1

Temat: Kopiowanie danych na partycję SDX

Wybaczcie jeśli temat był już wałkowany na forum, ale jestem dość świeży w Atarowskich nowinkach sprzętowych, dlatego pytam :). Mam Atari 65XE, a w nim słodko pomykającą Ultimę i SIDE2 ze spartycjonowaną kartą CF. I tak zastanawiam się czy jest możliwość skopiowania danych na którąś z owych partycji, bez potrzeby zaciągania do tego celu Sio2pc/sio2sd/magnetofonu?

2

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Ja np. Zapisuje sobie programiki którymi katuję basica. W ogóle wszystko co włączysz pod SDX może zapisywać swoje wyniki na SDX. Natomiast jeżeli chodzi ci o dane np z PC to... jak piszesz SOP2PC/SIO2CD lub Sparta .47 która ponoć już widzi partycję FAT16, - poczytaj wpisy Pina i innych mądrzejszych ludzi.

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

3

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

ok, dzięki. A więc jak sądzę mając Spartę w wersji 4.46a za dużo w tym temacie nie nawojuję :(. Pozostaje przeflashowanie Sparty albo SIO2PC.

4

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

trubodraku kiedy nowa wersja SDX?

5

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

marx napisał/a:

ok, dzięki. A więc jak sądzę mając Spartę w wersji 4.46a za dużo w tym temacie nie nawojuję :(. Pozostaje przeflashowanie Sparty albo SIO2PC.

Z uporem maniaka napiszę jeszcze raz :) fatfs.sys z toolkitu SDX 4.46 działa super.

Potrzebujesz wspomniany toolkit: http://sdx.atari8.info/index.php?show=d … _rev_c.atr

oraz Fdisk do dodania fat16 do apt:

http://www.atari8.co.uk/apt/tools/fdisk … 091113.zip

No i dzisiaj zdaje się fat16 pod windows utworzyć się już nie da, ale dowolny linux albo gparted live cd da rade.

6

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

re up: A możesz jakiś manual for dummes mały spłodzić.?

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

7

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Jarkeczek napisał/a:

re up: A możesz jakiś manual for dummes mały spłodzić.?

Wyjąłeś mi to z ust ;).

8

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Jarkeczek napisał/a:

re up: A możesz jakiś manual for dummes mały spłodzić.?

Najlepiej byłoby zrobić film i wrzucić na YT, ale trochę czasu brak. Postaram się w kilku zdaniach to opisać:

Warianty są dwa: partycjonowanie fdiskiem od FJC lub pc-towymi narzędziami. Partycjonowanie na pc jest wygodniejsze ale z tego co widzę te ostatnie bety fdisk4 od fjc potrafią założyć partycje zarówno fat16 jak i fat32, choć tylko przy pustej karcie mamy tą możliwość.

1. Będzie potrzebna pusta karta cf bez żadnych partycji i sio2pc, z którego odpalimy fdisk4 i skopiujemy fatfs.sys. Fdisk4 przy pierwszym uruchomieniu zapyta czy utworzyć partycję fat(16 lub 32). Wybieramy fat16, rozmiar poniżej 32MB (wersja fatfs.sys z SDX 4.46 z tego co pamiętam większych nie obsługuje), podajemy rozmiar apt i tworzymy partycje SDX. Aby fatfs zadziałał trzeba z menu Partition wybrać Make external i wskazać utworzoną partycję fat16 oraz przypisać literę dysku, pod którą partycja ma być widoczna. Po zapisaniu zmian trzeba partycje sformatować. W SDX wiadomo jak, a fat16 wg uznania, linuksowy mkfs.msdos -F16 /dev/sdcoś załatwi sprawę, można też graficznie w gparted lub podobnym sofcie pod windows.

2. Ja utworzyłem w fdisk4 tylko APT i partycje SDX, a fat-y narzędziami na pc, tym bardziej że może się przydać partycja fat32 dla side loadera. Jedno spostrzeżenie: side loader który mam w U1MB znajduje pierwszą partycję fat jaka jest na karcie i jeśli fat16 jest pierwszy, to oczywiście go nie wylistuje. W nowszych loaderach, które raczej nie były dostępne w formie romów do flashowania chyba jest już dobrze i loader znajduje fat32. W każdym razie dla świętego spokoju fat32 lepiej zrobić jako pierwszy. Make external z fdisk4 wskazujemy fat16 i voila.

3. Fatfs.sys jest w toolsach SDX w katalogu drivers/fatfs.arc. Wystarczy go rozpakować i skopiować np. na D1: a potem ładować ręcznie jak potrzeba coś skopiować, po prostu wpisując fatfs.sys "z ręki" lub np. jak ktoś lubi dodać do config selectora Sparty, jako kolejną opcje.

Unarc jest tutaj:
http://www.serious-dial.atari.pl/atarisoft.html

Toolsy tutaj:
http://sdx.atari8.info/index.php?show=d … _rev_c.atr

A fdisk4 tutaj:
http://www.atari8.co.uk/apt/tools/fdisk … 091113.zip

Ostatnio edytowany przez greblus (2014-02-01 22:05:26)

9

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

ok, teraz to zaczyna mieć sens. Dzięki!

10

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Witam

Próby trwają, ale na razie sukcesu nie ma. Dodaje screeny. na CF założyłem 2 partycje Sparty (B i C) oraz 32 MB FAT16. Fdisk dodałem extendet itd, W Windows sformatowałem, plik jakiś dodałem. Przy starcie Sparta podaje że są 3 partycje, ładuje fatfs.sys i Unknow system. Co mogłem zbabrac?

P.S. Robiłem wg opisu z tą różnicą że nie mam SIO2PC a SIO2SD.

