1

Temat: Dziwny problem z transferem w komórce - help!

Koledzy, wiem że forum nie to, ale reszta internetu mi nie pomogła, w Was nadzieja.

Dostałem nowy tel. Sony Xperia S3 (android 5.5.1). Szybko zauważyłem nadspodziewanie duże użycie transferu danych. Telefon pokazuje dokładnie zużycie i wykres w czasie z podziałem na sieć komórkową i wifi i to dla każdego programu. Okazało się, że za połowę transferu odpowiada "System operacyjny Android" i w ciągu miesiąca było tego 600MB.

Wyniki krótkiego śledztwa:

1. Najważniejsze: testy wykazały, że jeśli jakakolwiek aplikacja korzysta z internetu, to prawie drugie tyle transferu dorzuca w tym samym czasie "System operacyjny Android" w tle.
2. Praktycznie cały (99%) transfer wykonany przez "System operacyjny Android" jest przez sieć komórkową mimo, że przez połowę doby jestem w zasięgu wi-fi i inne aplikacje jej  używają. Czyli nawet jeśli jakaś aplikacja używa wi-fi, to w tym samym czasie system operacyjny drugie tyle transferu zużywa przez sieć komórkową.
3. Transfer wykonywany przez "System operacyjny Android" jest rzeczywisty, bo porównałem wskazania telefonu z moim zużyciem na stronie operatora.
4. Nie potrafię przyporządkować początku takiego zachowania systemu z instalacja jakiegoś konkretnego programu. Mam ich niewiele i praktycznie wszystkie zainstalowałem na samym początku używania telefonu.
5. Mam wybrane w opcjach "aktualizuj aplikacje tylko przez wi-fi" i aplikacja Sklep Play stosuje się do tego wzorowo. Mam wyłączoną synchronizację konta i generalnie nie znalazłem nic w ustawieniach androida, co wskazywałoby na możliwość takiego zachowania systemu.
6. Nie wiem czy ten transfer wykonywany przez system to pobieranie czy wysyłanie danych.
7. Kolega przy biurku obok ma taki sam tel z taką samą wersją androida i jądra (co do cyferki) i u niego nie ma tego problemu, zużycie transferu przez system było znikome (1% mojego).
8. W pierwszej chwili pomyślałem, że mam robala i cały mój ruch sieciowy idzie gdzieś do hakera w Chinach, więc zainstalowałem podobno najlepszy program ochronny: CM Security. Niczego podejrzanego nie znalazł.

Będę wdzięczny za każdą sugestię jak namierzyć i wyeliminować problem, poza radą "sprzedaj to gówno i kup xxxx" ;)
Długo męczyłem się z konfiguracją telefonu i resetu do ustawień fabrycznych też wolałbym uniknąć.
Dzięki!

Odp: Dziwny problem z transferem w komórce - help!

Ja bym do tego podszedł tak:

1. wyłaczył dane komórkowe w telefonie
2. podłączył telefon przez WIFI i monitorował ruch

Z analizy tego ruchu może by coś wyszło. Jak nie chce ci się z tym bawić/walczyć - może warto przeflashować telefon na czysto.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

3

Odp: Dziwny problem z transferem w komórce - help!

To firmowa komórka, więc flashować jej nie mogę. Zresztą nawet czyszczenia do ustawień fabrycznych wolałbym uniknąć (potem pewnie zainstalowałbym ten sam soft, bo jest mi potrzebny). Nie mam prawie żadnych wynalazków, same mocno popularne programy (setki tysięcy pobrań), których nie podejrzewam o takie działania.

Napisałem tutaj z myślą, że może to jakaś "oczywista oczywistość", o której ja akurat nie wiem, bo mało się interesuję komórkami.

Ostatnio edytowany przez nosty (2016-04-26 11:58:37)

4

Odp: Dziwny problem z transferem w komórce - help!

Wiem, ze nie pomagam, ale wiecej czasu bedzie Cie kosztowac szukanie przyczyny niz reset do ustawien fabrycznych...

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

5

Odp: Dziwny problem z transferem w komórce - help!

Wg mnie to update softu wszelakie, szczególnie gdy komórka świeża.

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

6

Odp: Dziwny problem z transferem w komórce - help!

No to wyłączyć aktualizacje i instalacje po gprs, zostawić tylko po WiFi. Da się przeżyć z tym choć bywa dziwnie jak się coś chce zainstalować bez dostępu do WiFi i tylko głupie numeryczne komunikaty błędów się dostaje.

7

Odp: Dziwny problem z transferem w komórce - help!

@willy - jak pisałem, to nie są aktualizacje systemu, bo zżeranie transmisji przez system koreluje z używaniem danych przez wszystkie inne aplikacje.

@lemiel - aktualizacje aplikacji po sieci komórkowej mam wyłączone. Transferu danych całkowicie nie mogę odciąć, bo bez tego to bez sensu mieć smartfona. Większość aplikacji, które używam wymaga dostępu do sieci.

Dzięki za chęć pomocy. Skoro sprawa nie jest łatwa i oczywista, spróbuję najpierw odinstalować kolejno programy i sprawdzać czy sytuacja się poprawia. Może w ten sposób znajdę "winnego". Jeśli to nie pomoże, to zrobię reset do ustawień fabrycznych.

8

Odp: Dziwny problem z transferem w komórce - help!

Może głupie pytanie - ale czy w Androidzie nie ma systemowego licznika danych per aplikacja, który jest gdzieś w ustawieniach?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

9

Odp: Dziwny problem z transferem w komórce - help!

Zerknij na to: http://androidforums.com/threads/holy-s … ed.490265/

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

Odp: Dziwny problem z transferem w komórce - help!

Dely: jest, ale nosty podał że jest to transfer systemu. Wiec albo apka jakos obchodzi licznik, albo system cos warjuje.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

11

Odp: Dziwny problem z transferem w komórce - help!

Ustawienia - Dane komórkowe (dotknąć nazwę, nie przełącznik) - klikasz na aplikację na liście i ewentualnie wyłączasz jej możliwość transferu komórkowego w tle.
Przy okazji masz listę aplikacji transferujących...

12

Odp: Dziwny problem z transferem w komórce - help!

Ej, nie czytacie co Nosty napisał ;)

13

Odp: Dziwny problem z transferem w komórce - help!

Adam Klobukowski napisał/a:

Dely: jest, ale nosty podał że jest to transfer systemu. Wiec albo apka jakos obchodzi licznik, albo system cos warjuje.

No to co, nie ma licznika dla usług / procesów systemu?

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

Odp: Dziwny problem z transferem w komórce - help!

dely napisał/a:
Adam Klobukowski napisał/a:

Dely: jest, ale nosty podał że jest to transfer systemu. Wiec albo apka jakos obchodzi licznik, albo system cos warjuje.

No to co, nie ma licznika dla usług / procesów systemu?

Jest, ale jak widać transfer z którym ma problem nosty trafia do takiej generycznej kategorii.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

15

Odp: Dziwny problem z transferem w komórce - help!

A zajrzał który do linka co podałem?

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

16

Odp: Dziwny problem z transferem w komórce - help!

To co, powtarzana niekończąca się aktualizacja ze wzgledu na brak miejsca, Telegram, backup, przełączanie między sieciami, czy zła aktualizacja bieżącego OSu?