1

Temat: Microprint - kłopocik.

W ramach relaksu postanowiłem odpalić drukarkę igłową, przypomniałem sobie więc iż jestem szczęśliwym posiadaczem ze 3 microprintów. Znalazł się oczywiście jeden i to na dodatek ten, któremu ktoś obciął kabel - no i problem gotowy.

Pytanie teraz takie. Czy trzymano kiedyś jakiś standard jeśli chodzi o kolory kabli dla poszczególnych sygnałów SIO (choć nie podejrzewam)

Pytanie dwa: jeśli powyższa metoda nie daje szansy rozwiązania kwestii, to co dokładnie należy podłączyć na płytce MicroPrinta pod punkty lutownicze opisane jako: H1, H2, H3, H4, H5

MicroPrint wyprodukowany przez Supra Corp. jak by coś.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

2

Odp: Microprint - kłopocik.

W załączniku archiwum z opisem samodzielnego montażu klona MicroPrinta (ze stuffu z 8. numeru "Seriousa"). W środku jest też schemat; może to pomoże.

EDIT:
Tutaj coś widać: http://blog.3b2.sk/igi/post/MicroPrint- … ation.aspx

Ostatnio edytowany przez voy (2015-02-23 18:53:36)

Post's attachments

MICPRINT.LZH 8.88 kb, liczba pobrań: 22 (od 2015-02-23) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

3

Odp: Microprint - kłopocik.

dobra, może coś to da ;)

Dzięki Voy!

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-02-23 19:49:45)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Microprint - kłopocik.

A kolegi nie łaska zapytać? Mam takie nowe, piękne i nawet nie otwierane. Jakbyś mi powiedział wcześniej, to jadąc po klucze bym Ci podrzucił.

tP

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC

5

Odp: Microprint - kłopocik.

Ok. dzięki Voy - wstępnie udało się to rozpisać:

H1 - sio10: +5V
H2 - sio4: GND
H3 - sio7: COMMAND
H4 - sio5: DATA OUT
H5 - sio3: DATA IN

Jak nic nie pójdzie z dymem to będzie to oznaczać, że działa. Rozgrzewam lutownicę do rynien, sąsiadowi światło już przygasa ;)

Działa :)

No to do malucha mam bonus w postaci działającej drukarki, co dziwne taśma nawet nie wyschła na wiór, więc widzę że coś mi drukuje.

Czyli od leżenia się nie popsuła, a chodzi o ... :

http://atariki.krap.pl/images/1/13/Smm804m.jpg

obrazek z: atariki.krap.pl

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-02-23 22:14:06)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Microprint - kłopocik.

przyznaję się bez bicia że nie wiedziałem że istnieje "igłówka" wzorniczo zgodna serią XE/ST. Ładna cholera jest! Po prostu piękna!

7

Odp: Microprint - kłopocik.

właśnie dlatego stwierdziłem, że warto ją reanimować.

Jestem na razie na etapie takim, że wiem że działa poprzez MicroPrinta, w drukarce nie działa czujnik "obecności" papieru - trzeba go namierzyć i coś z nim zrobić by działał ... no i poszukuję KODÓW sterujących do tej drukarki. To ostatnie jest dość ważne, by móc sensownie coś na tym wydrukować.

Liczyłem trochę, że pomoże mi lektura sterownika do XMM801 z pakietu Last Word, ale coś nie do końca mi to działa tak jak bym chciał. Cóż, trzeba to zwalczyć jakoś ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-02-23 22:54:01)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Microprint - kłopocik.

A jaki to jest w ogóle model drukarki ?

9

Odp: Microprint - kłopocik.

Jeżeli nie uda ci się znaleźć sterownika z polskimi literami lub drukarka tego nie potrafi, to w SERIOUSIE opisałem jak dobrałem się do drukarki OKI MICROLINE 172 by drukowała polskie litery. Robi to w trybie graficznym

10

Odp: Microprint - kłopocik.

Co to za model drukarki?

A.. już widzę.

Proponuję lekturę kodów dowolnej Seikoshy, np. najpopularniejszych w polsce Seikosha 1900, 2400. W kraju sprzedawane pod marką Optimus.

Ostatnio edytowany przez Yansen (2015-02-24 08:10:26)

11

Odp: Microprint - kłopocik.

Oto serwisówka i instrukcja obsługi XMM801. Zerknij na stronę 59 (dodatek A) w instrukcji. :)

EDIT:
Teraz do mnie dotarło, że to SMM804. :/

Ostatnio edytowany przez voy (2015-02-24 08:07:33)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

12

Odp: Microprint - kłopocik.

Teraz tak sobie myślę, że pewnie i tak chodził na kodach EPSON lub IBM, więc bez problemu rozgryziesz.

Tak, na marginesie - może stworzysz przy okazji mały pliczek CVN dla Panther'a - dla potomnych.

13

Odp: Microprint - kłopocik.

Chyba znalazłem: http://www.ntrautanen.fi/marko/suomen.a … smm804.hex :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

14

Odp: Microprint - kłopocik.

tak, to SMM804.

Kody z Epsona nie działają do końca tak, jak trzeba. Kiedyś jak podłączyłem na sterownikach, na których działała Seikosha GP100-AT to też coś było nie tak.

Co do polskich liter, to przy próbie drukowania z bodajże Seriousa #6 artykułów polskie litery drukowane były metodą cofania głowicy i dodrukowywania "ogonków", nawet to dość dobrze wygląda.

Voy - dzięki za manuala, już go czytam,

A tak przy okazji, właśnie przyszedł mi porąbany pomysł do głowy jak wykorzystać drukarkę ... na PARTY :D

EDIT:

Ważne pytanie - czy aby MicroPrint nie kombinuje coś na własną rękę z kodami końca linii (w trybie txt)?????

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-02-24 12:30:22)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: Microprint - kłopocik.

hehe, wyobrażam sobie - jakieś demko co będzie grało melodię głowicą i silnikiem krokowym, albo takie, gdzie output będzie zamiast ekranu na drukarkę - 1 ramka na 30s (w ascii, a w trybie graficznym odpowiednio wolniej). :)

16

Odp: Microprint - kłopocik.

hahahh - ale to nie o to chodziło ale:

albo gra na joystick i drukarkę :D

EDIT:

Zenon/Dial napisał/a:

to w SERIOUSIE opisałem jak dobrałem się do drukarki OKI MICROLINE 172 by drukowała polskie litery. Robi to w trybie graficznym

Jest ich kilkanaście wydań. W którym konkretnie?

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-02-24 12:33:25)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

17

Odp: Microprint - kłopocik.

asteroids na wydrukach. wydruk, korekta joyem i kolejny ekran na drukarkę :)  Podobno na tych kartach perforowanych do mainframe RIADA czy czegoś tam mieli JAKIEŚ gry...

18

Odp: Microprint - kłopocik.

Tak, microprint sam konwertuje kod końca linii. Spróbuj zainicjować drukarkę i puścić kody przez #PUT.

Sikor umarł...

19

Odp: Microprint - kłopocik.

agghhh - wiedziałem. To komplikuje sprawę.

Czyli jak rozumiem, z Atari wychodzi kod return (155) a microprint robi z tego 10,13 (czy jak to tam było).

Zresztą, da się to sprawdzić - momento ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

20

Odp: Microprint - kłopocik.

#13#10, o ile pamiętam. Ale którymś znakiem "wymuszasz" dany kod.
Jednak przypuszczam, że nie tu jest błąd (skoro drukarka wymaga interfejsu). Najprawdopodobniej masz kod (lub zworkę) ustawiającą jeden z przyjętych standardów i wystarczy to przełączyć tylko raz. Ale do tego potrzebna instrukcja i jest to do sprawdzenia.

Sikor umarł...

