Temat: hddriver -> Falcon -> CF

hddriver 8.03 .. dwie rozne przelotki dla kart cf...
4 karty sandisk 8 gb, 4 gb, kingston 4 gb i kingston 1gb ... widzi po odczycie z dyskietki tylko kingstona 4gb ... oco biega ?
hddriver 8.49 widzi każdą karte ale....
mam przelotke gdzie mozna wsadzić dwie karty jedna jest na master druga slave...
sa widziane tyle że po zrobieniu partycji na jednej .... po resecie druga karta juz nie jest widziana ;-)

Ma ktos  inna wersje hddrivera do testow ?
Jest jakis inny alternatywny sterownik dysku ? Coby zabanglala mi karta cf z partycjami tosowowymi i druga z partycją pod fat.... ?

Moze cos robie źle ?

Korzystałem z tego poradnika...
http://joo.kie.sk/?page_id=266
i http://joo.kie.sk/wp-content/uploads/20 … _muguk.pdf

"wszystko się kiedyś kończy......."

2

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Zworka na przelotce przy używaniu dwóch kart.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

3

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

zworka jest zalożona :-)

"wszystko się kiedyś kończy......."

4

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

1. Przejsciówka CF niekombatybilna z falconem (nic niezwykłego).

2. Druga karta ma być partycjonowana hddriverem z zaznaczeniem opcji w zależności od wersji:
a) tos/dos compatible (jedno okienko - starsze wersje), jedna partycja
b) tos i dos compatible (oba okienka - nowsze wersje), jedna lub więcej partycji (windows zobaczy tylko pierwszą)

3. Partycja FAT / FAT32 będzie widoczna tylko i wyłącznie pod Magic / Mint (po to jest specjalna opcja przy partycjonowaniu w HDDriverze).

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

5

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Stryjku,
-nie używaj 2 dysków ide/ 2cart cf w falconie.
To najlepszy sposób aby ponownie uczyć się hddriver-a.

6

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

A dlaczego nie? :)

As, proszę Cie, nie pisz takich głupot bo za jakiś czas ktoś to znowu przeczyta.
I przez takie wypowiedzi później ludzie dalej bzdurne teorie powtarzają.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

7

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Skoro jako praktyk podważasz co piszę to napisz dlaczego można używać 2urządzeń ide w Falconie.
Panie mądralo..

Dla mądrali więcej nie szukam bo nie tylko ja wysadziłem swoje dyski w Falconie..

Co do Pan na to panie mądrala???

sqward napisał/a:

Dwa dyski jak najbardziej działają. Do czasu kiedy Ci znikną partycje albo pliki. Polecam jeśli lubisz takie akcje. IDE w falconie było projektowane na jeden dysk wewnętrzny, czyli maksymalnie krótka tasiemka. Z tego powodu nie jest buforowane i taśma jest wpięta bezpośrednio w magistralę procesora.... Ale ważne, że Tobie działa ;)

Tutaj jak sam to trenowałem dwa dyski w Falconie.
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 09#p121809

Cf-ki dwie też wysadziło mi w kosmos image pomógł.

Ciekawe co na to mądrala ...

Ostatnio edytowany przez AS... (2014-10-10 19:49:43)

8

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Wina operatora a nie falcona.

Dam Ci przejściówkę na SV z dwoma kartami, możesz siedzieć 3 dni i próbować zepsuć.
Nawet instalując minta i inne cuda.

Znajdż mi oficjalny dokument że IDE w falconie powinno byź używane z jednym dyskiem / CF, krótką taśma itp.
Znowu jakieś miejskie legendy powtarzasz i mieszasz ludziom w głowach.
Dyski IDE działają w towerach z taśmami 60cm+ i problemu nie ma.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

9

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

W dwóch Falconach miałem to samo.
Nic nie będę próbował psuć, po prostu raz włączyłem Falcona z ctb2 i już nie zobaczył ani jednego ani 2giego dysku (hddriver z dyskietki też nie pomógł)
W Falconie z ct6x też rozwaliłem dwie cfki, jedna była zrobiona pod fat-a 2ga normalnie.

Ale skoro wiesz lepiej :P
To co ja się będę produkował, zawsze znajdzie się ktoś lepszy i szybszy bądź jakoś tak :)

Najlepszego :)

10

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Uuu, foch?

To proszę bardzo, tłumaczone z niemieckiego

IDE cable length
You can about the length of the IDE cable is fighting. The Falcon IDE port adapts to almost any available standard because it is more or less from the CPU bus. More precisely, it is the CPU bus. Some IDE control signals are generated directly from COMBEL and the IDE port supplied unbuffered.
The IDE cable incl. Adapter cable to avoid interference should always be as short as possible be kept. Even with a Tower conversion or an additional IDE CD-ROM as a slave. The greatest feeling is standard 40 pin 3.5 "IDE cable from the dealers. Nobody guarantees the Falcon a cable length of 45 cm. Shorter the better!

Przewód powinien być możliwie krótki co nie znaczy że ma mieć 4cm jak w oryginale. Im krótszy tym lepiej, ale bez przesady.

two IDE disks
There is not much to say for connecting two IDE drives internal to the Falcon IDE port. Either you buy the appropriate cable adapter or you can use the same a second 2.5 "IDE drive. Then here you need a 2.5" cable from the notebook dealer has which two 2.5 "female headers.

You should sure the can identify the IDE disks used properly as IDE0 or IDE1. Unfortunately, there are plates in which the ect despite gesetzer jumper. unfortunately does not seem to function.

Occupy these plates, however both addresses. There is thus no master / slave operation possible. But it works in many cases correctly if the first available 2.5 "drive is jumpered as 'master'. Purpose is for most of the original Falcon plates jumper to close right next to the connector. There are then only two pins free. The remain also open., the respective new hard drive must be jumpered in any case as a 'slave'.

Just so both disks can be correctly recognized on the bus. So far the following 2.5 "IDE drives have been successfully tested in the Falcon F030 by several people.

Też jakoś problemu nie ma z używaniem dwóch urządzeń IDE.

A co do CT2b to jeśli dobrze kojarzę jest przetaktowana szyna. Więc ryzyko błędów IDE jest dużo większe.
Dokładnie tak samo jak w PC jeśli przetaktujesz szyne PCI ze standardowych 33,33mhz na wyższe wartości.
Jeden dysk będzie działać i na 40mhz, drugi padnie przy 36mhz.
Więc takie przykłady są co najmniej słabe...

Zródło: Do it falcon (jest cały rozbudowany rozdział o IDE), Chips'n'chips

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

11

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Jaki foch ja dobrze się bawię prawie przeszedłem tanksy z synkiem wiek 5lat :)

Dla mnie piszesz pierdoły o tym że w Falconie można używać 2dysków ide na raz.

p.s
nie szukam na forum inni też o tym pisali że to się pierdzieliło...
AdamK jury kroll ???
Na dhsach też było o tym parę razy i na atariforum.

Ostatnio edytowany przez AS... (2014-10-10 20:22:09)

12

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Tak z czystej ciekawości.

Jak dwa dyski naraz mogą spied**ić logicznie.
Trzeba by przeprowadzić badania, zrobić obraz obu dyskow i doprowadzić do awarii, nastepnie przeprowadzić badania porówniania itd.
(powered by Tuborg)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

13

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Zadam jedno głupie - być może - pytanie, do osób które doświadczyły problemów z dwoma dyskami w Falconie. Tylko proszę się dobrze skupić i przypomnieć sobie. Czy była może taka sytuacja, że komp był odpalany z dwoma dyskami / kartami a czasem tylko z jedną z nich? W sensie czy druga karta/dysk były czasem odłączane. Naturalnie nie pytam o odłączanie w czasie pracy :D tylko ogólnie.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

14

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Adamk o tym wspominał o co tam chodzi chyba tak konkretnie.?
-Ja piszę tylko z praktyki...
- mi się po prostu dwa razy zrąbały dwa ide 2,5 na taśmie (ct2b) a później w innym Falconie 060 (clab mk1) dwie cfki.
Nawet hdriver z dyskietki nie pomógł trzeba było od nowa robić partycję.
I mam tego hdriver-a gdzie Uwe wspomina jak używać 2 cart cf na raz.

Od kiedy używam tylko jednego urządzenia ide wszystko gra i działa do dnia dzisiejszego.
A do wymiany danych używam nagrywarki scsi wszystko jest ok i działa bez problemu.
p.s.
sqward też o tym wspominał...?!

15

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Wieczór edit..

W falconie z ctb2 (które zawsze było off i nic nie było podbite, chociaż zaraz mądrala napiszę że nie da się jego wyłączyć na 100% i będzie miał racje)..
Dwa dyski 2,5 ide na krótkiej taśnie używałem cały czas.
Pewnego razu Falcon po prostu przetał je widzieć, hddriver z dyskietki widział tylko na 2gim dyski partycje lnx pod mint-a, partycji bgn nie widział.

2gi mój przypadek:
Nowszy hddriver, Uwe chwalił się i pisał o tym że teraz wymiana danych będzie prosta.
Jedna karta cf 5partycji bgn, 3 partycji lnx.

2ga carta fat do wymiany.

I tutaj carta z fat dokładana tylko na czas wymiany danych, nie wymieniałem danych z 1-2 miesiące (2giej karty fizycznie nie było w falconie) i nagle falcon zbotował się bez C D itd.
Wszystko zniknęło hddriver z dyskietki nic nie widział, zrobiłem imaga na tą kartę i używam do dnia dzisiejszego.
Wszystko działa.

16

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

@AS, pisząć Najlepszego znaczy że skończyły Ci się argumenty.
Ja też piszę z praktyki a nie z opowiadań lub co gorsza wątpliwej jakości porad.
Rób co chcesz ale nie wprowadzaj ludzi w błąd.

@Wieczór, nie wiem czy Cie rozumiem ale mam 2 karty, 1 tos, 2 tos/dos. Falcon jest odpalany w konfiguracji 1 karta tos, lub częściej z obiema kartami (1 tos, 2 tos/dos). Taśma 20cm. Chodzi w takiej konfiguracji od 2 lat, różne HDDrivery, ICD, Tos, Magic, Mint tylko chwilę. Brak jakichkolwiek błędów, utraty plików, zgubionych tablicy partycji itd. Druga karta intensywnie wykorzystywana do przenoszenia danych, czyli dużo kopiowania między kartami. Działało też z CT60 (przetaktowana szyna).

Druga karta ewentualnie FAT/FAT32. Ale wtedy przenoszenie danych tylko Magic /Mint.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

17

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Ok, to tylko była hipoteza. Że być może jak komp raz jest startowany z jednym dyskiem, raz z dwoma i znowu z jednym to może w jakiś sposób zgłupieć i tablicę partycji skopać. Ale jak nie to nie.

Ja bym obstawiał wzajemną "interakcję" między dyskami/kartami. W sensie - jeśli są takie same problemów nie powinno byc. Jeśli różne to już kwestia szczęścia, polubią się lub nie :) Pamiętam jak na początku w pecetach były różne "tarcia" pomiędzy komponentami, jeden z dysków - nie pomnę marki - całkowicie sprawny - robił okazjonalny śmietnik w katalogach z powodu nie lubianej płyty lub... karty dźwiękowej. Inne z kolei nie lubiły się wzajemnie, przy czym nie na dzień dobry, a po jakimś czasie (ujawniało się to błędami np. w tablicy partycji). Ponieważ falcon pochodzi z tamtej epoki to może i o coś takiego chodzi.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

18

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Dokładnie tak, a największym problemem w przypadku CF jest przejściówka.
Mam taką która jest w 100% sprawna, działa na PC, Amiga, ST z IDE,
a z Falconem od razu pokazuje śmieci zamiast nazwy karty.

W tamtej epoce dyski 1gb IDE też nie miały problemu, nawet na długich taśmach,
choć pewnie można by znaleść taki który nie będzie działać poprawnie.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

19

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Witam,

dorzuce swoje trzy grosze, jako ze przez wiele lat uzywalem 2 dyskow IDE 3.5 cala. Z mojego doswiadczenia wynika i bede to pokrotce slowa potwierdzajace zarowno Bartka jak Wiec zor-a. Jesli nic nie kombinowalem z odlaczaniem/podlaczaniem roznych dyskow to falcon prawidlowo pracowal z 2 dyskami IDE, czasami przez to ze kombinowalem to dzialay sie dziwne rzeczy padaly partycje, oczywiscie w tej chwili nie jestem w stanie powiedziec kiedy to sie dziala bo poprostu nie pamietam. Tak napewno bylo przez ostatnie kilkanascie miesiecy od czasu SV 2013 falcon dzialal nie ruszany (czytaj bez zmiany konfiguracji) podlaczone 2 dyski IDE wlaczany praktycznie codziennie.

Co do dlugosci tasmy, to dopoki niemialem 060 to falcon pracowal nawet z tasma IDE ktora miala 100cm i wiecej. Dysk/dyski IDE mialem w obudowie Tower, ktora wszyscy znaja a teraz mam w nie napedy SCSI.  Co jest normalne przy 060 tasma 40cm jest OK.

Pozdro
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

20

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

bartek030 napisał/a:

1. Przejsciówka CF niekombatybilna z falconem (nic niezwykłego).

A jak to sprawdzić mechanicznie ?

"wszystko się kiedyś kończy......."

21

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

stryker napisał/a:

Jest jakis inny alternatywny sterownik dysku

.. z ICD. Z tym nie miewam przynajmniej problemów, no i jest za free przy okazji ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

stryker napisał/a:

A jak to sprawdzić mechanicznie ?

Nie ma takiej możliwości. Wyślij mi na @ linka do tej co kupiłeś.
U mnie zworka jest potrzebna tylko gdy działa z jedną kartą.
W przypadku dwóch kart nie ma znaczenia.
Gniazda CF (w mojej) nie są zamienne - master musi być zawsze w tym samym.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

23

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Pin napisał/a:

.. z ICD.

Ale z ICD nie zrobi karty kompatybilnej pod TOS/DOS więc dużo tutaj nie sprawdzi.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

24

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Ze tak podpytam z ciekawosci , bo piszecie ze dyski padaja itd.
Co konkretnie pada ? dysk ? czy partycja ?
Obstawiam ze partycja .... si ?

25

Odp: hddriver -> Falcon -> CF

Tak  partycja

Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE