Temat: MIST - dyskusje.

Cześć,

Zaczynam tutaj nowy wątek, zgodnie z sugestią http://www.atari.org.pl/foru/viewtopic. … 45#p196945

Kupiłem MISTa, ponieważ obsługuje MIDI i do tego chciałbym go używać. Postawić na nim cubase i zacząć coś robić, a fizycznie STe z monitorem i całą resztą w pokoju dzieci po prostu się nie zmieści.

Może ktoś z Was, który już ma MISTa napisze od czego zacząć, bo np. od dobrej godziny zastanawiam się dlaczego
monitor MISTa wyświetla mi paskudnie rozciągnięty obraz i dlaczego zamiast  TOS 2.06 mam jakiś emutos i nic nie mogę na tym uruchomić..... I jak zrobić, żeby mieś core od ST/STE i przynajmniej XE.

@thePalec - jeszcze raz dzieki za soft. Inaczej patrzyłbym w ciemny ekran i zastanawiał się co nie działa.

Będę wdzięczny.

tP

Ostatnio edytowany przez thePink (2014-12-08 22:12:28)

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

Odp: MIST - dyskusje.

Masz taki TOS jaki sobie wybrałeś. Bez jakiegoś zdjęcia ciężko się wypowiedzieć co do obrazu.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: MIST - dyskusje.

Na stronie mist-board.google.com jest wszystko opisane co i jak. Nie należy tego obmacywać, tylko czytać instrukcję od razu.
Szeroki obraz = monitor panoramiczny.
Emutos = darmowy klon tosa.

4

Odp: MIST - dyskusje.

Tosy znajdziesz w necie. Szukaj: tos 206 rozszerzenie img. Wgrywasz na kartę SD. Po włączeniu mista stukasz klawisz  F12 później: System->TOS: i wybierasz :-)

Monitor: No tu jest zasadzka. Większość monitorów skaluje obraz do swojej natywnej rozdzielczości w jakiś super-duper-fajowo-intelidżent-łoł (tak, jestem złośliwy) sposób. Zazwyczaj kończy się to dramatycznie dla obrazu przeskalowanego z tak małej rozdzielczości jaką ma Atari. Ja mam dwa monitory EIZO: Jeden stary 4:3 i jeden nowy 16:9. W obydwu da się ustawić tryb "Normal" który w ogóle nie przeskalowuje obrazu. Wtedy mamy obraz żyleta wielkości pocztówki :-) Lub Enlarged (nie wiem jak jest robiony ale trzyma proporcje i jest ostry tyle, że pojawiają się pasy (oprócz 1280:1024 z emulacją karty Viking - polecam). Później następuje groza która w EIZO nazywa się Full Screen a w większości monitorów które sprawdzałem jest jedyną i nieodwołalną metodą skalowania. To dramat któremu da się podołać jedynie zdejmując okulary i puszczając demka lub pykając w gierkę. No jak ktoś nie nosi okularów to może walnąć dwie sety ;-)

5

Odp: MIST - dyskusje.

Cześc,

Z TOSem się udało, dziękuję.

Temat monitora mam do ogarnięcia, obawiam się że tan co mam należy do grupy tych, co nie działają poprawnie..



Inne pytanie: nie wstaje core atari800.

plik .rbf jest
rom jest
basic jest

i mam czarny ekran....

Ktoś z Was ma jakiś pomysł?

tP

Ostatnio edytowany przez thePink (2014-12-09 16:58:43)

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

6

Odp: MIST - dyskusje.

Wstaje, ale jest trochę niejasno opisane.

Zrobiłeś wg instrukcji?

za instructions.txt
MIST: Roms in atari800/rom and atari800/user.
Czyli romy wrzucasz do katalogu atari800/roms. Programy do atari800/user.

Najnowszy core:
http://www.scrameta.net/autobuild/20141109/mist/
core daj to z katalogu build_PAL_VGA

Zobacz,czy bootuje się core (szybko mruga czerwona dioda i przestaje)
Jeśli mruga 2 razy i tak w kółko - nie może znaleźć core - sformatuj lub zmień kartę.

Trzeba zawsze instalować najnowszy firmware do najnowszego core.

Ja zawsze do najnowszego idę:
https://code.google.com/p/mist-board/
Klikam AtariXL, przenosi mniena core z czerwca, więc katalog up 4 razy, po czym wchodzę do najnowszego., 9 listopada na dziś.

Jak masz problem z VGA 50Hz, uruchom core NTSC.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2014-12-09 21:05:52)

7

Odp: MIST - dyskusje.

qbahusak napisał/a:

Wstaje, ale jest trochę niejasno opisane.

<ciach>

No tak, jak zrobiłem tak jak napisałeś to zaczęło działać.
Bardzo Ci dziękuję.

Teraz mam kolejny problem - jak odpalam cose z st/zte to mam zwężony w poziomie obraz - jakby 16:9 'na siłę' upchnięte
w 4:3 :(

W przypadku atari800 obraz jest prawidłowy, więc wnioskuję, że monitor działa prawidłowo z urządzeniem.

Da się coś z tym zrobic?

Ostatnio edytowany przez thePink (2014-12-12 13:10:40)

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

8

Odp: MIST - dyskusje.

Witam.
Pytanko mam dla userów MiSTa.
Jaką największą kartę SD udało wam się uruchomić z MiSTem?
Moje 8GB SDHC cl10 Sandisk i 16GB SDHC cl10 Sandisk działają ok, ale 32GB Kingston micro SDHC cl4 już nie.
Czerwona dioda miga 2x, czyli urządzenie nie widzi karty. Wszystkie karty mają FAT32.
Czy komuś udało się z 32 GB ?

Jaguar 64-bit, Skunkboard ... MIST

9

Odp: MIST - dyskusje.

Jako ciekawostke podam, ze po nowym fimware do Mist-a savey dzialaja juz poprawnie w Silent Service II. Jest co raz lepiej ;)

Ostatnio edytowany przez sOnar (2014-12-21 12:35:05)

[opuściłem to miejsce bezpowrotnie][dziękuję za skasowanie mojego konta]

10

Odp: MIST - dyskusje.

Wczoraj udało mi się zainstalować hddriver 9.x. Bardzo ładnie to działa, szkoda, że póki co gałąź z firmware obsługującym hddriver jest wydzielona. Ale może już niedługo. Teraz nie muszę kombinować z Hatari czy obrazami dyskietek żeby przenieść soft na Mista. Jedyne ograniczenie to obsługa do 1GB. Więcej hddriver nie zobaczy.

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

11

Odp: MIST - dyskusje.

Jenot napisał/a:

Jedyne ograniczenie to obsługa do 1GB. Więcej hddriver nie zobaczy.

Wierutne brednie. HD Driver zobaczy. Inna sprawa to TOS, ale zainstaluj Minta lub Magica.

Sikor umarł...

12

Odp: MIST - dyskusje.

To prawda. Ale nawet jakby dało się to na Mista wrzucić to na 68000 będzie się raczej ślimaczyć. W domyśle był TOS.

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

Odp: MIST - dyskusje.

Sikor: zależy czy emulacja ACSI w MISTcie jest zgodna z opcją 'ICD compatibile'

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

14

Odp: MIST - dyskusje.

Adam: przypuszczam, że z kompilacją core nie ma problemu. A co do tego co jest - nie wypowiem się, bo nie mam mista.

Sikor umarł...

15

Odp: MIST - dyskusje.

Panowie, że się tak wetnę, to jak by kto nie wiedział to na mist można odpalić sieć co mocno ułatwia przenoszenie danych.

A tak BTW: Na SV byłem dość upierdliwy dla Tilla (on pisze core st) i zapytałem go dlaczego na mist jest tak dramatycznie niski transfer danych hdd (tego wirtualnego oczywiście). Nie wiedział o tym problemie ale jak zobaczył to obiecał że się tym zajmie :-)

16

Odp: MIST - dyskusje.

marekp napisał/a:

Panowie, że się tak wetnę, to jak by kto nie wiedział to na mist można odpalić sieć co mocno ułatwia przenoszenie danych <ciach>.

O, a jak? Rzeczywiście rozwiązałoby to wiele problemów.

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

17

Odp: MIST - dyskusje.

ThePink: No u Ciebie to tylko kwestia dokupienia sieciówki, reszta jest już na obrazie hdd ;-)
Sieciówka to: D-LINK DUB-E100 USB 2.0 Fast Ethernet Adapter
I tylko ta. Za to od grudniowego core mist działa też z nowszą wersją tego d-linka.
Do przenoszenia danych używam programu ftp Litchi.
No ja mam o tyle prościej, że mam w domu NAS w którym te same katalogi mam udostępnione zarówno pod SMB jak i ftp więc na PC wrzucam coś do katalogu który jest jednocześnie widoczny jako ftp w mist :-)

Edit: Ale, żeby nie było. Transfer d..py nie urywa więc jak masz więcej mega do przerzucenia do nie polecam.

Ostatnio edytowany przez marekp (2014-12-21 21:20:31)

18

Odp: MIST - dyskusje.

Hmm, i oczywiście są dwa rodzaje:

http://allegro.pl/d-link-dub-e100-usb-2 … 89955.html

i

http://allegro.pl/d-link-dub-e100-usb-2 … 66047.html

Który działa?

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

19

Odp: MIST - dyskusje.

Do grudnia ta pierwsza, teraz obie. Ja mam tą drugą, czarną.
Oczywiście nie zagwarantuję Ci (zwrotem kasy), że producent coś tam znowu zmienił i nie zadziała. Ale powinny zadziałać obie. Z mojego poszukiwania wynika, że sprzedawcy i tak mają tylko te nowsze, czarne (a zdjęcie im zostało).

20

Odp: MIST - dyskusje.

Jenot napisał/a:

Jedyne ograniczenie to obsługa do 1GB. Więcej hddriver nie zobaczy.

HDDriver nie ma problemu z obsugądysków większych niż 1GB. Jeśli chodzi o wielkość partycji, to system operacyjny narzuca pewne ograniczenia: TOS 1.00/1.02  do 256 MB, TOS 1.04-3.06 do MB, TOS 4.0x do 1 GB, Magic 2GB. To są oficjalne dane, z nie oficjalnych to to że na Falconie z  TOS 4.04, to miałem partycje 2GB i działały ok.

Taka ciekawostka, z wielkością partycji jest związana pewna "urban legend" w/g której partycja bootowalna musi mieć maksymalnie 32MB. Na szczęście Dr. Uwe Seimet zdementował ją jakiś czas temu

Ostatnio edytowany przez Cyprian (2014-12-21 22:29:29)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

21

Odp: MIST - dyskusje.

Hm. Odpalilem Atari800 na Mist ale wszystko zapieprza 2x szybciej. Testowalem kilka rom-ow. To tez pojawia sie pytanie, moze z d.py strony...

Co moze byc tego przyczyna...

Nie wazne co odpalam - intro Juzek Koali, czy to jakas muzyczke. Speed x2 non stop... ;(

Dzieki za ewentualny help na maj littl S.O.S (Save Our Souls) ;)

Pozdrawiam

[opuściłem to miejsce bezpowrotnie][dziękuję za skasowanie mojego konta]

22

Odp: MIST - dyskusje.

Może zaimplementowali już Rapidusa...? ("film jeszcze nie nakręcony, a piraci już go dają w jedynce" (c) Superprodukcja by Machulski)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

23

Odp: MIST - dyskusje.

Cyprian napisał/a:

Taka ciekawostka, z wielkością partycji jest związana pewna "urban legend" w/g której partycja bootowalna musi mieć maksymalnie 32MB. Na szczęście Dr. Uwe Seimet zdementował ją jakiś czas temu

Hmm, no nie wiem. Jakiś czas temu (w tym roku) odwiedził mnie AdamK wpadł ze swoim Usatanem z HDDriverem i partycjami 256 co podczepiliśmy pod moją STFM TOS 1.02 i .... dupa nic nie szło. Analogicznie gdy kupiłem od Lotharka swojego usatana+karta partycje tez 256 i też dupa.
Aktualnie u siebie używam ICD i mam właśnie booty mniejsze czyli 16/32 MB, ale ewidentnie miałem problem z dużą boot partycją pod HDDriverem.

Cyprian, rzucisz jakiś link do tego dementi? :)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

24

Odp: MIST - dyskusje.

sOnar    -  PAL/NTSC ???

.

Odp: MIST - dyskusje.

erOS: nie szło, bo o ile dobrze pamiętam TOS 1.02 nie obsługuje partycji 256MB.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio