26

Odp: Microprint - kłopocik.

puszczasz 5 zer
jaki jest kod inicjujący - cholera wie, w epsonie jest Esc (#27)
Jak napisano: pierwsze zero ustala tryb drukarki igłowej, wtedy cztery kolejne są pomijane. W epsonie po przesłaniu kompletu kodów trzeba jeszcze było przestawić tryb z ustawień na dane (zakończyć "komendy" i zacząć transfer pliku), ale szczegółów nie pamiętam. Drukowałem chyba z Mad Designera - spróbuj z tego druknąć. Albo Print Shop Managerem

Sikor umarł...

27

Odp: Microprint - kłopocik.

Inaczej:

wysyłam: ESC, K, [dwubajtowa wartość definiująca bodaj jeden przebieg karetki dla 8 linii]

czy jakoś tak. Na razie to rozkminiam, ale już jakikolwiek wydruk grafiki widzę ;)

EDIT:

... jest to gruby hardcore. Niestety danych z bitmapy nie da się wprost wrzucić .. a ich konwersja chyba mnie przerosła właśnie. Chyba, że drukarka ma tryb pracy o którym myślałem początkowo. Ogólnie, to w chwili obecnej najlepiej by było podawać każdy bajt danych dla każdej linii w pionie 8 pixli... a lepiej by było po szerokości :) - bo łatwo i bezboleśnie.

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-02-24 23:11:42)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

28

Odp: Microprint - kłopocik.

Bodajże w Bajtku był prosty program w TBXL do wydruku na laserówce - może by się nadal? Ale w którym nie pamiętam.

29

Odp: Microprint - kłopocik.

Inaczej robimy. Mono mi pomaga złożyć kod, który z poziomych linii po 8 pix składa w buforze pionowe linie po 8 pix. To umożliwi w prosty sposób napisanie programu do drukowania każdego hiresu. Po prostu istniejące do dziś programy do niczego się nie nadają. Albo nie dogadają się z moim modelem drukarki, albo są całodyskami a to wyklucza o tyle sens istnienia takiego programu, że mam tylko jedno gniazdo sio i np. sio2sd (nieprzelotowe) i microprint. Nie da się więc w takim konfigu podłączyć dwóch urządzeń do jednego gniazda ;). W sumie, to może i dobrze, bo dzięki temu coś właśnie powstaje ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

30

Odp: Microprint - kłopocik.

W załączniku procedura przygotowująca bufor linii dla drukarki.
Parametry:
- A0..A7 - adresy początków linii grafiki
- W - szerokość linii w pikselach
- B - adres bufora dla drukarki (musi mieć rozmiar W).
Procedura znajduje się w stałej tekstowej, której adres wskazuje zmienna R i wywołujesz ją za pomocą:

X=USR(R,A0,A1,A2,A3,A4,A5,A6,A7,B,W)

Gdyby okazało się, że grafika jest odbita w pionie to zmień kolejność parametrów A0..A7 na odwrotną (czyli A7..A0).
Ponieważ podajesz adresy, to możesz sobie podać tam albo adresy w RAM, albo rezerwować zmienne tekstowe i podawać ich adresy przez ADR(T$).

Edit: A - procedura używa lokacji $D4..$E7 czyli rejestrów liczb zmienno-przecinkowych FR0, FRE, FR1 i części FR2, ale to nie powinno przeszkadzać. Za to istotne jest, że obszary wskazywane przez A0..A7 są modyfikowane (więc wydruk z ROM-u raczej się nie uda). No i oczywiście B.

Edit 2: Drobny hint, bo możesz oczywiście posłać dane do drukarki dość szybko:

W=320
DIM B$(W): B$(W)=CHR$(0)
X=USR(R,A0,A1,A2,A3,A4,A5,A6,A7,ADR(B$),W)
LPRINT B$;

LPRINT otwiera i zamyka każdorazowo kanał drukarki. Nie wiem jak działa ten Microprint - możliwe, że wystąpi problem z drukowaniem bajtu EOL (155 w trybie druku tekstu pewnie zamieniany jest na CRLF czyli 13,10), choć powinien rozpoznać że jest w trybie drukowania grafiki po komendach ESC. Na pewno bezpiecznie przestawić go po wszystkim z powrotem w tryb tekstowy.

Ostatnio edytowany przez mono (2015-02-25 16:21:05)

Post's attachments

prn.asm 603 b, liczba pobrań: 3 (od 2015-02-25) 

PRN.LST 252 b, liczba pobrań: 5 (od 2015-02-25) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

31

Odp: Microprint - kłopocik.

Dzięki wielkie, dziś w nocy się za to zabieram ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

32

Odp: Microprint - kłopocik.

Pin napisał/a:

Po prostu istniejące do dziś programy do niczego się nie nadają. Albo nie dogadają się z moim modelem drukarki, albo są całodyskami a to wyklucza o tyle sens istnienia takiego programu, że mam tylko jedno gniazdo sio i np. sio2sd (nieprzelotowe) i microprint. Nie da się więc w takim konfigu podłączyć dwóch urządzeń do jednego gniazda ;).

A to jednak ATRy w Twoim KMK nie działają? Pin, przykro mi to mówić, ale bruździsz ostatnio...
Btw - coś musisz źle robić, bo drukowalem z atarki bez problemu.

Sikor umarł...

33

Odp: Microprint - kłopocik.

Jak byś czytał ze zrozumieniem, to byś wiedział. Jeśli używane są procedury OS'u, to ATR działa, jeśli ma swój sioloader - to nie działa. Czyli na przykładzie demek: Sheol z ATR załaduje się, Asskicker - nie, TotalDaze - nie, OverMind - nie, Timekepper - tak... itd. Wszystko zależy co i jak jest napisane.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

34

Odp: Microprint - kłopocik.

MAD Designer powinien póść, print shop powinien pójść. A pro po - spróbuj wydrukować za pomocą Sprint XL.

Sikor umarł...

35

Odp: Microprint - kłopocik.

już wolę swój program sklecić, niż się z tym męczyć. Nie będę co chwilę przenosił na jakiegoś ateera danych, żeby później to wyciągać i tak w kółko. Wygodniej jest po prostu wydrukować. Stąd pomysł na coś, co drukuje bez problemów ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

36

Odp: Microprint - kłopocik.

Seikosha SP2400 na kodach EPSON:

https://www.youtube.com/watch?v=4dQzpLN_5N4

37

Odp: Microprint - kłopocik.

fajnie zrobiony filmik :)

Aha - popraw sobie prompta w konfiguracji na:

SET PROMPT=$L$P>

ładniej będzie się prezentował ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

38

Odp: Microprint - kłopocik.

To nie moje :-)

Ale ja też wolę ukośnik - zboczenie DOSowe.

39

Odp: Microprint - kłopocik.

Yansen napisał/a:

Seikosha SP2400 na kodach EPSON:

https://www.youtube.com/watch?v=4dQzpLN_5N4

Film naprawdę świetny!!!
Tego brakowało.:.

40

Odp: Microprint - kłopocik.

Na SP1900 kilka ryz poszło z mojego 65XE, z Panthera głównie.

41

Odp: Microprint - kłopocik.

No i do kompletu grafika na Atari 1029:

https://www.youtube.com/watch?v=EyVMPg07Fhs

42

Odp: Microprint - kłopocik.

800XL i 1029 - zestaw marzeń :)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

43

Odp: Microprint - kłopocik.

Pin, popatrz do magazynu #11 tam jest co nieco o wydruku znaków przez siebie zaprojektowanych na drukarce OKI MICROLINE 172

44

Odp: Microprint - kłopocik.

o - dzięki za info!

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

45

Odp: Microprint - kłopocik.

Mono - wywołanie USR nadal powoduje zwiechy.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

46

Odp: Microprint - kłopocik.

Miałeś zepsuty USR. Zobacz maila.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

47

Odp: Microprint - kłopocik.

Popatrz do magazynu #7.... jak drukować polskie litery

48

Odp: Microprint - kłopocik.

.. na razie, to siedzę nad kwestią odstępów między liniami drukowanymi w grafice. Idzie jak po grudzie ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

49

Odp: Microprint - kłopocik.

Ok, pierwsze koty za płoty ;)

http://pin.atari.pl/AtariORG/AtariSMM804.jpg

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

50

Odp: Microprint - kłopocik.

Piękne!

Atari, Inc., 1512 Crossman Ave., PO. Box 61657, Sunnyvale, CA 94086.
Złym błędem jest cofać się do tyłu, gdy wieje zimnym chłodem.
Jest to najprawdziwsza prawda. (c) VC