam nóżki są zamienione. Czym ta wersja Sally się różni od zwykłego 6502C?

Ostatnio edytowany przez MrKaczorsky (2014-09-20 16:14:05)

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

7

Odp: Hmm, 6502C - pytania

Tak zapytam, czekam na wymianę freddiego w atari 65xe, ale gdyby okazało się że wciąż nie odpala komputer myślę o wymianie 6502C i tu mnie oświeciło. Przeglądając ebaya w poszukiwaniu procesora, przypomniałem sobie o mojej konsoli 7800 schowanej i zapomnianej. Ta konsola ma ten sam procesor, ale czytają powyższe posty mam obawy czy to jest identyczny fizycznie czy jakieś tam nóżki są zamienione. Czym ta wersja Sally się różni od zwykłego 6502C?

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

8

Odp: Hmm, 6502C - pytania

@sikor: Druga nóżka R/W w 6502C? Która to nóżka? W oficjalnej dokumentacji R/W jest na nóżce 36. Podaj źródło, skąd masz taką infomację?

9

Odp: Hmm, 6502C - pytania

Proszę o pomoc, bo nie wytrzymałem i rozebrałem 7800 i tam jest procesor UMC UM6502 9322-IG 819570. Czy mogę go użyć w atari 65xe (płyta 130xe). Patrzyłem w necie na datasheety i ten UMC nie posiada tego R/W i HALT tylko N.C. i N.C.. Chcę żeby ultimate 1MB mi odpaliło, a przecież tam trzeba dwa kable przylutować. Dżizus!

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

10

Odp: Hmm, 6502C - pytania

UMC robiło procesory dla Atari, z oznaczeniem UM6502I. Według schematów sporządzonych przez Jera, procesor w 7800 jest ten sam, co w XL/XE, więc możesz go śmiało użyć.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

11

Odp: Hmm, 6502C - pytania

Dziękuję za odpowiedź, w takim razie czas na transplantację.

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

12

Odp: Hmm, 6502C - pytania

@ Simius - właśnie wy lutowałem procesor z atari 65xe i umieściłem w konsoli 7800.  I praktyka pokazuje że masz rację, konsola śmiga jak amiga.

Atari 130XE, LDW Super 2000, Atari410.

13

Odp: Hmm, 6502C - pytania

Czyli wychodzi na to, że w drugą stronę przeszczep też jest możliwy?

XE maniac! ;)

14

Odp: Hmm, 6502C - pytania

Przecież to TAKI SAM procesor. 6502C

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

15

Odp: Hmm, 6502C - pytania

No to świetnie, sądziłem, że mimo wszystko są kosmetyczne różnice. Ale widać nie... I fajnie.

XE maniac! ;)