1

Temat: Atari CART+ECI expander

Witam,

Chciałbym wrzucić pod dyskusję moje przemyślenia nt. rozszerzenia szyny Atari - w nowym wątku aby nie mieszać z 1090.

Moja propozycja wygląda następująco:

http://atari.neostrada.pl/expander.pdf

1. 3 sloty CART+ECI wyłącznie dla rozszerzeń, np. KMK IDE i SlightSID w tym samym czasie - myślę, że to jest możliwe o ile rozszerzenia same z siebie nie będą w konflikcie na wspólnej szynie.
2. 4 sloty CARTRIDGE przełączane ręcznie przyciskami - czyli z możliwością wyboru albo też całkowitego odłączenia - w tym samym czasie tylko jeden cartridge może być aktywny. Po przełączeniu zawsze będzie wymagany reset. Co jest niezłe - reset będzie "na zimno". Po włączeniu komputera wszystkie sloty są odłączone.
3. dla serii XL będzie wymagany dodatkowy kabelek z gniazda CART do expandera.

Siedem slotów to dużo - szacuję, że długość PCB expandera to około 20cm i należy mieć na uwadze, że z tyłu XE trzeba będzie mieć trochę miejsca :)

Zastanawiam się nad buforowaniem całości szyny - to mogłoby być przy okazji takie małe 1090 ;-)

Zaprojektowanie tego i zmontowanie do trochę dalsza przyszłość (ciągnę inne zadania na razie - expander jest 4 w kolejce...) Poczyniłem już kilka eksperymentów i kawałek projektu mam przetestowany. Czekam teraz na sloty ISA do pocięcia...

Zapraszam do komentowania i oceniania. Projekt jest na poważnie bo taki expander jest naprawdę potrzebny a i ja chciałbym się podjąć zbudowania w końcu czegoś takiego.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez tOri (2015-03-13 00:09:51)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

2

Odp: Atari CART+ECI expander

Pytania:

1. Co to za dodatkowy kabelek dla XL? Czemu ma służyć?

2. W serii XL gniazdo carta jest dość specyficznie umieszczone, jak to przewidzieć konstrukcyjnie? Chyba, że ekspander jest podłączany do PBI?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

3

Odp: Atari CART+ECI expander

Cześć,

Dodatkowy kabelek ma połączyć slot CART w XL z expanderem, który będzie wykonany w standardzie XE.Z jednej strony wtyk w postaci CARTa a z drugiej gniazdo krawędziowe aby się wpiąć w expander. Nie będzie to długie i nie powinno być problemów z transmisją.

Innym rozwiązaniem jest zbudowanie dwóch różnych urządzeń do dwóch różnych serii - XL i XE. Też mam pomysły jak to zrobić. Expander XE jest bardziej uniwersalny w porównaniu do XL. Expander XL pozwoliłby tylko na rozszerzenie złącza CART a XE - całości.

Masz odpowiedź na dwa pytania :)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

4

Odp: Atari CART+ECI expander

Czy projektujesz to urządzenie jako coś, co pozwoli trzymać naraz różne carty i NewDevices podłączone i unikać wyjmowania/wkładania? Czy chciałbyś może skonstruować coś co pozwoli jednocześnie współegzystować różnym rozszerzeniom w jednej maszynie?
IMHO te założenia nieco się od siebie różnią. Jakie są moje spostrzeżenia pisałem w Twoim wątku o YaMari. Dodatkowo:
1. Cart to nie tylko kawałek pamięci ROM/RAM mapowany w obszarze $8000..$9FFF + $A000..$BFFF, ale również rozszerzenia (np. sampler, karta muzyczna, Tomek8, Veronica i wiele innych). O ile kawałek pamięci z grą/SDX/GOS/czymkolwiek w zasadzie wyklucza współistnienie drugiego carta z kawałkiem pamięci (choć można się zastanawiać nad przypadkiem RAMCART/SiDiCar), o tyle regularne rozszerzenie powinno dopuszczać współistnienie innych rozszerzeń. Uogólniając można by pozwolić na współistnienie dowolnych cartów.
2. Ponieważ zakłada się, że cart istnieje samodzielnie, to zakłada się, że cart korzysta ze strony $D5 dla swoich rejestrów i może mapować RAM/ROM w obszarach $8000..$9FFF i $A000..$BFFF (wbudowany Atari BASIC w XL/XE i Missile Command w XEGS mają niższy priorytet niż cart). Nieliczne przelotowe carty pozwalają na równoczesne współistnienie innych i wtedy mapują jedynie ograniczoną pulę rejestrów na $D5 dla swoich potrzeb a resztę pozostawiają drugiemu cartowi.
3. Urządzenia PBI (ND) są pomyślane tak, że mogą współistnieć równocześnie w systemie. Są aktywowane rejestrem PDVREG ($D1FF) i tam również pojawia się status np. przerwania. Dzielą wspólny obszar adresowy $D6 i $D7 slotami po $20 bajtów gdzie mogą mapować swoje rejestry, a po aktywacji urządzenia w PDVREG mapuje ono ROM/RAM w obszarze $D800..$DFFF.
4. ND często mają niestety sztywno przypisany numer co powoduje konflikty (ostatnio znana była sprawa zdaje się IDE+ i KarinMaxi, albo SIDE, które nie chciały działać u Pinokia, bo wykorzystywały ten sam numer urządzenia.
Elastyczne proxy do cartów i ND mogłoby:
1. Pozwalać na mapowanie obszarów i dowolne włączanie urządzeń naraz oraz mapowanie identyfikatorów urządzeń ND.
2. Pozwalałoby analogicznie, jak proxy do rozszerzeń o którym dyskutowaliśmy w wątku o YaMari na uproszczenie budowy kolejnych ND i cartów.
3. Umożliwiałoby prostą detekcję cartów/ND i ich adresów.
ale musiałoby mieć jakąś nieulotną pamięć do zachowywania ustawień i logikę pozwalającą na przemapowywanie adresów i włączanie/wyłączanie carta/ND z obsługi.
Może warto by jednak wtedy pomyśleć to, jako proxy do dowolnych rozszerzeń?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

5

Odp: Atari CART+ECI expander

@toriman1: Myślę, że kabelek jest lepszym rozwiązaniem niż tworzenie jakiejś wieży, dodatkowo zabezpieczanej przed zwarciem od metalowych klapek :) Co do drugiej części mojego pytania: czy da się zbudować w pełni funkcjonalny expander cartów w oparciu o to, co jest na PBI? Być może wtedy i ECI stało by się dostępne.

@mono: jak na razie rozumiem, że ma to umożliwić wetknięcie kilku cartów naraz a o adresy mają się zatroszczyć same :) Carty zawierające pamięć z softem mają iść w jeden z 4 slotów alternatywnych, a te z rozszerzeniami w te 3 działające równolegle. Co do konfliktów, stąd wynikał też mój postulat o zmienną przestrzeń adresową YAMari, gdybym chciał to odpalić w tandemie ze SlightSIDem na przykład - ponieważ SS używa już jakiegoś kawałka strony D5 to prościej było aby to YAMari będące na etapie prototypu zapewniło elastyczność. Co do proxy i zewnętrznego mapowania to myślałem o tym, zanim zaproponowałem zmienne adresy w YAMari i dowiedziałem się że nie do końca się da (chciałem żonglować liniami adresowymi między kompem a cartem. To by musiało być chyba trochę sprytniejsze urządzenie

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

6

Odp: Atari CART+ECI expander

Tak. Sprytniejsze, ale pozwalałoby na dowolne mapowanie już istniejących urządzeń. I żadne nowo projektowane urządzenie nie musiałoby się martwić o alternatywny obszar dla swoich rejestrów. Każde urządzenie mogłoby być projektowane tak, jakby samodzielnie istniało w złączu cart/cart+eci.
Prosta detekcja polegałaby na sprawdzeniu mapy w proxy. Dzięki temu można by mieć możliwość detekcji nawet urządzeń, których nie da się wykryć (np. COVOX).

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

7

Odp: Atari CART+ECI expander

mono napisał/a:

Każde urządzenie mogłoby być projektowane tak, jakby samodzielnie istniało w złączu cart/cart+eci.

Ale to jest właśnie założenie urządzenia/rozgałęziacza/ekspandera, który był omawiany w wątku, o tym. Jak rozumiem z postu nr 1, toriman chce się świadomie od tamtej rzeczy odseparować.

Oczywiście ja też sądzę, że skończy się dokładnie na tym, co opisujesz, ale chwilowo przyjąłem postawę wyczekującą. :)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2015-03-06 11:31:00)

KMK
? HEX$(6670358)

8

Odp: Atari CART+ECI expander

A to w takim razie przeoczyłem/zapomniałem o tamtym wątku. "Nie zamulam w takim razie koryta dyskusji" więcej :)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

9

Odp: Atari CART+ECI expander

Draco-- sorry za offtop -- prosze napisz do mnie na maila - chcialbym Cie prosic o USULGE PROGRAMISTYCZNA PLATNA bo stoje z RAPIDUSAMI

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

10

Odp: Atari CART+ECI expander

Cześć,

Na razie świadomie się odseparowywuję od "tamtej rzeczy" jak zauważył drac030 :) To w założeniach ma być taki lekki "debilek", który pozwoli na trzymanie 4 cartów w slotach i np. Karin i jakiś może inny cart z rozszerzeniem. Tak jak chciałby wieczór aby odpalić SlightSIDa i YAMari razem. Z tym, że wtedy rozszerzenia muszą dbać o swoje adresy (np. zworkologia)

Rozumiem Cie mono - ale to o czym piszesz to temat dużo poważniejszy. Myślę, że da się zrobić ale wtedy każde rozszerzenie w zasadzie powinno pracować jako ND żeby wykorzystać zalety takiego rozwiązania. Hardware Atari zostało zaśmiecone i tyle. Jeżeli masz swoje przemyślenia to pisz bo samemu trudno przejechać przez wszystkie możliwości...

Na początek coś prostego - OK? Tak czy siak powinno być użyteczne.

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez tOri (2015-03-06 18:04:14)

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

11

Odp: Atari CART+ECI expander

Przepraszam, że się wtrącę - ale jeśli idea urządzenia będzie oparta o kwestię z postu Mono to deklaruję na 100% zakup jednej sztuki.

Jest po prostu spory problem z nieprzelotowymi kartami ostatnio i z każdą nowością staje się on coraz bardziej poważny. I to do tego stopnia, że bez takiego małego 1090 wstrzymuję się z zakupami nieprzelotowych wynalazków.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Atari CART+ECI expander

@lotharek: doszło?

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: Atari CART+ECI expander

OT: Łaaa, na/po forełerze może już będą pospieszacze. :)

14

Odp: Atari CART+ECI expander

@Pin

Obecnie siedzę pomiędzy SIDari a YAMari nad takim prostawym extenderem CART+ECI dla serii XE - być może z przelotką cartridge dla XL. Jeżeli to w końcu popełnię - dam Ci taki do testów. Zobaczymy czy wystarczy dla prostych zastosowań. To byłby "rozmnażacz" szyny do 3 slotów - zrównoleglenie linii bez żadnych udziwnień no i plus cztery przełączane sloty CART.

Pozdrawiam

P.S.

Na razie mam wstępniak projektu - spore to wyszło ale ze względu na wtyki zasilania i video tak musi być niestety. Może tez okazać się, że i tak jest za mało miejsca i trzeba będzie poszerzać. Całość jest w kształcie L jak widać. Sloty są rozmieszczone co cal (mniej więcej). Wsadziłem cztery sloty CART+ECI - zastanawiam się nad trzema. Coś w tym stylu zmontuję za jakiś czas...

Ostatnio edytowany przez tOri (2015-03-11 22:52:39)

Post's attachments

Extender XE schemat.pdf 148.64 kb, liczba pobrań: 20 (od 2015-03-11) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

15

Odp: Atari CART+ECI expander

Witam,

To co w załączniku to najprawdopodobniej będzie pierwszy egzemplarz testowy.

Po lewej 5 przycisków, poniżej lekko w prawo - cztery LED wskazujące aktywny slot CART. Sygnały sterujące w złączu CART są buforowane. Tylko jeden CART ROM może być więc bufory pełnią jednocześnie rolę izolatorów.

SLOTY CART+ECI (szyna systemowa) są zrównoleglone i niebuforowane - rozszerzenia SAME pilnują swoich obszarów!

Wszelkie uwagi są jak najbardziej pożądane.

Pozdrawiam

Post's attachments

CART_ECI.jpg 147.39 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

16

Odp: Atari CART+ECI expander

Uwaga na carty, które mają różne gniazda/złącza nie na krawędzi carta, ale na środku (np. sampler z Mirage-a). Albo z kostkami flash/eprom (SIC!), albo z kartami CF (SIDE). Niektóre mają przyciski na obudowie, gniazda itd. A niektóre carty są wręcz chyba przelotowe więc mają gdzieś dodatkowe gniazdo.

Ostatnio edytowany przez mono (2015-03-13 10:46:24)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

17

Odp: Atari CART+ECI expander

mono napisał/a:

Uwaga na carty, które mają różne gniazda/złącza nie na krawędzi carta, ale na środku (np. sampler z Mirage-a). Albo z kostkami flash/eprom (SIC!), albo z kartami CF (SIDE). Niektóre mają przyciski na obudowie, gniazda itd. A niektóre carty są wręcz chyba przelotowe więc mają gdzieś dodatkowe gniazdo.

Tutaj się nie da za bardzo zaszaleć :) Wkładając carty w sloty trzeba wtedy je odpowiednio w nich poukładać. Można by zwiększyć odległości pomiędzy slotami ale i tak sprzęt jest już duży. Po włożeniu w XE lewa krawędź zrównuje się z krawędzią komputera, czyli w rezultacie będzie nawet lekko wystawać. Wszystko wyjdzie na wierzch gdy to zrobię i pójdzie do testów.

Pozdrawiam

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

18

Odp: Atari CART+ECI expander

A nie lepiej byłoby zrobić elastyczne połączenie raczej niż sztywne pomiędzy ekspanderem a komputerem?

Po pierwsze, po sztywnym przenoszą się drgania (powodowane np. przez klepanie w klawiaturę), a to może powodować problemy z kontaktem w wyniku niekontrolowanych ruchów całego ustrojstwa.

Po drugie, przy sztywnym łączu trzeba będzie chyba pod to coś podłożyć, żeby cała płyta nie zwisała, a dodanie jej nóżek niezupełnie załatwia sprawę, bo XE pochodzące z różnych serii mają nóżki różnej grubości, a co za tym idzie gniazdo CART/ECI znajduje się na niejednakowej wysokości nad stołem.

Hm?

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: Atari CART+ECI expander

W sumie i tak dla XL była przewidziana tasiemka, więc czemu nie dla XE :) Budowanie "pociągu" jest może nie tak złą koncepcją jak budowanie "wieży", ale również uciążliwą ;)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

20

Odp: Atari CART+ECI expander

chętnie przygarnę do testów testowy egz. ;) mam sporo dziwolągów na stanie, więc są narzędzia tortur.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

21

Odp: Atari CART+ECI expander

drac030 napisał/a:

A nie lepiej byłoby zrobić elastyczne połączenie raczej niż sztywne pomiędzy ekspanderem a komputerem?

...
Hm?

O tym sam również myślałem. Propozycja do zastosowania. Myślę, że użycie tasiemki dołączanej pomiędzy slot a extender jest najlepszym pomysłem bo jeśli ktoś chciałby jednak połączyć sprzęt "na sztywno" też mógłby to zrobić No i odpadnie w ten sposób ewentualny problem przełamania któregoś z przewodów. Oczywiście dla XL tasiemka to w zasadzie jedyne rozwiązanie. Myślałem nad gniazdem od spodu płytki i dołączanej przejściówce, ale w rezultacie już tego do XE raczej by się nie dało dołączyć wprost choć wtedy expander leżałby na górze XL nad wlotem cartridge i samo by sie tak jakoś to wszystko ułożyło ;)

@Pin - no to za jakiś czas pewnie będzie. Sam wstępnie przetestuję czy nie ma jakichś byków i dam Ci "na tortury"

Różne różności dla Atari i nie tylko - przydatne, bądź nie ale i tak warto zajrzeć...
http://atari.myftp.org  Atari - Power without price and necessary elements with some sh*t onboard
https://reversing.pl SSL enabled site

22

Odp: Atari CART+ECI expander

nie ma problemu. Mam na stanie taki np. zestaw: ide+, side2, mirage a/d converter, slightsid, karin maxi ... i coś tam się jeszcze pewnie znajdzie z cartów z jakimiś użytkami. Np. Zestaw ide+, side2, karin maxi (to nowe) działa, tylko z tym zastrzeżeniem, że side2 siedzi w slocie carta w ide+ ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

23

Odp: Atari CART+ECI expander

Jakbyście przysłali Pinowi, to ja chętnie swoje SIDE1 podrzucę, bo z nim (jak już z Pinem ustaliliśmy) są niezłe jaja i można się będzie pośmiać :D

.: miejsce na twoją reklamę :.

24

Odp: Atari CART+ECI expander

No nic - jak wspomniałem jak się wyklaruje sytuacja to poproszę o egz testowy na tortury ;)

@Skrzyp - wstępnie sobota od popołudnia do ... której wyjdzie. Może YerzmYeY wpadnie. Aaaa, ty to abstynent jesteś? :P

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: Atari CART+ECI expander

Pin napisał/a:

@Skrzyp - wstępnie sobota od popołudnia do ... której wyjdzie. Może YerzmYeY wpadnie. Aaaa, ty to abstynent jesteś? :P

Spoko, w sobotę to ja mogę do oporu.
Z tym abstynentowaniem to jest dosyć skomplikowana sprawa, bo niby mogę, ale wyjaśnię Ci na miejscu albo telefonicznie, jak wolisz. Ale z drugiej strony, sam powiedziałeś, że przy lutowaniu i stawianiu Windows na grzybach to raczej trzeba wiedzieć, co się robi. No chyba, że po :D

.: miejsce na twoją reklamę :.