76

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Candle :)))) zawsze byłem specem od reklamy " " :)))))))
A tak serio to nie doczytałem dokładnie stąd ta wpadka .

ATARI 800XL/65XE/800XE/520STm/Mega2/520STe/FALCON 030 14MB RAM Roland MT32 i wiele innych zabawek :)

77

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Tak mniej więcej wygląda tworzenie obrazu w trybach GTIA. Zbadane w gołym 800XE, GTIA z datą 9038, w gr.9 i 11. Wskazana byłaby weryfikacja.

http://img38.imageshack.us/img38/8907/gtiadiagramok.png

http://img686.imageshack.us/img686/2757/gtiadiagrambad2.png

Ostatnio edytowany przez Simius (2010-06-08 19:02:32)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

78

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Namierzyłem GTIA z wadą typu drugiego. Data: 8722.

EDIT: dałem taki opis do Atariki http://atariki.krap.pl/index.php/GTIA#Typ_drugi

Gdyby były jakieś uwagi albo korekty, proszę zgłaszać. W najbliższych dniach postaram się dorzucić zdjęcie.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2013-10-13 21:08:09)

KMK
? HEX$(6670358)

79

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Odgrzewam kotlet: napisał do mnie wczoraj człowiek ze skargą, że SysInfo pokazuje mu zły obraz w teście GTIA, natomiast poza tym żadnych zakłóceń w innych programach nie obserwuje. Przysłał mi fotkę ekranu, no i oczywiście, obraz jest niemal identyczny z tym, który mamy w Atariki, a który ma ilustrować "wadę typu drugiego".

Ponieważ (?) człowiek jest Niemcem, przysłał mi nawet nie jedną fotkę, ale całą dokumentację fotograficzną, wliczając to fotografię płyty głównej komputera. Jest to 800XL. Fotografia niezbyt wyraźna, ale wydaje mi się, że zdołałem odczytać datownik GTIA: 8442. Ponieważ drugie GTIA, o którym wiem, że prezentuje tę wadę, ma datownik 8722 i jest w XE, wyglądałoby, że ta wada nie pojawia się w jednej serii układów.

Człowiek napisał mi też, że wymienił w tym komputerze GTIA na inne i, uwaga, efekt nie ustąpił.

W związku z tym przyszło mi do głowy takie pytanie, na które może ktoś z elektroników byłby w stanie odpowiedzieć: może "wada typu drugiego" nie jest wadą samego układu, a jakąś wadą/usterką płyty głównej Atari?

Wyjaśniałoby to, dlaczego "wada" pojawia się w przypadku układów produkowanych w 1984 albo 1987 roku, oraz dlaczego nie ustępuje mimo wymiany układu (oczywiście jest możliwe, że człowiek miał dwa trafione GTIA, ale bo ja wiem ... ?).

Ostatnio edytowany przez drac030 (2014-10-06 16:11:20)

KMK
? HEX$(6670358)

80

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

To ja może dorzucę swoje pisiont groszy...

Mam 800XL, które posiada opisaną w Atariki "wadę typu drugiego". Poniżej zdjęcie układu - jeśli dobrze kombinuję, to jest on z roku 1983.

Po włączeniu kompa wszystko jest OK, ale po paru chwilach istotnie widać, że coś tu nie gra... Stąd też dziwne efekty w Sweet Illusions, no chyba, że uchwycimy moment, w którym po lewej stronie ekranu jeszcze nic nie ma.

Załączam parę obrazków.

Ostatnio edytowany przez mgr_inz_rafal (2014-10-06 19:34:07)

Post's attachments

2014-10-06 18.37.07.jpg 64.08 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

2014-10-06 18.38.23.jpg 50.09 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

2014-10-06 18.39.02.jpg 34.42 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

2014-10-06 18.45.17.jpg 88.22 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

2014-10-06 20.07.22.jpg 72.25 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

81

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

A co powiecie na to, uklad z data 8741, niektore demka wygladaja u mnie podejzane, na fotce konkretnie mi chodzi o przerwe na samym srodku w pionowych paskach i czarne pierwsze paski (krecenie jasnoscia i kontrastem nic nie zmienia), chyba ze mam jakies omamy ;)

Post's attachments

CAM00560.jpg 1.29 mb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

82

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Iron napisał/a:

jakies omamy

Jeśli tak, to ja mam je zazwyczaj ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

83

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

drac030 napisał/a:

Odgrzewam kotlet: napisał do mnie wczoraj człowiek ze skargą, że SysInfo pokazuje mu zły obraz w teście GTIA

Ciekawe, czy tego człowieka dałoby się namówić do wysłania komputera do Polski w celu zbadania?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

84

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Iron: taka przerwa to norma, kiedy od kiepskiego przetwornika C/A żądamy odwrócenia stanu wszystkich bitów jednocześnie.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

85

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Czyli dupa spokojna, w zasadzie moze dojsc fakt ze mam na pale chrome z luma zwarta, nie mam kompozytu, wywalilem modulator celem oszczednosci miejsca ;)

86

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Cześć,

Panowie ja już kiedyś o tym pisałem, ten czarny pasek o minimalnej szerokości pomiędzy jasnościami 7 i 8 wynika właściwie z zasady działania przetwornika D/A (a dokładniej rzecz ujmując przerzutników wewnątrz GTIA sterujących wyjściami LUM0-LUM3).

W momencie przejścia z jasności 7 na 8 zmianie muszą ulec wszystkie 4 bity na wyjściach LUM0-LUM3 z GTIA...

jasność 7 -> binarnie %0111
jasność 8 -> binarnie %1000

Spróbuję to napisać w bardzo dużym uproszczeniu nie wnikając w szczegóły techniczne... w środku GTIA są 4 przerzutniki na wyjściach odpowiadających za jasność (LUM3-LUM0), i teraz wyobraźcie sobie że projektant układu nie zadał sobie trudu aby wyrównać czasy propagacji sygnału dla każdego przerzutnika sterującego linią LUMx.  Przy takim projekcie układu (gdzie nie zadbano o równoczesne przełączenie przerzutników na wyjściu następuje tzw. "glitch". Gdyby się temu dokładniej przyjrzeć analizatorem na wyjściach w momencie przełączenia jasności 7 na 8 zaobserwujecie stany:

%0111 <- jasność 7
%0000 <- jasność 0 (przerzutniki LUM2,LUM1,LUM0) już się przełączyły, a LUM3 jeszcze nie zdążył.
%1000 <- jasność 8 (właśnie udało się przełączyć przerzutnikowi odpowiadającemu za LUM3)

Stan %0000 trwa oczywiście dość krótko, jednak wystarczy aby było widać na na obrazie przy dobrej jakości TV czy monitorze. W przypadku zmiany z 7 na 8 jest to jednak najbardziej widoczne, ale można zobaczyć to również w przypadku  przejścia z 3 na 4 i innych kombinacjach gdzie zmienia się stan wszystkich przerzutników na przeciwny.

ps1) nigdy tego nie sprawdzałem ale również sam CD4050 może mieć różne czasy propagacji sygnału w zależności od projektu krzemu. Nie wiem czy CD4050 jest zaprojektowany tak aby każda z bramek buforujących miała identyczny czas propagacji.

ps2) o Epi był pierwszy... nie zauważyłem wcześniej jego posta :P

Ostatnio edytowany przez seban (2014-10-07 14:57:07)

87

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

I właśnie dlatego stosowano gdzieniegdzie kod Graya, szkoda, że nie tutaj.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

88

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

zastosowanie kodu graya dalo by ci dokladnie ten sam efekt, dla innej pary kolorow. moze mniej widoczny, bo pewnie dla nie az tak wysokich jasnosci? musialbym sobie przypomniec jakie w dec maja wartosci 0x1000 i 0x0111 ;)
ale moze dla innej pary x i ~x wystapilo by cos przy jeszcze wiekszych jasnosciach?

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

89

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Simius napisał/a:

Ciekawe, czy tego człowieka dałoby się namówić do wysłania komputera do Polski w celu zbadania?

Tego człowieka, to wątpię, ale może mgr_inż_rafał zgodzi się udostępnić swoje 800XL (patrz post #80)?

Iron napisał/a:

fakt ze mam na pale chrome z luma zwarta

Że na czym? :D

Ostatnio edytowany przez drac030 (2014-10-07 16:56:03)

KMK
? HEX$(6670358)

90

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Tę Atarkę na pewno będę zabierał na SV w celu nakłonienia Lotharka do montażu w środku VBXE.

