1

Temat: Mad Assembler i Vim

EDIT: Drogi przybyszu! To czego szukasz, znajduje się tutaj

Czy ktoś może wie, czy w przeszłości został popełniony plugin Mad Assemblera do edytora Vim?
Chodzi mi o podświetlanie składni, tabulację, ew. podpowiadanie i inne tego typu bajery, integrujące MADSowy asembler 6502 z Vimem.

Jeżeli nie, to czy jest ktoś, kto używa tego edytora i asemblera jednocześnie, a przy tym zgodziłby się na wykonanie takowego rozszerzenia? Byłbym bardzo dźwięczny.

Ostatnio edytowany przez skrzyp (2015-08-26 08:56:45)

.: miejsce na twoją reklamę :.

2

Odp: Mad Assembler i Vim

Nie wiem czy komuś się będzie chciało, skoro jest WUDSN :)

http://www.wudsn.com/index.php/ide

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

3

Odp: Mad Assembler i Vim

A po co mi rozdmuchany plugin do przestarzałego IDE opartego na wirtualnej maszynie Javy, która powstała psu na budę, a ja mam dość użerania się z nią przez resztę swojego życia? :)

.: miejsce na twoją reklamę :.

4

Odp: Mad Assembler i Vim

myślę że jedynym wyjściem przy takim podejściu jest sięgnięcie na stronę naszych braci szwedów i skorzystanie z rady tam zawartej...

http://napisz.se/

;-)

Ostatnio edytowany przez seban (2015-08-20 00:53:26)

5

Odp: Mad Assembler i Vim

To ta słynna szwedzka firma outsourcingowa, w której niedawno dyrektorem został słynny magister inżynier socjologii, Tomasz Problem? :)

.: miejsce na twoją reklamę :.

6

Odp: Mad Assembler i Vim

Ja polecam NotePad++

Dla MADSa ustalona składnia, pluginy
Pod jednym klawiszem kompilacja i odpalenie execa dla Altirry.


Ciekawe, czy przesiadka na

wieczor napisał/a:

skoro jest WUDSN http://www.wudsn.com/index.php/ide

ma dla mnie teraz sens?

@wieczor,
jest łatwiej/lepiej ?
czyli całe eclipse instalujesz extra?

Ostatnio edytowany przez pajero (2015-08-20 07:48:40)

Post's attachments

NotePad++ 2ATARI.jpg 208.11 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

7

Odp: Mad Assembler i Vim

pajero napisał/a:

Pod jednym klawiszem kompilacja i odpalenie execa dla Altirry

Możesz napisać, jak to osiągnąć? Używam Notepada++ i chętnie poznam takie sztuczki :)

8

Odp: Mad Assembler i Vim

pajero napisał/a:

Ja polecam NotePad++

Nie ma go na mój system i raczej nigdy nie będzie. Zresztą, nie będę zmieniał całego systemu tylko dlatego, że absolutnym wymogiem jest posiadanie takiego edytora, bo "pod jednym klawiszem kompilacja" :D

Nadal nie rozumiem, dlaczego Tebe dodał wsparcie tylko dla jakichś Windowsowych edytorków z bazaru, które nawet nie mają otwartego kodu źródłowego, a olał bardzo ważnego gracza na "rynku" edyotów osobistych, którzy działa na większości maszyn - od Atari ST, po IBM z/OS kończąc. :)

.: miejsce na twoją reklamę :.

9

Odp: Mad Assembler i Vim

ja co prawda używam XASM, ale z Mads możesz uczynić podobnie...

1) używam SciTe ( http://www.scintilla.org/SciTE.html )
2) Fox do tego edytora udostępnił plik do kolorowania składni: https://github.com/pfusik/xasm (sekcja usage)
3) działa to zarówno pod Win jak i pod Lin/BSD.
4) oczywiście można to skonfigurować tak że kompilacja pod jednym klawiszem, uruchomienie skompilowanego kodu pod drugim.
5) Jeżeli ktoś bardzo upiera się z VIM-em, to Fox na tej samej stronie w sekcji "links" udostępnił również link do pliku konfiguracyjnego dla vim-a: https://github.com/lybrown/vim-xasm

ps1) Myślę że TeBe i tak wykonał kawał porządnej pracy poświęcając swój czas na Tworzenie czegoś tak rozbudowanego jak MADS, myślę że nie ma on obowiązku "uszczęśliwiać" wszystkich, zrobił tak jak mu było wygodniej i na tyle na ile pozwolił mu wolny czas i chęci pracy nad tym narzędziem. Przecież zawsze zwolennicy Open Source mogą pomóc i dołożyć swoją cegiełkę i popracować nad plikami konfigurującymi podświetlanie składni dla edytorów które preferują. Myślę że TeBe bardzo chętnie umieści te pliki w "paczce" ze swoim asemblerem.

