1

Temat: Nielegalna gra :P

Tytuł przewrotny, ale adekwatny. Nagroda symboliczna - 50zł (chyba, że ktoś się dorzuci) - póki co 25zł od sikora i tyleż od mikera ;)
A teraz regulamin:
1. Gra musi być autorska i działać na nieprzerabianym Atari 65XE, wczytywanie z SIO2SD, ale wskazana możliwość użycia innych mediów
2. Każda praca ma status Public Domain (według definicji wikipedii z dnia dzisiejszego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Domena_publiczna)
3. Podczas ładowania gry nie może być nielegali
4. Sama gra po uruchomieniu powinna zawierać jak najwięcej nieudokumentowanych (tzw. "nielegalnych") instrukcji
5. Do każdej gry powinien być dołączony kod źródłowy, wraz z obszernym opisem, który rozkaż do czego służy (tak zwana "misja edukacyjna")
6. Termin nadsyłania prac - 31.03.2016
7. Aby konkurs się odbył - wymagane są co najmniej trzy gry od co najmniej dwu autorów, przy czym każda musi zawierać nieudokumentowane rozkazy
8. Gry należy nadsyłać na mój adres e-mail (podany po dostaniu PW, o ile ktoś nie zna), a gry (o ile będą) - zostaną upublicznione 01.04.2016 roku, o bliżej nieokreślonej w tej chwili godzinie
9. Wszelkie uwagi negatywne co do tego regulaminu zostaną z góry zignorowane, chyba, że będą zawierać konstruktywne uzasadnienie
10. Gra będzie oceniana za pomocą kilku kryteriów:
- ilość nielegalnych rozkazów
- grywalność
- miodność
Każde kryterium będzie poddawane publicznej ocenie, w komentarzach w tym wątku - a ocena końcowa będzie średnią z tych trzech ocen.
Zapraszam do udziału odważne osoby, które nie boją się wyzwań i nieudokumentowanych rozkazów 6502C.

Sikor umarł...

2

Odp: Nielegalna gra :P

1. Tylko stabilne nielegale?
2. Popraw nawias przy linku z wiki.
3.1. Ja bym sugrował użycie licencji Creative Commons z uznaniem autorstwa (bo PD jednak pozwala na "róbta co chceta" w tym zakresie), ale chyba tekst o PD rzucany jest tylko jako grzecznościowa formułka. Ale ja nie organizuję, więc to tylko sugestia :>
3, bonusowe. Dlaczego żande kompo nie wpadło jeszcze na pomysł, że wskazane byłoby udostępnienie źródeł przez autora? Szczególnie w takich kaskaderskich konkurencjach źródło gry byłoby ciekawą lekturą.

Ostatnio edytowany przez skrzyp (2016-02-01 21:52:09)

.: miejsce na twoją reklamę :.

3

Odp: Nielegalna gra :P

Które rozkazy są uznawane za nielegalne?

My tu gadu gadu, a dziewczyny w Ornecie nic cieplego w ustach od rana nie mialy:) <>

4

Odp: Nielegalna gra :P

Ten pan wie najlepiej: http://xxl.atari.pl/sally-6502c/

.: miejsce na twoją reklamę :.

5

Odp: Nielegalna gra :P

PD - jak ktoś zechce "zalegalizować" - niech sobie przepisze ;)
Dzięki Skrzyp, źródło opisujące nielegale jest o.k.

Sikor umarł...

6

Odp: Nielegalna gra :P

skrzyp napisał/a:

3, bonusowe. Dlaczego żande kompo nie wpadło jeszcze na pomysł, że wskazane byłoby udostępnienie źródeł przez autora? Szczególnie w takich kaskaderskich konkurencjach źródło gry byłoby ciekawą lekturą.

