226

Odp: Retrobrite

A co jeśli jednak po lakierowaniu też będzie żółkł? Wtedy dochodzi problem pozbycia się lakieru. Ja sobie trochę odpuszczam to wybielanie, tzn. można raz wybielić i nie przejmować się tym, że żółknie. Ew. jak już naprawdę bardzo pożółknie to mu dać kolejną kąpiel czy tam inną maseczkę z perhydrolu.

227

Odp: Retrobrite

Przeglądając Alledrogo tak mi się skojarzyło z tym topikiem... http://img13.allegroimg.pl/photos/orygi … 5836271408  ;)  Atari potrafi przyjmować barwę otoczenia ;)

Atari Falcon 030 14MB+SD16GB; Atari TT 030 4MB ST-RAM, 64 MB TT-RAM; Atari 1040 STFM; Atari 1040 STE 4MB+NetUsbee+UltraSatan; Commodore 64+1541-II+XE1541; Atari 65 XE+CA-2001+Ultimate 1MB+Side2;  P166MMX+GUS.

228

Odp: Retrobrite

A ja sobie tak dlubie i dlubie i wali mnie juz retr0bright lub tez inne patenty ze sloncem i woda utleniona ;)

Przygotowania:  https://vimeo.com/174867598

Przed: http://i.imgur.com/3jqmsgk.png
a po 5 minutach: http://i.imgur.com/GGCDf85.png

229

Odp: Retrobrite

A napisy z klawiszy Ci nie zeszły ? No i wytłumacz nieco o co biega.

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

230

Odp: Retrobrite

Zejsc nie zeszly ale sie lekko wybarwiliy aaaaaaaaale zwroc uwage na "6" - wiem jak to poprawic po wybieleniu.
Co do szczegolow , to moge opowiedziec na jakims zlocie albo sztabie bo proces jest srednio bezpieczny wiec nie chce go publicznie opisywac.

231

Odp: Retrobrite

A oto efekt, jak się przedobrzy i za długo podda obudowę działaniu H2O2:

http://www.abbuc.de/community/forum/vie … 944#p72777

marmurek...

Ostatnio edytowany przez Montezuma (2016-07-22 12:43:47)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

232

Odp: Retrobrite

Może nie zamierzony ale wyszło fajnie :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

233

Odp: Retrobrite

to akurat dosyc latwo naprawic :)

234

Odp: Retrobrite

ale co na słońce znów ? ;-)

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

235

Odp: Retrobrite

Znaczy ten moj patent to chemia , zero slonca ;) 5 minut i wybielone.
Natomiast jak sie przedobrzy w przypadku retrobrite czy tez w moim patencie to naprawa wyglada mniej wiecej tak :
https://vimeo.com/173090194

a tu masz moj full post : https://www.retrohax.net/cpc-464-repair … storation/

236

Odp: Retrobrite

kuźwa, czary mary normalnie ;-) Mam od Amigi 1200 przedobrzone/plamiaste klawisze te szare funkcyjne, jak to łodwrócić - na priva choć pls

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

237

Odp: Retrobrite

Eeee czary mary to nieeee, poprostu zwykla chemia ale nie chce zeby ktos obie krzywde zrobil.
Klepnij do mnie fote na priva bo mam jeden dzien z urlopu wyrwany i daltego klepie na necie. Z pewnoscia odpisze.

238

Odp: Retrobrite

zaje#iaszcze czary-mary!, że nie tylko kolor przywraca ale i też z matu robi (pół)połysk??
qrcze, chciałbym moje 800xl z takim 'glancem' ... :-]

239

Odp: Retrobrite

No ten polysk to troche nie jest IMO super efekt ale lepsze to niz bialy "nalot" bo wybieleniu.
Mam do sprawdzenia jeszcze dwa pomysly zeby to jednak byl mat jak w orginale z czego wiem ze jeden wyjdzie na 100% ale drugi musze sprawdzic.

240

Odp: Retrobrite

Trochę odkopuję, bo robiłem/robię pewne próby. Z moich obserwacji wynika, że w przypadku utleniacza w kremie, folia jest ważna i bardzo przyspiesza wybielanie, niestety obudowa ST ma tendencje do nierównego wybielania, a do tego potrafi być mocno utleniona co objawia się białym nalotem po wyschnięciu. Tym co przywraca kolor/wybiela jest ozon, a przynajmniej proces ten w jego otoczeniu przebiega znacznie szybciej, dlatego warto go utrzymać przy powierzchni wybielanego elementu.

Nie wiem czemu drygol tu miał opory napisać czego używa, a na anglojęzycznym blogu, który sam tu zacytował już napisał. Do wybielania używał wodorotlenku sodu (NaOH) - UWAGA ŻRĄCE!!!, a do nadania połysku i przywrócenia koloru utlenionego plastiku - oparów wrzącego acetonu (C3H6O). Podobny efekt jak acetonem można uzyskać też opalarką, ale i jedną i drugą metodą łatwo "przedobrzyć" i doprowadzić do deformacji elementów.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2018-08-09 16:29:21)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

241

Odp: Retrobrite

Nie napisał, żebyśmy nie musieli oglądać jak mgr. Zygadło rozlewa wrzący aceton...

242

Odp: Retrobrite

_tzok_ akurat zupelnie nie trafiles :)
Tu byla mowa o zupelnie innej metodzie wybielania i na swoim blogu tez nie napisalem co to za zwiazki. Tymbardziej ze niestety przebielają i patent nadaje się do jasnych a nawet bialych plastików. Jak ktos ma pojecie o chemii to sam wyknuje o co chodzi.
Jezeli ktos o chemii pojecia nie ma to lepiej niech sie za to nie zabiera. Reasumujac, dalej nie bede publicznie pisac co to za badziewie bylo :)

W pozostalych tematach.
NaOH nie wymyje związków bromu i nic nie wybieli a jedynie moze zamaskowac zolte. Natomiast doskonale odtluszcza.
Aceton a w zasadzie jego opary przy okolo 56 stopniach zaczynaja dosyc dobrze dzialac ale trzeba lukac jak mocno sie skrapla bo sie szybko zacieki robią.

Na tzw. ciapki po wybielaniu mam juz sposób sprawdzony i łatwy - bardzo dobrze wychodzą ciapkowane budy od szaryck atarek. Bede to za jakis czas opisywac u siebie na blogu.

243

Odp: Retrobrite

_tzok_ napisał/a:

Trochę odkopuję, bo robiłem/robię pewne próby. Z moich obserwacji wynika, że w przypadku utleniacza w kremie, folia jest ważna i bardzo przyspiesza wybielanie, niestety obudowa ST ma tendencje do nierównego wybielania, a do tego potrafi być mocno utleniona co objawia się białym nalotem po wyschnięciu. Tym co przywraca kolor/wybiela jest ozon, a przynajmniej proces ten w jego otoczeniu przebiega znacznie szybciej, dlatego warto go utrzymać przy powierzchni wybielanego elementu.

Nie wiem czemu drygol tu miał opory napisać czego używa, a na anglojęzycznym blogu, który sam tu zacytował już napisał. Do wybielania używał wodorotlenku sodu (NaOH) - UWAGA ŻRĄCE!!!, a do nadania połysku i przywrócenia koloru utlenionego plastiku - oparów wrzącego acetonu (C3H6O). Podobny efekt jak acetonem można uzyskać też opalarką, ale i jedną i drugą metodą łatwo "przedobrzyć" i doprowadzić do deformacji elementów.

I żaden ozon, z rozkładu H2O2 mamy O2 a nie O3. I to ni tlen odwala brom a jony H+ :P


Hint: https://envolab.pl/sklep/zestaw-wybielania-standard/



mgr_inz_rafal napisał/a:

Nie napisał, żebyśmy nie musieli oglądać jak mgr. Zygadło rozlewa wrzący aceton...

<3 <3 <3 :D

Ostatnio edytowany przez atarixegs (2018-08-09 23:26:48)

244

Odp: Retrobrite

Nie pamietam w ktorym poscie to było wiec napisze to samo w dwoch ktore znalazlem.

Jakiś czas temu ktoś miał problem z ogarnięciem efektu "ciapki" po wybielaniu :)
Także jakiś czas temu ogarnąłem rozwiązanie problemu i obiecałem że w koncu opisze to na swoim blogu.
I w końcu wczoraj opisałem.
Endżoj!
https://www.retrohax.net/extreme-deyell … -1040-stf/

245

Odp: Retrobrite

Ja się poddałem z plamistą obudową z STf i ją... pomalowałem. Ale fakt - bezbarwny podkład do tworzyw sztucznych sam w sobie zauważalnie wyrównał odcień obudowy. Podkład w swoim składzie zawiera ksylen (i nie powinien być stosowany na PE). Mimo wszystko jak już byłem zdecydowany na malowanie to pomalowałem. RAL7044... moim zdanie wyszło minimalnie za jasno ale ciężko mi to ocenić. Może warto sprawdzić RAL7032. Wygląda bardzo dobrze, półmat i zachowana oryginalna tekstura. Malowanie ćwiczyłem na samochodzie ;) także pewną wprawę mam. Podkład i akryl od Motip/Dupli-Color.

Ostatnio edytowany przez _tzok_ (2019-02-06 15:28:44)

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

246

Odp: Retrobrite

Ale ustalmy jeden temat. Na PE nic sie nie nadaje poniewaz jest w 99% chemicznie bierne wiec i farba sie nie przykleji dobrze.
Pytanie skad wziales PE w tych budach bo z reguly z PE sie tego nie robi?
No i tez ksylen srednio sie nadaje do rozpuszczania ABS a o takich tu glownie mowa.
EDIT: doprecyzuje o co mi chodzilo, rozpusci ale zdecydowanie lepiej acetonem czy nitro machac. Ksylen jakos tak slabo łapie IMO

Heh z tymi RALami tez walczylem i jest dokladnie jak piszesz, albo delikatnie zbyt jasne albo zbyt ciemne :D
Ciezko trafic :D

Ostatnio edytowany przez drygol (2019-02-07 09:33:42)

247

Odp: Retrobrite

O PE to tylko była uwaga z etykiety podkładu, raczej nie występuje w żadnych elementach obudowy Atari. Podkład raczej nie powinien rozpuszczać tego co się nim maluje... więc to dobrze że ksylen niezbyt reaguje z ABSem. Malowałem akrylem RAL7044 błyszczącym i poza odcieniem wyszło bardzo dobrze - właściwa faktura i wcale zbytnio się nie błyszczy. Jednak jak bym następnym razem miał malować wybrałbym RAL7032 półmat (satyna) i to powinno być idealne trafienie. Niestety przypomniałem sobie, że mam wzornik dopiero po tym jak już kupiłem i pomalowałem :/ Także RAL7032, jak to mówią Anglicy, powinien być "spot on".

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

248

Odp: Retrobrite

A czy ktoś mógłby określić jaki kolor dobrać do 800XL? Dodatkowe pytanie, czy XE ma ten sam odcień plastiku co ST?

Pozdrawiam

https://systemembedded.eu/
""Ja bardzo przepraszam, ale podejrzenia panów są całkowicie bezpodstawne. Ja niczym nie handluję. Ta pani przyszła do mnie w tym Pancake-u i w nim wychodzi.""
ABBUC Member #319. Preferowana forma kontaktu: email

249

Odp: Retrobrite

ST i XE miały najprawdopodobniej ten sam odcień. Choć nie ma gwarancji, że był on niezmienny w całym okresie produkcji. Wydaje mi się, że fabryki robiące obudowy dla Atari miały pewien rozrzut parametrów. Z farbami też jest różnie, bo niby RAL 7032 ew. 7038, ale pomiędzy sprayami różnych producentów też może być pewna różnica.

Moja kolekcja: Atari 1040STe (4MB), Atari 1040STfm (4MB, BLiTTER, AT-ONCE+), Atari 800XE (SIMM EXP 1MB), Atari 800XL (RAMBO XL 256kB), Atari 600XL (64kB), Sinclair ZX SPECTRUM+ (48kB), TIMEX Computer 2048 (48kB), Commodore A600 (2MB+4MB, HDD CF 4GB), Commodore C64C.

250

Odp: Retrobrite

Wiem, ze od jakiegos czasy watek nie zywy, ale pytanko: jakich lamp lub zarowek UV uzywacie ???