ps2) Myślę że "Tomasz Problem" będzie musiał znaleźć inne zajęcie, pewnie go zwolnią za złe zarządzanie firmą :P Biedak stracił kolejne zlecenie ;-)

Ostatnio edytowany przez seban (2015-08-20 09:55:46)

10

Odp: Mad Assembler i Vim

Bo nie korzysta z Linuksa? Jak na OpenSource'owca jesteś strasznie roszczeniowy. Tak jak Pajero napisał, zadziałaj w tym szwedzkim temacie, nie ma wyjścia.

11

Odp: Mad Assembler i Vim

Dla mnie instalacja eclipse'a nie stanowi problemu. Dlaczego miałbym pisać pluginy do przestarzałego mini-edytorka, skoro mogę mieć normalne WIELOPLATFORMOWE IDE (tak, nie tylko Atari :) ) i co najważniejsze - ktoś to zrobił. Instalujesz i już. I działa. Szybko, płynnie, bez problemu. Włącznie z featurami których nie używam - np. ustawianiem breakpointów wprost w źródle, integracją z emulatorem itp.

A jeśli nie lubisz użerać się z Javą, tzn. że to system nie dla Ciebie ;) VM powstała nie psu na budę a właśnie po to abyś mógł mieć bez problemu eclipsa i pod linuxem i pod windą :)

Zresztą ja się nie użeram. Instaluję, mam i działa :)

Ostatnio edytowany przez wieczor (2015-08-20 10:17:25)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

12

Odp: Mad Assembler i Vim

wieczór++ ;-)

@skrzyp: Każdy używa to czego mu wygodnie używać, i równie dobrym powodem jest "bo tak", jak i "bo przyzwyczaiłem się do tego", czy też "otrzymuję funkcjonalność jakiej oczekiwałem". Nie widzę powodów dla których musiały polecieć określenia "psu na budę", "windowsowe edytory z bazaru", etc. Na szczęści panuje wolność wyboru narzędzi i systemów operacyjnych, ale nie oczekuj że TeBe będzie robił coś bo ty tak chcesz. Jeżeli potrzebujesz, to tak jak napisałem wyżej... nie żądaj i nie wymagaj (niby z jakiego powodu? zapłaciłeś za ten soft i żądasz wsparcia od autora?), następnym razem zastanów się czy nie możesz sam dodać funkcjonalności jakiej potrzebujesz, a następnie udostępnić na zasadach Open-Source, skoro jesteś zwolennikiem tej idei. W tym wypadku ktoś zrobił już to za Ciebie i wydaje mi się że możesz być z tego powodu jedynie zadowolony.

Ostatnio edytowany przez seban (2015-08-20 12:50:47)

13

Odp: Mad Assembler i Vim

lemiel++ seban++

skrzyp: tak jak Seban wspomniał punktem wyjścia jest https://github.com/lybrown/vim-xasm

W którymś xasm 2.x załączyłem konfiguracje dla chyba 10 różnych edytorów. Odzew był zerowy.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

14

Odp: Mad Assembler i Vim

Stawiam, że w 99% przejście z xasm na mads to kwestia zmiany rozszerzenia.
Tak, używam vim i madsa, ale rzadko.

Jest taki cytat z "Pragmatycznego Programisty" - używaj dowolnego edytora, ale stań się mistrzem w jego używaniu.

Znam 3 warte uwagi. mcedit, emacs i rzeczony vim. Reszta nie jest kompatybilna w przypadku zmiany sprzętu lub nie jest wystarczająco wszechstronna.

A propos. Ile w emacs potrzeba keystroków, aby zamienić literki miejscami (czeski błąd) ?
W vim 2 (xp), w emacs nie wiem, podejrzewam, że 1.
A linijki - ddp.

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2015-08-20 16:43:34)

15

Odp: Mad Assembler i Vim

:) jeśli Fox udostępnił takowy plugin do XASM-a to tym samym do MADS-a, MADS i XASM w jednym stali domku :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

16

Odp: Mad Assembler i Vim

seban napisał/a:

5) Jeżeli ktoś bardzo upiera się z VIM-em, to Fox na tej samej stronie w sekcji "links" udostępnił również link do pliku konfiguracyjnego dla vim-a: https://github.com/lybrown/vim-xasm

Oooo! To nie można było tak od razu? Tylko muszę się przebijać przez to, dlaczego Vim jednak jest troszkę bardziej poważany od Notepad,exe = Notepad.exe + $0001? :)
Nie zrozumcie mnie źle, to nie jest tak, że ja komuś każę, lub wciskam używanie danego rozwiązania. To raczej reakcja obronna - skoro ja mam swój setup, w którym jest to, to i to, to nie będę nagle zmieniał programu X na Y tylko dlatego, że ktoś go sobie używa, chyba że uznam, że jest on naprawdę dobry i będzie "robił lepiej" :>

lemiel napisał/a:

Bo nie korzysta z Linuksa? Jak na OpenSource'owca jesteś strasznie roszczeniowy.

Nie, po prostu twierdzę, że skoro 99% języków, od Ady po Z80 Assebly posiada swoje kolorowanie w Vimie (tak samo jak i w Emacsie czy "hipsterskim" Sublime Text) to jednak minimalne oczekiwania mam :)
Ale nie mówię, że trzeba już zaraz na gwałt dorabiać, tylko w wolnej chwili można doklepać.

Co do skorzystania ze szwedzkich koderów - bardziej nie znam MADSa niż Vima, ale idę powoli (acz nieustająco do przodu), zacząłem wyświetlać ruchome sprite'y, sukces.

wieczor napisał/a:

A jeśli nie lubisz użerać się z Javą, tzn. że to system nie dla Ciebie ;) VM powstała nie psu na budę a właśnie po to abyś mógł mieć bez problemu eclipsa i pod linuxem i pod windą :)

Kiedyś Brian Kerninghan i Dennis Ritchie wymyślili pewien język oznaczony trzecią literką alfabetu i wydali doń bardzo dobrą książkę. Sam język był bardzo przenośny… :)
Okej, znam różnicę pomiędzy rozpasanym JVMem i mnóstwem GCów, a przenośnym C, ale to temat na inną dyskusję, choć nie neguję odbycia takowej ;>

Fox, dzięki za (podany tutaj drugi raz) plugin do XASMa, to jest zawsze jakiś punkt startowy. Mogę (mogę?) jutro zrobić forka i dodać odpowiednie różnice dot. MADSa, tylko najpierw muszę wiedzieć mniej więcej, jakie one są.

qbahusak napisał/a:

Znam 3 warte uwagi. mcedit, emacs i rzeczony vim. Reszta nie jest kompatybilna w przypadku zmiany sprzętu lub nie jest wystarczająco wszechstronna

Znam GNU Emacsa i Vima jednocześnie na tyle dobrze, że w połowie pracy można mi przerzucić edytor i wcale się nie przejmę… :)
Kwestia tylko tego, że żeby pisać jakiekolwiek rozszerzenia do GNU Emacsa, (trzeba-mieć-łeb (`dość-spory)) :>

Anyway, jak już tak wszyscy się skończyli irytować, bo ktoś nagle okazał się używać czegokolwiek innego, to mogę bezczelnie podważyć w zwątpienie połowę tematu, dotyczącą kolorowania składniu:D
https://sr.ht/F_TR.jpg

.: miejsce na twoją reklamę :.

17

Odp: Mad Assembler i Vim

chętnie dodam do paczki z Mads-em

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

18

Odp: Mad Assembler i Vim

Składnia xasm dla vima nie jest mojego autorstwa. Ja tylko zapodałem linka i kilka poprawek. :)

qbahusak napisał/a:

Ile w emacs potrzeba keystroków, aby zamienić literki miejscami (czeski błąd) ?
W vim 2 (xp), w emacs nie wiem, podejrzewam, że 1.

Nie 2, tylko cztery: Esc, x, p, i. Tyle samo, co dwa razy Backspace i wpisanie tych literek. :)

qbahusak napisał/a:

A linijki - ddp.

Czyli pięć. W SciTE: Ctrl+T.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

19

Odp: Mad Assembler i Vim

Jak już tak jedziemy, to…

Fox, zapominasz o dwóch rzeczach ;)

1. Zwykle głównym trybem jest "normal", a nie "insert", jak robisz odwrotnie to źle używasz Vima :)
2. Vi powstało z taką gramatyką klawiatury a nie inną, specjalnie dlatego, by uniknąć korzystania z modyfikatorów, które w tym czasie zwyczajnie nie były ustandaryzowane.
3. Jak odpalisz SciTE na urządzeniu z poprzedniego obrazka, to ja chętnie przetestuję ;>

.: miejsce na twoją reklamę :.

