Temat: Vortex HD Plus (problem)

Hej,

posiadam kontroler Vortex HD Plus do swojego STE-ka, który ładne parę lat leżał w szafie.
Wcześniej działał, dysk był bootowalny, miałem na nim trochę softu.
Obecnie nie działa, tzn: po włączeniu zasilania kilka razy migają obie diody na raz, potem miga jedna ze dwa razy i gaśnie. Po włączeniu STE-ka znów jedna dioda ożywa, coś tam miga parę razy, ale dysk nie jest widziany. Rozkręcę go jeszcze i podociskam wszystkie wtyczki w środku (wiozłem go 200 km), ale na tę chwilę mam takie pytania:

1) z którego złącza ACSI w Vortexie korzystać, HD IN czy HD OUT?
2) jak mają być ustawione te dip-switche na tylnym panelu kontrolera?
3) ma ktoś może jakiś dedykowany soft instalacyjny czy diagnostyczny dla tego kontrolera?
4) jakies pomysły "CO SIĘ STAŁO SIĘ"?

Z góry dzięki za pomoc ;)

2

Odp: Vortex HD Plus (problem)

ad 1) podłącz pod HD IN (HD OUT jest do podłączenia kolejnego dysku - urządzenia)
ad 2) dip-switche służą do ustawienia nr urządzenia, jak nie masz innego urządzenia na ACSI ustaw na "0"

1088XEL i inne XL, XE, ST.

3

Odp: Vortex HD Plus (problem)

Już działa :) Rozkręciłem Vortexa, podociskałem wszystkie wtyki i dysk ożył - nie miał zasilania ;)

4

Odp: Vortex HD Plus (problem)

znaczy, że kabel z tego wspólnego zakupu też dobry?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

5

Odp: Vortex HD Plus (problem)

Tak, zdecydowanie tak :)

6

Odp: Vortex HD Plus (problem)

Odkopuję swój dawny temat :)

Dysk i kontroler działa, tym razem pytanie dotyczy czegoś innego ;) W środku siedzi prastary dysk IDE firmy WD o pojemności 40 MB. Czy myślicie, że można go zastąpić innym, pojemniejszym, a jeśli tak, to na ile pozwoli ten kontroler i ATARI? A może przelotkę IDE-CF np.? :)

Wygląda to tak:

http://i.imgur.com/LjTe0lC.jpg

I czy ktoś ma może przypadkiem oryginalny soft do tego wynalazku? Bo podobno jest to niezbędne w przypadku instalacji ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-11-11 17:01:33)

7

Odp: Vortex HD Plus (problem)

mój identyczny leży odłogiem na razie, ale z tego co pamiętam bootował i ładował się ten natywny sterownik.
Na razie mam na warsztacie rozgrzebane inne rzeczy i brak miejsca. Jakbym w parę dni się odezwał to się bez krępacji przypomnij.
P.S.
No pacz pan, nie wiedziałem nawet że tam w środku jest IDE.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

8

Odp: Vortex HD Plus (problem)

Ten też się bootuje, używam go od lat ;) Tyle, że w przypadku eksperymentu podmiany napędu, przydałby się ten oryginalny soft instalacyjny. W necie doniesienia sprzeczne co do obecności IDE/MFM/SCSI w Vortexach, ale mój egzemplarz akurat ma IDE, także można coś pokombinować :)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-11-11 18:25:03)

9

Odp: Vortex HD Plus (problem)

no a nie ma go na dysku? znaczy oprócz samego drivera ładowanego z bootsectora nie ma też w innym katalogu narzędzi do jego instalacji żeby je przegrać na dyskietkę?
Zawsze możesz spróbować sklonować obecny dysk na nowy jakimś niskopoziomowym narzędziem na PC.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

10

Odp: Vortex HD Plus (problem)

Faktycznie, na dysku mam podkatalog "HARDDISK", w którym siedzi oprogramowanie instalacyjne HDPlusa :)

11

Odp: Vortex HD Plus (problem)

hmmm, czy otwory w dolnej obudowie nie pasują przypadkiem pod drugi dysk? Ciekawe czy ten kontroler obsługuje dwa dyski - master+slave?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

12

Odp: Vortex HD Plus (problem)

Przypuszczalnie pasują, natomiast nie sądzę by obsługiwał drugi dysk. Taśma jest pojedyncza, a gniazdko IDE na płytce kontrolera także jedno.

Załączam oprogramowanie HDPLUSa (Pierwszy plik to soft zgrany z mojego HDD, drugi to dyskietka instalacyjna stargana z Atari-Forum :) ).

EDIT:
W tej drugiej paczce widać pliki definiujące dyski dla wersji 20 i 40 HDPlusa, zawartość tego dla 40 MB:

--------------------------------------------------------------------------
Externe Steuerdaten fuer das Utility HDPLUS.PRG    (C)1987/88  vortex GmbH
Parametrisierung fuer einen HD40
Datei einfach von HDPLUS.40 in HDPLUS.TYP umbenennen
--------------------------------------------------------------------------

  typ(0)=hd40   name(0)=' HD40'

  cyl(0)=872  hds(0)=6  rwc(0)=872  pre(0)=872  spt(0)=16  sek(0)=2
  cpy(0)=83672

  def_part(0,0)='  10-10-16',20000,20000,32000;
  def_part(0,1)='   16-16',32000,32000;
  def_part(0,2)='   16-4',32000,8000;
  def_part(0,3)='   4-16',8000,32000;
  def_part(0,4)='  5-10-16',10000,20000,32000;
  def_part(0,5)='  5-16-10',10000,32000,20000;
  def_part(0,6)='  10-5-5',20000,10000,10000;
  def_part(0,7)='10-10-10-11',20000,20000,20000,22000;
  def_part(0,8)='     16',32000;
  def_part(0,9)='   10-10',20000,20000;

  soft_park(0)

Czyli pewnie trzeba by ręcznie wpisać geometrię jakiegoś większego dysku, gdyby taki podłączyć, ciekawe czy to miałoby szansę zadziałać ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2013-11-11 21:44:43)

Post's attachments

HDPLUS.ZIP 143.59 kb, liczba pobrań: 10 (od 2013-11-11) 

V_HDPLUS.ZIP 114.69 kb, liczba pobrań: 6 (od 2013-11-11) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

13

Odp: Vortex HD Plus (problem)

Jacques napisał/a:

Taśma jest pojedyncza, a gniazdko IDE na płytce kontrolera także jedno.

Ale na jednej taśmie normalnie moża obsłużyć dwa dyski, jak uicr0Bee napisał, jako master/slave.
To, że w tym Vorteksie dali taśmę pojedyńczą ( choć nie musi ona być też oryginalna ) nie jest w sumie żadnym dowodem, że nie dało by się do tego urządzenia podpiąć 2 dysków przez taśmę niepojedyńczą :)

14

Odp: Vortex HD Plus (problem)

Wydaje mi się to mało prawdopodobne. Zamiana dysku na większy i modyfikacja tego dziwnego pliku by zadziałał, to już byłoby coś ;)

15

Odp: Vortex HD Plus (problem)

A ja w końcu wygrzebałem swojego Vortexa, a w zasadzie dwa, i okazuje się że obydwa to HDplus 20.
W środku nie ma dysków IDE tylko MFM, Seagate'y ST225, identyczne jak np. w SH205 (w niektórych, bo w innych SH205 są TANDONy TM262).

Moje w środku wyglądają jak w załączniku.

darpajdp napisał/a:

[...]ad 2) dip-switche służą do ustawienia nr urządzenia, jak nie masz innego urządzenia na ACSI ustaw na "0"

"na 0" znaczy wszystkie 6 DIPów na off?

Gdyby ktoś miał na zbyciu HDplus 40 z dyskiem IDE to chętnie wymienię na jeden z moich HDplus 20. Szczegóły proszę przez "E-mail" pod avatarem, nie PM. Dzięki.

Post's attachments

IMG_2382.JPG 544.6 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.