1

Temat: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

Witam,

po kilku tygodniach testowania i zabawy z właśnie ściągniętym z US Skunkboardem do Jaguara postanowiłem podzielić się moimi refleksjami.

Otóż jest to urządzenie dedykowane przede wszystkim dla deweloperów do testowania na real hardware swoich programów, jednakże dla szarego usera, jaki jestem, posiada również niebagatelne zalety:
- pozwala na jednoczesne umieszczenie w dwóch blokach po 4 MB pamięci flash dwóch programów/gier, do których mamy natychmiastowy dostęp po wył/wł konsoli,
- bloki pamięci flash są nagrywane za pomocą kabla USB z dowolnego PC z szybkością ok. 120 KB/sec - cała operacja (kasowanie zawartości i nagrywanie) zajmuje ok 1/2 minuty,
- niezależnie od pamięci flash możliwe jest wgrywanie programów wprost do pamięci RAM Jaguara.

Kompatybilność:
- punktem wyjścia dla mnie było zestawienie kompatybilności na stronie:
http://www.jaguarsector.com/index.php?a … amp;id=471
- zająłem się wyłącznie programami, do których miałem dostęp, oraz które zgodnie z powyższym zestawieniem oznaczone zostały jako kompatybilne,
- aż do przetestowania Skunkboarda nie miałem pojęcia, jak zachowa się z dump`ami komercyjnych gier wydanych na kartach (mówimy wyłącznie o grach wydanych w trakcie obecności Jaguara na rynku – nie mam zamiaru uderzać w obecnie działających komercyjnych deweloperów); projektanci i sprzedawcy urządzenia wypowiadają się, iż urządzenie nie zostało zaprojektowane do tego celu oraz, że ich zamiarem nie było zapewnienie kompatybilności z ROMami komercyjnych programów.

W poniższej tabeli przedstawiłem wyniki moich 2 tygodni spędzonych ze Skunkboardem. Mam nadzieję, że poniższe zestawienie będzie pomocne oraz stanie się podstawą możliwie pełnego opracowania.

Jednocześnie informuję, iż nie miałem i nie mam na celu naruszenia niczyich praw autorskich. Co więcej, w miarę moich możliwości staram się wspierać deweloperów aktywnych na scenie Atari ST/Falcon/Jaguar. Jeżeli tworząc poniższe zestawienie i używając oprogramowania naruszyłem prawa autorskie, czy choćby nieformalne zasady – proszę o informację.

Lp.    Jaguar ROM`s – ROMy oficjalnie wydanych gier w okresie obecności Jaguara na rynku    Tryb wgrywania (f – flash, d- direct)   

1    Breakout 2000    f   
2    Brutal Sports Football    f   
3    Cannon Fodder    f   
4    Club Drive    f   
5    Defender 2000    f   
6    Double Dragon V    f   
7    Dragon – Bruce Lee Story    f   
8    Evolution Dino Dudes    f   
9    Fever Pitch Soccer        f   
10    Fight for Your Life        f   
11    Flashback    f   
12    Flip Out    f    W sieci dostępne 2 typy dump`a, tylko jeden z  ich działa
13    International Sensible Soccer    f   
14    Iron Soldier        f   
15    Iron soldier 2    f   
16    I-War        f   
17    Kasumi Ninja    f   
18    Missle Command 3D    f   
19    Phase Zero    f   
20    Pinball Fantasies    f   
21    Pitfall    f   
22    Power Drive    f   
23    Protektor SE    f   
24    Rayman        f   
25    Ruiner Pinball    f   
26    Skyhammer    f   
27    Super Burnout    f   
28    Super Cross    f   
29    Theme Park    f   
30    Troy Aikman        f   
31    Ultra Vortek        f   
32    White man can’t jump    f   
33    Wolfenstein 3D    f   
34    Zool2    f   
35    Zoop        f   
   
ROM`y nie testowane – posiadam karty (ale co do zasady ROM`y działają bez problemów)   
   
1    Alien vs Predator       
2    Atari Karts       
3    Attack of the Mutant Penguins       
4    Bubsy       
5    Checkered Flag       
6    Cybermorth       
7    Doom       
8    NBA Jam       
9    Iron Soldier       
10    Syndicate       
11    Temptest       
12    Trevor McFur       
13    Raiden       
14    Rayman       
15    Val d`Isere       
   
