26

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

Jeśli ktoś nie ma SDX, to tutaj http://drac030.krap.pl/pl-inne-pliki.php jest UNARC, który pójdzie pod np. MyDOS-em.

PS. Archiwum nie jest uszkodzone, przed chwilą ściągnąłem ze strony i rozpakowałem:

http://ibi.uw.edu.pl/~draco/atari/sdxarcubi.png

Ostatnio edytowany przez drac030 (2015-10-12 19:24:50)

KMK
? HEX$(6670358)

27

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

@voy: a mógłbyś mi przesłać ten pliczek jako zip lub 7z na mejla, tak po cichu, aby nikt się nie dowiedział, że istnieje w innym formacie niż ARC? ;)

28

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

Ja nadal nie widzę, jaki Ty masz problem z odpakowaniem ARCa… :)

.: miejsce na twoją reklamę :.

29

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

Ech... Będzie jawnie. :)

Post's attachments

ubi15.zip 32.41 kb, liczba pobrań: 9 (od 2015-10-12) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.
Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

30

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

ARC zgodny z SDX oferuje m.in pod WIN IZArc

http://www.izarc.org/gallery/Main.png

31

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

Dzięki voy, teraz wszystko jest OK.

32

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

Przedtem tez było. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

33

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

Skoro dziesięćset dziesięćdziesiąt tysięcy osób potrafiło sobie otworzyć ARCa dowolnymi narzędziami, mając przy tym ogrom informacji z tym związnych jaki znajduje się w internecie, również nawet ze specyfikacją formatu, to jaki problem jest z przeczytaniem potrzebnych nam informacji, ustosunkowaniem się do nich i wybraniem odpowiedniego depackera dla naszej platformy, w ostatecznej ostateczności napisanie go?

Problem jest taki, że ludzie się skupiają "na programach", a nie "na czynnościach".
Chcąc otworzyć plik .wtf, pan Janusz użyje WinWTF bo "tak trzeba", a nawet jak ktoś mu zainstaluje X-WTF, który różni się tylko licencją i ikoną, to on to zignoruje i będzie szukał WinWTF, który na przykład jest już nierozwijany. I nadal będzie się irytował, a plik .wtf który zawierał pewne istotne informacje nadal leży nieprzetworzony :D

.: miejsce na twoją reklamę :.

34

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

skrzyp, skrzyp, skrzyp... Niektórzy nie lubią sparty i nie wiedzą, że unArc jest też pod inne DOSy, bo na Atari jest to mało popularny format...

Sikor umarł...

35

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

Co jest złego w Sparcie?

.: miejsce na twoją reklamę :.

36

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

To, że sikor jej nie lubi.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

37

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

To niech wyjaśni, czemu jej nie lubi, bo nie rozumiem jego niechęci z powodu braku sensownych argumentów.

.: miejsce na twoją reklamę :.

38

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

Odpuść, nie tacy jak Ty próbowali.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

39

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

No właśnie dlatego próbowali, bo nie byli tacy jak ja :D

Ale nie, nie chcę na siłę ewangelizować czy coś, tylko pytam poważnie - co jest złego w Sparcie i dlaczego Sikor jej nie używa? Może są to jakieś błędy konstrukcyjne, o których nie wiemy? Może brakuje mu jakichś funkcji?

.: miejsce na twoją reklamę :.

40

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

W sparcie? Nic takiego - nie lubię się bawić w konfigi jak na starym piecu. Wolę starego, dobrego MyDOSa 4.53 - ale to moja subiektywna ocena. Znam też takich, co preferują DOSa 6.4.
Zaprawdę powiadam Wam, Sparta to nie jedyny DOS i na szczęście mamy tu duży wybór na Atari.

Sikor umarł...

41

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

Ale jedyny rozwijany… ;)

Nie rozumiem jednak o co chodzi z "konfigiem jak na starym piecu" - mam wgranego SDX na kartridżu SIDE albo w pamięci U1MB, odpalam i używam.

.: miejsce na twoją reklamę :.

42

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

@Skrzyp, a dlaczego nie używasz Windowsa?

43

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

Mogę na to pytanie odpowiedzieć logicznymi argumentami bez popadania w fanatyzm, ale to wykracza poza temat, nie chcecie czytać postu na 3 strony z uzasadnieniem :)

Zresztą, mówimy o DOSach w małym Atari to trzymajny się DOSów dla małego Atari. Dlaczego nie używam innych DOSów prócz SDX? Ponieważ są już nierozwijane, dokumentacja do nich jest trudnodostępna, bardzo mało z nich posiada shell w postaci wiersza poleceń (tylko jakieś menu na kiju), a do tego w tak małym środowisku jak scena Atari, gdzie niemal wszyscy się znają/kojarzą miłoby było mieć dostęp do autora rozwiązania które widzimy przy każdym uruchomieniu komputera.

.: miejsce na twoją reklamę :.

44

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

skrzyp napisał/a:

Co jest złego w Sparcie?

Nic. Mnie po prostu nie odpowiada.

skrzyp napisał/a:

Dlaczego nie używam innych DOSów prócz SDX? Ponieważ są już nierozwijane, dokumentacja do nich jest trudnodostępna...

Może nie muszą być rozwijane? Trudno dostępna dokumentacja? Do MyDOS-a jest w szczegółowa instrukcja użytkownika w języku angielskim i polskim. Do Sparty znalazłem polską z 1989 roku, a podobno system jest cały czas rozwijany.

skrzyp napisał/a:

...bardzo mało z nich posiada shell w postaci wiersza poleceń (tylko jakieś menu na kiju), a do tego w tak małym środowisku jak scena Atari, gdzie niemal wszyscy się znają/kojarzą miłoby było mieć dostęp do autora rozwiązania które widzimy przy każdym uruchomieniu komputera.

Wiersz poleceń?
Tu właśnie jest problem. Ten sposób komunikacji użytkownika z komputerem został praktycznie zarzucony już dawno, bo był bardzo niewygodny (konieczność pamiętania nazw wielu poleceń, a właściwie ich skrótów). Nie bez powodu obecnie stosuje się okna do komunikowania się użytkownika z komputerem. Po prostu wybór opcji z menu jest wygodniejszy.

Na szczęście mamy spory wachlarz DOS-ów i każdy z nas z osobna może używać takiego, jaki najbardziej mu odpowiada, a nie takiego, który uważany jest przez kogoś lub grupę za najlepszy. Dlatego Skrzyp nie próbuj narzucać innym jedynie słusznego według Ciebie rozwiązania, poprzez dyskredytowanie innych rozwiązań, a raczej uszanuj wybór innych użytkowników.

Dla zainteresowanych: osobiście używam MyDOS-a.

PS. Jeśli już to „miło byłoby”, a nie „miłoby było”.

45

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

Ja tam chyba Sidora rozumiem.

Gdy miałem Atari 65XE ze stacją (SN-360) to głównie MyDOS-a używałem bo wszystko mi z tym działało. Pobawiłem się kilkoma innymi ale nie wciągnęło mnie.

Dorobiłem się co prawda Atraxowej Sparty ale bez dokumentacji (i rozszerzonej pamięci) ciężko było wykorzystać potencjał. No i Turbo BASIC XL mi z nią nie działał a to był główny język w którym wtedy pisałem ;D

46

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

skrzyp napisał/a:

Ale jedyny rozwijany… ;)

No, nie tylko. Jest jeszcze X-Bios i MyPicoDOS. Ale to nie jest dla mnie istotne - tamte mają pełnić funkcje loadera.

skrzyp napisał/a:

Nie rozumiem jednak o co chodzi z "konfigiem jak na starym piecu" - mam wgranego SDX na kartridżu SIDE albo w pamięci U1MB, odpalam i używam.

O różne konfiguracje, przy czym okazuje się, że część z nich działa nieprawidłowo (wide pewna Grzybsoniada, gdzie był konflikt z grą, mimo wywołania przez X, co miało spartę z jej "dobrodziejstwem" odłączyć.
Na część rzeczy odpowiedział Ci Bluki. Co do dokumentacji - ta do MyDOSa mi w zupełności wystarcza. Wole menu kontekstowe niż wpisywanie poleceń z ręki - tak jest szybciej i dla mnie wygodniej. Ale co do shella:
- jest do DOSa 2.5
- jest do MyDOSa (ale nie słyszałem, aby ktoś go poważniej używał)
- standardowo masz na przykład w DOS 2.64
Hrw trafił też z Turbo Basickiem XL - Draco długo się zarzekał, że to jest błąd w TB. Jak się okazało - wina była po stronie sparty, ale z tego co wiem - już jest o.k. Atarowskie DOSy zapewniają przy tym lepszą kompatybilność.
Pewnie użyjesz argumentu: twardy dysk. Mogę go też używać wygodnie (jak dla mnie) pod MyDOSem, oczywiście max 16MB i mniej wpisów niż w sparcie, ale w sumie mi to wystarcza.
Po prostu - interfejs MyDOSa jest dla mnie jasny i przejrzysty, spartę - aby wykorzystać - trzeba konfigurować. A patrząc na wielu party - to się potrafi rozjechać na niektórych rzeczach (przykład z Grzybsoniady dotyczył bodajże DLT, które zostawiało śmieci w pamięci).

Sikor umarł...

47

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

Sikor napisał/a:

Draco długo się zarzekał, że to jest błąd w TB. Jak się okazało - wina była po stronie sparty, ale z tego co wiem - już jest o.k.

Sikor, jeśli już się produkujesz na jakiś temat, mógłbyś przynajmniej z grubsza wiedzieć, o czym piszesz, nie mieszać pojęć itp.

Poza tym proszę nie oftopikować, tu jest temat o U-BASIC-u.

Administrację proszę o przeniesienie dyskusji o wyższości do Bałaganu.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2015-10-13 14:21:37)

KMK
? HEX$(6670358)

48

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

drac030: wynikało to z  rozmowy z Tobą. Nieważne - za to zgadzam się, że temat niebezpiecznie dąży do bałaganu.

Sikor umarł...

49

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

Draco - sorki za oftopic, mam nadzieję że ostatni ;)

Skrzyp napisał/a:

Dlaczego nie używam innych DOSów prócz SDX?

Proste uzasadnienie. Bo to JEDYNY dyskowy system operacyjny obsługujący w sposób racjonalnie uzasadniony współczesne nośniki danych. Np dysk twardy.

Bluki napisał/a:

Wiersz poleceń?
Tu właśnie jest problem. Ten sposób komunikacji użytkownika z komputerem został praktycznie zarzucony już dawno, bo był bardzo niewygodny (konieczność pamiętania nazw wielu poleceń, a właściwie ich skrótów). Nie bez powodu obecnie stosuje się okna do komunikowania się użytkownika z komputerem. Po prostu wybór opcji z menu jest wygodniejszy.

Wystarczy użyć Sparta Commandera. Wszystkie zawarte tu "uniedogodnienia" znikają w jednym momencie i bez śladu - dodatkowo (jak i pod CP) mamy możliwość uruchomienia wprost ponad 50 typów plików skojarzonych z "playerami" itd.

Hrw napisał/a:

Dorobiłem się co prawda Atraxowej Sparty ale bez dokumentacji (i rozszerzonej pamięci) ciężko było wykorzystać potencjał. No i Turbo BASIC XL mi z nią nie działał a to był główny język w którym wtedy pisałem ;D

W takiej sytuacji - jest to całkowicie zrozumiałe i też użył bym MyDOS'a w takim przypadku ;)

Co do samego Basica - gdzieś tu była o tym chyba mowa, ale się pogubiłem - jest jakiś gotowiec do U1MB?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

50

Odp: Atari BASIC pod ROM-em

Pin napisał/a:

Draco - sorki za oftopic, mam nadzieję że ostatni ;)

No jak Pin napisał, to raczej nie ostatni. Ale ja zaofftopuję - odbieraj esemesy, kuurteczka… :D

Pin napisał/a:

Wystarczy użyć Sparta Commandera. Wszystkie zawarte tu "uniedogodnienia" znikają w jednym momencie i bez śladu - dodatkowo (jak i pod CP) mamy możliwość uruchomienia wprost ponad 50 typów plików skojarzonych z "playerami" itd.

Dla ortodoksów jest jeszcze MyDOSowe menu znajdujące się w archiwum MYDUP.ARC na Toolkicie. Niestety, używanie SC wymaga ekranu 80-kolumnowego, programowego lub z XEP80 albo VBXE.

Pin napisał/a:

Co do samego Basica - gdzieś tu była o tym chyba mowa, ale się pogubiłem - jest jakiś gotowiec do U1MB?

Nie zmieści się, bo za duży.

.: miejsce na twoją reklamę :.