20

Odp: Mad Assembler i Vim

skrzyp napisał/a:

zapominasz o dwóch rzeczach

A Ty o matematyce. ;)

Polecam wszystkim obejrzenie w całości "Bret Victor - Inventing on Principle". Jest m.in. o "trybach" oraz dlaczego kompilacja i uruchomienie jedną kombinacją klawiszy są istotne.

Ostatnio edytowany przez Fox (2015-08-21 10:13:00)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

21

Odp: Mad Assembler i Vim

Rzeczywiście, z reguły czeski błąd poprawia się w trybie komend (w którym się z reguły jest) a nie edycji, więc 2 klawisze, na dodatek zawsze te same i naciskane dwoma rękami, więc jest to szybka zamiana - na tyle szybka, aby warto było ten xp zapamiętać i stosowac na ślepo. Wciskanie 2 razy backspace i dwóch przypadkowych literek często prowadzi do kolejnego błędu (bo złe ułożenie rąk) i frustracji.

Dla mnie jest to bardzo wygodne i nie potrzebuję więcej, może ctrl-t w bashu jest trochę wygodniejsze, ale zawsze to też dwa klawisze i wymagające synchronizacji i na raz, więc stawiam na równi z xp.

A co do kompilacji jednym F9 czy innym - zgadzam się, natomiast doszedłem do takiej wprawy że mi to nie przeszkadza (shift:wq, strzałka w górę razy 2 i enter, potem strzałka w górę razy 2 i enter do edycji)
A jak mi zależy to robię alias i już, bo czy make run nie jest szybkie w pisaniu?

Ale wiem, że to są kwestie osobnicze, natomiast często człowiek nie ma pojęcia o warsztacie innych osób, a to jest bardzo ciekawa wiedza.

@fox, czy używasz regularnie vima, czy tylko potrafisz z niego wyjść :) - to jest pytanie bez żadnych uszczypliwości, po prostu mnie to interesuje (anegdota: jeśli chcesz uzyskać długi losowy ciąg znaków - uruchom vima i każ z niego wyjść komuś, kto go nie zna)

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2015-08-21 10:41:34)

22

Odp: Mad Assembler i Vim

Zgadzam się z tym panem wyżej :>

Ale również uważam, że fajnie by było zobaczyć serię artykułów "Here's my setup" większości scenowców, bo to byłby naprawdę ciekawy materiał, z którego można by się sporo nauczyć…

.: miejsce na twoją reklamę :.

23

Odp: Mad Assembler i Vim

Dla mnie osobiscie vi w dzisiejszych czasach to masochizm. I akurat tak sie sklada ze vi znam dosc dobrze. Jedyna rzecz ktorej mi z vima brakuje w innych edytorach to poruszanie sie po tekscie bez odrywania rak od klawiatury na strzalki/kursory. Wybor edytora to preferencja nie tyle czasem osobista, co wymuszona projektem na ktorym sie pracuje. Jakos nie wyobrazam sobie refactoringu duzego projektu w vi.

"Was powinny uzbrojone służby wyciągać z domów do punktów szczepień, a potem zamykać do pi* za rozpowszechnianie zagrożenia epidemicznego" - Epi 2021
"Powinno się pałować tylko tych co tego nie rozumieją. No i nie szmatki i nie chirurgiczne tylko min FFP3, to by miało jakiś sens. U mnie we firmie, to jak przychodzi bezmaskowiec, to stoi w deszczu przed firmą" - Pin 2021

24

Odp: Mad Assembler i Vim

vi != vim. vim jest edytorem do szybkiej edycji, z ambicjami. Z odpowiednimi rozszerzeniami może robić za IDE. Standardowo vim nie jest IDE (które pilnuje wszystkiego). Do refaktoringu są inne narzędzia/pluginy: http://stackoverflow.com/questions/8781 … ing-in-vim aczkolwiek zgadzam się, że przy naprawdę wielkim projekcie będzie to trudne.

I dlaczego masochizm?

Ostatnio edytowany przez qbahusak (2015-08-21 13:00:32)

Odp: Mad Assembler i Vim

qbahusak napisał/a:

I dlaczego masochizm?

Bo ma kombosy trudniejsze niż Mortal Kombat :P

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio