26

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

Hmm, na przykład moje 65XE z SIO2SD nie ma HD :D

Sikor umarł...

27

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

A ja się podczepię do tematu:
Skoro macie wszyscy albo USatanD albo SatanD to czy ktoś ma jako rozwiązanie wewnętrzne (w STE)?
Kombinuje nad schowaniem go w obudowie i przy okazji uniknięciem dodatkowego zasilacza, a Lotharek oferuje dwie wersje i myślę o tej wewnętrznej i jak ją w środku połączyć.

28

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

Raczej nic trudnego.

1. Kabel Dma podłączony na zewnątrz i wpuszczony do obudowy (nad gniazdem ASCI jest wystarczający otwór).
2. Lutowanie od dołu płyty.
3. Wylutowanie gniazda ASCI i podłączenie do pustych punktów lutowniczych.

Najłatwiejsza opcja to nr 1. W dodatku zawsze szybko można odłączyć bez rozkręcania komputera.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

29

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

No tak wszystkie opcje mają sens (pozycja druga chyba najmniej, odszedłem od wprawy z lutowaniem).
Myślę żeby to zrobić tak, by karty SD jakoś jeszcze można było zmieniać więc dwa małe otwory dokładnie na karty w tylnej ściance chyba akurat w okolicach ACSI gdzie się zasilacz kończy, więc myślę o opcji 3, chyba że jedynkę dałoby się jakoś estetycznie.

A coś takiego jak dolutowanie dodatkowych kabli do ACSI (czyli coś jak wersja 3) by można było przełącznikiem USD wyłączać i port był wciąż funkcjonalny?

Pytanie ogólne, warto się w to bawić tak czy jednak zewnętrzny Ultrasatan to lepszy pomysł z jakiegoś powodu?

30

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

Zacząłem wczoraj eksperymentować z US-em i mam pytanie do wyjadaczy:
Czy to normalne, że jeśli uruchomię STE z podłączonym UltraSatanem i wsadzoną do slotu kartą SD z pustą partycją windowsowską NTFS ( chciałem sobie formatowanie i przygotowanie partycji z poziomu ICD przećwiczyć na nowej karcie) to na etapie testu pamięci wyskakują mi bombki? ( nie pamiętam dokładnie 4 albo 5).
To samo sie dzieje jeśli w slocie 1 mam kartę z partycją NTFS a w 2 kartę z obrazem 1GB do Pery Putnika. Jeśli w slocie nr 1 jest karta z obrazem Pery a w 2 ta z NTFS to komputer startuje normalnie i widzi wszystkie partycje na karcie 1
Rozumiem że problemem jest obecny system plików na nowej karcie?

Atari  800XL [Stereo-Final, U1MB] + SIO2SD@1010, SIC! Cart, RAM-Cart 64k
Atari 520STE 4MB RAM TOS 2.06 PL/UK +HxC Floppy emulator (SD) +UltraSatan

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

To nie jest problem US ale drivera PP.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

32

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

Dobra.
Kupiłem sterowniki od Pery, i walczę z formatowaniem.
Konfig: STE, 4MB ram, TOS 2.06
Karty: 2 x SDHC 8GB ( wiem troche dużo, ale takie miałem wolne)

Na chwile obecną mam następujący problem:
Odpalam partycjoner Pery, ustawiam na karcie nr 1: ACSI 0,  13 partycji po 511 MB każda, typ partycji: "FAT16 compatible (c16)"

Klikam "Partit and init all", chwilkę mieli, skończył.

Klikam ponownie ACSI 0 i ci widzę? są stworzone  jedynie 2 partycje na karcie 1, po 511 MB każda.

Powtarzam operacje na karcie nr 2: ACSI 1,  1 partycja 511MB typu "FAT16 compatible(c16)"
"Partit and init all", skończył,  klikam ACSI 1 i widzę 0 partycji.

Ki diabeł? Co robie źle? Teoretycznie jadę toczka w toczkę z instrukcją. Karty za duże?