21

Odp: Microprint - kłopocik.

Problem teraz bardziej dotyczy konstrukcji sterownika do LW, którego cały czas męczę ;) ... bo dla odmiany drukowanie spod TBXL i wysyłanie komend ręcznie działa dość dobrze.

a - no i działa kod 10,13 a nie odwrotnie. Przynajmniej pod turbobasic ;)

W Last Word (4.0 VBXE) przełącza mi nie wiem dlaczego drukarkę w międzynarodowy zestaw znaków, jest problem z końcem linii i wklepanie w sterownik wartości CRLF powoduje chaos na wydruku, no i nie wiedzieć dlaczego nie drukuje dużych liter .. tylko małe.

Dodatkowo wyszło niejako przy okazji, czego pewnie nikt wcześniej nie sprawdził, że jeśli drukowanie nie zostanie zakończone powodzeniem, to Sparta wisi ;) - to taka "ot" ciekawostka. Tzn temat do sprawdzenia, ale tak mi się coś wydaje.

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-02-24 14:10:02)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

22

Odp: Microprint - kłopocik.

Pin napisał/a:

jeśli drukowanie nie zostanie zakończone powodzeniem, to Sparta wisi

Ech. Jak Ci się wydaje, co ja z tej informacji rozumiem na temat okoliczności, w których występuje problem? Co to znaczy "drukowanie nie zostanie zakończone powodzeniem?". A czym? Wysadzeniem korków? "Drukowanie" - jakim programem? Co drukujesz? Itd. Konkrety proszę :P

Ostatnio kiedy cokolwiek drukowałem (DIR >>PRN: z podpiętym SIO2BSD), wszystko działało dobrze.

KMK
? HEX$(6670358)

23

Odp: Microprint - kłopocik.

Jak dokładnie ustalę prawidłowości zjawiska, to napiszę na priv ;)

EDIT:

@Voy - no i czytam ten manual z tymi kodami i jednego nie rozumiem. Z kodami do trybu tekstowego w zasadzie wszystko jest jasne, bo z palca mi to działa. Nie wiem jednak jak odnieść się do możliwości przestawienia drukarki w tryb graficzny, bo nie wiem jak te kody wysłać, to raz a dwa - nie wiem jak drukarce podawać wówczas dane.

Ma ktoś wiedzę, jak to ugryźć? ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-02-24 18:44:48)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

24

Odp: Microprint - kłopocik.

o ile pamiętam - grafikę puszczasz jako raw, czyli przestawiasz drukarkę w tryb grafiki, ustalasz szerokość wydruku i jedziesz czystymi jednobitowymi danymi, zasuwając bajt po bajcie. Aha - nie masz tu chyba (już nie pamiętam) powrotu karetki, to jest zdefiniowane szerokością wydruku. Przynajmniej tak mi się kojarzy przy epsonie LQ100 (swoją drogą muszę ją kiedyś reanimować - igłówka z 360DPI dawała radę wiele lat, pierwsze instrukcje do gier Sikor Soft były na niej drukowane).

Sikor umarł...

25

Odp: Microprint - kłopocik.

czyli sam transfer wygląda banalnie, pozostaje problem przestawienia trybu z txt na gfx. Jest o tym wzmianka tu:

http://www.ntrautanen.fi/marko/suomen.a … smm804.hex

manual napisał/a:

*
* Miscellaneous configurable variables
* ====================================
*
* 1: printer type, 0=dot matrix, 1=daisy wheel
*    Note if printer type is 0 the following 4 variables are never used.
* 2: unit width of one character
* 3: unit height of one line
* 4: Approximate middle of carriage after formfeed
* 5: Carriage shift for bold overstrike
*
0, 0, 0, 0, 0

nie wiem tylko, jak taką informację przekazać do drukarki ;)

Co innego kody do trybu txt, bo tu drukując podajemy kod znaku ESC i po nim kody z tabeli i działa.

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-02-24 20:44:23)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info