Temat: Padło mi 800XL [Ram albo Ultimate 1MB]

Właśnie mi sie 800XL popsuło :(

Pacjent:
Jak w temacie, zainstalowane dopałki: ultimate1mb, stereo final, obydwa od Lotharka

Objawy:
- Po włączeniu wyskakuje od razu do self testu i pokazuje uwalony RAM, jak na obrazku poniżej (zarówno na stock OS, jak i HI-SPEED OS, niezależnie od wybranej ilości pamięci)
https://www.dropbox.com/s/br30jfmk0yue9 … 221907.jpg

-co ciekawe po przełączeniu na Q MEG komputer wstaje i jakoś tam na moje działania reaguje (tyle że nigdy sie obsługi Q MEGa nie nauczyłem więc nie jestem w stanie sprawdzić czy działa poprawnie.)

- Po wybraniu w konfiguratorze U1MB opcji OS-> "diagnostics", wynik jak na obrazku poniżej
https://www.dropbox.com/s/jwravw9ro4eee … 221735.jpg



Okoliczności wystąpienia awarii:
Usiłowałem uruchomić Cartridge Ram-cart 64k z avalonu.
W ultimate był ustawiony Stock OS i Stock RAM, sparta wyłączona.
W SIO2SD w D1 był podmontowany .atr z obrazem dyskietki dołączanej do Ram-cartta

Pierwsze próby wczytania dosa z SIO2SD kończyły się komunikatem boot error przy przełączniku na carcie w pozycji "Odczyt" i zawieszeniem się komputera  przy przełączniku w pozycji "zapis" [oczywiście wszelkie manipulacje przy carcie przy wyłączonym komputerze]
Następnie próbowałem wczytać dosa z dyskietki przy włączonym i wyłączonym Basic-u, włączonej/wyłączonej transmisji turbo w SIO2SD w zastawieniu z przełączaniem przełącznika na carcie Z/O

Na początku wyskakiwał boot error, aż w pewnym momencie komputer zaczął wywalać do self testu jak wyżej.
Dodatkowo w Menu Ultimate miga wykrzyknik przy pozycji "OS"

Padł RAM, czy Ultimate? Nie mam dostępu do innego atari żeby sprawdzić czy Ultimate działa poprawnie.
Jutro wymontuję Ultimate i sprawdzę czy komp wstanie bez niego, na oryginalnych kościach OS i MMU.
Co ewentualnie mogę jeszcze sprawdzić?

Atari  800XL [Stereo-Final, U1MB] + SIO2SD@1010, SIC! Cart, RAM-Cart 64k
Atari 520STE 4MB RAM TOS 2.06 PL/UK +HxC Floppy emulator (SD) +UltraSatan

2

Odp: Padło mi 800XL [Ram albo Ultimate 1MB]

Wygląda na ram w atarce.
Z tego co pamiętam to Ultimate jest zabezpieczony dwoma rezystorkami aby nie padło przy uzywaniu niektórych cartów ? Ale może majaczę :) (w starej wersji sie je montowało) w nowej wersji juz sa na plytce....

"wszystko się kiedyś kończy......."

3

Odp: Padło mi 800XL [Ram albo Ultimate 1MB]

To ciekawe ale około czerwca zrobiło mi się dokładnie coś takiego samego. Nagle się zwiesił w trakcie działania a potem było już w ten sposób. Od tego momentu nie znalazłem czasu żeby odpalić i sprawdzić... Też 800XL z Ultimate. Chwilę wcześniej bawiłem się z cartem z XL-Art, ale w momencie wystąpienia awarii, carta w porcie nie było.

Może i RAM bo pamiętam, że ta Atarka od początku była jakaś "inna", tzn. jeszcze przed instalacją ultimate, jak nie było żadnego napędu, to zanim się "nagrzała" potrafiła po włączeniu od razu wskoczyć do Basica (bez prrrrr na początku).

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

4

Odp: Padło mi 800XL [Ram albo Ultimate 1MB]

OK dzięki za info.
Nowe kostki zamówione, wlutuję podstawki, powymieniam kostki i zobaczymy czy wstanie.

Atari  800XL [Stereo-Final, U1MB] + SIO2SD@1010, SIC! Cart, RAM-Cart 64k
Atari 520STE 4MB RAM TOS 2.06 PL/UK +HxC Floppy emulator (SD) +UltraSatan

5

Odp: Padło mi 800XL [Ram albo Ultimate 1MB]

Ale kostki na płycie atari czy na płycie ultimate?
Bo skoro zamontowane ultimate to co mają do rzeczy kostki na płycie głównej?