Jak to nie wpadło?

http://wapniak.atari.org.pl

@Skrzyp.. ciekawą tekturą :)

@ Sikor, wiesz - nie mam nic naprzeciw takiemu kompo, to nawet zabawne jest ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Nielegalna gra :P

Widziałem, Pan Organizator dostaje Oficjalną Łapkę W Górę™
Ale szkoda, że tylko w przypadku nielegali, nie ogólnie. Lecz z drugiej strony wolałbym, gdyby to była rekomendacja niż przymus, bo zawsze ktoś będzie kwękał i potem się robi kwas.

Chyba, że niektórzy lubią kwas do kiełbasy :>

.: miejsce na twoją reklamę :.

8

Odp: Nielegalna gra :P

skrzyp napisał/a:

Łapkę W Górę™

Nie wiem co to znaczy. Ja nie tutejszy ;)

Tzn, może to pieśń przyszłości bo regulamin już jest i nic nie będzie w nim grzebane.

PS. Przepraszam za mały offtopic, już skończyłem :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Nielegalna gra :P

Dla potomnych:
http://vignette3.wikia.nocookie.net/althistory/images/8/8c/Facebook_like_thumb.svg

.: miejsce na twoją reklamę :.

10

Odp: Nielegalna gra :P

A mnie po prostu ciekawi, czy się da i na ile to będzie grywalne. Ze znanych zagrywam się w Alley Cat (tak, wiem, zaraz ktoś wyskoczy, że jest już wersja legalna - dla mojego Atari to bez znaczenia, bo nielegalna też działała). Póki co zero zgłoszeń, a szkoda.

Sikor umarł...

11

Odp: Nielegalna gra :P

.. bo oszczędności są dość zerowe z czego mi się wydaje. Co z tego, że oszczędzisz kilka bajtów i parę cykli? Zobaczysz tym sposobem coś nowego? Jakaś rewolucja nastąpi?

Obserwując temat i próby na przestrzeni ostatnich 20 lat sądzę, że ciężko jest się nastawić na komercyjny sukces takich działań. Sztuka dla sztuki i multum gadania o niczym. I tyle.

@Sikor. Daj przykład jednego programu napisanego w latach 1979-2016 opartego o nielegale, który pokazał coś czego nie da się zrobić na 65c02 ;)

Ostatnio edytowany przez Pin (2016-02-02 23:03:23)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Nielegalna gra :P

@Pin: nie chce mi się szukać, poza tym - nie w tym rzecz.
===Edyta:
Btw: 65c02 było w Lynxie, nie w 8-mio bitowych komputerach. Tam także są inne kody niż na 6502c, więc nie wiem, do czego pijesz ;D Jak są jakieś wątpliwości - proszę, załóż odpowiedni wątek. Ten dotyczy nielegalnej gry, którą mam nadzieję zobaczę.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2016-02-02 23:13:06)

Sikor umarł...

13

Odp: Nielegalna gra :P

hahahh, tzn w czym rzecz? ;)

... no i czego chcesz szukać i co chcesz osiągnąć?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: Nielegalna gra :P

@pin: rzecz w tym, że chcę zobaczyć grę, która będzie grywalna i użyszkodnicy 65816 będą ją sobie musieli przekompilować ;P A co, nie wolno!
Btw: w międzyczasie przeedytowałem powyżej - proszę o nie trolowanie i założenie ewentualnie odpowiedniego wątku - tu mamy pisać o grze która ma powstać. Lista gier niechodzących na 65816 była bodajże u draco na stronie, można sprawdzić.

Sikor umarł...

15

Odp: Nielegalna gra :P

Najlepsze dema, czy gry opierają się o "zwykłe" rozkazy procka (czyli jakieś (99.8%). Sztuka polega zazwyczaj w umiejętności programowego omijania ograniczeń reszty sprzętu ;). Zastanawiam się więc, co takie kompo ma zmienić.

No, obym się pomylił w sumie.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

16

Odp: Nielegalna gra :P

Ha, podwójny post wtrynił się między pina ;P
Pin, ale do czego pijesz? Moje compo, moje zasady. Najlepsze, mówisz?
- Alley Cat
- Vanguard
- Landscape
- Leaderboard Golf
Tam oryginalnie są nielegale. I na każdym Atari działają ;) Jeszcze Gastly Night z nowszych, ponoć Crownload.

Ostatnio edytowany przez Sikor (2016-02-02 23:19:21)

Sikor umarł...

17

Odp: Nielegalna gra :P

Tzn - w sumie, to co z tego. Są to gry które po prostu będą działać tak samo na legalach. Tylko w stosunku do Alley Cat komuś się chciało (Draco? ;) ), może by wartało zmodzić "Leaderboard Golf", bo tam też chyba cudów nie ma ;)

Co z tego, że działają na każdym Atari? Kod na legalach też działa na każdym Atari :) - różnica jedynie taka, że nikt wokoło tego faktu sensacji żadnej nie robi ;)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

18

Odp: Nielegalna gra :P

W Alley Cat prawdopodobnie tylko kod dodany przez osobnika łamiącego zabezpieczenie zawiera nielegale, a "legalna" wersja to po prostu inny crack. Ja tego nie dotykałem.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2016-02-02 23:42:41)

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: Nielegalna gra :P

Sikor napisał/a:

Póki co zero zgłoszeń, a szkoda.

Liczyles na to, ze ktos napisze gre w ciagu 26 godzin?

20

Odp: Nielegalna gra :P

Pin napisał/a:

Co z tego, że działają na każdym Atari? Kod na legalach też działa na każdym Atari :)

bo taki jest wachlarz dostępnych możliwosci, dlaczego chcesz to zawęzić do najniższego wspólnego mianownika z niepełnosprawnym zmodyfikowanym sprzętem który tych możliwosci nie ma.

to tak jakby dostosowywać program nauczania do najdurniejszego dziecka w szkole żeby każdy, nawet idiota mógł... - szkodliwa działalność bo wszyscy na tym tracą :-)

z tym krakerem który modyfikuje gry dodając nielegale w przypadku olejkota to plotka, bardziej przemawia do mnie to że oryginalne wydanie ma nielegale a reedycja ich nie ma, gdzieś nawet czytałem co na ten temat pisał autor :-)

piszemy o czasach gdy były to rozkazy nieudokumentowane wiec sądzę że najczęściej wykorzystywane były do obfuskacji kodu. dziś, po udokumentowaniu, w pełni i bez zahamowań mogliby z tego skorzystać.

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

Odp: Nielegalna gra :P

A wiesz, Pinokio, jakie JAD ma powiedzenie odnośnie pisania po nocy na sieci?

Piłeś - nie pisz.

Trzy najpopularniejsze w Polsce platformy 8-bit: Piwo, Wino i Wódka.
http://ym-digital.i-demo.pl/ - http://yerzmyey.i-demo.pl - https://soundcloud.com/yerzmyey
ŻADEN DOBRY UCZYNEK NIE UJDZIE BEZ KARY.

22

Odp: Nielegalna gra :P

drac030 napisał/a:

W Alley Cat prawdopodobnie tylko kod dodany przez osobnika łamiącego zabezpieczenie zawiera nielegale, a "legalna" wersja to po prostu inny crack.

Nie sądzę. "Nielegale" były też w playerze muzyki i trafiły do SAPa w ASMA. Trzy lata temu z łatwością pozbyłem się ich.

Ostatnio edytowany przez Fox (2016-02-03 14:26:50)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

23

Odp: Nielegalna gra :P

Może i tak. Ja w każdym razie w tym nie maczałem palców, a widzę, że Pinokio któryś już raz podaje taką sugestię. Mnie by się raczej nie chciało, bo to tylko gra - dla mnie rzecz mało wartościowa.

KMK
? HEX$(6670358)

24

Odp: Nielegalna gra :P

drac030 napisał/a:

podaje taką sugestię.

Przepraszam za pomówienie :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

25

Odp: Nielegalna gra :P

proszę nie offtopikować tylko brać się za pisanie...

Sikor umarł...