Temat: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

Dorwałem niemieckie cudo o nazwie KORTING TELE-MULTIPLAY 6000 (załączam foto). Nie jest to atari, ale pytanie dotyczy tego typu sprzętu ogólnie. Jest to klon ponga. Konsola mimo swojego wieku wygląda jak fabrycznie nowa i działa. Problem w tym, że nie mogę jej dostroić na żadnym TV jakie mam, a mam też dwa CRT'ki (powiedzmy że mają 10 lat). W konsoli do TV jest tylko kabel RF. Obraz jest, ale rozmazany i ma tendencje do skakania. W środku w modulatorze są regulacje, ale zalane woskiem, więc nikt tam raczej nie grzebał (zresztą konsola raczej nie była rozkręcana).

Czy zakupienie takiego malutkiego starszego TV na bazarku może być dobrym pomysłem dla tego typu sprzetów, czy tam również obraz nie będzie stabilny? Ktoś ma z takimi telewizorkami do czynienia? Wolałbym uniknąc kupowania dużego TV (nawet 14 cali) z racji warunków mieszkaniowych.

Ostatnio edytowany przez zijacek (2015-01-20 18:34:01)

Post's attachments

tele-multiplay.JPG 188.79 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

Zakładając, że konsola jest sprawna, możliwe, iż "nadaje" pomiędzy kanałami. Spróbuj użyć strojenia ręcznego / precyzyjnego w TV. Wielkość TV nie znaczenia dla stabilności odbioru.
Aha. Kabel antenowy jest dobry? Przerwany ekran (oplot) też może powodować takie problemy.

Ostatnio edytowany przez Bluki (2015-01-20 18:49:42)

3

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

Kabel jeszcze sprawdzę, a w TV bardziej chodzi mi o wiek. Wielkość (a raczej małość) przy okazji.

Kabel podmieniłem na 100% dobry i jest to samo. Konsola działa, bo coś widać, działają nawet manipulatory (widać przesuwające się paletki), no i ma wbudowany głośnik, z którego wydobywają się czyste dźwięki rozgrywki.

Ostatnio edytowany przez zijacek (2015-01-20 19:27:46)

4

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

Sześć gierek - ciekawa konstrukcja ;) Tennis, Football, Squash, Pelota, Shoot 1, Shoot 2
Znając stare konsole - popróbuj na innym zakresie, nawet niektóre 2600 łapały w różnych zakresach. Dobry kabel antenowy i sprawny zasilacz to podstawa.
O włąśnie: http://www.radiomuseum.org/r/korting_te … _6000.html - tam jest info, że kanał 3 lub 4, więc na pewno conajmniej dwa. Być może próbujesz dostroić się do gorszego dla Twojego TV. Choć miałem osobiście jedno 2600, które ledwo łapało na każdym TV (mocne śnieżenie, brak kolorów). Od czasu jak sobie przerobiłem na AV - obraz żyleta (choć nie łapie na wszystkich LCD, ale póki co na każdym sprawdzanym CRT i projektorach - super jakość).

Sikor umarł...

5

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

Fajne, można wpaść i pograć? :)

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

6

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

dely napisał/a:

Fajne, można wpaść i pograć? :)

No jeśli chodzi o pogranie to póki co nie bardzo się da, ale jak tylko uda się uzyskać przyzwoity obraz to jak najbardziej. Zresztą wpaść zawsze można. :)

Przełącznik kanałów ma tylko dwie pozycje i sprawdzałem na obu. Jest jeszcze opcja taka, że faktycznie zasilacz mam za słaby. Poszukam czegoś lepszego. Kiedyś w jakimś BS-5000AS miałem podobny efekt (tyle, że w mniejszym stopniu) i pomogło obłożenie płytki modulatora folią aluminiową. Musze z tym popróbować, choć tu nie ma za bardzo jak, bo boję się o jakieś zwarcie.

Ostatnio edytowany przez zijacek (2015-01-20 23:23:53)

7

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

Obłożenie folią nic nie daje, inny zasilacz też nie wprowadza żadnych zmian, próby regulacji też nic nie zmieniają (a to mnie bardzo zdziwiło). Na bazarku jest jeden malutki telewizorek, ale ma tylko antenę bez wejścia antenowego. Ciekawe na ile podłączenie wejścia antenowego zamiast anteny byłoby dobrym rozwiązaniem, no i czy to w ogóle gra warta świeczki?

Kurcze mam chęć na tym pograć, bo wspominam tego typu sprzęt, który w latach 80-tych miał mój kolega przywieziony z ZSRR. Nawet żona ma chęć na tym zagrać, a to już coś nowego :).

Ostatnio edytowany przez zijacek (2015-01-23 20:27:06)

8

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

Konsola jest na TMS-1965, pinout identyczny jak popularny AY-3-8500 od General Instruments.
Na necie jest od groma schematów, polecam przerobić na Kompozyt (wyjście Video po chinchu).

Tu jest dość łopatologicznie:
http://www.pong-picture-page.de/downloa … urself.pdf

Ostatnio edytowany przez Mef82 (2015-01-27 00:32:03)

"Stand rigid for the next battle
Peace means reloading your guns
The love for life is all hatred in disguise
A carnival creation with masks undone
"

9

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

Wydaje sie to rzeczywiście proste, raptem 4 diody i 2 potencjometry. Nie omieszkam zaryzykować. Dzięki.

10

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

Bingo Mef82. W wolnej chwili kupiłem elementy i wmontowałem. Przy okazji zrobiłem gniazdo chinch, żeby się kabel nie majtał ciągle. Na CRT-ku obraz żyletka, na LCD słabawy, ale do zniesienia. Gdybyś nie dał tego namiaru to bym chyba nawet o tym nie pomyślał.
To co Dely, partyjka?

11

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

WBIJAM!

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

12

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

Gratuluję udanego wskrzeszenia!

Miłego grania Panowie.
:)

P.S. Możesz zaspokoić moją ciekawość i dodać czy w środku był jeszcze drugi układ scalony, przyłączony do wyjść video (jeśli się nie mylę jest kilka osobnych pinów, po 1 dla każdego typu obiektu na ekranie: tła, paletki L, paletki P, etc.)? Na zdjęciu obudowy konsoli widziałem 3 kolorowe kwadraciki jak ze znaczka Trinitron i przeszło mi przez myśl, że może też generować obraz kolorowy (w katalogu General Instruments był "komplementary" układ do generowania koloru, jako rozszerzenie możliwości AY-3-8500. Wiem, że sporo "Pongów" z tego korzystało, a nie mogę znaleźć informacji o tym jak było w przypadku TELE-MULTIPLAY 6000.

Ostatnio edytowany przez Mef82 (2015-02-05 01:04:30)

"Stand rigid for the next battle
Peace means reloading your guns
The love for life is all hatred in disguise
A carnival creation with masks undone
"

13

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

Dokładnie tak. Są 4 wyjścia video, i trochę się zamotałem patrząc na samą płytkę z tego pdf'a, ale jak znalazłem opis wyjść do tego układu to załapałem o co chodzi. Natomiast co do drugiego układu scalonego dołączonego do wyjść to na ten moment nie wiem (nie zwróciłem na to uwagi). Postaram się to sprawdzić i dam znać. Tak czy inaczej ja się wpiąłem bezpośrednio do TMS-1965 i kolorowego obrazu nie mam.

14

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

Są jeszcze 3 układy:
MB84075
CD4069UBE RCA 732
MC14528B (nieco starte oznaczenie, alce chyba tak to idzie)

Do MB84075 lecą ścieżki od tych czterech wyjść video z TMS-1965.

15

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

MB84075 - 3 trójwejściowe Bramki OR, pewnie sumują sygnały video poszczególnych obiektów.
CD4069UBE - Inwerter (6 bramek NOT), to może robić tak naprawdę cokolwiek.
MC14528B - Podwójny monostabilny multiwibrator - robi za oscylator.

Nie widzę tu tego czego się spodziewałem. W katalogu General Instruments (strona 5ta i 25ta) jest opis zastosowania pojedynczego układu - AY-3-8515 (DIP 16, w wersji od Texas Instruments ma oznaczenie: SN 76499N), który sumuje wyjścia video z AY-3-8500 i korzystając z dodatkowego oscylatora dokłada podnośną koloru. Finalny sygnał kolorowego obrazu wyrzucany jest na jedną nóżkę - prowadzącą wprost do modulatora. Żeby było ciekawiej, układ ten podłączony jest jednocześnie do linii służących do wyboru typu gry i dla każdego "sportu" ma inne predefiniowane "palety".

No chyba, że projektant jakimiś prymitywnymi metodami złożył z bramek i tego multiwibratora podnośną koloru, ale na tym się kompletnie nie znam i mogę bredzić. W sumie dużo dałoby przeanalizowanie skąd dokładnie sygnały idą do modulatora. Sprawa o tyle ciekawa, że w kilku serwisach widziałem informację potwierdzającą, że obraz oryginalnie był jednak w kolorze, jak sugeruje logo na obudowie!

Jak by Ci się chciało, to chętnie bym pooglądał zdjęcia płytki, ale nie nalegam, rozumiem - są lepsze rzeczy do robienia niż zapewnianie rozrywki losowym internautom.
;)

Tak czy siak, bardzo polecam lekturę tego katalogu, ponieważ ma całą gamę schematów i opisów zastosowań wszelkich Pongów-scalonych i można dzięki temu rozszerzyć funkcjonalność nawet najbardziej okrojonych konsol. Wystarczy dodać parę elementów aby dodać/przywrócić obsługę pistoletu świetlnego jeżeli producent stwierdził, że nie było warto. Jest też opis jak zrobić układ dzięki któremu mamy dodatkową opcję zachowania się piłeczki: odbicia pod losowymi kątami, czy równie fajny opis modyfikacji układu sumowania video, który pozwoli grać nam czarną i białą paletką na szarym tle, ułatwiając chociażby rozpoznanie graczy podczas łupania w squasha.

Ostatnio edytowany przez Mef82 (2015-02-07 15:25:45)

"Stand rigid for the next battle
Peace means reloading your guns
The love for life is all hatred in disguise
A carnival creation with masks undone
"

16

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

Jak tak przeglądam opisy tej kolorowej wersji to widzę, że tło bywa np. zielone, natomiast te strzępy obrazu, które złapałem na RF raczej wskazywały na to, że tło jest czarne, a paletki... trudno powiedizeć, bo lata to wszystko po ekranie. Zdjęcia jakieś mam zrobione, bo robiłem gdy spisywałem oznaczenia tych scalaków. Co mam, to wrzucam. Boję się zbyt często ją otwierać, bo jak mi się te kabelki (są ich dziesiątki) pourywają to nie wiem czy dojdę do tego, co gdzie było :)

Ostatnio edytowany przez zijacek (2015-02-08 22:01:02)

Post's attachments

DSCF9148.JPG 250.62 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

DSCF9150.JPG 264.93 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

DSCF9151.JPG 228.87 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

DSCF9152.JPG 248.75 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

DSCF9154.JPG 232.95 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

DSCF9155.JPG 204.77 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

17

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

Ciekawe, wygląda jakby MC14528B był nałożony na drugi układ pod spodem.
Ale tam jest taki nieziemski burdel, że się poddaję, haha!

Tak czy siak, życzę miłej zabawy i aż troszkę zazdroszczę znaleziska. Ja ostatnio w "prawdziwego" Ponga grałem na TVG-10 z dwie i pół dekady temu. I nie zrobił na mnie za bardzo wrażenia, bo w tym czasie widziałem już gry na małe Atari, Spectruma i C64. Natomiast obecnie tak mocno siadło mi Video Olympics na Atari VCS, że sam się zastanawiam nad zmontowaniem jakiejś samoróby z AY-3-8500. Do tego byłby niezły klimat jakby z drewna wydłubać obudowę, dokołować telewizorek klasy Fala/Fregata/Tosca czy inną czarno-białą drewnianą piękność...się rozmarzyłem.
;)

Ostatnio edytowany przez Mef82 (2015-02-08 23:12:18)

"Stand rigid for the next battle
Peace means reloading your guns
The love for life is all hatred in disguise
A carnival creation with masks undone
"

18

Odp: Klon ponga i problem z dostrojeniem TV

Pod MC14528B nic nie ma. To raczej jakaś prehistoryczna wersja (dla ubogich) podstawki pod scalaka (same piny bez obudowy) :). Inna sprawa, że obok TMS-1965 są dodatkowe wyprowadzenia tak, jakby przewidziano jakiś dodatkowy kawałek PCB nad nim, może właśnie na to, o czym pisałeś. Na pierwszym zdjęciu widać, że wykorzystałem te punkty, i wlutowałem tam diody i potencjometry

Ostatnio edytowany przez zijacek (2015-02-09 08:47:41)