1

Temat: Hypra Soft BASIC

Hypra Soft BASIC  v. 1.0

Autor: Uwe Röder, wydawca: Compy-Shop-Magazin, rok: 1989.

https://images.imgbox.com/fb/48/j54CXCUf_o.png

Ten język jest rozszerzeniem Atari BASIC-a. Oznacza to, że wszystkie dotychczasowe polecenia Atari BASIC-a są tu dostępne. Ponadto posiada 48 nowych poleceń zapewniających bardziej oszczędne korzystanie z pamięci, a w niektórych przypadkach większą szybkość wykonywania programu. W szczególności Hypra Soft BASIC został wyposażony w polecenia do obsługi grafiki player-missile i zaawansowane operacje na pamięci.

Nie będę w tym wątku szczegółowo opisywał nowych poleceń, bo jest ich za dużo. Zainteresowanych odsyłam do załącznika. Teraz tylko wymienię je:

System, edycja programu: BASIC, BOOT, ERL, ERR, HANDLER, HELP, INFO, IOCB, KLICK, REN, SYSTEM, VAR.
Sterowanie przebiegiem programu: BREAK, DO … OD, EXIT, REPEAT ... UNTIL.
Operacje na pamięci: BGET, BPUT, DPEEK, DPOKE, MOVE, STORE.
Polecenia ekranowe: CLS, LINECOL, MULTICOL, SCREEN.
Grafika player – missile: PMGRAPHICS, PMCLR, PMCOLOR, PMWIDTH, PMPOS, PMDOWN, PMUP, PMADR, PM.
Funkcje losowe: RAND, WSL.
Dżojstik: HSTICK, VSTICK.
Współpraca ze stacją dysków: DIR, ERASE, LOCK, RENAME, SHELTER, UNLOCK.
Polecenia dla rozszerzenia 16k Bibomon: BIB, UHR.

Ta odmiana BASIC-a znana była chyba tylko w Niemczech. Program z głębokiej hibernacji wyrwał CharlieChaplin na Atari Age i ruszyła lawina, a właściwie lawinka :) . Oryginalna instrukcja istniała tylko na dysku Compy-Shop-Magazinu i tylko w wersji niemieckiej, a przynajmniej tylko taki materiał był dostępny publicznie. Wkrótce po wyciągnięciu jej z dysku pojawił się opis po angielsku (tłum. Steve Nicklin) a teraz po polsku.

Pierwsze moje wrażenia z pobieżnego zapoznania się z HS BASIC-em i jego opisem, co do zalet napisałem we wstępie, a teraz wady:

1. Działa równie wolno co Atari BASIC (AB), ale jest programowo z nim zgodny. Niestety nie oznacza to, że będzie można bezproblemowo uruchamiać pod nim gry z AB. Zajmuje o 8 kB RAM więcej niż AB i ma inny RAMTOP (128, AB –160).

2. Nieprawidłowo działa większość poleceń dyskowych (DOS 2.5, MyDOS 4.50). W praktyce można korzystać tylko z DIR i SHELTER (zapisuje program, zabezpieczając go przed listowaniem).

3. Brak automatycznego (AUTORUN.BAS) uruchamiania programów po załadowaniu HS BASIC-a. Na szczęście powstała nieoficjalna wersja, której autorem jest prawdopodobnie Fandal, rozwiązująca ten problem. Teraz można automatyczne załadować AUTORUN.HSB.

To na razie na tyle. Jak coś jeszcze mi się przypomni, to dorzucę :)

Instrukcja w formacie ODT (oryginalna niemiecka i polska) do pobrania stąd: http://www.freespace.com.au/filehosting/652457
Wymagane czcionki to PT mono i PT serif . Dodam jeszcze, że wersja niemiecka nie jest tą z Atari Age. Stosownej konwersji dokonałem własnoręcznie :)

Na koniec: jeżeli ktoś zauważy błędy, czy braki w polskiej instrukcji to proszę o uwagi.

Ostatnio edytowany przez Bluki (2017-10-04 20:12:04)

Post's attachments

Hypra Soft BASIC (oprogramowanie).7z 132.27 kb, liczba pobrań: 6 (od 2015-06-19) 

Hypra Soft BASIC v. 1.0 [PL].pdf 152.52 kb, liczba pobrań: 10 (od 2015-06-19) 

Hypra-Soft-BASIC v1.0 [GE].pdf 40.98 kb, liczba pobrań: 3 (od 2015-06-19) 

Hypra-Soft-Basic-v1.0-English-Version-Doc-v1.0.0.pdf 50.85 kb, liczba pobrań: 4 (od 2015-06-19) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: Hypra Soft BASIC

Kompilator to to ma, domniemam że nie więc ten Basic pozostaje tylko jako ciekawostka.

3

Odp: Hypra Soft BASIC

Fajnie że Bluki wydobywa takie historie z czeluści internetu. Dzięki wielkie za to że chce Ci się o tym napisać i jeszcze podać jak na tacy wszystkie pliki łącznie z wersją PL :)

4

Odp: Hypra Soft BASIC

Do usług :)