Gry PD, wersje alpha lub beta oraz dema
   
1    Alien vs Predator (Alpha).jag                                      f   
2    Arena Football    f   
3    Arkanna Demo (PD).jag                                              d   
4    Asteroid (2000) (PD).jag                                            d    jcp -o “Asteroids.jag” 0x20000
5    Barkley    f   
6    Beebris    f   
7    Brain Games Demo    d   
8    Brett Hull    f   
9    CRZ Demo    d   
10    Do the same    d   
11    Doom 2    f   
12    Downfall    d   
13    FACTS.BIN    - demo                                                    d   
14    GORF 2000.jag                                              d    NTSC
15    Hubble fade    d   
16    Hubble Nebula       
17    Hyper force    d   
18    Iron Soldier beta    F   
19    Jagmania    d   
20    JagMarble (2000) (PD).jag                                          d    jcp -o jagmarble.bin 0x5000
21    Jaguar Tetris (1995) (PD).jag                                      f   
22    JSS Demo    d   
23    Kobayashi Maru    d   
24    ladybug demo    d   
25    Mandelbrot demo    d   
26    NATIVE.JAG                                                          f    NTSC
27    OSMOZYS.BIN                                                        d   
28    Painter (1996) (PD).jag                                            d   
29    Paula preview demo    d   
30    Project One    f   
31    Q sound demo    d   
32    Soccer kid    f   
33    Slam racer demo    d   
34    Slam racer intro    d   
35    Soccer Kid    f   
36    Space War 2000    f   
37    SuperFly DX    d   
38    Tiny Toons    d   
39    Total carnage    f   
40    Towers II    f   
41    Worms    f   
42    Zero5    f   
   
ROMy, PD, dema, których nie udało się uruchomić lub które są celowo zabezpieczone   
   
1    Air cars       
2    Badcoder(X)                                                                nie działają wszystkie pozycje z serii
3    Battle Sphere gold       
4    Fight for Your Life beta       
5    Hover Strike           
6    Mad bodies       
7    MartianAttack.cof                                                      
8    OceanDepth

Atari Falcon + CT63; Atari 1040 STE 4 MB RAM; Atari Jaguar

2

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

I właśnie wiem co kupię w miejsce po Falconie :P
Jaguar + ta zabawka to jest to ..

3

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

Fajnie może w końcu ktoś zacznie robić jakieś gry na Jaga... :D
Bo BJL miał zbyt wiele wad a orginalny Devkit był za drogi...

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

4

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

No to mnie AS pocieszyłeś, już myślałem że przechodzisz na drugą stronę mocy (Amiga brrrrr) ;-)

Atari Falcon + CT63; Atari 1040 STE 4 MB RAM; Atari Jaguar

5

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

NIe ja zawsze byłem atarowce 8bit, a amigę to muszę w końcu wygrzebać z piwnicy, wydłubać z niej blizarda 060 i na allegro :P

6

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

bart napisał/a:

Informuję, iż nie miałem i nie mam na celu naruszenia niczyich praw autorskich. Co więcej, w miarę moich możliwości staram się wspierać deweloperów aktywnych na scenie Atari ST/Falcon/Jaguar. Jeżeli tworząc poniższe zestawienie i używając oprogramowania naruszyłem prawa autorskie, czy choćby nieformalne zasady – proszę o informację.

Tutaj się z Tobą w zupełności zgadzam jeśli mnie stać kupuję orginał o ile jest dostępny (BattleSphere Gold w chorych cenach na ebay-u) na rynku w zeszłym roku był to Robinson's Requiem CD. W tym planuje zakup Impulse X o ile się ukaże? Mam nadzieję także na port Another World które wygląda świetnie na Jagu.
http://www.youtube.com/watch?v=jIoPCvO8jWc

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

7

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

Bart,
Ile łącznie zapłaciłeś za skunboard???

8

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

Ja zapłaciłem na nasze 465zeta
Teraz czekam aż dotrze... :)

Ostatnio edytowany przez gustaw (2012-02-01 16:46:26)

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

9

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

Doliczyłeś do kwoty VAT u celników? - u mnie wyszło ok. 100 PLN. Nie naliczyli za to cła.
Napisz, jak sprzęt dotrze do Ciebie.

Atari Falcon + CT63; Atari 1040 STE 4 MB RAM; Atari Jaguar

10

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

A Ty ile czekałeś na swojego??
139.50$ * 3.20 = 446zeta

Ostatnio edytowany przez gustaw (2012-02-01 16:53:10)

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

11

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

SkunkBoard rev.3 właśnie do mnie dotarł a więc cena
161.15$  czyli na nasze wyszło 525zł
Jutro będę testował a jak nie to na pewno w nadchodzący weekend.

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

12

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

Bart spróbuj prze konwertować plik przy użyciu Jiffi ze strony Reboota. Demo Native się odpaliło :D
Tak samo wszystkie dema powinny ruszyć.

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

13

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

Niestety kart już nie jest do dostania goatstore.com wysprzedał już wszystkie sztuki :(

http://www.youtube.com/watch?v=m_L9B9nFf8c

ps. Skunkboarda można było ostatnio obejrzeć w działaniu na sztabie w Krakowie :D

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

14

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

I co gorsza nie mogę go nigdzie znaleźć... Jeśli ktoś ustrzeli na eB to dawajcie cynę!
pozdr
Bachoo

15

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

Już nie będzie nowych wersji SkunkBoard-a. Ze strony Autora można pobrać źródła i dokumentacje urządzenia
http://www.harmlesslion.com/cgi-bin/sho … skunkboard
Jako Public Domain :)

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

16

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

ok, kto w takim razie podejmie się wykonania?
pozdr
Bachoo

17

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

Trochę stuff-u PD na Jaga
ftp://ftp.untergrund.net/users/ggn/Jag% … ollection/

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

18

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

A co to jest: Official Empty Cartridge ?
http://www.ebay.pl/itm/Atari-Jaguar-Off … 0814112968
To tylko obudowa, czy może da się nagrać gierkę ?

Było miło :) Do widzenia.

19

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

raczej tylko obudowa

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

20

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

Dla wtajemniczonych 20 grudnia ukazał się SkunkGUI v0.0.3 dla SkunkBoard. Flash-owanie uproszczono do min. Już nie trzeba bawić się DOS-em :D

Do pobrania ze strony:
http://www.harmlesslion.com/cgi-bin/sho … skunkboard

Ostatnio edytowany przez gustaw (2013-02-04 09:39:53)

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

21

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

Gustaw, a jakie uzasadnienie dla flashowania, bo niepotrzebnym grzebaniem nie chciałbym uwalić skunka...

Atari Falcon + CT63; Atari 1040 STE 4 MB RAM; Atari Jaguar

22

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

Ktoś ma doświadczenie z Jiffi i ładowaniem do drugiego banku?
Nie wiem co robię źle ale za każdym razem ładuje do pierwszego, tak jakby checkbox nie był wystarczającą opcją.

Ostatnio edytowany przez grzes_l (2014-11-29 19:48:50)

23

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

Użyj SkunkGUI. Po flesh-u na padzie góra - bank #1, dół - bank #2 :D
z jcp jest więcej zabawy wpisujesz:

np.
jcp -f -2 worms.rom

-2 - flash banku #2

Ostatnio edytowany przez gustaw (2014-11-30 14:52:41)

2xAtari Jaguar + 1xJaguar CD + BJL, SkunkBoard rev.3, SkunkBoard SillyVenture Edition. , 16CD + 22cart
Atari Falcon 030/14MB + CT63/256MB + SuperVidel + SVEthLANa + CF16GB + DVD HP SCSI

24

Odp: SKUNKBOARD rev. 3 - Atari Jaguar

JCP właśnie załatwia sprawę bezproblemowo. Jiffi zdaje się chyba z niego korzysta i wygląda na to, że ten checkbox nie wrzuca dwójki do instrukcji. Podmianka JCP nie pomogła.

A Jiffi lubię dlatego, że wybór pliku jest GUIowy, i mogę wybierać z dysku sieciowego bez wypisywania długiego adresu z łapki (bo jedyny PCet w domu to służbowy, i nie wszystkie pliki są na nim wskazane).

EDIT:

Znalazłem Skunkguia na OS X i już w ogóle jestem zadowolony, choć nie wszystko mi chodzi na Skunku, co kolega Bart wypisał...

Ostatnio edytowany przez grzes_l (2014-12-02 23:10:24)