Temat: PC z napędem 5.25 i dyskietki atarowskie

Hej.

Szukałem na forum, ale nie znalazłem (być może źle szukałem) podobnego wątku, więc zakładam nowy - czy wiadomo Wam coś na temat możliwości odczytania lub skopiowania do postaci ATR/XFD/DCM itp dyskietek 5.25 w formatach atarowskich na PC ze stacją 5.25? (poza opcją napisz.se)

Ostatnio robiąc porządki w piwnicznych zasobach znalazłem trochę dyskietek 5.25 (m.in. jakieś stare źródła i listy z czasów "swapperskich") i chciałbym to odczytać - nie mam do dyspozycji stacji atarowskiej, mam za to starego PC z napędem 5.25 1.2MB i DOS-em. Czy ktoś miał okazję przenosić dane w ten sposób i czy zechciałby podzielić się doświadczeniem?

Z góry dziękuję.

2

Odp: PC z napędem 5.25 i dyskietki atarowskie

Da radę zgrać dyskietkę do obrazu i nagrać obraz na dyskietkę, o ile atarowski format jest DD.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2014-03-23 22:35:00)

Post's attachments

writeatr-092b.zip 22.96 kb, liczba pobrań: 8 (od 2014-03-23) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

3

Odp: PC z napędem 5.25 i dyskietki atarowskie

Poszukaj na forum - były co najmniej dwa programy pod piecowy DOS. O ile pamiętam - nie czytały jednego z formatów (hmm, chyba gęstości rozszerzonej) oraz formatu dwustronnego, ale mogę się mylić.
Inna rzecz - ciekawe, czy autora Altirry nie dało by się namówić na zrobienie takiego featura... ;)

Sikor umarł...

4

Odp: PC z napędem 5.25 i dyskietki atarowskie

http://www.horus.com/~hias/atari/#ataridsk

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

5

Odp: PC z napędem 5.25 i dyskietki atarowskie

Grzeniu i Jacques - dzięki wielkie :)

6

Odp: PC z napędem 5.25 i dyskietki atarowskie

Mac, hehe a ja mam stację CA2001 a nie mam za to żadnego małego Atari już :a chciałbym ja sprawdzić czy i jak działa :>
To może się jakoś spikniemy...

Pani ma mięso, nie, pani Lewandowska? A ja mam cienką blachę! Może byśmy sobie zrobili parę sztuk konserw na zimę, co?

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

7

Odp: PC z napędem 5.25 i dyskietki atarowskie

Ok, najpierw jak znajdę trochę czasu przejrzę dyskietki, czy mam jakieś bootowalne z DOS-em. Jak coś znajdę to dam znać i wpadnę któregoś dnia z Atarką do Ciebie.

8

Odp: PC z napędem 5.25 i dyskietki atarowskie

Mam pytanie - czy ktoś z Was próbował za pomocą AtariDsk lub WriteAtr odczytywać dyskietki zapisane przez TOMS-a 720?

Przy próbie odczytu kilku dyskietek pojawił się komunikat Read Error - dyskietki zostały zapisane w gęstości Double, ale na tej samej stronie znajduje się "druga dyskietka" na ścieżkach "nieparzystych" - oczywiście o odczycie tej drugiej można zapomnieć, ale teoretycznie ta ze ścieżek parzystych powinna się odczytać.

I zastanawiam się, czy przyczyna problemu leży w specyfice zapisu (TOMS 720), czy po prostu napęd jest "padnięty" lub wymaga ewentualnej konserwacji.

9

Odp: PC z napędem 5.25 i dyskietki atarowskie

Dlaczego o tej drugiej można zapomnieć? Chyba w PC masz napęd 80-ścieżkowy, więc to kwestia oprogramowania.

Jak ja zgrywałem dyskietki WriteAtr-em, to często miałem błąd, ale stosując poślizg większość sektorów udało się odczytać po kilku próbach.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

10

Odp: PC z napędem 5.25 i dyskietki atarowskie

Fox: pisząc "można zapomnieć" miałem na myśli działanie wspomnianego softu. Odczyt oczywiście teoretycznie jest możliwy (skoro podobny napęd dokonywał odczytu i zapisu), ale praktycznie sprowadza się to do Słynnego Projektu Programistycznego o nazwie "Napisz.se" ;)