1

Temat: Netusbee nie łączy się z siecią

Wczoraj dostałem przesyłkę od Lotharka i mam problem z konfiguracją sieci. Wydaje mi się, że wszystko skonfigurowałem zgodnie z tutorialem na stronie: http://hardware.atari.org/sfl/index.htm. Przegrałem wszystko na partycję C:, wrzuciłem ENEC.STX do C:\STING, skonfigurowałem, zmieniłem tablicę routingu w ROUTE.TAB i nic. Dodawałem też SETMAC.PRG do C:\AUTO (widziałem na YT, że Lotharek tak ma) - też nic. Ciekawe, że w ustawieniach Stinga pokazuje mi cały czas MAC ff:ff:ff:ff:ff:ff. Niestety zmienić się tego nie da. Co z tym dalej robić?

Sprzęt - STe z 4MB RAM, Ultrasatan.

Ostatnio edytowany przez Jenot (2014-07-17 14:26:29)

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

2

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

OK, nie wiem jak ale zadziałało - magia jakaś. Z palca uruchomiłem setmac i ping ruszył (w AUTO SETMAC.PRG jest ostatni, jak u Lotharka). Nic nie rozumiem. OK, teraz muszę jakiś soft zainstalować do obsługi sieci (ftp, irc).

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

3

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

Świetnie że się udało. O ile się nie mylę to opis ze strony http://hardware.atari.org/sfl/index.htm dotyczy udostępniania netu przez połączenie Atari z PC gdzie PC udostępnia net , a jak chcesz mieć net przez switcha/router to trzeba trochę tę instrukcję i Route.tab'a nieco zmodyfikować.
I po co ten cały SETMAC jak się wszystko ustawi w Control Panelu? Ja nie używam SETMAC.PRG.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

4

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

erOS: Ale ja tak właśnie zrobiłem, nie łączyłem z innymi kompami tylko bezpośrednio do routera. Najpierw myślałem, że się z gigabitowym routerem żre ale to nie było to (w sumie to nie wiem co) ;) ROUTE.TAB skonfigurowany tak jak ma być, DNS dodany, AtariIRC działa i się bez problemu łączy. Teraz klient ftp i zasysam dema...

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

5

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

Jenot napisał/a:

AtariIRC działa i się bez problemu łączy. Teraz klient ftp i zasysam dema...

Przepraszam za pytanie nie na temat, ale czy: IRC używacie jeszcze? Bo ja przyznam się odkąd przestałem grać w Arkadię  (hmmm już 8 lat temu) nie używałem IRCa

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

6

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

Działa chociaż kanał ataripl już zniknął, ale są inne. Chociaż widać, że w porównaniu do lat minionych nie jest to już tak masowe medium. Jej, hehe grałeś w arkę? kim? :)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

Dzień bez IRCa to dzień stracony :)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

#atari8 - można tam spotkać reprezentantów degenerosceny ;) - zapraszamy!!11

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

#atariscne - sporo ludzi ze sceny 16/32bit (głównie zagranica)

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

10

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

No dobra, kanały podali, a w jakiej sieci?
Bo ja to zalogowałem się tradycyjnie na #ppa na freenode (desant z Atari na amigowy kanał).

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

11

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

siec jak zawsze irc NET - http://www.irc.pl/serwery

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

12

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

A czy SetMac nie uruchamia sie tylko raz ?

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2014-07-17 21:46:13)

13

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

erOS napisał/a:

Działa chociaż kanał ataripl już zniknął, ale są inne. Chociaż widać, że w porównaniu do lat minionych nie jest to już tak masowe medium. Jej, hehe grałeś w arkę? kim? :)

Yarkom Zevelar z klanu Nadr-Hogr. z Mahakamu

Zaczęło się od Atari 65XE+LDW2000, potem Atari 1040STE, Amiga 1200, Atari Portofolio, morze blaszaków, GBA,PS1, 2, 3....

a teraz:Atari STez Ultrasatanem,  Atari 65XE+Ultimate1 + SIDE2+ SIO2SD + 1050+LDW Super 2000

14

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

Monsoft: tak.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

15

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

O zesz :) Rudy mlody krasnolud. Nie będę sprawdzać logów ale możliwe ze gdzie się widywaliśmy,
miałem tam paru znajomych Camarisa, Hunverta, a Hakon to mój kumpel z jednego miasta :)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

16

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

Jenot napisał/a:

Wczoraj dostałem przesyłkę od Lotharka i mam problem z konfiguracją sieci. Wydaje mi się, że wszystko skonfigurowałem zgodnie z tutorialem na stronie: http://hardware.atari.org/sfl/index.htm. Przegrałem wszystko na partycję C:, wrzuciłem ENEC.STX do C:\STING, skonfigurowałem, zmieniłem tablicę routingu w ROUTE.TAB i nic. Dodawałem też SETMAC.PRG do C:\AUTO (widziałem na YT, że Lotharek tak ma) - też nic. Ciekawe, że w ustawieniach Stinga pokazuje mi cały czas MAC ff:ff:ff:ff:ff:ff. Niestety zmienić się tego nie da. Co z tym dalej robić?

Sprzęt - STe z 4MB RAM, Ultrasatan.

z tego co pamiętam to plik ROUTE.TAB jest wrażliwy na typ białych znaków. Powinny być taby, a jeśli są spacje to nie działa.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

17

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

Cyprian napisał/a:

z tego co pamiętam to plik ROUTE.TAB jest wrażliwy na typ białych znaków. Powinny być taby, a jeśli są spacje to nie działa.

Tu akurat nie miałem problemów - wyedytowałem w vim i wszystko działa.

Monsoft, sqward: dzięki, już usuwam z C:\AUTO

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

18

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

Jenot

setmac.prg w autostarcie to moj pomysl na testowanie netusbee. wystraczy raz go odpuscic. ale widze ze dziala juz ?

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

19

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

Lotharek: tak, już działa. Problemem było właśnie umieszczenie setmac.prg w AUTO. Mam pewne podejrzenia dlaczego tak się dzieje - najpierw uruchamia się Sting i wysyła zapytanie ARP o własny adres, wszystko jest OK, potem setmac zmienia MAC i robi się kaszana bo wszystkie urządzenia w sieci mają w tablicach ARP MAC sprzed zmiany. Dlatego najlepiej po instalacji i konfiguracji Stinga uruchomić raz setmac z palca i zrobić reset. A jak ktoś chce zmieniać MAC przy każdym restarcie to powinien się on uruchamiać przed stingiem. Ale... od dawna nie miałem do czynienia z sieciami więc mogę bredzić ;)

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

20

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

W sumie jak Lotharek odpala juz setmac'a to odpalanie go ponownie nie ma w wiekszosci wypadkow zadnego sesu. Chyba ze komus sie trafi taki sam mac w sieci.

Lotharek: teraz musis sie zglosic do IEEE o przydzielenie Ci Organizationally Unique Identifier (OUI) jako producent kart siecowych i MAC adreasy beda w 100% unikalne.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2014-07-18 13:22:52)

21

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

Moje Netusbee nie miały ustawionego maca.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

22

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

Moje mialy tyle ze ja mialem je od Zaxxona

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2014-07-20 23:47:00)

23

Odp: Netusbee nie łączy się z siecią

Miałem przez ostatni tydzień kolejne problemy. Sieciówka wstawała raz na 20 uruchomień, działy się cuda, działało wolno, ciągle w konfiguracji MAC pokazywał się jako same FF. Miałem obraz dysku od Pera Putnika (ten z 200 grami) i tam instalowałem wszystko, żeby było szybciej.
Dzisiaj w akcie desperacji kupiłem najnowszego HDDRIVERa, zainstalowałem "from scratch" i wszystko ruszyło od strzału, ethernet uruchamia się za każdym razem, jest szybko i bezboleśnie. Zresztą, HDDRIVER jest zdecydowanie szybszy od tego sterownika z wspomnianego obrazu.

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,