1

Temat: Gdzie tkwi kłopot ? Klawiatura ?

Cześć,
w moim STe diody świecą na "pół gwizdka", zamiast całym światłem (ledwo się żarzą)
i wówczas nie działa flop. Gdy skręcić blachy ekranizujące STe zaczyna działać, diody
palą pełnym światłem i wraca kontakt kompa (normalnie działa, sprawdzanie pamięci,
obraz high resolution i z modulatora jest OK, działa flop). Skręcam obudowę
i znowu kłopot wraca. Poza tym ukruszył się przewód, jeden z przewodów łaczących
klawiaturę z płytą, konkretnie ten , który ma numer 4 (złączka na kalwiaturze).
Proszę dać znać , jeśli ktoś miał podobny kłopot.

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

2

Odp: Gdzie tkwi kłopot ? Klawiatura ?

po skręceniu obudowy jest pewność, że coś nie robi zwarcia?

A ten przewód to połącz i zaizoluj, bo jak luzem będzie wędrował po wnętrzu komputera to do niczego dobrego to nie doprowadzi.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Gdzie tkwi kłopot ? Klawiatura ?

Tak, przewód zamierzam połączyć z 4 na klawiaturze (to jest jakby wtyczka
z drugiej strony wtyku do płyty, tam gdzie opisano na klawiaturze różnokolorowe
przewody), w każdym razie nie latał luzem na
włączonym napięciu. Pytanie, czy ten przewód mógł powodować objawy opisane
wyżej ? Bo STek bardziej jest w stanie, że nie działa (diody przymrużone)
i flop nie kręci.
Wcześniej śrub od zasilacza nie było i kontaktował, teraz są wszystkie cztery
i ataryna ledwo żyje. Lecz już próbowałem na odkręconych i też już nie działa.

Przejrzę jeszcze pod względem zwor.
Punkt 4 postaram się zlokalizować na schemacie i zamieszczę tutaj.
DZIĘKI.

Ostatnio edytowany przez micza (2015-03-21 17:01:15)

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

4

Odp: Gdzie tkwi kłopot ? Klawiatura ?

Czy ktoś mógłby pomóc jeżeli chodzi o schemat 1040 STe, chodzi konkretnie o rys. połączeń : klawiatura z płytą, tam gdzie jest kostka na płycie. Szukałem w necie i znalazłem niewyraźny schemat.
Moja Ataryna nadal jest gdzieś zwarta - ledwo świeci się dioda i flop nie kręci (dioda od flopa też się nie pali).
Z góry wielkie dzięki.

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

5

Odp: Gdzie tkwi kłopot ? Klawiatura ?

micza napisał/a:

Czy ktoś mógłby pomóc jeżeli chodzi o schemat 1040 STe, chodzi konkretnie o rys. połączeń : klawiatura z płytą, tam gdzie jest kostka na płycie. Szukałem w necie i znalazłem niewyraźny schemat.
Moja Ataryna nadal jest gdzieś zwarta - ledwo świeci się dioda i flop nie kręci (dioda od flopa też się nie pali).
Z góry wielkie dzięki.

http://up.programosy.pl/foto/przechwytywanie_keyboard.jpg

Udało mi się znaleźć w miarę czytelny schemat, pytanie , czy ww objawy mogły nastąpić z powodu przerwania 4 kabelka na zworce keyboard ? VCC podejrzewam w tym miejscu +5V. Słusznie ?

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

6

Odp: Gdzie tkwi kłopot ? Klawiatura ?

Znalazłem rozwiązanie i Ataryna chodziła kilka ładnych miesięcy - po ostrożnym podłączeniu 6-pinowej wtyczki idącej z zasilacza na płytę główną Ataryna "przemówiła" i stacja ruszyła. Byłem zmuszony ostrożnie skręcić obudowę, by maszyna się nie zwierała.
Ale chodziła pięknie kilka miesięcy.
Stan na dziś:
Zmarła...czasami ma przebłyski - dioda zasilania świeci, lecz już stacja nie rusza (sygnał po modulatorze TV już nie śnieży , lecz próbuje złapać synchronizację). Posprawdzałem kable i luty w obrębie wtyczki zasilania, jednak maszyna zmarła, słychać jak zasilacz chodzi, brak reakcji ze strony Ataryny(diody nie świecą, brak sygn. TV).
Czy stan "śpiączki" to może być zasilacz (ew. do wymiany) ?

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

7

Odp: Gdzie tkwi kłopot ? Klawiatura ?

http://up.programosy.pl/foto/przechwytywanie_fragm_schem_j100_power.jpg

Walnięty zasilacz. Pomierzyłem napięcia w punkcie VCC (znamionowe +5V) i w punkcie 12 V. Wydawały się  dobre na samym zasilaczu , bez obciążenia (odpowiednio Vcc 4,5 V i 10,5 V). Jednak po podłączeniu na zworce do płyty J100 (wtyczka od zasilacza do płyty) napięcia dziwnie "siadały" i wynosiły 1,5 V oraz 4,5 V. To mnie zdziwiło.
Podłączyłem zasilacz od Amigi, zewnętrzny.
Ataryna odżyła, dodatkowo nie ma efektów ubocznych (pukanie w maszyne, zwiera lub nie zwiera, gaśnięcie diód zasilania i stacji dyskietek).
Moje STe pokazuje już w pełni na co je stać...
:)

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

Odp: Gdzie tkwi kłopot ? Klawiatura ?

Zasilacz od Amigi do Atari? A fe ;) A poważniej, to fajnie że udało się to rozwikłać :D

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio