1

Temat: SDX - kolor tekstu / tła w trybie tekstowyHej,

Hej,

Jest jakaś możliwość, aby ustawić w SDX 4.47 kolor tekstu na biały, a tła na czarny?
Mam monitor CRT z przełącznikiem mono/color i, jak można się domyśleć, tryb mono (zielony) daje obraz znacznie lepszej jakości, z ostrym tekstem, lecz chciałem dostosować barwę by wyglądało to przyzwoicie.

Od razu zapytam, czy jest jakiś fajny edytor, tekstu dla SDX, poza tym wbudowamy 'ED', przeznaczony głónie do tekstu niesformatowanego (kod). Wobec powyższego, taki np. Last Word odpada.

.: miejsce na twoją reklamę :.

2

Odp: SDX - kolor tekstu / tła w trybie tekstowyHej,

czas na vbxe !

3

Odp: SDX - kolor tekstu / tła w trybie tekstowyHej,

AS... napisał/a:

czas na vbxe !

Ja bardzo chętnie, tylko że ja za ostatnie sto złotych jakie mam muszę dojechać na party. A Ty mi tu o jakcihś apgrejdach sprzętowych cudacznych :>

Naprawdę się nie da programowo?

.: miejsce na twoją reklamę :.

4

Odp: SDX - kolor tekstu / tła w trybie tekstowyHej,

Dziękuję Wam za jakże nieocenioną i niesłychanie wielką pomoc. :)
(czyt. poradziłem sobie sam)

http://i.imgur.com/y0DZ2cD.jpg

.: miejsce na twoją reklamę :.

5

Odp: SDX - kolor tekstu / tła w trybie tekstowyHej,

O widzę, że używasz RC_GR8.SYS. Można go skonfigurować już przy ładowaniu w CONFIG.SYS

DEVICE RC_GR8 12,0

jeśli dobrze pamiętam.
Edytora na razie nie ma, ale będzie.

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

6

Odp: SDX - kolor tekstu / tła w trybie tekstowyHej,

mono napisał/a:

O widzę, że używasz RC_GR8.SYS. Można go skonfigurować już przy ładowaniu w CONFIG.SYS

DEVICE RC_GR8 12,0

jeśli dobrze pamiętam.
Edytora na razie nie ma, ale będzie.

Generalnie RC_GR8.SYS jest na pokaz, już wolę używać 64-kolumnowego CON64.SYS.

Aczkolwiek czuję, że sam tryb monochromatyczny będzie tylko trybem 'dla szpanu', bo mnie od niego niepokojąco boli głowa po kilku minutach użytkowania. Chyba, że to trzeba gdzieś coś przekręcić, a ja nie wiem. Niestety nie mogę znaleźć żadnych informacji o tym monitorze w internecie, ponieważ to, że z przodu ma napisane 'MERCURY' nic nie wyjaśnia.

.: miejsce na twoją reklamę :.

7

Odp: SDX - kolor tekstu / tła w trybie tekstowyHej,

Wynalazłem, że ten monitor to nowozelandzki klon Philipsa CM8833, tylko że mój ma przerobioną wtyczkę.

Niemniej jednak, nie znalazłem żadnej informacji, czemu tak wali po oczach powodując ból łowy już po paru minutach i co należy zmienić, by działało to lepiej.

.: miejsce na twoją reklamę :.

8

Odp: SDX - kolor tekstu / tła w trybie tekstowyHej,

Ból głowy - a odświeżanie? Nie da się sprzętowo zmniejszyć jasności w ustawieniach monitora?
Za szybko byś chciał mieć rozwiązania, nie wszystko się tak da.

9

Odp: SDX - kolor tekstu / tła w trybie tekstowyHej,

Nie mam zielonego (khe khe) pojęcia, jak pobrać informację n/t odświeżania.
Jasność można zmniejszyć, są kurki od tego, ale to niewiele daje.
Z tyłu monitora są jeszcze 3 kurki i dwa guziki, ale boję się, że jak nacisnę to wybuchnie :>

.: miejsce na twoją reklamę :.

10

Odp: SDX - kolor tekstu / tła w trybie tekstowyHej,

Hej!

Zacznę może od początku... kolor tła i tekstu w trybie Hi-Res w przypadku Atari... no cóż... pewnie zapewne wiesz że w tym trybie kolor tekstu jest zależny w 100% od koloru tła, a wpływać możesz jedynie na jasność tego tekstu...

Jasność tekstu z poziomu linii komend w Sparta DOS X możesz zmienić robiąc zwykłe POKE:

- zmiana jasności tekstu POKE $2C5,$0F (jasność od $00-$0F)
- zmiana koloru i jasności tła POKE $2C6,$XY (X - kolor w zakresie $0-$F, Y jasność tła w przedziale $0-$F), czyli np.

