101

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Ja załapałem. To bardzo proste zdania.

102

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Ja tez nie rozumie tej wypowiedzi. Elektronika do stacji 1000zl (jeden tysiac)? Cena czterech podstawowych ukladow kupionych na ebay razem z wysylka to 100zl, reszta elementow to kilkanascie zlotych. Profesjonalna plytka przy pojedynczej sztuce to pewnie tez 100zl. Skad sie bierze reszta?

103

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

No i zaczynacie swoje... dokładnie to o czym pisał Zaxon kiedyś i o co się - nazwijmy to "czepiał". Zmontowanie całości to nie tylko 4 układy za 100zł i płytka 100zł, to reszta elementów do tego które też kosztują i montaż. Nie ocenię czy to 1000zł czy 500zł bo nie mnie oceniać ale jeżeli Zaxon siadł sam i poprawił schematy zrobił co trzeba i ma działający prototyp to nie rozumiem co się czepiacie. Za pracę też się coś należy ale cóż taki kraj.

Ja zrozumiałem co napisał na końcu - i tak samo uważam że to bardzo proste zadania.

104

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

ZuluGula - produkcja jednostkowa jest zawsze droga. Cena na 2-4 plytki moze byc parokrotnie wyzsza niz za 40. Produkcja takiego urzadzenia to nie jest logistycznie prosta sprawa. Jest caly szereg problemow o ktorych przecietny 'konsument' nie ma pojecia. Dodajmy jeszcze inwestycje wlasnych srodkow, wliczone ryzyko uwalenia projektu, reklamacji wadliwych egzemplarzy plytek z fabryki itp itd. .. to tylko takie najbardziej oczywiste przyklady. Jest ich wiele wiecej. Nie pomaga rowniez pozycja roszczeniowa klienta :) Co prawda zaxon ma sluszne powody zeby tego nie robic, i ma do tego prawo. Jezeli uwazasz ze to takie proste - sfinansuj produkcje i zajmij sie logistyka :) a projektanta wynajmij tu na forum - jest paru :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

105

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Chodzi o to ze to wszystko juz ktos wczesniej zrobil, po co ktos inny ma robic to samo drugi raz?
Mnie interesuje jedna sztuka dla mnie. Ile w takim razie musialbym zaplacic za plik w formacie gerber z umowa ze go nie udostepnie dalej?

106

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Nie chcę dostać w mordę (bo oddam i to z nawiązką :) ale zaczynacie się wszyscy z lekka dusić tą całą sytuacją, która zaczyna nawiązywać do dnia typowego handlarzyny, tj. pokażcie mi klienta a sprzedam mu wszystko !

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

107

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

http://allegro.pl/stacja-dyskow-5-25-sn … 91201.html

Stacja sn-360 poszła za 550pln ....
Ta stacja to rozumiem do kolekcji bo używanie jej, inaczej:
- nie spotkałem gorsze stacji :)

108

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Stacja TOMS dla malucha oprócz sentymentalnego aspektu i kolekcjonerskiej chęci posiadania nie ma w sobie nic użytkowego współcześnie. Klon w czystej postaci to kolejny bubel nadający się do głębokiej szuflady.

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2014-11-19 16:28:32)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

109

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Grzeniu i Syscall, dokladnie ;)

As, poszla orginalna stacja a nie klon czyli nowoczesna plytka z polutowanymi scalakami udajaca klasyczna stacje.
Wedlug mnie jesli juz robic to replike 1:1 , dokladnie na tyle  na tyle na ile sie da.

Zulugula:  Skad reszta mojej wyceny? Alez to bardzo proste, to moj czas.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

110

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Przepraszam że się wtrącę (bo się nie znam), ale po co robić klona? Wydaje mnie się, że przy dzisiejszej dostępności różnych FPGA, CPLD, PICów czy cokolwiek, można by zrobić stację 10x lepszą od TOMSa po 10x mniejszym koszcie.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

