Temat: Awaria kontrolera stacji dysków ?

A wygląda to tak. Jest sobie 520ST+, który przestał współpracować z napędami dyskietek. Najpierw problemy zwaliłem na goteka (tego z softem hxc). Ale sprawdziłem z "normalną" stacją i to samo. Każda próba odczytu ze stacji kończy się bombami (czasem 2, czasem 3 lub 4). Zaznaczam, że ta sama stacja z tymi samymi dyskietkami podłączona do  innych ST (sprawdziłem z tym co mam 520, 1040, STE, Mega) działa, gotek też. Sprawdziłem też luty na płycie (złącze i okolice kontrolera), kilka poprawiłem i dalej to samo. Kłopoty występują tylko w przypadku stacji. Z dyskami współpracuje - badałem Megafile i Satandiska, wszystko gra. Z formatowaniem dyskietki też jest problem. Raz formatuje jako 711k raz jako 705k. Podłączam do innego ST i dyskietka po sformatowaniu ma 720k, na tej samej stacji oczywiście. Jest możliwe że wdek po prostu padł ???

2

Odp: Awaria kontrolera stacji dysków ?

NIC nie obiecuje, ale jak znajdę do podeślę info na PW.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

Odp: Awaria kontrolera stacji dysków ?

Co to znaczy " Raz formatuje jako 711k raz jako 705k" ?

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: Awaria kontrolera stacji dysków ?

Tak znaczy jak pisze. Zamiast pełnych 720 kilo sformatuje np. 705. Tak jakby dyskietka była walnięta. A nie jest.

5

Odp: Awaria kontrolera stacji dysków ?

Raczej nie WDek, one rzadko padają. Prędzej obstawiam RAM...

Arguing with an engineer is a lot like wrestling in the mud with a pig, after a couple of hours you realize the pig likes it...

6

Odp: Awaria kontrolera stacji dysków ?

Ale jakby pamięć padła to by problemy były z innymi urządzeniami. A tymczasem tylko flop sprawia problemy.
Ale gdyby to była pamięć to jest sposób by to sprawdzić ? Jakiś stkowy selftest ?

Ostatnio edytowany przez Sukkor_benoth (2015-07-16 15:25:50)

Odp: Awaria kontrolera stacji dysków ?

Sprawdź czy nie zrobiły się zimne luty pod WDkiem.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: Awaria kontrolera stacji dysków ?

Witam,

mam problem ktory byc moze wlasnie dotyczy kontrolera stacji FDD. Otoz od jakiegos czasu zauwazylem, chociaz zadko korzystam ze stacji dyskietek w hadesie kiedy to sie stalo, ale predkosc odczytu ze stacji dyskietek byla bardzo wolna napewno 3-4 wolniej czyta dyskietki niz standardowe atari falcon czy TT. Ale 2 dni temu chyba po raz pierwszy od czasu kiedy uzywam hadesa 4 lata komp sie powiesil a to spowodowalo problemy ze  startem kompa z partycji c:\ dlatego uruchomilem hddrivera z partycji c:\ i chcialem zaladowac obraz partycji zrobiony wlasnei hddriverem opcja "load images" ale po chwilii wyskoczayl blad zapisu i partycja c:\ mi padla. Zatem wlozylem do stacji dyskietek  hddrivera i probowalem zaladowac co sie okazalo ze w ogole nie czyta juz dyskietek, potem po restarcie komputera w czystym tosie w ogole nie pokazywala sie ikona stacji dyskietek.

Musialem zatem rozkrrecic sprawna stacje dyskietek z TT wlozyc do hadesa i na nowo wyczyscic partycje i zainstalowac.
Ale jakie bylo moje zdziwienie ze predkosc odczytu z tej stacji (w pelni sprawna dobrze dzialajaca na TT) jest wlasnie taka powolna ladowanie hddutil-a zajmoje kilka razy wiecej czasu niz normalnie, na szczescie sie laduje i moglem krok po kroku odyskac cala pratycje c;\ i wrocic do punktu wyjscia.

Mam nadzieje ze opisalem przejrzyscie sytuacje ale stad pojawia sie pytanie z czego moze wynikac taki wolny transfer z dyskietki ? Ktos sie z czyms takim spotkal ?

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

9

Odp: Awaria kontrolera stacji dysków ?

Z niedorobionego TOS-u w Hadesie? Pamiętam z czasów kiedy miałem Milana, że używanie TOS-u to była ruletka, trzeba było jak najszybciej odpalić Minta, żeby komputer był stabilny. Czy stacja kiedykolwiek pracowała normalnie? Sprawdź w innym Hadesie.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

10

Odp: Awaria kontrolera stacji dysków ?

Otoz w tej chwili to juz naprawde nie pamietam, bardzo malo jej uzywalem jak go dostalem to juz sporo bylo na nim zainstalowanych rzeczy, a ja przenosilem dane korzystajac z napedow CDR a potem jak postawilem MiNT-a to po przez siec. Dlatego nie jestem pewien czy tak zachowywala sie od poczatku, wydaje mi sie ze bylo OK ale glowey nie dam sobie odciac :). Drugiego hadesa nie mam :)

Piter,  mozesz to sprawdzic u siebie :)

Pozdrawiam
Kroll

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE

11

Odp: Awaria kontrolera stacji dysków ?

Sqward: masz calkowita racje i wynika to z racji niedopracowania w TOS-ie Hadesa, odczyt dyskietek pod MiNTem jest jak najbardziej prawidlowy

Pozdrawiam
Kroll

Ostatnio edytowany przez Kroll (2015-08-11 08:14:09)

Falcon CT63, CTPCI + Radeon 9250, napęd MO Fujitsu 230 MB oraz naped Syquest 230 MB, Nagrywarka Yamaha CDRW 2100, Napęd DVD-ROM, Netusbee, Skaner EPSON GT8000/Falcon 030, Ram 14 MB, karta CF 16 GB/Hades 060, CD-ROM, Nagrywarka Yamaha CDR, karta sieciowa, napęd Syquest 44 MB/Atari TT 030; 10 MB ST-Ramu, 64 MB TT-Ramu, Zewnętrzny naped CD-ROM, napęd MO Fujitsu 230 MB, karta graficzna MEGA Vision 300 Netusbee/Atari Jaguar + Skunkboard, Atari 65 XE + SIDE