101

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Oscylator. W XL dostępny sygnał taktujący ma 3,54M. Przynajmniej dwa razy za mało.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

102

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Tylko w moim XL już jest taki oscylator. Na VBXE :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

103

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Jak masz VBXE to chyba masz problem z głowy?

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

104

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Przyjrzałem się jeszcze raz ostatnio zamieszczonym zdjęciom i przypomniałem sobie, że gdzieś miałem GTIA w takiej starej obudowie. Odszukałem go. Ma datę produkcji 8351 i opisaną wadę. Wada ujawnia się po ok. 30 sekundach od włączenia. Wygląda to tak, jakby  przyczyną było zbyt duże opóźnienie pomiędzy wejściem OSC a wyjściem FO0. Żeby to zwalczyć, wystarczy pozostawić w powietrzu wyjście FO0 z GTIA, a do wejścia FO0 ANTIC-a doprowadzić bezpośrednio sygnał OSC. Przynajmniej w posiadanym przeze mnie egzemplarzu to działa. Znalazłem też jeden GTIA z datą produkcji 8442 (taką samą, jak egzemplarz, o którym wspominał Drac030), ale nie wykazuje wady nawet po podgrzaniu do 100°C.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

105

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Przyczyna wady ustalona, więc teraz parę słów o skutkach. Jak wiadomo, w trybach GTIA przesyłanie informacji jest dwufazowe, to znaczy, że informacja o danym pikselu jest przekazywana przez ANTIC w dwóch kolejnych "cyklach koloru". Najpierw bit2 (linia AN0) i bit3 (linia AN1), a potem odpowiednio bit0 i bit1. Ponieważ jeden "cykl koloru" za sprawą opóźnienia wypada z gry, dane interpretowane są błędnie. Po pierwsze - mieszają się ze sobą dane sąsiednich pikseli (młodsze bity pochodzą z następnego piksela), a po drugie - bit0 zamienia się miejscami z bit2, a bit3 z bit1. Liczba kolorów nie ulega przy tym zmianie, zmienia się tylko ich przyporządkowanie. Przykładowo w teście GTIA z SysInfo kolejne szesnaście pionowych pasów ma jasności: 0,4,8,12/13,1,5,9,13/14,2,6,10,14/15,3,7,11,15/12.

Ostatnio edytowany przez Simius (2014-10-13 18:10:23)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

106

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Czyli już nie wysyłać kompa? Daj znać, bo dzisiaj wygrzebałem z piwnicy pudełko po NBox i jutro miałem pakować.

A odnośnie ustalenia przyczyn - dlaczego przez pierwsze parę minut/sekund działa to wszystko dobrze?

107

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Skoro jeszcze nie wysłałeś, to wystarczy, jeśli sam sprawdzisz. Wyjmij GTIA z podstawki, lekko odegnij nóżkę 29, zewrzyj cienkim drucikiem kontakty 28 i 29 w podstawce i włóż GTIA z powrotem.
Na początku działa dobrze, bo jest zimny. W miarę nagrzewania mogą się zmieniać czasy propagacji i poziomy przełączania.

Ostatnio edytowany przez Simius (2014-10-13 21:04:54)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

108

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Tak samo można przetestować z gtia fixerem?

109

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

OK, w takim razie dzisiaj wieczorem spróbuję wykonać opisany przez Ciebie numer i dam znać.

110

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Simius napisał/a:

Znalazłem też jeden GTIA z datą produkcji 8442 (taką samą, jak egzemplarz, o którym wspominał Drac030), ale nie wykazuje wady nawet po podgrzaniu do 100°C.

Tymczasem dostałem potwierdzenie od w/w człowieka, że oba datowniki w GTIA, które sprawdzał, to 8442 - i oba egzemplarze wykazują wadę. Twój nie, a zatem, jak zresztą napisałeś w Atariki (dzięki!), "nie oznacza to, że wszystkie egzemplarze z tymi datownikami są wadliwe". No ale: dlaczego tak jest? Trzecia zmiana na produkcji?

A może wada ujawnia się bądź nie w zależności od jakichś warunków zewnętrznych? Typu (gdybam): określona kombinacja serii GTIA i ANTIC-a (czy czegokolwiek innego); stan rozgrzania komputera, ale niekoniecznie akurat GTIA (dlatego smażenie GTIA nie pomaga) itp.?

KMK
? HEX$(6670358)

111

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Aby to stwierdzić, najlepiej byłoby wziąć dwa kompy z tą samą serią GTIA, jeden wykazujący wady, drugi nie i zamienić je miejscami. Jeśli wada się "przemieści" to jest to sprawa czysto wewnątrzchipowa (np. ta "trzecia zmiana" :) ) , a jeśli nie...

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

112

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

drac030 napisał/a:

Tymczasem dostałem potwierdzenie od w/w człowieka, że oba datowniki w GTIA, które sprawdzał, to 8442 - i oba egzemplarze wykazują wadę. Twój nie, a zatem, jak zresztą napisałeś w Atariki (dzięki!), "nie oznacza to, że wszystkie egzemplarze z tymi datownikami są wadliwe". No ale: dlaczego tak jest? Trzecia zmiana na produkcji?

Podobnych właściwości można się spodziewać w serii wyciętej z tego samego wafla. Jeśli w tym 42. tygodniu pocięli więcej niż jeden, to to już wystarczy, żeby zachowywały się inaczej.

A może wada ujawnia się bądź nie w zależności od jakichś warunków zewnętrznych?

Oczywiście, że może tak być. Ale na razie mamy za mało danych, żeby coś w tej materii ustalić.

Ostatnio edytowany przez Simius (2014-10-14 15:29:33)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

113

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

lemiel napisał/a:

Tak samo można przetestować z gtia fixerem?

Można spróbować, ale sensu wielkiego nie widzę.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

114

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Ten sam GTIA na innej płycie działa dobrze. Jednak po podgrzaniu do ok. 100°C wada ujawnia się i powoli zanika w miarę stygnięcia. Egzemplarz ANTIC-a ma znaczenie, co widać przy dodatkowym, pojemnościowym obciążeniu sygnału FO0. Z niektórymi wada się pojawia, z innymi nie. Wygląda więc na to, że do jej ujawnienia potrzeba sprzyjających okoliczności, a zamiana z GTIA z innego komputera może wystarczyć, żeby oba działały prawidłowo.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

115

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

OK, mam materiał z wczorajszych eksperymentów. Na początek filmik pokazujący jak wada stopniowo się ujawnia. U mnie zbiegło się to z momentem przejścia Atari w tryb ATRACT:
http://youtu.be/7erWQaPuoXg

Następnie wykonałem "poprawkę" opisaną przez Simiusa i Atari działa poprawnie. Komputer chodził ok. 25 minut i wszystko wyglądało tak jak należy, również po uruchomieniu ATRACT:
http://youtu.be/y8vtJWpvGp0

Chciałbym zatem dopytać o dwie rzeczy:
1. Ten zwieracz w kontaktach 28 i 29 mogę sobie zostawić, czy też będzie przeszkadzał w jakimś innym obszarze?
2. Czy ten egzemplarz GTIA nada się do zamontowania VBXE (o ile wiem, oryginalne GTIA montuje się na płytce VBXE)?

116

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

mgr_inz_rafal napisał/a:

Chciałbym zatem dopytać o dwie rzeczy:
1. Ten zwieracz w kontaktach 28 i 29 mogę sobie zostawić, czy też będzie przeszkadzał w jakimś innym obszarze?
2. Czy ten egzemplarz GTIA nada się do zamontowania VBXE (o ile wiem, oryginalne GTIA montuje się na płytce VBXE)?

1. Możesz sobie zostawić. Raczej nie będzie przeszkadzał
2. Sam z siebie na pewno tak. Ale czy ze zworą, tego nie jestem 100% pewny. Na płytce VBXE montuje się ANTIC, a to jego sygnał zegarowy jest modyfikowany w opisany sposób.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

117

Odp: Poszukiwany opis działania wadliwego GTIA

Dokładnie tak, chodzi o Antic, VBXE zastępuje GTIA (a dokładniej działa obok niezależnie) emulując go i dodając coś od siebie. Rozwiązując tym samym problem wszelkich wad w wyżej wymienionym i dając znakomitej jakości wyjście RGB.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem