Temat: Rady dla przyszłego posiada Atari

Witam, na początku chciałbym się z Wami i Wam podziękować :) Spytacie za co. A za to, że przez ostatnie miesiące namiętnie czytałem Wasze forum od deski do deski chłonąc Waszą pasje. Sam nigdy nie posiadałem Atari pierwszy mój komputer to był IBM z 1997, ale chciałbym to zmienić, i poznać małe Atari bliżej. Z pasji jestem programista, elektronikiem, oczywiście wszystko amatorsko, chciałbym pisać jakieś programy na Atari i takie tam:)

Dlatego dochodzę do pierwszego pytania:

1. Jakie Atari najlepsze jest na początek?
2. Jakie obowiązkowe są akcesoria aby przyjemnie korzystać z komputera.
3. Czy dodatkowy 1 mb ram z różnymi systemami operacyjnymi Atarynki to mój must have?
4. Dysk twardy czy Sio2D jeśli się nie mylę chodzi mi o tą kartę pamięci co Atari widzi jako cartrige.

Na początek tyle pytań, liczę na życzliwość z Waszej strony, chce poczuć magie:)

Ostatnio edytowany przez wnuczus (2014-08-12 19:35:58)

2

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

czolem

witamy kolejnego atarowca

1. dowolne :-)
2. monitor, joystick :-)
3. 1mb - raczej tak...ale dzielimy sie na purystow (stock) i bardziej postępowych - zaraz sie posypie lawina - patrz uwaznie :-). osobiscie polecalbym montaz do srodka ultimate
4. chodzi Ci o SIDE

pozdro

ps. zaraz adminalicja gruchnie  - uzupelnij profil

Ostatnio edytowany przez lotharek (2014-08-12 20:22:45)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

3

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

Przeczytaj http://atariki.krap.pl/index.php/FAQ

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

4

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

trzeba chyba bedzie jednak popracowac nad FAQiem... jest w kilku punktach obsolete..

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

5

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

To popracuj, kazdy moze :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

6

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

http://atarionline.pl/forum/comments.ph … =2#Item_19

A jednak nie każdy "mosze"?!

7

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

Jak sie chce to mozna, ale niektorzy wola krecic dym jak widac :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

8

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

Ja tam tylko "zlinkowalem linka"...

9

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

tamto to raczej jakas podpucha. usuniecie usera tak by nie pozostalo po nim sladu to sporo roboty, nikomu by sie nie chcialo. ktos w tedecowym stylu po prostu stylizuje sie na cierpiennika, mimo ze troche nikomu sie nie chce przysparzac mu cierpien...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

10

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

Ej, panowie, nie offtopujmy, trzymajmy się tematu... :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

11

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

Ja bym to ujął tak:

1. Wybierz któryś z modeli: 800XL, 65XE, 130XE, 800XE lub XEGS. Starsze modele (400, 800 bez oznaczenia XL) lub wynalazki typu 1200XL oraz np. 600XL na początek przygody z Atari moim zdaniem odpadają. Poza tym dostać też nie jest je łatwo :)
2. Dżojstik to podstawa jeśli chcesz sobie pograć. Za monitor może przecież "robić" TV z wejściem video lub, lepiej, S-Video.
3. Stare gry zadowalają się 64KB RAM. Jednak już sporo nowych (i dobrych) gier wymaga więcej niż podstawowe 64KB RAM. Teoretycznie wystarczyłoby 320KB, ale montując Ultimate 1MB - chyba najpopularniejsze obecnie rozszerzenie - dostajesz 1MB w cenie, więc nie ma co się zastanawiać. Z tymi różnymi systemami to bym nie przesadzał... ale w Ultimate są. Lepiej mieć niż nie mieć :)
4. No i tu jest pewien kłopot, bo jedni wolą SIO2SD (np. ja), a inni pozostałe wynalazki.

12

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

witaj w narni :) to hobby wciaga, ostrzegamy!

13

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

Jako początkującemu polecam SIO2SD, czyli taki emulator stacji dysków, lotharek sprzedaje. Bezproblemowy i szeroko stosowany. Do wszystkiego wystarcza.
Ja nie jestem początkujący, a z ustawieniem SIDE aby wszystko banglało miałem problemy i robiłem to trochę po omacku przez pół dnia. Więc początkującemu SIDE nie polecam. Ponadto SIDE wiąże Cię ze SpartąX (dyskowy system operacyjny) a jak wiemy ci, co używają chwalą, a ci, co nie używają, krytykują (być może próbowali i się zniechęcili, bo łatwo)

Czyli: Atari (65XE najtaniej wychodzi), zasilacz, monitor (TV), joystick, SIO2SD i koniec.

Po zakupie Atari dobrze przejść przez test pamięci i test klawiatury (włączamy komputer z wciśniętym OPTION)

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2014-08-12 22:52:54)

14

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

Jako początkującemu polecam SIDE, czyli taki twardy dysk dla Atari, lotharek sprzedaje. Bezproblemowy i szeroko stosowany. Do wszystkiego wystarcza.

:)

SIDE z loaderem jest BANALNIE prosty - formatujemy w PC kartę SD, tworzymy katalogi i przegrywamy do nich gry i dema. Zwyczajnie jak na PC. Następnie wkładamy kartę do SIDE i Atari no i... działa.

Utworzenie partycji SpartaX dla zabawy z DOS-em (ta opcja nie jest obowiązkowe) jest również proste - a jedyny haczyk to wymóg min. 128kB pamięci dla obsługi FDiska. Ale w przypadku gotowego obrazu karty SD nawet ten haczyk znika (chyba).

W SIDE jest to fajne że w jednym urządzeniu mamy dwie funkcjonalności: Loader dla zupełnie zielonych (przegraj, uruchom, graj), oraz SpartaX dla ambitniejszych, którym loader się znudzi.

Ostatnio edytowany przez conrad (2014-08-13 06:14:51)

Atari 800XE plus inne oraz pozostałe.

15

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

Jak jestes z pasji elektronikiem to amatorsko sio2sd mozesz sobie samemu zrobic. Nie jest to wcale trudne.
http://sio2sd.gucio.pl/wiki/Polski

16

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

conrad napisał/a:

Jako początkującemu polecam SIDE, czyli taki twardy dysk dla Atari, lotharek sprzedaje. Bezproblemowy i szeroko stosowany. Do wszystkiego wystarcza.

Chyba jednak nie do wszystkiego. ATR-ów nie obsługuje, a część gier jest tylko w takim formacie. Dopiero tandem SIDE + Ultimate radzi sobie z takim formatem. Z SIO2SD nie ma takich kłopotów.
Nie zmienia to faktu, że SIDE to ciekawe urządzenie.

17

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

kolekcjonerstwo zacznij od pozbycia sie kobiety,a cała reszta pójdzie gładko.

Bucik Na Trola

18

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

Moim zdaniem masz takie opcje:

1) wariant "minimum gracza": 65XE + SIO2SD
- uruchomisz 95% gier oraz większość starego oprogramowanie
- najtańszy wariant, który imho zadowoli gracza i nowicjusza

2) wariant "minimum scenowe": 65XE + Ulitmate 1MB + SIO2SD (lub SIDE ale chyba drożej)
- uruchomisz 95% dem, które wyszło na tą platformę
- pobawisz się Sparta DOS i użytkami

3) wariant "komfort": 65XE + Ultimate 1MB + SIDE + Stereo
- masz twardy dysk i wygodniejsze odpalanie gier
- cieszysz się dźwiękiem stereo w demach i dosłownie paru grach

4) wariant "max": dorzucasz VBXE:
- masz super obraz oraz dodatkowe tryby graficzne wspierane przez Spartę
- uruchomisz klika gier i produkcji używających tej karty

Ja bym zaczął od najbardziej prostego i taniego rozwiązania... a jeśli Ci wciągnie później dokupił Ultimate 1MB i Stereo czy SIDE. (a to jest wirus, więc pewnie Cie wciągnie... i za 2 lata będziesz polował na Falcona hehe)

Maciek
--------
Atari 65XE + Ultimate 1MB + Stereo + SIO2SD | Atari 520STE + 4MB + UltraSatan | Atari Falcon 030 + CT60e + 14MB ST + 256MB TT + 68882  + CF + Netusbee | Amiga 500 + 1MB + Gotek | Amiga 600 + 2MB Chip + 8MB Fast + CF

19

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

Polecałbym zakup 65XE (jak mówią przedpiśćcy), ale ze złączem ECI ( http://www.dereatari.republika.pl/images/3xe_2.jpg - najlepiej model na dole, bo górny nie ma modulatora TV; model w środku był produkowany po przejęciu Atari przez Tramiela a ten jako że miał mentalność sprzedawcy pietruszki, oberżnął chamsko złącze rozszerzeń i zrobił z tego konsolę do gier z magnetofonem i złączem SIO - aż dziw, że zostawił klawiaturę; gdyby dało się DMA wywalić z kompa i ANTICa to pewnie też by to zrobił). Jeśli jego zabraknie będzie potem trudno dołączyć HDD do Atari (możliwe, że SIDE sobie z tym radzi - nie używałem, za to używam na bieżąco IDE+ z kartą CF).

Edit: Polecałbym w początkowej konfiguracji:
- stereo
- covox
- ultimate
Do tego warto się w późniejszym czasie zaopatrzyć w dobry wzmacniacz i mikser kilkukanałowy (Pinokio Ci doradzi najlepiej bo się zna) - różne komputery (Atari XL/XE, ST, C64, ZX, Amiga, PC) dają różny poziom dźwięku i nawet jeśli we wzmacniaczu masz kilka wejść, to każdorazowe manipulowanie głośnością po przełączeniu źródła jest uciążliwe.
Oczywiście gorąco polecam też:
- soundboard (dźwięk który bije na głowę Amigę),
- slightsid (dwa żywe SIDy),
- evie (YM 2149!, SID i 2 POKEYe emulowane),
- vbxe - ogromne możliwości graficzne i obraz-żyleta.
A muzyka, jak wiadomo łagodzi obyczaje :]

Ostatnio edytowany przez mono (2014-08-13 09:41:31)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

20

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

@mono, ale przeca obudowę XE wprowadzili Tramiele, wcześniej było 400/800 i XL. Strasznie pokręcenie to napisałeś...
Tak, 65XE ze złączem ECI wystarczy na pczątek, do tego SIO2SD lub na początek SIO2PC (ale w tym drugim przypadku potrzebny odpowiedni kabel między PC a Atari, do wgrywania programów). Odradzam za to zakup magnetofonu, przynajmniej na początku - potem można dla fun-u.

Sikor umarł...

21

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

Zaczęło się od obudowy (przepiękna zresztą), a skończyło się na niebezpiecznych rżnięciach w Osie i sprzęcie. Na szczęście zajął się serią ST...

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

22

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

Ja wiem, czy na szczęście? Przychylam się do tego co napisał mkm.

23

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

Dla początkującego:

1.  65XE ze złączem „Expansion” (takie mniejsze obok gniazda kartridża), 130XE (szczególnie polecam), 800XE lub 800XL (w XL prawdopodobnie będziesz musiał dorobić sygnał s-video, ale jeśli potrafisz utrzymać lutownicę w ręku to prosta sprawa). W serii XE (szczególnie 800XE) zdarzają się wadliwe układy GTIA. W miarę możliwości warto się upewnić o tym przed zakupem.

2. SIO2SD lub MyIDE II (opis i dostępna obszerna pomoc w j. angieskim) ew. tradycyjna stacja dysków 5,25 + SIO2PC – wersja USB.

3. Nie. To możesz zostawić sobie na później.

4. Patrz p. 2.

24

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

> W serii XE (szczególnie 800XE) zdarzają się wadliwe układy GTIA.

w 65xe z ECI wystepuja wadliwe GTIA, wersja bez ECI jest pewna. w 130xe takze zdarzaja sie wadliwe GTIA. 800XL takze sa pewne.

> ATR-ów nie obsługuje, a część gier jest tylko w takim formacie. Dopiero tandem SIDE + Ultimate radzi sobie z takim formatem.

jest pewna ilosc gier i demosow ktora i tak nie bedzie dzialac. w tym temacie urzadzenia SIO2costam sa niezastapione.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

25

Odp: Rady dla przyszłego posiada Atari

wymienić GTIA to nie problem, no i wcale nie tak łatwo jest trafić na komputer z akuratnie uwalonym gtia.

A ECI dobrze jest mieć, bo można z tego zrobić pożytek.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info