_________________________________________________________________________

Edycja:

Sam sobie odpowiem, wiem gdzie zrobilem błąd.
Po wpisaniu rozmiaru każdej partycji powinienem był kliknąć literkę danego dysku w celu zaktualizowania danych.
Teraz jest ok. Da się zmusić windowsa 8.1 do zobaczenia wszystkich partycji na karcie? Bo na chwile obecną widzi tylko jedną na każdej z kart

Ostatnio edytowany przez gothrukk (2014-04-23 21:34:20)

Atari  800XL [Stereo-Final, U1MB] + SIO2SD@1010, SIC! Cart, RAM-Cart 64k
Atari 520STE 4MB RAM TOS 2.06 PL/UK +HxC Floppy emulator (SD) +UltraSatan

33

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

Poczekamy na Profesorów. Ja też mam 8GB kartę ale założyłem partycje tylko C-J no i K jako druga karta. Więc z 8 zostało mi ponad 40% wolnego. Nie miałem tego problemu co Ty. Też uczyłem się na filmie i działało (no poza przypadkiem kiedy sformatowałem kartę ) z max ilością partycji. Nie mogłem wtedy mieć w US drugiej karty bo bombił się system.

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

34

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

gothrukk napisał/a:

Da się zmusić windowsa 8.1 do zobaczenia wszystkich partycji na karcie? Bo na chwile obecną widzi tylko jedną na każdej z kart

Tylko petycja do M$. Na dzień dzisiejszy każdy windows zobaczy jedynie jedna partycje na nośnikach wymiennych.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

35

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

Przeformatowałem karty od nowa, i działa aż miło.
Na karcie 1 są partycje C: do I: po 511MB każda
Na karcie  2, partycje J: do P:, pojemności jak wyżej
Na razie w ramach testu skopiowałem pod windą jakieś 300MB gier (tytuły zaczynające się od 0 do G) i kazałem atarce skopiować je z partycji J: na D: :)
Ultrasatan od dobrej chwili raźno błyska diodami, zobaczymy ile mu zajmie przeniesienie  niemal 7000 plików

Atari  800XL [Stereo-Final, U1MB] + SIO2SD@1010, SIC! Cart, RAM-Cart 64k
Atari 520STE 4MB RAM TOS 2.06 PL/UK +HxC Floppy emulator (SD) +UltraSatan

36

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

Trafialiście na takie sytuacje, że UltraBoruta nie działa z dwiema kartami (czerwona dioda się świeci), a po zamianie kart w miejscami jest wszystko OK ? Jak włożę drugą kartę przy włączonym kompie to niby jest dobrze, a przy np. rozpakowywaniu plików wywala krzaki.
Myślałem, że może pierwsza karta musi mieć mniejszą pojemność (głupie, ale tak kombinowałem). A może to wina tego, że jest to karta miniSD z adapterem.

Było miło :) Do widzenia.

37

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

Miałem pewną kartę która sporo czasu działała ok z UltraBorutą. Pewnego dnia pojawiły się problemy z botowaniem, raz działała, raz nie. Na PC karta działała ok. Następnego dnia karta padła kompletnie.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

38

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

Odkopuję, bo mam pytanie ogólne, na które chyba nie warto zakładać nowego tematu.
Mam Ultrasatan + pierwszą kartę w formacie Atari ze sterownikiem PPutnika, a drugą w formacie kompatybilnym z PC (zrobione przez software Putnika). Programik z pakietu ICD sprawdzający transfer z dysku drukuje mi 950 kB/s z karty TOSowej, a 650 kB/s z karty FATowej. Czy ta różnica jest normalna, czy coś mam źle?

39

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

@laoo/ng tak
partycje kompatybilne z PC mają bajty w układzie Intela, po odczytaniu danych z dysku do RAM, procesor musi je zamienić na układ Motoroli. Atarowe partycje są w dobrym układzie bajtów.

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2021-02-16 22:11:06)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

40

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

A karty jednakowe? Wyniki byłyby bardziej kompletne gdyby zamienić zawartość i test powtórzyć.

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

41

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

Dzięki. Trochę mi to rozjaśniło. Ale jeszcze trochę poeksperymentuję z różnymi konfiguracjami i różnymi kartami, bo jak odpaliłem putnikowy AHPT94.PRG to też pokazywał mi taką różnicę, mimo że on z tego co wyczytałem potrafi pokazywać też surowe transfery. Co ciekawe wg niego na tym samym dysku partycja logiczna C jest szybsza od D (1010 kB/s vs 950 kB/s).

42

Odp: Ultrasatan - pytania ogólne

Wczoraj testowałem acsi2stm za pomocą AHPT94. PRG. Nie dość, że jest różnica między partycjami, to jeszcze dostęp do partycji jest niby szybszy niż surowy :D
Później wrzucę screeny do dedykowanego wątku (wczoraj wrzuciłem ma atari-forum)

grzybson/SSG^NG