1

Temat: Atari800 dla Void Linux

Jeśli któryś z ssaków naczelnych sympatyzował z nielotami, które chyba przez propagandę Hollywoodu zaczną być mylnie określane, jako pochodzące z Madagaskaru, mam dla niego dobrą wiadomość:

Zapuszkowałem emulator atari800 dla dystrybucji Void Linux. Od razu i bez ceregieli pragnę zwrócić uwagę na "config_args" i dopytać się ludzi, którzy mieli styczność z kodem tego emulatora, co tu można poprawić, zakładając, że jest to paczka dystrybucyjna?

Małe wyjaśnienie: Czym jest do cholery ten Linux Nicość
Void Linux jest to dosyć nowa, lecz bardzo prosta dystrybucja (proszę mieć na uwadze, że prostota != łatwość) oparta na pakietach binarnych, lecz z możliwością budowania ze źródeł (to repo githubowe to "drzewo portów", niczym w BSD) bez większych problemów i konfliktów. Opiera się ona na systemie uruchamia runit, który w przeciwieństwie do systemd mający świadomość, do czego został stworzony. Widoczne jest tu także podejście "get ouf of my way", czyli system robi to, co robi, nie wpi* się niepotrzebnie i nie realizuje nadgorliwej roli dystrybutora. Powiązania z BSD, a w szczególności OpenBSD (dużo portów z jego userlandu) są jak najbardziej na miejscu, gdyż jest to silna inspiracja dla autorów. Więcej informacji można znaleźć na ich stronie, lub na IRC: #xbps @ freenode.

.: miejsce na twoją reklamę :.

2

Odp: Atari800 dla Void Linux

Porty z OpenBSD sa akurat mocno słabe...
Czemu nie pkgsrc?

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

3

Odp: Atari800 dla Void Linux

Tu nie chodzi o porty z OpenBSD, w sensie systemu portów, tylko o oprogramowanie z ich userlandu. Jeśli chodzi o system paczkowania, mają własny, XBPS, wbrew pozorom bardzo wydajny i sprawny. Dlatego właśnie nie pkgsrc, szczególnie, że jak tam ostatnio zaglądałem, to strasznie lipnie wyglądał rozwój portów. A tutaj masz repozytorium girta, możesz sklonować, założyć "pull request" na nową paczkę i synchronizować sobie wygodnie. Rzecz jasna, same "szablony", paczki są tworzone przez odpowiedniego buildbot'a na parę architektur i wystawiane na serwer z repozytorium. Ogólnie polecam sobie poczytać plik README.md i Manual.md w tym repo, a także ich stronę.

.: miejsce na twoją reklamę :.

4

Odp: Atari800 dla Void Linux

Nie wiem. Ja leniwy jestem i soft trzeci (niepakietowy) kompiluję sobie do /opt i tam wszystko trzymam. Nigdy nie miałem serca do pakietów (robionych przeze mnie), a triada 'configure; make; make install' wydaje mi się prostsza.

5

Odp: Atari800 dla Void Linux

Jakbyś był leniwy, to byś używał Ubuntu i napieprzał wszystko przez Ubuntu Sofware Center…

Podejścia nie podzielam z kilku względów, ale szanuję i doceniam, naprawdę.

.: miejsce na twoją reklamę :.

6

Odp: Atari800 dla Void Linux

--enable-seriosound

Chodzi o dźwięki transmisji ze stacji. Kiedyś były mało wierne. Proponuję posłuchać dźwięku wczytywania ATRów i porównać z prawdziwym Atari.

--enable-unalignedwords

To nie jest funkcja, tylko optymalizacja zależna od procesora. Takie wymuszenie może, na architekturach innych niż x86 i x64, skutkować wysypaniem się emulatora już na starcie lub gorszą wydajnością niż bez tej opcji. Proponuję ominąć, wtedy configure ustali najlepszą wartość.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

7

Odp: Atari800 dla Void Linux

Za wskazaniami Foxa, poszedł pull request

.: miejsce na twoją reklamę :.