201

Odp: Retrobrite

Rozpadał :o Może to kwas był, a nie perhydrol ;)
A poważnie: współczuję.

Ostatnio edytowany przez Jacques (2014-03-31 21:20:22)

202

Odp: Retrobrite

Żaden kwas, Scandic Line 12% oxydant creme.
Przyjmij proszę do wiadomości, że różny plastik był stosowany.
Jeden porządny inny bardziej badziewiasty. Różnie reagują na perhydrol i tyle. W moim wypadku pomogło nieco natłuszczenie klawiszy wazeliną techniczną. Białe napisy zaczęły się bardziej odróżniać od tła ale nie był to ideał.

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

203

Odp: Retrobrite

Ja dziś użyłem testowo na starą, mocno żółtą STkową klawkę  specyfik "Joanna Utleniacz w kremie 12% 1000g".
Słońce czasem się chowało, czas ekspozycji na parapecie za szybą ok. 2,5 h. Efekt zadowalający.
W paru miejscach pozostało troszeczkę żółci, ale być może za mało tam dałem kremu lub akurat były
to miejsca zacienione, które i tak się ukryją pod górną pokrywą. Tak czy siak - To działa ! :) Tnx.

P.S. żona jak to kupowała w sklepie to usłyszała od sprzedawczyni, że ta pierwszy raz słyszy o 'renowacji' komputerów,
ale spotkała się, że ludzie stosują te metody do odświeżania parapetów, fug, ram okiennych itd.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

204

Odp: Retrobrite

W paru miejscach pozostało troszeczkę żółci, ale być może za mało tam dałem kremu

raczej bym stawial ze nie utrzymales wilgoci w tych miejscach.

205

Odp: Retrobrite

Muszę Cię chyba rozczarować :) dokładnie przestudiowałem ten topik i starałem się wszystko robić wg zaleceń.
Ba, nawet w międzyczasie 2-3 razy poprawiałem pędzlem tak aby żadne miejsce właśnie nie wyschło.
Ja bym się jednak skłaniał ku temu, że to klawisze rzucały cień i stąd w miejscach zacienionych pozostały lekko żółtawe
pasy.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

206

Odp: Retrobrite

Chyba ze idealnie pasuje do ciena klawiszy ten 'zaciek'. W kazdym razie u mnie powstaly jak dopuscilem do wyschniecia :D

207

Odp: Retrobrite

erOS napisał/a:

[...]Słońce czasem się chowało, czas ekspozycji na parapecie za szybą ok. 2,5 h. Efekt zadowalający.

Szyba IMVHO pochłania cześć UV, może bez szyby byłoby lepiej?

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

208

Odp: Retrobrite

Witam serdecznie, czytałem wiele forów na temat wybielania retro komputerów sam mam do wybielenia comodora oraz atari 65xe, i tutaj mam dylemat zamówiłem polecan na waszym forum wodę utlenion scandic 12%, jednak chodzi mi o źródło światła, wolałbym żeby nie wystawiać obudowy na słońce ponieważ temperatura jest zmienna, a z tego co wyczytałem na zagranicznych forach może to się skończyć źle(wżery przebarwienia czy cuś), wolał bym zastosować lampę ultrafioletową i tutaj moje pytanie jaką lampę zastosować, kupiłem przez internet żarówkę która ponoć emituje promienie UVA lecz jej cena wydaję się niezwykle niska, po otrzymaniu paczki stwirdzam że jest to zwykła żarówka pomalowana na niebiesko z włóknem wolframowym o ile się orientuje żarówki UV powinny zawierać pary rtęci. Nie podam linka do allegro lecz podam nazwę żarówki którą kupiłem(pełno ich w googlach "Żarówka dzienna do Day Light Blue Bulb Terra Helios,  moc  100W" ogólnie wydaje mi się że to kit. Bardzo prosiłbym oradę jaką żarówkę zastosować, czy ma emitować uva i uvb?

Za pomoc z góry dziękuję

209

Odp: Retrobrite

OT, ja cię kręcę, 3000 użytkowników, a nikt jeszcze nie zarejestrował nazwy robbo...

210

Odp: Retrobrite

Jeśli ten commodorek to C64C lub C64G, lub coś innego w tym kolorze, to chyba nie da się tego zepsuć nawet na słońcu. Co do popielatej atarynki to już jest ryzyko. Potrafi przybrać ładny "marmurkowy" deseń :)

211

Odp: Retrobrite

robbo napisał/a:

Bardzo prosiłbym oradę jaką żarówkę zastosować, czy ma emitować uva i uvb?

Kup świetlówkę UV do lampy owadobójczej i będziesz zadowolony z efektu.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

212

Odp: Retrobrite

Witam mam jescze jedno pytanie, na nasyzm rodzimym portalu aukcyjnym jak i w wielu sklepach oferuja świetlówki o mocy 20W czy to wystarczy jeśli tak to w jakiej odległości od wybielanej obudowy zawiesić świetlówkę(30cm? może 50cm?)
Za pomoc z góry dziękuję.

213

Odp: Retrobrite

Wystarczy, w zależności od wielkości wybielanej rzeczy czasami jest to 20cm, czasami 30cm, im dalej tym wolniej idzie ale i też równiej oświetla.

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

214

Odp: Retrobrite

ja tam używam żony mini solarium do facjaty i wybiela idealnie - ma 4 świetlówki o mocy 4 x CLEO 15W

Ostatnio edytowany przez jedynymentos (2015-07-31 21:25:00)

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

215

Odp: Retrobrite

@jedynymentos: Rozumiem, że robisz to kiedy żony nie ma w domu? Oby nie czytała tego forum, bo już po Tobie :)

216

Odp: Retrobrite

nie czyta ale solarium i tak leży nieużywane bo po co o raka się prosić, więc teraz Atarynki i Komcie się opalają ;-)
Swoją drogą prawdziwy retrokomp fan powinien zabierać swoje "pociechy" do Egiptu czy tam gdzieś na południe i je smarować i głaskać na plaży :D

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

217

Odp: Retrobrite

Ja mam mieszane uczucie na temat wybielania. Nabyłem ostatnio 65XE i w sumie nie jest takie tragiczne. Było mocno zakurzone. Szare elementy są troszkę ciemniejsze niż na ori zdjęciach z prospektów ale ogólnie jest ok. Natomiast wszystkie, które widziałem po wybielaniu są jakby bardziej białe niż oryginał. To samo mam z Komodami. To be, or not to be... ;)

http://www.facebook.com/RetroGraneLegnica
Stanowczo za dużo wszystkiego...

218

Odp: Retrobrite

A czy ktoś próbował wybielać klawiaturę od Mega STE? Klawisze mają oznaczenia jakby naklejone czy lakierowane. Obawiam się, że mogą zejść w trakcie wybielania.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

219

Odp: Retrobrite

@okult: tylko jak porównać to z oryginałem, skoro praktycznie wszystkie mają min 20 lat.? Skąd wiadomo, że po tylu latach nawet plastik od wewnętrznej strony nie zmienił już barwy na ciemniejszą? Zresztą ten stan nie trwa długo. Praktycznie wszystkie kompy, które wybieliłem w dość sporym stopniu pożółkły ponownie. Proces ten niestety jest o wiele szybszy po wybieleniu niż od nowości.

220

Odp: Retrobrite

Bo trzeba towotem zabezpieczyć :D

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

221

Odp: Retrobrite

wazeliną techniczną

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

222

Odp: Retrobrite

To pitole. Nie wybielam. Jak pisałem, nie wyglądają, źle a to, że widać po nich wiek mi nie przeszkadza. Nie bedę robił z komputera Madonny ;)

http://www.facebook.com/RetroGraneLegnica
Stanowczo za dużo wszystkiego...

223

Odp: Retrobrite

Mój 130XE ma już swoje lata i wcale nie żółknie!
Klawisze po prostu mają szlachetny odcień kości słoniowej.

Jeśli ktoś myśli, że na emeryturze będzie miał dużo czasu na hobby, to bardzo się myli.

224

Odp: Retrobrite

okult napisał/a:

To pitole. Nie wybielam. Jak pisałem, nie wyglądają, źle a to, że widać po nich wiek mi nie przeszkadza. Nie bedę robił z komputera Madonny ;)

chyba Jacksona ;-)

Ostatnio edytowany przez jedynymentos (2015-09-09 13:56:10)

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

225

Odp: Retrobrite

Cześć ja z kolejnym problemem, ok 2 miesięcy od wybielania żółć powraca, czytałem gdzieś na zagranicznych forach że po wybielaniu warto zastosować jakiś lakier i wtedy orginalny kolor pozostaje na lata.Niestety było to jakiś czas temu i nie potrafie tego odnaleźć, gdy ktoś z was miał jakaś wiedze na ten temat jaki lakier itp. prosiłbym o informacje.

Dzięki