76

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Ostatnie informacje.
Tak jak pisałem na PW sprawdziłem jak się PAK'i zachowują z TagRAM'em i opisywany problem z botowaniem z dysku, przestał być problemem. Można więc napisać, że szafa gra.
Co ciekawe testy najnowszym GemBench (z włączonym SLC) nie wykazały specjalnie wzrostu procentów, nawet zmiana z 40 na 50MHz też.

5 osób siedzących w temacie :) proszę na PW o namiary na wysyłkę.
Dla przypomnienia:
- TOS 3.06PL (4.04 na razie niekiedy zamiast czcionek wstawia krzaki, co ciekawe w trybach karty graficznej nie, a tylko w tych natywnych ST)
- we własnym zakresie: procesor, koprocesor (niekoniecznie), stosowny względem nich kwarc
- wszystkie GAL'e są już w wersji pod FRAK i to chyba tyle.

Było miło :) Do widzenia.

77

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

cacy :)

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

78

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Powiedziałbym nawet mega cacy :D

79

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Porównałem w GemBench "starego" PAK-a z "nowym". Konfiguracja taka sama, jedyna różnica to GAL-e. Na starym 15ns, na nowym 7ns (jeśli wierzyć oznaczeniom). Jako, że budowa samej płytki raczej nie ma wpływu, różnica jest efektem wspomnianej prędkości układów GAL (tak ja to widzę).
Co do samych wyników to wahają się od 90% (GEM Window) przez 93, 95 i 97 (dwóch ostatnich jest najwięcej). Są też ze dwa 100%.
Wynika z tego (???) że sama prędkość tych układów ma większy wpływ, niż zmiana taktowania z 40 na 50MHz.
Taka ciekawostka.

EDIT
Oczywiście przesadziłem z tym brakiem wpływu zmiany taktowania ;) Za dużo tych plików z testami.

Tak wygląda PAK z GALami 15, względem PAKa z GALami 7ns:
pak1

A tak wygląda PAK 50MHz (GAL 15) względem PAKa 40MHz (GAL 7):
pak2

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2015-12-14 21:04:43)

Było miło :) Do widzenia.

80

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

a mógłbyś jeszcze sprawdzić nowy PAK z TAGRamem 20ns kontra nowy PAK z TAGRamem 25?

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

81

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Czyli nowy pak na 50Mhz będzie najszybszą kombinacją?

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

82

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Cyprian: jak tylko będę miał ten nowy TagRam sprawdzę.
sqward: na to wygląda :)

Próbuję teraz PAKi ożenić z FRAKiem i mam już spore przemyślenia :)
PuPla pomaga zwiększyć stabilność. Prędkość pamięci na płycie ma duże znaczenie. Na płycie MegaST z pamięciami DIP w wersji 100 notuje zwiechy. Po włożeniu do drugiej z pamięciami 60 w wersji SMD już nie.
Idąc za instrukcją: "Płyta główna  RAM  powinna mieć okres  dostępu  maksymalnie 100ns, a lepiej  80ns, optymalnie 60ns. Niestety istnieje wyposażenie z 120ns, a nawet 150ns. Problemy są tu już zauważalne (niewyjaśnione zawieszenie systemu).". Tłumaczenie nieudolne, ale można złapać o co biega :)

Dwa PAKi poszły, czekam jeszcze na jeden adres do wysyłki.

Było miło :) Do widzenia.

83

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Zwiechy sa z PuPlą czy bez?

Jeśli chodzi o 68000 i chipsety ST, to pracując z zegarem 8Mhz wymagają czasu dostępu 250ns. Tak więc nawet 150ns to dobry wynik.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

84

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Na razie tylko PAK i FRAK. Jak będzie OK wtedy następny klocek do układanki :)

EDIT:

Jeszcze dwa porównania.

PAK z FRAK-iem w stosunku do PAK-a bez FRAK-a:
pak3

Tak zaś wypada cały zestaw (PAK, FRAK, Panther) z kartą ATI Mach32 pod TOS, w stosunku do analogicznego zestawu pod EasyMiNT-em:
pak4

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2015-12-17 19:04:14)

Było miło :) Do widzenia.

85

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Ja bym się pisał na:
1x PAK68/3
1x FRAK/2
1x PuPla/2 i Panther/2
1x Nova

1040 STF, 1040 STE, MonSTEr board, Ultrasatan, Netusbee, kabel SCART + SCART do HDMI upkonwerter, AMD Hackintosh, Apple Powermac G5 2x2.7GHz chłodzone wodą PPC, parę Thinkpadów do pracy, C64, Commodore +4, NES, N64, Sega Dreamcast, Wii, Genesis, GBA, DSi, Gamecube... kolekcja w budowie

86

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

No panowie mi się udało wyrwać ET4000 (niestety nie W32), 50Mhz 680030 i 50Mhz 68882.
Teraz tylko czekam aż nowe płytki bedą dostępne.
Krótkie pytanie: czy ktoś wie gdzie mógłbym dostać PLCC do DIL adaptor? Żeby PAKA używać w STE.
Próbuję wszystko skompletować zawczasu żeby potem nie szukać.

1040 STF, 1040 STE, MonSTEr board, Ultrasatan, Netusbee, kabel SCART + SCART do HDMI upkonwerter, AMD Hackintosh, Apple Powermac G5 2x2.7GHz chłodzone wodą PPC, parę Thinkpadów do pracy, C64, Commodore +4, NES, N64, Sega Dreamcast, Wii, Genesis, GBA, DSi, Gamecube... kolekcja w budowie

87

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Cześć
można się dopisać do listy zamówień?

PIWA BYM SIĘ NAPIŁ...

88

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Dopisać zawsze się można.

Było miło :) Do widzenia.

89

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

To kiedy Nova będzie dostępna ?

90

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Jeszcze trochę cierpliwości.

Było miło :) Do widzenia.

91

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

AlexSTE napisał/a:

Ja bym się pisał na:
1x PAK68/3
1x FRAK/2
1x PuPla/2 i Panther/2
1x Nova

Ja dalej jestem zainteresowany całym zestawem.

1040 STF, 1040 STE, MonSTEr board, Ultrasatan, Netusbee, kabel SCART + SCART do HDMI upkonwerter, AMD Hackintosh, Apple Powermac G5 2x2.7GHz chłodzone wodą PPC, parę Thinkpadów do pracy, C64, Commodore +4, NES, N64, Sega Dreamcast, Wii, Genesis, GBA, DSi, Gamecube... kolekcja w budowie

92

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Dostałem tagram i zastanawiam się, czy coś nie pokiełbasiłem ze zworkami bo gembench nie wykazuje żadnych różnic. Które zworki należy przestawić?

Jest jakaś instrukcja do FRAK-a? Po dostaniu go do ręki, mam wrażenie, że nie jest to do końca plug and play? Coś próbowałem wyczaić z niemieckiej instrukcji, ale tam mi się widzi, że trzeba jakieś kable ciągnąć z paka. Nie ogarniam tego :)

Ostatnio edytowany przez sqward (2016-02-12 22:19:56)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

93

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Odnośnie TagRam-u i zworek:
- ściągasz zworę J4
- zworę J11 wstawiasz (choć chyba już tam jest) na 1-2 (tylko NIE!!! 2-3, bo można sobie kuku zrobić na PAK-u) lub ściągasz w ogóle, przynajmniej nie ma ryzyka pomyłki :)

Odnośnie FRAK:
http://atari.wroclaw.pl/pdfy/FRAK.pdf (choć w zasadzie, te etapy Ciebie nie interesują, bo to montaż).
Wkładasz FRAK na PAK tak, aby spięły się DIL64 od proca 68000, 2 razy DIL20 (układy 74F541 wyciągasz z PAKa i przekładasz do FRAKa, tak jak i kwarc, choć z tego co pamiętam 74F541 masz na PAKu i na FRAKu więc tylko wywal je z PAK-a) oraz SIL19 (przy czym pin 2 zostaje niepodłączony, ma być przerwa).
Masz zestaw podstawek (po dwa dodatkowo na każde z tych miejsc), aby FRAK znajdował się w odpowiedniej odległości od PAKa. Ja se nawet radiator zmieściłem na procesorze :) Mogą być leciutkie przesunięcia w łączeniu, ale tylko za pierwszym razem :) potem jest idealnie, sprawdzałem wielokrotnie.

Jeszcze jedno . Przy FRAK-u masz krótki przewód, z tej strony mniej więcej gdzie są zwory. Przewód ten (GND) wpinasz w pin1 (kwadratowe pole) po zworce J4. Drugi przewód od masy (zakończony końcówką oczkową) śrubką do płyty (do MASY !!), na płytach MegaST są blisko takie miejsca.
Jutro wrzucę fotki jak to wygląda, aby czegoś nie popsować :)

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2016-02-16 23:58:59)

Było miło :) Do widzenia.

94

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

pierwsze podejscie daje czarny ekran :) w weekend pibawie sie dalej.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

95

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Odpaliłem. Frak nie działa bez dodatkowego zasilania ;)

Mam dwa problemy:
1. Podstawki simm są niestety kiepskiej jakości i odpadł mi kawalek plastiku blokujący simma w podstawce :/
2. Czy Frak powinien wykryć simma 64MB jako 32?  Ustawiłem konfigurację na 2x16MB i 64MB simm wyktywa jako 8MB. Czy to jest kwestja dobrania simmów które działają?

Ostatnio edytowany przez sqward (2016-02-28 20:20:08)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

96

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Co sie dzieje w sprawie Novy ?

97

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

4x1 (gotowiec)
5x1 (gotowiec)

Atari Falcon 030 14MB, CF 8GB

98

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Czy PAKi są jeszcze dostępne?

99

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Yaspr napisał/a:

4x1 (gotowiec)
5x1 (gotowiec)


Czyli co nadal czekamy ,czy jak  ?

Ostatnio edytowany przez damianx (2016-08-25 18:04:11)

100

Odp: Co nowego z dodatków do ST/TT ?

Ktoś zainteresowany PAKiem ? Ostatnia seria z mojej strony.
Czekam na info do niedzieli włącznie.
Tylko PAK.

Co do adaptera NOVA, testy trwają... w Krakowie :)

Było miło :) Do widzenia.