6

Odp: Padło mi 800XL [Ram albo Ultimate 1MB]

Lemiel: Kostki na płycie Atari rzecz jasna (zgodnie z sugestią Strykera i Wieczora, kupiłem 16 kości tak na wszelki wypadek żeby zapas mieć ) a odnośnie 2 pytania, to  przecież o ile dobrze rozumiem jak ta dopałka działa, Ultimate nie zastępuje   RAM-u w Atarce, a tylko go rozszerza, więc "dolne" 64kb pamięci zostają tam gdzie były, na płycie głównej

Atari  800XL [Stereo-Final, U1MB] + SIO2SD@1010, SIC! Cart, RAM-Cart 64k
Atari 520STE 4MB RAM TOS 2.06 PL/UK +HxC Floppy emulator (SD) +UltraSatan

7

Odp: Padło mi 800XL [Ram albo Ultimate 1MB]

edit: dwa razy się wysłało post do usunięcia

Ostatnio edytowany przez gothrukk (2013-12-10 12:28:19)

Atari  800XL [Stereo-Final, U1MB] + SIO2SD@1010, SIC! Cart, RAM-Cart 64k
Atari 520STE 4MB RAM TOS 2.06 PL/UK +HxC Floppy emulator (SD) +UltraSatan

8

Odp: Padło mi 800XL [Ram albo Ultimate 1MB]

Gothrukk 16? Ostatnio mialem podobny efekt padnieta byla jedna

"wszystko się kiedyś kończy......."

9

Odp: Padło mi 800XL [Ram albo Ultimate 1MB]

:D taki tam zapasik na "czarną godzinę"

Atari  800XL [Stereo-Final, U1MB] + SIO2SD@1010, SIC! Cart, RAM-Cart 64k
Atari 520STE 4MB RAM TOS 2.06 PL/UK +HxC Floppy emulator (SD) +UltraSatan

10

Odp: Padło mi 800XL [Ram albo Ultimate 1MB]

gothrukk napisał/a:

odnośnie 2 pytania, to  przecież o ile dobrze rozumiem jak ta dopałka działa, Ultimate nie zastępuje   RAM-u w Atarce, a tylko go rozszerza, więc "dolne" 64kb pamięci zostają tam gdzie były, na płycie głównej

wydaje mi sie, ze ta dopalka zastepuje MMU, ROM i RAM. wcale bym sie nie zdziwil gdybys mogl usunac oryginalny mmu,rom,ram a komputer z ultimate nadal bedzie dzialac.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

11

Odp: Padło mi 800XL [Ram albo Ultimate 1MB]

xxl napisał/a:

wydaje mi sie, ze ta dopalka zastepuje MMU, ROM i RAM.


MMU i OS na 100%, bo żeby podłączyć U1M trzeba te kości wyjąć z płyty.
Co do RAMu/ROMu to trzeba by zapytać Candla lub Lotharka

Atari  800XL [Stereo-Final, U1MB] + SIO2SD@1010, SIC! Cart, RAM-Cart 64k
Atari 520STE 4MB RAM TOS 2.06 PL/UK +HxC Floppy emulator (SD) +UltraSatan

12

Odp: Padło mi 800XL [Ram albo Ultimate 1MB]

tu candle, goscinnie od draca (nie mam pc)
jesli podstawowy ram atari jest uszkodzony - nic nie bedzie dzialac prawidlowo
wlacznie z zapisywyaniem/wczytywanie ustawien przez ultimate

ergo - wymien podstawowy ram

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: Padło mi 800XL [Ram albo Ultimate 1MB]

co do ramu. Włącz (otwarte) Atari na np. 10 minut i sprawdź, czy któraś kość ram nie grzeje się nadmiernie. Jeśli tak jest to wyłącz komputer, weź skądeś jeden (lub więcej) takich pamięci i na "hardcore'a" wciśnij "na pająka" na te grzejące się tak, by wszystkie nogi tak umieszczonego układu dokładnie stykały się z tym, co wlutowane jest w płytę.

Włącz komputer i sprawdź, czy coś się zmieniło ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2013-12-11 20:30:20)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: Padło mi 800XL [Ram albo Ultimate 1MB]

Odkopuje bo dopiero dzisiaj znalazłem chwilkę żeby rozkręcić atarkę.
Pin!, jak można zidentyfikować uszkodzoną kość jeśli żadna się nie przegrzewa? (w sumie jedyny układ który jest wyraźnie cieplejszy od innych  to procesor)
Podmieniać po jednej do skutku ( na szczęście ram jest w podstawkach, ale jeśli padnięte są więcej niż 2 kostki to znalezienie "trupielców" trochę potrwa ) czy jest jakiś prostszy sposób?

Ostatnio edytowany przez gothrukk (2014-04-04 17:32:55)

Atari  800XL [Stereo-Final, U1MB] + SIO2SD@1010, SIC! Cart, RAM-Cart 64k
Atari 520STE 4MB RAM TOS 2.06 PL/UK +HxC Floppy emulator (SD) +UltraSatan

15

Odp: Padło mi 800XL [Ram albo Ultimate 1MB]

Jer na DeReAtari pisał, że można sprawdzać kości przez nałożenie jednych na drugie.

___
Press play on tape...