1

Temat: ST <->PC (Ghostlink)

Początkuję z ST. Proszę, jeżeli ktoś mógłby wytłumaczyć w punktach, jak sprzęgnąć te dwa komputery. Próbowałem nullmodemem (1040 STe z ustawionym CPXem od modemu za pomocą XControl) je połączyć (PC z kartą szeregową na PCIe). Pracuję na PCecie z DOSBoxem.
Ta karta od RS-a nie ustawia się automatycznie pod WINdą na COM 1 (tylko na COM 5 i COM 6), muszę ją w menadżerze przełączać, by w PCslave była dobrze rozpoznana (jako COM1).
Szukałem już odpowiedzi tutaj na forum, ale są one niepełne, kłopot jest nie do końca rozwiązany np. http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=663
Dzięki wielkie.
P.S. Z góry, proszę nie pisać o PARCP czy HDD_DMN. Po prostu nie mam równoległego portu w PC. Chodzi mi o ustawienia Ghostlinka - jak TRZEBA dajmy na to ustawić STmaster ?

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

2

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

Opis znajduje się w Atarynce #1, o ile dobrze pamiętam.

Sikor umarł...

3

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

Uporządkujmy...
Masz nowoczesny PC z Windowsem, w PC porty COM masz na karcie PCI-E, ponieważ masz Windows nie DOS używasz DosBOXa?

Nie musisz nic zmieniać pod Windą (jeżeli Windows pokazuje kartę jako porty COM5, 6), tylko prawidłowo ustaw
w konfigu DOSBoxa np. serial1=directserial realport:com5  (wtedy masz COM1 pod DOSem dla portu COM5 w windows).

To chyba wszystko a cała reszta tak samo jak pod zwykłym DOSem.

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

4

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

Co do opisu z Atarynki, to oczywiście dotarłem, jednak tam jest jakby napisane pod ? Mega, Falcona , tak myślę. Dlatego, że w 1040 w Ghostlinku nawet nie wybierzesz szybkości (jak jest w artykule), ponieważ podświetla się Modem na Aux (jako jedyne). Reszta się zgadza.
----------------------------------
Tak , porządek dokładnie taki :)
Spróbuję to zmienić w Dos Boxie.

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

5

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

Nie, nie i jeszcze raz nie! Żaden DOS BOX! Wszystko działa pod windą - na 100% pod XP! Najpierw odpalasz na PC i ustawiasz wszystko wraz z katalogami, potem na ST i te same parametry. W Atarynce było opisane pod względem TT-ki, ale ustawienia są tożsame, tylko tyle, że w St najmniejszą prędkość ustawiasz. Jeśli masz kabel ok - musi zadziałać.

Sikor umarł...

6

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

[serial]
# serial1: set type of device connected to com port.
#          Can be disabled, dummy, modem, nullmodem, directserial.
#          Additional parameters must be in the same line in the form of
#          parameter:value. Parameter for all types is irq (optional).
#          for directserial: realport (required), rxdelay (optional).
#                           (realport:COM1 realport:ttyS0).
#          for modem: listenport (optional).
#          for nullmodem: server, rxdelay, txdelay, telnet, usedtr,
#                         transparent, port, inhsocket (all optional).
#          Example: serial1=modem listenport:5000
#          Possible values: dummy, disabled, modem, nullmodem, directserial.
# serial2: see serial1
#          Possible values: dummy, disabled, modem, nullmodem, directserial.
# serial3: see serial1
#          Possible values: dummy, disabled, modem, nullmodem, directserial.
# serial4: see serial1
#          Possible values: dummy, disabled, modem, nullmodem, directserial.

serial1=dummy
serial2=dummy
serial3=disabled
serial4=disabled


@erOS, czy mógłbyś napisać tę całą linię do serial1 ??? To chyba w miejsce tego dummy ???Dzięki

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

7

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

@Sikor:

Windows XP to taki sam zabytek jak TOS ;) skąd ta pewność, że człowiek ma akurat WinXP a nie 7 czy 8?
W ST się żadnej prędkości nie ustawia, jest domyślnie i jedynie dostępna opcja  'Standard aux'.

@micza:

tak, zastępujesz ten wpis "serial1=dummy"  wpisem " serial1=directserial realport:com5"
ale nie testowałem tego nigdy, ja działam na zabytkowym P166mmx pod DOSem z Win95 :)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

8

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

@Eros, nie zakładam. Ja po prostu testowałem na XP. A ten tryb jest dostępny w viscie (okrojony, ale jest) oraz 7-ce w wyższej wersji. Nie wiem, jak w 8-ce, nie miałem okazji testować, bo mnie te kafelki dobijają...

Sikor umarł...

9

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

Za każdym razem próby kończą się, że przy ustawieniu dysków (w ST master) na:
1) lokalny (atari st) jako C
2) remote (dyski PCeta) jako all
po kliknięciu w dysk C na pulpicie Steka pojawia sie trzmiel i mysli mysli (praktycznie zawiecha)
Na okienku PC slave żadnych zmian

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

10

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

PC slave odpalasz jako pierwszy? Ustawiasz taką samą prędkość jak na Atari? Udostępniasz odpowiedni katalog/katalogi?
Sprawdź jeszcze czy ci antywir nie blokuje com-a, bo tak się zdarzało. Spróbuj się jakimś terminalem po comie połączyć - może wina leży po stronie kabla? O ile pamiętam w ST jest DB15, w PC masz pewnie DB9. Jeśli łączysz się przez przejściówkę USB2COM - zmień przejściówkę, bo tu też problemy bywają (sprawdzone przy konfiguracjach switchy przez konsolę).

Sikor umarł...

11

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

@ Sikor:
o jakim trybie mówisz?

Jestem właśnie po testach na Win7 Home Premium 64bit, port COM na płycie głównej Gigabyte MA770-UD3 +dodany śledź,
widziany w Windows jako port COM1.

Za Chiny ludowe pod Win7 HP 64bit nie uruchomisz "PCSLAVE.exe" stąd potrzeba użycia DOSBoxa.
Konfig DOSBoxa serial1=directserial realport:com1

Dla innych ustawień nullmodem, dummy, modem itd. reakcje są takie, że na PC pod PCSLAVE żadnej reakcji,
na ST kursor trwale zamieniony w Trzmiela ;>

Początkowo dla ustawień serial1=directserial realport:com1 w PCSLAVE pojawiało mi się "Get drive map Return: 0"
od strony ST żadnej reakcji ale jakaś komunikacja była. Postanowiłem nie dawać w STMASTER mapowania wszystkich
dysków ALL, tylko dać dysk C ten który mam tylko zamontowany w DOSBoxie i.... pięknie gra i śmiga :)

Zatem pod Win 7 HP 64bit pod DosBoxem Ghostlink działa!

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

12

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

A ustawienie samego portu? (parzystość, ilość bitów itp). Nie mam 7 64 bitowej, więc nie sprawdzę na szybko. Ale - o ile pamiętam - jest tryb zgodności z 32 bitowymi aplikacjami.

Sikor umarł...

13

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

@erOS: gratuluję, niestety nie mam tyle szczęścia na swoim COMie z karty PCI-e. Są pewne postępy, linia którą kazałeś zastąpić w CONF seriali już jest dobra i DosBox zachowuje się właściwie, dając komunikat:

Serial1: Opening com5

STmaster ustawiłem tak jak Ty na mapowanie tylko dysku aktualnego w DosBoxie i...
nadal myślący (zwieszający) Trzmiel na Atarynce

Raczej nie jest to wada samego portu COM5, bo właśnie na tym porcie komunikuje mi mała Ataryna 8-bit z Aspeq !