POKE $2C5,$0F
POKE $2C6,$C4

da bardzo jasne litery na średnio zielonym tle, litery oczywiście przyjmą odcień tła ($C) ... taka uroda GTIA, w wygląda to tak:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/44199/sdx_col1.png

AS wspomniał Ci o VBXE bo w tym wypadku jest możliwa niezależna zmiana koloru liter, może być niezależna od tła... czyli możesz mieć niebieskie literki na zielonym tle.

A teraz sprawa monitora i trybu mono... to jest totalna ściema... jak zapewne wiesz każdy kineskop kolorowy aby uzyskać dany kolor miesza go używając 3 składowych podstawowych, czyli barw czerwonej, zielonej oraz niebieskiej. Od typu kineskopu zależy jaki są ułożone poszczególne składowe (układ delta, IL czy Trinitron, szczegóły tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Maska_kineskopu )

W przypadku Twojego monitora to prawdopodobnie maska typu IL. Przełączenie tego monitora w tryb Green, wyłącza składowe R oraz B... przez co obraz staje się pocięty i widzisz zamiast R,G,B ... ciemno, zielono, ciemno, ciemno zielono, ciemno, ciemno... itd.

Kineskop w tym monitorze jest dość niskiej jakości niestety (mała rozdzielczość maski) więc patrzenie na taką sieczkę bardzo męczy oczy... o wiele sensowniejszym jest włączenie podłączenie do monitora tylko sygnału luminancji lub włączenie trybu "grayscale"... wtedy będą składowe R,G,B będą świeciły jednakowo co da bardziej kojący dla oczu obraz... chociaż nadal będą wycelowane w Ciebie 3 działa elektronowe udające tryb mono :) Dlatego jeżeli chcesz pracować na CRT poważnie zastanów się nad prawdziwym monitorem monochromatycznym gdzie nie ma żadnej maski, a tylko jedno działo i powierzchnia ekranu w całości pokryta luminoforem emitującym światło w danym kolorze (zielonym, bursztynowym czy to po czymś to wszyscy nazywają "czarno-białym", choć tak naprawdę jest to pełna skala szarości).

Mam gdzieś podobny monitor więc zrobię zdjęcie w wolnej chwili o pokażę o co mi chodzi dokładniej.

Ostatnio edytowany przez seban (2015-04-24 12:59:37)

11

Odp: SDX - kolor tekstu / tła w trybie tekstowyHej,

Jeśli chodzi o "prawdziwy monitor mono do tekstu" to jestem posiadaczem terminala DEC VT510 w wersji bursztynowej. Na niego to można patrzeć godzinami, ma zwykły port szeregowy, tylko raczej będzie spory problem ze spięciem go z Atari, z tego co wiem. A jako 80-kolumnowy wyświetlacz byłby bardzo spoko (ba, nawet 132-kolumnowy)

W międzyczasie odkryłem, co robią wajchy w tyłu (od prawej do lewej) - przesuw w pionie, wysokość, szerokość, jakiś guzik, którego jedynym efektem jest mniejsze 'świszczenie' monitora i (może to placebo, albo autosugestia czy coś) nieco mniejsze walenie po oczach. Potem jest standardowo eurozłącze, RGB, cinch i przełącznik euro/cinch.

Co do koloru w SDX, wyczytałem w dokumentacji n/t SRCDEF. Przy okazji miałem niezły kwas, bo wpisałem sobie do CONFIG.SYS:

SET SRCDEF 12,0

Widać, gdzie jest błąd, trochę mi się rzuciła na głowę notacja z tcsh. Niemniej jednak, nie dało się uruchomić SDX (zawieszał się przy starcie), wobec czego zapytałem na kanale IRC ##Atari na Freenode i FJC powiedział, że należy uruchomić komputer z przyciskiem 'SELECT' by pominąć ładowanie konfigów, po czym załadowałem ręcznie 'DEVICE PBI' i 'DEVICE SPARTA' i wyedytowałem sobie ów plik.

Nadal nie za bardzo orientuję się, jak dobrać "host-only" toolchain - edytor tekstu, asembler i ew. kompilator TBXL, plus jakiś edytor grafiki. FJC polecał mi Last Word, ale z tego co widzę, jest on raczej do prozy, a tekst może być tam formatowany. No i tryb 80-kolumnowy tutaj, jak już mówiłem, jest tylko 'dla szpanu'. 64-kolumnowy to maksimum dla efektywnego czytania.

.: miejsce na twoją reklamę :.

12

Odp: SDX - kolor tekstu / tła w trybie tekstowyHej,

co do edytora - sprobuj tego z mae
http://mixinc.net/atari/mae.htm#editingcommands - ten spis pewnie ci sie przyda.
http://gury.atari8.info/details_software/236.php - ten url - peno tez

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

13

Odp: SDX - kolor tekstu / tła w trybie tekstowyHej,

Edytor z MAE powinien działać na 40/64/80 znakowym edytorze. Ja używam na 80 znakowym w trybie vbxe na s_vbxe.sys. Niezwykle szybki i skuteczny ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info