Ostatnio edytowany przez Jarkeczek (2014-02-02 11:12:31)

Post's attachments

2014-02-02 10.41.57.jpg 50.81 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

2014-02-02 10.44.48.jpg 58.36 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

2014-02-02 10.47.49.jpg 45.53 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

11

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Jarkeczek napisał/a:

ładuje fatfs.sys i Unknow system. Co mogłem zbabrac?

Spróbuj zrobić partycję fat16 o rozmiarze 31MB lub mniejszym. 32MB to 65536 sektorów a 65535 (16 bit) w SDX to 31.9995MB. No i upewnij się, że formatujesz ją na pewno jako fat16

12

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Poprawiłem, niestety nadal coś nie tak, chyba trzeba poczytać manuala...



P.S> Czy może być problem w tym że formatuje (pod Win7) jako FAT? Może być to że FAT to nie FAT16? Hmmm bez sensu to...
P.S.2 Komunikaty Sparty kończą się na 170, a tu dostaje 182 - mam za stary podręcznik?

Ostatnio edytowany przez Jarkeczek (2014-02-02 13:56:38)

Post's attachments

2014-02-02 13.02.55.jpg 45.82 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

13

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Jarkeczek napisał/a:

Poprawiłem, niestety nadal coś nie tak, chyba trzeba poczytać manuala...

W7 na 99% pcha tam fat32. Spróbuj zbootować gparted live cd i z niego utworzyć fat16. Klik prawym na partycji i formatuj jako fat16.

http://downloads.sourceforge.net/gparte … 4-i486.iso


Chyba że masz gdzieś XP.

14

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Jarkeczek: otwórz tę partycję, na której dostajesz Unknown file system, pod Eddym (opcja Edit->Disk) i pokaż zawartość jej pierwszego sektora. Może być pierwsze 256 bajtów.

KMK
? HEX$(6670358)

15

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Eddy (ver.202) przy próbie uruchomienia daje mi info: 179 Memory Conflict
Spróbuje partycję sformatować pod winZP, jak nie pomoze to na lapku mam Ubuntu to tam spróbuje

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

16

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Pewnie masz za wysoko memlo, skoro Memory conflict. Odpuść trochę rezydentów (FATFS.SYS nie jest potrzebny do podejrzenia 1 sektora partycji, dajmy na to).

KMK
? HEX$(6670358)

17

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

cmd=>format litera /FS:FAT /A:512 /F:rozmiar - tyle w windzie powinno starczyć. Przypuszczam, że FAT w W7 ma sektor zbyt duży dla sparty - przełącznik /A wymusza jego rozmiar (tu: 512 bajtów)

Sikor umarł...

18

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Zrobiłem próbę na świeżo odpalonym komputerze, też nie poszło. Configu nie mam wcale bo próby robię na nowym CFie (256MB). NA razie więcej pomysłów nie mam (moja wiedza w tym temacie skończyła się)

P.S. re Sikor, formatowałem z wielkością sektorów 512.

Ostatnio edytowany przez Jarkeczek (2014-02-02 16:41:41)

Post's attachments

2014-02-02 16.36.53.jpg 60.25 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

19

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Daj X EDDY.EXE

KMK
? HEX$(6670358)

20

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

No tak, z tego wszystkiego zapomniałem i tym X. Daje screen bez zmniejszania.

Post's attachments

2014-02-02 17.05.43.jpg 1.24 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

21

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Ciekawe: wygląda zdrowo. FAT16, 63488 sektorów, liczba FAT-ów 2, wpisów w katalogu 512 - nie widzę nic, przez co FATFS mógłby odrzucać ten dysk. :/

KMK
? HEX$(6670358)

22

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Ale jest jedna dziwna rzecz w tym boosektorze: bajty 14-15 (licząc od zera) zawierają wartość $0004. To jest liczba sektorów zarezerwowanych. Microsoft twierdzi, co następuje:

m$ napisał/a:

This field must not be 0. For FAT12 and FAT16 volumes, this value should never be anything other than 1.

Nie jestem pewien, czy stara wersja sterownika (czyli ta, którą masz) nie wymaga, żeby tam było właśnie 1.

KMK
? HEX$(6670358)

23

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Zmieniłem wartości tych 2 batów na 00 i różnica jest taka że teraz: 148 Unknown file system. Poczytam zapiski o configach Ultimate, może źle ładuje sterownik fatfs.sys? (bo piszę tylko fatfs.sys i return)

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

24

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Jarkeczek napisał/a:

Zmieniłem wartości tych 2 batów na 00 i różnica jest taka że teraz: 148 Unknown file system. Poczytam zapiski o configach Ultimate, może źle ładuje sterownik fatfs.sys? (bo piszę tylko fatfs.sys i return)

Czemu 0? Z powyższego cytatu drac030 wynika że tam powinno być 0001.

A próbowałeś utworzyć fat16 pod linuksem? Pakiet dosfstools. mkfs.msdos -F16 /dev/sdXX
Nazwę urządzenia podglądnij sobie w dmesg+fdisk, albo po automatycznym zamontowaniu tego filesystemu, który masz w tej chwili (mount wyświetli co jest zamontowane i gdzie).

25

Odp: Kopiowanie danych na partycję SDX

Problem here could be related to use of very recent partition editor and ancient SIDE driver. :) It's likely that the old SIDE driver experiences some problems with the more recent tweaks to the partition table.

Give me one or two days, and you'll have brand new versions of both at atari8.co.uk. Just wading through the documentation and readme files at the moment. Latest SIDE driver is the smallest yet, although you're still better off using the Ultimate 1MB PBI BIOS instead if you have the hardware to hand. ;)