1

Temat: Atari 2600 Jr - sprawne?

Witam wszystkich!

Ostatnio wpadło mi w ręce Atari 2600 Jr (niesprawdzone, bez zasilacza, joysticków i cartridge'y). Nie mam doświadczenia z tego typu sprzętem (pomijając granie na tzw. RAMBO prawie 25 lat temu u sąsiada) stąd proszę o Waszą pomoc w zdiagnozowaniu czy Jr jest sprawny.

Po przerobieniu zasilacza (9V 600mA mono-jack) wymianie 5 kondensatorów elektrolitycznych (1x 2200uF był wschnięty, 4x 4,7uF wymieniłem prewencyjnie) bez cartridge'a uzyskuję losowo taki obraz na TV:

http://s22.postimg.org/c7wigchb1/without_cart.jpg

Czy to jest prawidłowe zachowanie Jr'a bez włożonego cartridge'a? Trochę poczytałem o Atari 2600 Jr, skoro nie posiada na płycie kości "systemu operacyjnego" stany nieustalone na szynie adresowej/danych mogą powodować taką losowość?

Szukając w sieci schematów cart'a do 2600 znalazłem tę stronkę z cartem 512in1 i złożyłem sobie takie cacko. Nie jestem pewien, czy cart jest sprawny - nie mam jak sprawdzić :) - z włożonym cartem uzyskuję zawsze stały obraz (w zależności od ustawień adresu pamięci na 16stkowych enkoderach) dla przykładu:

http://s22.postimg.org/jmlu8q36l/with_cart.jpg

Sprawdzałem napięcia na regulatorze (jest OK - na wejściu około 11V na wyjściu stałe 5,12V), próbowałem z innym zasilaczem (12V 1000mA) - objawy takie same, sprawdzałem testem ciągłości obwodu kontakt cart'a ze złączem krańcowym slotu w 2600 - piny dobrze kontaktują, szukałem "zimnych lutów" na płycie - co na oko wyglądało podejrzanie, poprawiłem, wytrawiłem connector dla płytki prototypowej i złożyłem na niej uproszczoną wersję 512in1 (jeden eprom i zamiast układu z tranzystorem zastosowałem 74ls04) - nic nie pomogło :( . Czekam na sprawdzonego carta do 2600 - pewnie przyjdzie "na dniach".

Mam nadzieję, że objawy które opisałem, nie są charakterystyczne dla uszkodzenia któregoś z trzech głównych układów scalonych na płycie. Zapewne wielu z Was posiada sprawnego Junior'a - napiszcie jak normalnie zachowuje się bez cart'a, wszystkie sugestie i każda pomoc mile widziana!

update:

2600 sprawne w 100% - z oryginalnym cart'em działa aż miło, musiałem coś zmaścić przy tym 512in1

kolejny (ostatni) update:

Wygląda na to, że schemat (a co za tym idzie, również płytka) z powyższego adresu zawiera błąd - mianowicie, piny 22 i 24 EPROMu są zamienione. Według mojej nabytej wiedzy podczas testów przeprowadzonych na płytce prototypowej pin 22 EPROMu (CE) powinien być na wyjściu bramki negującej a na jej wejściu oczywiście pin A12 złącza krańcowego 2600tki a pin 24 EPROMu (OE) zwarty do masy - wtedy działa jak należy :)

Temat uważam za zamknięty.

Ostatnio edytowany przez hyvax (2014-11-21 17:42:46)

2

Odp: Atari 2600 Jr - sprawne?

Takie efekty bez kartridża są możliwe. Przyczyną "pasków" mogą być uszkodzone (rozgięte) lub brudne styki w gnieździe . Najlepiej byłoby wypróbować z jakimś w 100% sprawnym oryginalnym kartridżem.