Mogę ją też wcześniej puścić do kogoś kurierem, ale przed rzeczonym SV musiałaby do mnie wrócić...

91

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Na pierwszym zdjęciu wada jest wyraźnie widoczna, ale już piąte zdjęcie (półtorej godziny późniejsze) jest w porządku. Czy to znaczy, że po dłuższym czasie wada znika?

Do SV pozostało zaledwie dwa miesiące. Nie wiem, czy w tym czasie zdążyłbym coś zrobić, a po zamontowaniu VBXE to już nie byłoby to samo. Może, żeby nie tracić sposobności rozgryzienia problemu, po prostu zamienilibyśmy się płytami? Wysłałbym Ci jedną z moich, a Ty zamontowałbyś ją w obudowie zamiast swojej i odesłał mi tą drugą?

Ostatnio edytowany przez Simius (2014-10-07 18:15:18)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

92

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Nie patrz na godziny zdjęć. Już po wyłączeniu Atari doczytałem, że problem pojawia się dopiero po jakimś czasie, włączyłem więc je ponownie i zrobiłem "dobre" zdjęcie.

Zatem wada "zachowuje się" zgodnie z oczekiwaniami, tzn. pojawia się po paru minutach.

Zamiana płyt nie stanowi dla mnie co do zasady problemu, lecz haczykiem może okazać się zamontowane na niej Ultimate. Czy dysponujesz płytą z tym rozszerzeniem?

Jeśli nie to trudno, najwyżej wyślę Ci całego kompa, a Lotharka może przekonam do montażu wysyłkowego już po SV :)

93

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

mgr_inz_rafal napisał/a:

Lotharka może przekonam do montażu wysyłkowego już po SV :)

Z własnego doświadczenia wiem że z tym nie bedzie problemu ;)

94

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

mgr_inz_rafal napisał/a:

Zamiana płyt nie stanowi dla mnie co do zasady problemu, lecz haczykiem może okazać się zamontowane na niej Ultimate. Czy dysponujesz płytą z tym rozszerzeniem?

Niestety, nie. Innego komputera do zamiany miejscami GTIA nie masz?

Ostatnio edytowany przez Simius (2014-10-08 16:54:47)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

95

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Chyba najprościej jednak będzie, jeśli wyślę Ci ten egzemplarz w całości, a potem, po "badaniach", również w całości go od Ciebie odbiorę. Ok?

Jak się nie uda do SV to trudno, jakoś to VBXE ogarnę później.

96

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

OK. Adres wysłałem na PM

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

97

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

seban napisał/a:

ps1) nigdy tego nie sprawdzałem ale również sam CD4050 może mieć różne czasy propagacji sygnału w zależności od projektu krzemu. Nie wiem czy CD4050 jest zaprojektowany tak aby każda z bramek buforujących miała identyczny czas propagacji.

Większe znaczenie ma fakt, że zarówno czas propagacji, jak i czas przejścia ze stanu niskiego do wysokiego jest w układzie CD4050 znacząco dłuższy niż ze stanu wysokiego do niskiego. Różnica sięga kilkudziesięciu ns. Ale to nie tłumaczy zjawiska, bo szerokość takiego ciemnego prążka na dużym, 24" monitorze miałaby wtedy zaledwie ok. 0,5mm. Ponieważ wymiana układu na szybki 74HC4050 nie daje zauważalnej poprawy, winą należy obciążyć GTIA.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

98

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

NA schemacie TIA widac wyraznie zatrzaski na wyjsciu sygnalow luminacji. Ze schematu GTIA ze wzgledu na jakosc ciezko odczytac, ale cos tez sie mozna tam doszukac.

Pewnie zatrzask wyjsciowy zatrzaskuje sygnal za wczesnie.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

99

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Jak komuś ten prążek bardzo przeszkadza, niech wywali CD4050 i wstawi na to miejsce 74HC174. Parę ścieżek trzeba przerwać i poprowadzić inaczej, doprowadzić sygnał zegarowy bezpośrednio z oscylatora 14,18MHz - i nie ma prążka.
Recepta dotyczy z oczywistych względów tylko XE. W XL tak prosto się nie da.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

100

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

A z ciekawości, na czym polega różnica w XL? Oscylator?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem