Temat: Atari 1040 STFM

Hej,

jako że jestem zielony w temacie ST a zanabyłem właśnie z UK fajny wydaje mi się model Ataryny jak w temacie mam pytanie/prośbę o pomoc/radę. Kompa kupiłem z myszką bez kulki, więc pierwsze za co się wziąłem sprawdzając go było podpięcie myszki od Amigi. Notabene z tematu Amigi też jestem zielony bo za młodu byłem 8bitowcem/Atarowcem, potem były inne tematy jak piwo czy baby no i jak po otrzeźwieniu do kompów wróciłem to już było to 386DX Consoftu ;-). W związku z tym pięknym wstępem/uzasadnieniem mam 4 pytania:

1. Komputer zanim wystartuje czy to power On czy po Reset potrzebuje jakieś 50sek by pokazać pulpit - czy to normalne ? ( w międzyczasie stacja cyka i świeci żółtą diodą)
2. Myszka od Amigi a także PC'towa USB podpięta przez taki adapterek Jerry+ nie działają. To znaczy jakoś tam w różnych i odwrotnych kierunkach i powoli kursor się przesuwa bezsensownie więc coś jest ewidentnie nie tak. Natomiast jak wepnę (co za debil wymyślił to podpięcie od dołu???) tą myszkę ST bez kulki i paluchem przesuwam rolki to ładnie i płynnie się porusza. Czyżby więc do ST działała tylko myszka od ST ? (Na Jerry+ jest napisane Amiga/Atari ST?)
3. W związku z pkt.2 czy nie miałby ktoś odsprzedać najlepiej kulki a jak nie to całej myszki?
4. Potrzebuję się czymś na tej Atarynie z synem pobawić i brakuje mi kabla monitorowego (podpinam przez RF i muszę przyznać obraz jest bardzo dobry no ale pewnie mógłby być lepsiejszy) no i jakiś dyskietek z kultowymi gierkami. A więc podwójne pytanie czy nie ma ktoś takiego kabla Monitor/SCART czy tam VGA jeśli jest takowy no i czy byłby ktoś uprzejmy mi pokopiować na dyskietki jakieś kultowe gierki to będę dźwięczny - oczywiście zapłacę za wszystko. Notabene jedyna gra która mi się u kumpla z lat 80tych podobała i w nią długo ciupaliśmy to była taka strategia - chyba WarLords albo cuś takiego.

Chyba na tyle z doświadczeń/próśb początkującego 16bitowca/Atarowca (podobne problemy mam z A600 ;-)   )

fota sprzętu:

https://goo.gl/photos/oJFtD69c3fkTRhsT9

dzięki z góry

Mentos

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

2

Odp: Atari 1040 STFM

Ad.
1. Jak włożysz dyskietkę wystartuje szybciej
2. Mysz od Amigi nie pasuje. Były uniwersale ale miały przełącznik Amiga/ST. Być może ten Jerry+ ma taki przełącznik?
3,4 Kable, kulki dyskietki... Może ktoś inny coś zaoferuje :-)

3

Odp: Atari 1040 STFM

o dzięki,  w międzyczasie znalazłem info że tak startuje, mam linka do tematu jak sobie na PC'cie przygotować dyskietki z softem zostaje tylko pytanie o wolną kulkę/myszkę do odsprzedania (Jerry+ nie ma przełącznika) i ewentualnie kabel Monitor/SCART

thx

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

4

Odp: Atari 1040 STFM

Musisz zrobić porządne zdjęcia myszki, od dołu i ze środka - wersja elektroniki.
Pomimo jednego oznaczenia modelu STM1 wersji jest sześć lub siedem, w jednym z nich kulka jest inna.
Jeśli podeślesz to poszukam.

Scart- PW.

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

5

Odp: Atari 1040 STFM

Przypomnę tylko ogólnie znaną rzecz, że kursorem można poruszać z klawiatury Alt+strzałki. Do pierwszych oględzin systemu wystarczy :)

Było miło :) Do widzenia.

6

Odp: Atari 1040 STFM

marekp napisał/a:

2. Mysz od Amigi nie pasuje.

Polemizowałbym ;P Wystarczy zamienić miejscami dwa kabelki (do znalezienia na forum które), a w zasadzie można "po drodze" zrobić przełącznik i będzie do obu kompów. Mysz od amigi ma większą rozdzielczość, więc będzie płynniej chodziła od tej od ST.

Sikor umarł...

7

Odp: Atari 1040 STFM

OK, dodałem fotki bebechów myszy do albumu:

https://goo.gl/photos/oJFtD69c3fkTRhsT9

niestety nie ma naklejki od dołu, ale widać oznaczenia na PCB mychy. Swoją drogą nie rozumiem dlaczego ten Jerry+ nie działa z ST? Czyżby co innego było np. 520ST a co innego 1040 STFM czy producent się pospieszył z opisem? Atarynę przetestowałem paluchem wsadzonym w rolki i wszystko oki poza sprawdzeniem stacji, tu muszę znaleźć czas na rozkminienie przygotowania dyskietki z softem na PC'cie. Ale dzięki za ALT+strzałki - nie wiedziałem bo niby skąd ;-). Bartek jak znajdziesz kulkę to dawaj znać, płacę, leję piwo i w ogóle ;-). Tą przejściówkę od Amisi muszę sobie zrobić, ale nie tnąc oryginalnego kabla Amigowej mychy. Szukam/kupię taką krótką przedłużkę MATT bo i tak jakoś tam trzeba kabel z gniazdkiem na stałe wsadzić, ale coś nie mogę znaleźć odpowiedniego tematu które to kable podmienić - poratujcie pls.