111

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Adam, można, oczywiście. Tylko czas, który trzeba poświęcić na napisanie firmware jest długi. Zaprojektowanie układu - też zajmuje trochę czasu. Potem poprawki błędów itp. Zrobienie klona jest jednak szybsze. A to, czy ktoś lubi i uważa za potrzebne posiadanie tradycyjnej stacji? Kwestia upodobań. Tu już nie chodzi o to, co jest praktyczne, a co nie. Bo samo Atari w dzisiejszych czasach jest cholernie mało praktyczne. Niektórzy po prostu chcą poczuć, jak to było kiedyś, potrzymać w ręku dużą dyskietkę, wyciąganą z koperty, a może i z pudełka.... Jest w tym jakaś magia, tak jak i w mało praktycznych winylach. Nikt przecież nikogo nie zmusza do używania ani kupowania klona czy oryginału. Dlatego uważam, że dyskusja akurat na ten temat jest bezcelowa.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

112

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Pewnie rozbudowa MegaSpeedy byłaby najrozsądniejsza, żeby obsługiwało inne napędy, albo 1050E (ale czy tam miało być więcej niż przyspieszacz, czy też kopier/archiwizator już istniejący emulowany jak w MegaSpeedy). Tylko koszt, w walucie i czasie.
To można by też dodać coś takiego jak xf351 - obie strony dyskietki pakowane na jedną, tak jak w wątku na AAge jest opisane jej działanie.

113

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Czy ktos moglby zrobic dobre zdjecia w wysokiej rozdzielczosci plytki z 720, obie strony?
Cos takiego jak mozna znalezc na forum z 710.
Gdyby ja od razu jeszcze zmierzyc to bylo by super.

114

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Duddie: mnie nie chodziło o robienie emulatora stacji, ale nowoczesnego kontrolera do napędów dla Atari. Ciekawe, pewnie jak by dobrze poszukać to taki kontroler w FPGa już pewnie jest. Można do tego dodać inne ficzery i zrobić odlot o którym Tomsy nawet nie marzyły.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

115

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Adam, jakie ficzery chciałbyś w takiej stacji? Kontrolery w FPGA oczywiście są. Całość jak najbardziej da się upchnąć do jednego układu, ale tak jak już wspomniałem, wymaga to mnóstwo pracy i czasu. Jeśli ktoś czuje się na siłach napisać firmware do takiej stacji, ja mogę zrobić hardware.
Mi się marzy stacja będąca w stanie operować na strumieniu flux, dekodująca sama FM/MFM (bez udziału kontrolera), mogąca odczytywać i zapisywać zabezpieczenia. Coś takiego zrobiono w Amidze, jako jedna z nielicznych nie posiada kontrolera FDD, typu WDxxxx, całość jest obsługiwana przez porty CIA 8520. Software załatwia resztę. Daje jej to przewagę taką, że jest w stanie odczytać w zasadzie każdy format.

Ostatnio edytowany przez Duddie (2014-11-25 08:23:28)

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

116

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Duddie: ja akurat żadnych, tylko służę radą ;) Mnie do szczęścia wystarcza SIDE2.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

117

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Duddie, pogadaj z tymi od KryFluxa :)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

118

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Duddie, pogadaj z tymi od KryoFluxa :)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

119

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

lemiel, 1050e to tylko turbo,buforowanie sciezek i romdyski (dwa) :) I to wszystko na 6507 oryginalnym. Gdyby projekt byl od poczatku kumany na 6502 to by bylo to wlasnie takie speedy abbucowe z tego roku :) Poza tym serio, ja nie widze absolutnie niczego w tomsie co byloby absolutnie niezbedne do retro funu. Ten hype na tomsy nakrecili kolekcjonerzy i fetyszysci :))) Jesli juz robic (powtorze sie) to zupelnie nowa stacje - chociaz ja osobiscie uwazam ze to dla masochistow. Sam sprzedalem wszystkie stacje dyskow jakie mialem.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

120

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Syscall, pijesz do ASa? ;)
Jeśli stacje dla masochistów, to co powiesz o miłośnikach magnetofonu? :D

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

121

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

To  tez masochisci :) Tylko innego bożka czczą :)

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

122

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Spokojnie, bańka spekulacyjna niebawem pęknie ;)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

123

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

To sa gdzies zdjecia plytki i wnetrza 720?

124

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

grzeniu napisał/a:

Spokojnie, bańka spekulacyjna niebawem pęknie ;)

czyli???
https://www.youtube.com/watch?v=Q67j2d66tDk

125

Odp: TOMS 720 clone - projekt ?

Nadchodzi kryzys ?
Btw, stary dobry kawałek neurologa Kuby :)

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2014-11-27 07:54:16)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...