1

Temat: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

Moja radość po upgrade U1MB była przedwczesna. Niestety nie startuje SDX z Ultimate'a czyli SDX On w ustawieniach, wajcha na SIDE2 w górę (jak zawsze), ustawienia w U1MB różne (PBI włączone, Hard Disk włączony, wybrana partycja z której ma bootować)  i... czarny ekran (po boot screenie dioda na SIDE2 raz krótko mignie i tyle). SDX z SIDE2 (SDX Off w Ultimate i wajcha w dół na SIDE2) uruchamia się bez problemów.
Informacyjnie - na karcie pierwsza partycja to FAT32 (Loader), druga FAT16 (do wymiany przez FATFS.SYS) i trzecia na APT.

OK, bez SIDE2 SDX też nie wstaje. Może się nie zaprogramowało... zaraz sprawdzę.

Ostatnio edytowany przez Jenot (2016-02-23 15:16:46)

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

2

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

Jak sądzę, to możesz z loadera z włączonym PBI zbootować ATR. Skąd dokładnie masz flasher i Spartę do U1MB?

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

Stąd: http://ftp.pigwa.net/stuff/projects/Ult … %20images/

Z loadera wszystko działa. A mogę teraz ze sparty uruchomionej z SIDE2 zapakować 4.47 Uflashem do U1MB?

Edit: Ciekawostka przyrodnicza - SDX uruchomiony z SIDE2 (bo inaczej nie działa), uruchamiam uflash a ten się na mnie drze, że "Device not present". Wersja najnowsza zassana z atari8. Mam wyciągać kabel do Xilinxa? Tylko kto wsadem poratuje?

Edit2: OK, alarm odwołany ;) Coś się niedoflaszowało. Zassałem ATR z plikiem i uflashem, uruchomiłem z loadera SIDE2 i... wszystko pięknie się załadowało. Działa SDX z Ultimate, działa wszystko jak trzeba. Dzięki za pomoc.

Ostatnio edytowany przez Jenot (2016-02-23 18:15:17)

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

4

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

FJC zaktualizował BIOS, PBI BIOS i SIDE Loader. Świeży pakiet w linku powyżej. :)

Lista składników obrazu Ultimate 1MB:

- SpartaDOS X v4.47 (7-02-2016)
- SIDE Loader v0.40
- BIOS v0.50
- PBI BIOS v1.58
- XL OS BB000001 rev. 3 (1.3)
- Altirra OS v2.80-test19
- Atari OS B (PAL)
- Q-Meg+OS v4.04
- Atari BASIC C
- Altirra BASIC v1.50
- Galaxian (cartridge version)
- Frogger (cartridge version)
- Missile Command (XEGS slot #1)
Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

5

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

Spod Sparty w SIDE2 nie zaflashujesz, bo ta "przykrywa" spartę z U1MB i rejestry. Kopcie mnie mocniej, to w końcu to rozpiszę w jakimś artykule.

Voy, FJC już sam do Ciebie pisze? :)

.: miejsce na twoją reklamę :.

6

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

Nie ma co kopać - mi tutorial już niepotrzebny. Do flaszowania AIO nie potrzeba żadnej magicznej wiedzy. SIDE Loader, Enter na ATR z pigwy, flash, dwie minuty czekania i gotowe.

800XL/U1MB/Stereo+USwitch/SIDE2/VBXE 2.1
MegaSTE/USatan,

7

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

@Skrzyp: nie, sam zauważyłem na Atari Age nowe wersje. :P

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

8

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

skrzyp napisał/a:

Spod Sparty w SIDE2 nie zaflashujesz, bo ta "przykrywa" spartę z U1MB i rejestry. Kopcie mnie mocniej, to w końcu to rozpiszę w jakimś artykule.

Voy, FJC już sam do Ciebie pisze? :)

Czy do nowego firmware potrzebna jest aktualizacja CPLD XILINX'a , mam wersje U1MB w pierwszej wersji ?

Atari 65/130XE + SDrive + SIO2SD +xc12 ; AMIGA 600 2Mb + CF IDE+HxC SD ; AMIGA 500 +512Kb; C64 + 1541 +mag; klon A2600

9

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

Jeśli kupiłeś od Lotharka - nie.
Jeśli masz tę od Candle'a i działa Ci PBI - nie.
Jeśli masz tę od Candle'a i nie masz w ogóle obsługi PBI - tak.

.: miejsce na twoją reklamę :.

10

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

Za jakiś czas może pojawi się tool diagnostyczny od FJC w którym może będzie to sprawdzane.
Ja nie umiem sprawdzić PBI - nie wiem co sprawdzać.

11

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

Wystarczy że spróbujesz załadować dowolnego ATRa z SIDE. Jeśli się wczyta, gratulujemy.

.: miejsce na twoją reklamę :.

12

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

lemiel napisał/a:

Za jakiś czas może pojawi się tool diagnostyczny od FJC w którym może będzie to sprawdzane.
Ja nie umiem sprawdzić PBI - nie wiem co sprawdzać.

Memory and System->SpartaDOS X->Enabled
PBI BIOS Setup->PBI BIOS->Enabled
PBI BIOS Setup->Hard Disk->Enabled
Advanced Settings->PBI BIOS Notice->Enabled

Save and Exit->Save changes and boot

If you see "Ultimate PBI v.x.xx" at the top of the screen, you have the most recent CPLD.

13

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

But only in your - new BIOS and PBI BIOS?

A ktoś z naszych widzi to: "Ultimate PBI v.x.xx" at the top of the screen ?

14

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

PBI BIOS displayed a version notice when SDX is enabled (on cold powerup when SDX bank = 0) from very early versions too.

15

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

skrzyp napisał/a:

Jeśli kupiłeś od Lotharka - nie.
Jeśli masz tę od Candle'a i działa Ci PBI - nie.
Jeśli masz tę od Candle'a i nie masz w ogóle obsługi PBI - tak.

No to niestety ale mam wersje bez obsługi PBI.
Czym to zrobić w miarę tanio i jakim softem ?

Atari 65/130XE + SDrive + SIO2SD +xc12 ; AMIGA 600 2Mb + CF IDE+HxC SD ; AMIGA 500 +512Kb; C64 + 1541 +mag; klon A2600

16

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

@lemiel, sprawdziłem, mam stare menu ultimate, ale upgradowałem xilinxa do obsługi pbi, nie widzę żadnej informacji na górze ekranu, a atr'y działają.

@axg upgrade nie jest specjalnie tanie, o ile pamiętam xilinx platform cable kosztowało mnie około 200zł, poza tym trzeba przerobić wtyczkę żeby pasowała do ultimate, na atariage jest wątek ze schematami i linkiem do softu http://atariage.com/forums/topic/200693 … tor/page-4 ,
soft nie jest mały(parę giga downloadu), nie jest też specjalnie intuicyjny ale na podstawie informacji z tego wątku udało mi się zrobić update.

Ostatnio edytowany przez cieplik (2016-03-23 22:25:29)

17

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

lemiel napisał/a:

A ktoś z naszych widzi to: "Ultimate PBI v.x.xx" at the top of the screen ?

Ja je widzę od marca 2015, kiedy to sobie wrzuciłem PBI BIOS 1.00 na stary software, jak jeszcze FJCowi nie śniło się o pisaniu menu i loadera.

axg napisał/a:

Czym to zrobić w miarę tanio i jakim softem ?

Dogadaj się z Lotharkiem, może Ci to zrobić.
Ewentualnie inna osoba z programatorem FPGA, np. Voy.

.: miejsce na twoją reklamę :.

18

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

Niestety nie posiadam takiego programatora; mam tylko Willema AT3. Xilinxa aktualizował ni Lotharek na którymś SV.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

19

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

skrzyp napisał/a:

Ja je widzę od marca 2015, kiedy to sobie wrzuciłem PBI BIOS 1.00 na stary software, jak jeszcze FJCowi nie śniło się o pisaniu menu i loadera.

Możesz zrobić fotę albo zrzut z altirry?

20

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

cieplik napisał/a:

@lemiel, sprawdziłem, mam stare menu ultimate, ale upgradowałem xilinxa do obsługi pbi, nie widzę żadnej informacji na górze ekranu, a atr'y działają.

@axg upgrade nie jest specjalnie tanie, o ile pamiętam xilinx platform cable kosztowało mnie około 200zł, poza tym trzeba przerobić wtyczkę żeby pasowała do ultimate, na atariage jest wątek ze schematami i linkiem do softu http://atariage.com/forums/topic/200693 … tor/page-4 ,
soft nie jest mały(parę giga downloadu), nie jest też specjalnie intuicyjny ale na podstawie informacji z tego wątku udało mi się zrobić update.

Dzieki za info, przejrzałem troche net i kabel nie jest tani, a zeby sciagnac soft (IMPACT) trzeba sie rejestrowac na stronie producenta (to akurat nie jest duzy problem).
No nic pozostaje poszukac dobrej duszy ;) . Może wymodzę coś z tym kablem na LPT.

A czy taki da radę : https://kamami.pl/programatory/457-zl4prg.html    ?

Ostatnio edytowany przez axg (2016-03-24 23:13:04)

Atari 65/130XE + SDrive + SIO2SD +xc12 ; AMIGA 600 2Mb + CF IDE+HxC SD ; AMIGA 500 +512Kb; C64 + 1541 +mag; klon A2600

21

Odp: U1MB nowy firmware - nie startuje SDX

Da radę, o ile masz port LPT w kompie.
Kto ma arduino to gdzieś widziałem projekt który zmienia arduino w jtaga dla cpld xilinxa.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477