Anyway dzięki wszystkim za pomoc początkującemu ST'kowi ;-).

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

8

Odp: Atari 1040 STFM

jedynymentos napisał/a:

bo i tak jakoś tam trzeba kabel z gniazdkiem na stałe wsadzić, ale coś nie mogę znaleźć odpowiedniego tematu które to kable podmienić

Jak nie możesz jak możesz: http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=3405 ;)

Sikor umarł...

9

Odp: Atari 1040 STFM

chyba jasność pomroczna pobronkowa ;-) ale autor tez nie znalazł ;-)

dzięki !!!

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

10

Odp: Atari 1040 STFM

@Sikor: "Polemizowałbym ;P" i słusznie, bo jak nie pasuje jak pasuje. Ale jednak nie pasuje :-P
Myślę, że na polemikę bardziej nadaje się temat kabla i monitorów. To temat rzeka...
A po krótkiej zabawie z dyskietkami proponuję wymienić stację dyskietek na lotharkowe HXC: http://lotharek.pl/product.php?pid=13

11

Odp: Atari 1040 STFM

marekp napisał/a:

@Sikor: "Polemizowałbym ;P" i słusznie, bo jak nie pasuje jak pasuje. Ale jednak nie pasuje :-P

No bo jak im się w commodore kabelki pomerdały to trzeba naprawić ;) A wtyczka taka sama? Taka sama :D

Sikor umarł...

12

Odp: Atari 1040 STFM

Przedłużacze MATTa mam i sobie chwalę. Dużo to łatwieszje teraz, niż podnoszenie obudowy.
Jakby ktoś nie znał/nie wiedział, mowa o tym: http://www.retrojoysticki.com.pl/produk … szy-01-mb/
Co ciekawe - na fakturze mi napisali, że to przedłużacze do ST :).

13

Odp: Atari 1040 STFM

Pamiętam te przedłużacze. Niestety Matt mi odpisał że nie mają i nie wiadomo kiedy mieć będą ;-=(. Gdyby ktoś miał na zbyciu chętnie kupię.

Drugi problem to przygotowanie dyskietek. Myślałem że pójdzie łatwo i na stacyjce 3,5 cala USB to zrobię. Ale dupa, Fdrawcmd nie akceptuje stacji USB. Mam zwykłą, ale nie podepnę jej do płyty bo nie ma już łącz ATA/IDE. Mam retro PC'ta oryginalnego IBM PS/1 z wbudowaną stacją 3,5 no ale Windows 3.11 to za mało. Pytanie czy kupując taki adapter:

http://allegro.pl/adapter-sata-ide-ide- … 42313.html

podepnę stację 3,5 i co ważne czy będzie możliwe przygotowanie dyskietek do ST?
A może jest soft jak ten Fdrawcmd który jednak działa ze stacyjkami 3,5 USB?

z góry dzięki

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

14

Odp: Atari 1040 STFM

Stacja USB odpada, nie zadziała z tym oprogramowaniem.

Adapter podany w linku jest do urządzeń IDE, stacja dyskietek takim nie jest.

Kup PC Pentium4 za 30zł z napędem FDD, zainstaluj WinXP i nagrywaj.


EDIT: jeśli nie poleciał na elektrozłom to masz odpowiedni komputer tutaj:

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=13674

Ostatnio edytowany przez bartek030 (2016-03-27 11:10:22)

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

15

Odp: Atari 1040 STFM

@jedynymentos: a kiedy Matt Ci napisał, że nie mają? Ja je kupiłem pół roku/rok temu w samym Mattcie. Na Allegro je wystawiali wtedy.

16

Odp: Atari 1040 STFM

Wiem, pamiętam, odpisali 2 dni temu. Co do urządzeń IDE to przecież to samo co ATA ;-)

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

17

Odp: Atari 1040 STFM

Ale to nie do samo co złącze FDD. Konfigurowałeś kiedyś napęd FDD zworką Master/Slave?

Ostatnio edytowany przez bartek030 (2016-03-27 16:45:18)

Who loves kids? Charlie Waffles!! Damn right...

18

Odp: Atari 1040 STFM

...hmmm. No to z innej parafii:

https://www.youtube.com/watch?v=i8mWYFEYLx4&feature=iv&src_vid=tsL9dil1_OE&annotation_id=annotation_2031624713#t=7s

Ściągnąłem ten programik OmniFlop, formatuję dyskietkę jak podane na 720 (próbowałem różne), zgrywam jakiś ściągnięty obraz poniżej 720kb, ale niestety komunikat ST wywala że nie może przeczytać. Albo ta metoda to ściema albo mam padniętą stację. Co pewniejsze?

Ostatnio edytowany przez jedynymentos (2016-03-27 22:22:37)

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!

19

Odp: Atari 1040 STFM

Sformatuj na Atari spod TOSu

Sikor umarł...

20

Odp: Atari 1040 STFM

Buczy, skuczy, i nie idzie - "Drive A: is not responding". Raz na czas ruszy i przejdzie dyskietkę z formatem do końca, ale na końcu też sypie tym błędem więc widzę potrzebuję stacji ;-( Jak ktoś ma na zbyciu chętnie kupię ;-)

Ostatnio edytowany przez jedynymentos (2016-03-27 22:57:56)

30 lat temu moje poglądy nazywane były normalnymi, 20 lat temu konserwatywnymi, 10 lat temu skrajnie konserwatywnymi, dzisiaj jestem nazywany faszystą. Ja nie zmieniłem poglądów, tylko idioci zmienili wartości!