P.S. Jeżeli możesz napisz po koleji jakie funkcje wybierasz na ST w Ghostlinku, chodzi mi głównie o Save i Install (ja za każdym razem muszę po tym dać "Instaluj urządzenia", żeby pojawił się lokalny dysk)

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

14

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

zobacz ten filmik
http://tiny.pl/qb2br

ustawienie serial mam takie dla dosbox0.74

[serial]
# serial1: set type of device connected to com port.
#          Can be disabled, dummy, modem, nullmodem, directserial.
#          Additional parameters must be in the same line in the form of
#          parameter:value. Parameter for all types is irq (optional).
#          for directserial: realport (required), rxdelay (optional).
#                           (realport:COM1 realport:ttyS0).
#          for modem: listenport (optional).
#          for nullmodem: server, rxdelay, txdelay, telnet, usedtr,
#                         transparent, port, inhsocket (all optional).
#          Example: serial1=modem listenport:5000
#          Possible values: dummy, disabled, modem, nullmodem, directserial.
# serial2: see serial1
#          Possible values: dummy, disabled, modem, nullmodem, directserial.
# serial3: see serial1
#          Possible values: dummy, disabled, modem, nullmodem, directserial.
# serial4: see serial1
#          Possible values: dummy, disabled, modem, nullmodem, directserial.

serial1=directserial realport:com1
serial2=dummy
serial3=disabled
serial4=disabled

Ostatnio edytowany przez RaDeK (2014-12-23 11:46:07)

15

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

No tak, filmik ciekawy pokazuje właściwie to samo co wykonuję, próbowałem tak jak na filmiku odwrócić sytuację - więc wpierw master a potem PCet, na filmie jest użyte do null modemowego kabla , przejście na usb - choć wykrywa je ładnie dos u mnie (bo mam też taki kabel) to mam w PC - pod COM1 <19200> MIGAJĄCY KURSOR a na Atarynce po wybraniu lokalnego dysku ZAWIESZONEGO TRZMIELA.
W zasadzie serial mamy ten sam , choć ja (dzięki erOS) mam przekierowanie na COM5

serial1=directserial realport:com5


Port jest wykrywany przy zabawie z Aspeq na małym Atari ! właśnie jako COM5 bo tak go zapodaje Windoza.
Jednak jeżeli programowo wszystko jest OKi (bo jest) to chyba "wady" karty na PCIe (z tym przekierowaniem np. Ape już mi tych COM5 nie wykrywa)

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

16

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

@RaDeK:  jest w sieci jeszcze jeden filmik :

https://www.youtube.com/watch?v=CjvZL0IlBoo

łopatologiczny i jeszcze bardziej w temacie ;)

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

17

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

Udało się działa ?

Jak nie to wypróbuj to
powodzenia :)

Post's attachments

GHOSTLI.st 720 kb, liczba pobrań: 4 (od 2014-12-23) 

GHOSTLI.zip 336.85 kb, liczba pobrań: 3 (od 2014-12-23) 

instrukcja.zip 825 b, liczba pobrań: 4 (od 2014-12-23) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

18

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

@RaDeK: dzieki serdeczne za wklad pracy. Postepowalem zgodnie z zaleceniami, i wychodzi na to ze uwalone sa porty (oby nie w Atari)
P.S. po otworzeniu Z mam pieknego zawieszonego trzmiela

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

19

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

Czy ktoś z Forumowiczów mógłby doradzić, jak w prosty sposób (wiem Ghostlink <<- lecz potrzebuję czegoś alternatywnego, równie prostego) zbadać port MODEM ??? Sprawdzałem  za pomocą SYS_INFO, lecz tam nie wiele na temat portów jest...
Możnaby zdaje się porobić pętle zwrotne na wtyczce DB25, lecz czy programem (jakimś?) da się sprawdzić ?
Pod ręką mam tylko niepewny kabel nullmodem 2xDB9 i przejście DB25 na DB9 << - chcę po prostu wykluczyć WADĘ - albo kabel albo port MODEM.
DZIĘKI wielkie

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

20

Odp: ST <->PC (Ghostlink)

DZIĘKI

spingowałem port terminalem, gniazdo sprawne i kabel też

W zasadzie post zamknięty.

Jeszcze raz dzięki wielkie @RaDeK, @erOS ... za pomoc

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)