Temat: wybielanie szarego plastiku

witam,
zaczalem wybielac myszke do atari i wyszlo mi cos takiego( na screenie)
da sie cos jeszcze z tym zrobic? uzywalem wybielacza 12%

Post's attachments

WP_20150505_08_09_28_Pro.jpg 946.37 kb, liczba pobrań: 2 (od 2015-05-05) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: wybielanie szarego plastiku

1.Dobielić ciemniejsze miejsca do jednakowego poziomu.
2.Nic.
3.Zeszlifować przebarwiony plastik.

3

Odp: wybielanie szarego plastiku

Wybielałeś na słońcu czy pod lampą UV? Rozumiem, że pod nazwą "wybielacz" nie kryje się ACE z chlorem tylko krem do rozjaśniania włosów?

Falcon030 14MB + CT60; Jaguar + Skunkboard; 65XE + SIO2SD + Ultimate + Stereo + VideoMod; 520STE + 4MB + Ultrasatan + HxC Emulator;  LYNX II + VGA Mod; A2600 + MultiCart; ZX Spectrum 128k +2 + PiocDivSD;  Amiga 600 + 2MB chip + Furia + SD;  C64 "chlebak" + 1541 Ultimate

4

Odp: wybielanie szarego plastiku

ta, krem do wlosow, najpierw na sloncu potem w pokoju

5

Odp: wybielanie szarego plastiku

Po pierwsze: NIE WOLNO dopuścić do wyschnięcia kremu - łatwo o to na słońcu, które jest doskonałym źródłem promieni UV, które znacząco przyspieszają cały proces. Jeśli krem wyschnie, tworzą się takie właśnie smugi.
Po drugie: małe przedmioty, wielkości np. tejże myszki, łatwiej i skuteczniej wybielać w płynnym perhydrolu (30% H2O2). Ważne jest, aby zanurzać w nim sam plastik. Elementy metalowe skorodują momentalnie, a naklejki, blaszki z logo - odejdą, farba się złuszczy. Wskazana duża ostrożność, bo zachlapanie ubrania, dywanu, tapicerki, a nawet skóry - kończy się białymi plamami.
Tę myszkę możesz poprawić, należy pokryć grubą warstwą kremu, nie dopuszczać do wyschnięcia i co jakiś czas przejechać pędzlem żeby rozprowadzić równomiernie przemieszczający się krem. Całość na słońcu bądź pod lampą UV (ale nie taką do banknotów, tylko znacznie mocniejszą, np. taką jak do kasowania EPROMów). Po 2-3 godzinach plastik powinien odzyskać równomierny, szary i oryginalny kolor.

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

6

Odp: wybielanie szarego plastiku

hehe, no będzie ciężko. Biała jak kość się w końcu zrobi, a lekkie różnice nadal będą. Mysz jest już na przegranej pozycji :)

7

Odp: wybielanie szarego plastiku

oki, pokombinuje jeszcze troche- dzieki za info Duddie! pewnie kupie nowa myszke ale nauka nie idzie w las ;)

8

Odp: wybielanie szarego plastiku

@krystian75: A masz moze zdjecie jak wygladala mysz wczesniej ?

Moj 1040STE jest zolty jak cytryna i czas sie zbliza co by zabrac sie za niego.

9

Odp: wybielanie szarego plastiku

Monsoft napisał/a:

Moj 1040STE jest zolty jak cytryna

Wtrącę swoje 3 grosze: jeśli jest aż tak żółty, lub wręcz zielonkawy, to z trudem po wielu godzinach naświetlania i smarowania uzyskasz pseudo-pierwotny kolor. Jeśli jednak położysz obok dwie maszyny, jedną w oryginalnych barwach, a drugą bieloną, zauważysz, że się dość mocno różnią w odcieniu szarości. A za pół roku odniesiesz wrażenie, że jakby znowu żółknie. Po roku naprawdę będzie ponownie żółty, nie cytrynowy już co prawda, ale za to bananowy. Wróci inny odcień żółtaczki. Niestety przy tak pożółkłych obudowach proces bielenia daje krótkotrwały efekt, w zasadzie nie ma sensu go przeprowadzać... szkoda czasu. Chyba, że dla ciekawości.

10

Odp: wybielanie szarego plastiku

Ciekawy jestem kiedy ktoś zrobi aukcję na all/ebay z samą usługą….
Będę pierwszy!!!

11

Odp: wybielanie szarego plastiku

@krystian75: Cześć widzę że wybieliłeś myszkę tak jak ja moje STE fajnie by razem pasowały w komplecie :) Na SV2K14 moja obudowa dostała status koloru "moro" no i przy okazji śmiechu trochę było. Skontaktuj się z Drygolem ma fajne pomysły na tego typu efekt wybielania. Pozdrawiam

Atari Falcon 030 CT60e, Jaguar, Lynx II, MSTE + Nova + ET4000, STe + HDD, STFM, 65XE, 800XE, 800XL, Amiga 1200, 600, 500, CDTV

12

Odp: wybielanie szarego plastiku

laborant napisał/a:

A za pół roku odniesiesz wrażenie, że jakby znowu żółknie. Po roku naprawdę będzie ponownie żółty, nie cytrynowy już co prawda, ale za to bananowy. Wróci inny odcień żółtaczki. Niestety przy tak pożółkłych obudowach proces bielenia daje krótkotrwały efekt, w zasadzie nie ma sensu go przeprowadzać... szkoda czasu.

Tu się nie zgodzę. Wybielałem kilka maszyn. Używałem technicznego perhydrolu 35%. Po długotrwałym moczeniu kolor jest trwały i komp nie żółknie. Mam np. starego C64, którego wybielałem trzy lata temu i nadal jest biały :).

13

Odp: wybielanie szarego plastiku

Z brązowego zrobiłeś biały? Chyba nieco przesadziłeś... :>

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

14

Odp: wybielanie szarego plastiku

Ja mówię o mocno żółtych, aż zielonych lub pomarańczowych. Lekko lub znikomo żółte dają trwały i ładny efekt. Ale banany albo cytryny nie są trwałe, jak i kolor wcale nie jest 100% oryginał. Komód nie bieliłem, tylko różne Atari. Czas bielenia liczymy w moim przypadku od np. 2 godzin, do kilkudziesięciu w ekstremalnych przypadkach. Niektóre plastiki szybciej żółkną z powrotem, inne nie. Klawiatury, które były cytrynowe, potem wybieliłem, po 2 latach są lekko żółtawe jak od... moczu. Osiemsetka (XL) pierwotnie cytrynowa po dwóch latach od bielenia jest obecnie bananowa :D Zdjęć mi się nie chce zapodawać, ale zaobserwowałem to na więcej niż kilku egzemplarzach.

BTW. Nie wiem jak sama komoda, ale obudowa 1541 jest z zupełnie innego plastiku, niż XE/XL. Może mniej żółknie, ale przy klejeniu od razu zauważyłem, że to materiał innego typu.

15

Odp: wybielanie szarego plastiku

mono napisał/a:

Z brązowego zrobiłeś biały?

Wszystkie są już stare. Miałem na myśli chlebaka w nowszej wersji, który oryginalnie miał jasną obudowę :).

16

Odp: wybielanie szarego plastiku

laborant ma rację, część komputerów bardzo szybko żółknie ponownie. To zależy od plastiku, jaki był użyty do produkcji. Te mocno żółknące szybko żółkną ponownie. Zależy to w dużej mierze od tego, czy producent dodał w odpowiedniej ilości tzw. Flame Retardant (http://pl.wikipedia.org/wiki/Op%C3%B3%C … ze_palenia).

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

17

Odp: wybielanie szarego plastiku

Ja z niektórymi szarakami tez miałem ten problem i nie udało mi się tego pozbyć. Kolejne bielenia plam nie usuwały ale powodowały jeszcze bardziej nienaturalny kolor i taką jakby chropowatość powierzchni. Pomagało nieco natarcie tego wazeliną techniczną bo te jaśniejsze miejsca były tak jakby bardziej chłonne i ciemniały. Zastanawiałem się czy to wina wysychania ale po plamistości wnioskowałem że raczej taka struktura nierównomierna plastiku. Te wysychające mają po prostu smugi. A co do utrzymywania wilgotności na słońcu - posmarować i zawinąć w folię do żywności. Jest cienka nawet jak trochę blokuje UV to i tak da się tak bielić i przede wszystkim nic nie wysycha.

Ostatnio edytowany przez jedynymentos (2015-05-06 09:49:02)

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

18

Odp: wybielanie szarego plastiku

A co to, co to za myszka, taka biała ? :D

http://allegro.pl/mysz-z-atari-520ste-i5332187871.html

Kolejna ofiara przebielenia, czy może to ta z tego wątku?

19

Odp: wybielanie szarego plastiku

łeeee, przece to lampa tak wyjaśniła

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

20

Odp: wybielanie szarego plastiku

Może. Błysnął lampą chyba z 10cm. Wygląda teraz jak jakiś albinos.