51

Odp: True Interlaced Mode Graphics

wow. Ładnie ten font wygląda ;) .. przy okazji jakość obrazu niezła.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

52

Odp: True Interlaced Mode Graphics

Ja bym wolał bardziej font wąski, acz wysoki, chociaż wiem że nie da się tak żonglować rozdzielczością znaków.

.: miejsce na twoją reklamę :.

53

Odp: True Interlaced Mode Graphics

Przy VBXE jest 2x węziej.

KMK
? HEX$(6670358)

54

Odp: True Interlaced Mode Graphics

Popełniłem dla przykładu dwa obrazki. Pierwszy bez przeplotu, drugi z przeplotem.

http://atariage.com/forums/uploads/monthly_10_2015/post-26134-0-42575400-1444411646.jpg
http://atariage.com/forums/uploads/monthly_10_2015/post-26134-0-88129800-1444411659.jpg

Co ciekawe, obyło się bez przełączania pamięci obrazu w przerwaniu. Wystarczyły dwie osobne display listy, z końcowymi skokami JVB na krzyż.

Ostatnio edytowany przez Simius (2015-10-09 19:11:54)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

55

Odp: True Interlaced Mode Graphics

Tak, pewne polepszenie jakości (na oko, czyli subiektywne) zachodzi też przy wyświetlaniu w ten sposób na przemian parzystych i nieparzystych linii tego samego obrazka. Ciekawie byłoby sprawdzić, o ile lepiej jest ze wspomaganiem sprzętowym.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2015-10-09 20:27:06)

KMK
? HEX$(6670358)

56

Odp: True Interlaced Mode Graphics

Ale to dolne zdjęcie jest zrobione właśnie ze wspomaganiem sprzętowym.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

57

Odp: True Interlaced Mode Graphics

Właśnie dlatego jestem ciekaw, jaka jest różnica pomiędzy wspomaganiem sprzętowym a brakiem takowego (autocytat: "pewne polepszenie jakości zachodzi też ...")

Ostatnio edytowany przez drac030 (2015-10-09 22:11:47)

KMK
? HEX$(6670358)

58

Odp: True Interlaced Mode Graphics

hehhh - ten ficzer to ciekawa rzecz jest.

Simius - ten Videomixer wyślę w przyszłym tygodniu, bo mam teraz niezłe urwanie torby...

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

59

Odp: True Interlaced Mode Graphics

O kant dupy potłuc. Chyba, że przynajmniej problem Pinokia się rozwiąże.
Wychodzi na to, że telewizory LCD (a przynajmniej te, które mam u siebie) mają ten ficzer difoltowo. To znaczy dwie kolejne ramki są traktowane jako półobrazy z przeplotem i wyświetlane z przesunięciem. Wystarczy zatem zrobić w komputerze samo przełączanie obrazów co ramkę, a resztę zrobi sam TV. Może mieć co najwyżej mały kłopot z identyfikacją, która parzysta, a która nie, ale to już szczegół do ogarnięcia. Stare, analogowe CRT tego nie potrafią i tam by ustrojstwo mogło mieć zastosowanie, ale to już sprawa spóźniona o kilkanaście lat. :)

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

60

Odp: True Interlaced Mode Graphics

Subiektywnie, ten przepleciony tajger ładniejszy...
hmm czyli że: atari z takim fixerem, podłączony do tv lcd > obraz bez zmian, czy wręcz pogarsza wyświetlanie
?

61

Odp: True Interlaced Mode Graphics

Simius napisał/a:

Stare, analogowe CRT tego nie potrafią i tam by ustrojstwo mogło mieć zastosowanie, ale to już sprawa spóźniona o kilkanaście lat. :)

Ja np. mam CRT, zatem nadal się piszę.

KMK
? HEX$(6670358)

62

Odp: True Interlaced Mode Graphics

Ja też podtrzymuję chęć zakupu ustrojstwa.

Ostatnio edytowany przez mono (2015-10-10 18:28:02)

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

63

Odp: True Interlaced Mode Graphics

Ja też - liczę na lepsze działanie konwertera na VGA.

64

Odp: True Interlaced Mode Graphics

o tym nawet nie wspomnę, bo można by (być może) używać Atari z byle scandoublerem.... za 30 pln ;). To się niebawem sprawdzi. Wysłałem do Simiusa dziś ten Videomixer, zobaczymy jak to zadziała w realu.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

65

Odp: True Interlaced Mode Graphics

To i ja się dopiszę powiedzmy na sztukę. Z tym, że mocno bym optował za możliwością manualnego włączania switchem :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

66

Odp: True Interlaced Mode Graphics

Mi też się przyda. Mam tunerek DVB-T na USB AverMedia AVerTV Hybrid Volar HD H830 z możliwością zgrywania obrazu i dźwięku przez złącza RCA, gdzie niestety obraz z Atarki gubi synchronizację i czasami kolory.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

67

Odp: True Interlaced Mode Graphics

Ja też podtrzymuję zamówienie na jednego gotowca.

Ostatnio edytowany przez hsimpson (2015-10-15 07:52:19)

68

Odp: True Interlaced Mode Graphics

i ja podtrzymuję sztukę

69

Odp: True Interlaced Mode Graphics

So, can this be employed with VBXE to get a steady 640x400 16 colour display?

70

Odp: True Interlaced Mode Graphics

Miałem coś napisać, ale był EDIT bo nie jestem pewien teraz ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2015-10-15 22:21:58)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

71

Odp: True Interlaced Mode Graphics

flashjazzcat napisał/a:

So, can this be employed with VBXE to get a steady 640x400 16 colour display?

As I understand, it can be steady only on LCD displays which perform automatic de-interlacing.

KMK
? HEX$(6670358)

72

Odp: True Interlaced Mode Graphics

Wstępne obserwacje prowadzą do wniosku (niekoniecznie prawdziwego), że mikser Pinokia ma dwa zupełnie odrębne problemy. Po pierwsze - dekoder PAL nie jest w stanie zsynchronizować podnośnej z Atarką. Stąd się biorą te kolorowe pasy. Zakres zaskoku pętli fazowej jest ewidentnie znacznie węższy niż w typowym dekoderze w TV, ale w miarę precyzyjnie, (~1E-7), będę mógł to zmierzyć dopiero po weekendzie. Po drugie - wadliwa synchronizacja pionowa, czyli skakanie obrazu. To prawdopodobnie faktycznie jest winą uproszczonego impulsu VSYNC z Atarki, ponieważ po podłączeniu sygnału synchronizacji z TIMG obraz, pomijając kolorowe pasy, wygląda na stabilny.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

73

Odp: True Interlaced Mode Graphics

...W Tobie nadzieja ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

74

Odp: True Interlaced Mode Graphics

Jest już lepiej, ale nie do końca. Po podstrojeniu kwarcu nie ma już płynących, kolorowych pasów, ale przesuwanie się obrazu o pół piksela w górę i w dół wciąż jest obecne, z tą różnicą, że następuje regularnie co ok. 8 sekund. Podejrzewam, że jest to spowodowane tym, że częstotliwość ramki w Atari nie jest równa dokładnie 50Hz, tylko 49,86Hz. Zdudnienie tych częstotliwości występuje co 7,16 sekundy. Będę to jeszcze weryfikował.

Post's attachments

IMG_0053.JPG 185.18 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

75

Odp: True Interlaced Mode Graphics

Wow - czyli trop był właściwy, no i nie był to daremny wydatek ;)- ufff...

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info