1

Temat: Rapidus - dyskusja

:D - ja już mam.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: Rapidus - dyskusja

AS... napisał/a:

całkiem niedawno dostałem ofertę na 20mhz

... ale przepadło :P

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Rapidus - dyskusja

16 jako potęga 2 będzie "kultowsze" :P

4

Odp: Rapidus - dyskusja

Tak, jak Ci As pisałem. Obecne stadium prototypu jest hardware'owo ostateczne, zmienić się może tylko soft karty.

EDIT:

Na Silly Venture może uda się zrobić małą prezentację możliwości karty ;)-

Ostatnio edytowany przez Pin (2014-10-21 23:13:42)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Rapidus - dyskusja

Pin, obowiązkowo trzeba zrobić. Pokazać że jak jest rapidus na pokładzie Atari to działają nielegale i xbios! Pisze całkiem poważnie oraz mam nadzieje ze rapidus będzie aktywowany wyłączany wajcha..a nie przez pole.. Pomysł co sie stanie jak bezrobotny kupi rapidus-a.

6

Odp: Rapidus - dyskusja

AS... napisał/a:

Pokazać że jak jest rapidus na pokładzie Atari to działają nielegale i xbios!

Tego nie zamierzam robić, bo jest to działanie bezcelowe. 99% programów używających nielegali używa ich dla idei użycia, bo i tak 90% dem składa się z sekwencji LDA, STA więc jaki tu sens ;)

EDIT:

Sterowanie rejestrami karty jak na razie jest trochę "manualne", przyszłość winna przynieść coś na miarę menu Ultimate'a

W aktualnej wersji ponoć sprawnie to współpracuje (z U1MB), na razie jednak nie mam możliwości sprawdzenia tego faktu.

Ostatnio edytowany przez Pin (2014-10-21 23:55:38)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Rapidus - dyskusja

A o co chodzi? Bo nie kumam.

8

Odp: Rapidus - dyskusja

Apropos Rapidusa i potencjalnie ciekawych programów (gier). Ma ktoś moce przerobowe, by zainteresować się Koronis Rift? Jedyna gra, która mi spokoju nie daje ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Rapidus - dyskusja

Z Koronis Rift nie nielegale są problemem, to coś innego. Tam nie ma nielegali.

Ostatnio edytowany przez wieczor (2014-10-22 00:43:39)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

10

Odp: Rapidus - dyskusja

Poproszę o link do specyfikacji.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

11

Odp: Rapidus - dyskusja

Copy/paste z Lotharkowego FB:

Rapidus - TURBO CARD for ATARI 8bit will be soon availabe at lotharek`s Lair. Some technical details:

* internal CPU turbo card for Atari XL/XE
* WDC 65C816 microprocessor operating at 16MHz, managed by Xilinx Spartan6 FPGA and XC95XL CPLD devices,
* 512kb or 1MB of zero waitstate SRAM
* up to 30.5MB of storage ram - SDRAM clocked 128MHz,
* 512kB of Flash memory (256kB is reserved for fpga cores, 256kB for OS and New Device handler)
* 256b of EEPROM,
* high speed bus connector for external I/O interfaces, DMA support,
working modes fully software controlled
* low power consumption due to DC/DC converters,
* no extra power supply required
* simple installation: put Rapidus board in place of old 6502C and solder just 3 wires, or use Adaptus board depends on the model of your computer. In this case you don’t have to solder any wires.
* compatible with Ultimate 1MB

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

12

Odp: Rapidus - dyskusja

Dzięki. Ciekawi mnie, czy "managed by Xilinx Spartan6 FPGA and XC95XL CPLD devices" oznacza, że można w nich zaimplementować MMU z wirtualną pamięcią i ochroną pamięci bez dodatkowego lutowania.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

13

Odp: Rapidus - dyskusja

Specyfikacja lekko się zmieniła. Proc teraz jest na 20MHz a wewnętrzna magistrala i SDRAM leci na 160MHz.
Dołożone jest wsparcie dla VBXE.

Ostatnio edytowany przez pasiu (2014-10-22 15:20:09)

14

Odp: Rapidus - dyskusja

skill - mniejszy ;-)
zasilanie -eeeee.....

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

15

Odp: Rapidus - dyskusja

Jenot napisał/a:

Widziałem jakieś fotki, na których widać paskudnie wyprowadzone przewody podłączone do molexa.

Ke? O jakim molexie mówisz? Rapidus nigdy nie był zasilany przez zewnętrzne przewody.

16

Odp: Rapidus - dyskusja

pasiu napisał/a:

Ke? O jakim molexie mówisz? Rapidus nigdy nie był zasilany przez zewnętrzne przewody.

Wpisałem w google "Rapidus Atari", oglądałem fotki i na jednej z pierwszych takie paskudztwo zobaczyłem - ale google nie zawsze ma rację, ja też - pewnie to wcale nie był Rapidus ;)
OK, nie mam więcej pytań. Jak pisałem wcześniej - z bólem portfela biorę 1szt.

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

17

Odp: Rapidus - dyskusja

Chodzi ci o to zdjęcie? http://gallery.dpcdn.pl/imgc/UGC/51234/ … 4955_0.jpg

Pochodzi z bloga jednego z użytkowników vortalu dobreprogramy.pl, a ilustruje reaktywację 65XE zalegającego w szafie. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

18

Odp: Rapidus - dyskusja

Taaa, przed nim wyświetliło mi się zdjęcie rapidusa z dolutowanymi przewodami, myślałem, że na tej fotce jest ich drugi koniec.
Dopiero teraz się przyjrzałem... dobra, koniec offtopa bo mnie KC zbanuje ;)

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

19

Odp: Rapidus - dyskusja

Ej no ale będzie to MMU?

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

20

Odp: Rapidus - dyskusja

A '816 ma chociaż możliwość przerwania cyklu rozkazu i wygenerowania czegoś na kształt wyjątku bus error?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

21

Odp: Rapidus - dyskusja

Można wykorzystać do tego przerwanie ABORT.

@epi
Zaawansowanego MMU na razie nie będzie, może kiedyś. W tej chwili jest możliwość wywołania przerwania ABORT przy dostępie do rejestrów sprzętowych.

22

Odp: Rapidus - dyskusja

No to teraz będziemy mieli produkcje w stylu: http://www.pouet.net/prod.php?which=62404 :)

23

Odp: Rapidus - dyskusja

pasiu: Jeśli ten spartan widzi szynę adresową i może wystawić ABORT, to powinno wystarczyć. :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

Odp: Rapidus - dyskusja

Bober napisał/a:

No to teraz będziemy mieli produkcje w stylu: http://www.pouet.net/prod.php?which=62404 :)

Swoją drogą to ciekawe pytanie - czy dałoby się, przykładowo, "przeportować" to demo na najwyższą konfigurację XL (przyjmując oczywiście różnego sortu straty szybkości itp, w dopuszczalnych granicach, ew. zmianę muzyki na chip itp).

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

25

Odp: Rapidus - dyskusja

Jesli dobrze rozumiem, RAPIDUS to (kompatybilny) zamiennik procesora 6502 taktowany 8 razy szybciej.
Dzieki szybkiemu procesorowi mozliwe jest uruchamianie na ATARI programow specjalnie napisanych pod Rapidusa (np. emulator ZX Spectrum).

Czy moglby ktos mi wytlumaczyc do czego jeszcze moze sluzyc Rapidus?
A w szczegolnosci co kryje sie za ponizszymi parametrami (jak uzytkownik / programista moze z nich skorzystac):

1) 512kb or 1MB of zero waitstate SRAM,
2) up to 30.5MB of storage ram - SDRAM clocked 128MHz,
3) 512kB of Flash memory (256kB is reserved for fpga cores, 256kB for OS and New Device handler)
3) 256b of EEPROM,
4) high speed bus connector for external I/O interfaces, DMA support,
5) working modes fully software controlled
6) compatible with Ultimate 1MB,

Wydatek jest spory, wiec chcialbym zrozumiec co potrafi ta bestia :)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3