1

Temat: Atari ST i drukarka - jaka ?

Cześć,

w imię czasów dzisiejszych, jaką drukarkę należałoby kupić do 1040 STe, by sprawnie działała na Centronics lub RS 232 ? Chodzi mi o coś podstawowego, nie drogiego. Nie idzie tu o drukarkę Atari czy starego Epsona dla retrokolekcji tylko o coś co się sprawdza w druku.
Czy takie przejście załatwi sprawę:
http://allegro.pl/adapter-przejsciowka- … 75903.html
Podejrzewam że nie. Mam pod ręką Pixma Canona na USB (atramentówka). Ale to chyba nie pójdzie ?
Dzięki za pomoc.

P.S. Teraz widze ze do tego Canona potrzebne oczywiście trochę inne przejście też USB 2.0 ale z wtyczką o kwadratowym profilu.
Czy to by zagrało ?

Ostatnio edytowany przez micza (2016-04-07 11:45:24)

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

2

Odp: Atari ST i drukarka - jaka ?

Ja mam igłowkę Panasonica KX-P1150 w dobrym stanie, z dużym zapasem taśmy.
Ale nie wiem czy Tobie to odpowiada.

.: miejsce na twoją reklamę :.

3

Odp: Atari ST i drukarka - jaka ?

Póki co bardziej ciekawi mnie czy da się podłaczyć współczesną drukarkę (Pixma Canon) do ST-eka. Jak powinien wyglądać schemat przejściówki i czy to zagra.
Ale dzięki za szybką reakcję, ostatecznie i tak przyjdzie kupić coś igłowego, co grało w tamtych l.80-tych XX wieku. Jeśli chcesz odsprzedać rzuć cenę do mnie na priv. Co prawda z kupnem się jeszcze wstrzymuję.

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

4

Odp: Atari ST i drukarka - jaka ?

Spokojnie powinna pójść laserówka z LPT. Sprawdź listę sterowników obsługiwanych przez NVDI oraz przez Calamusa.

Sikor umarł...

5

Odp: Atari ST i drukarka - jaka ?

Tak czytałem tutaj na forum ze koledzy odpalali laserowki, drivery mam jeszcze przy edytorze 1ST World Plus.
Przy okazji: nie wiecie gdzie mozna pobrac CALAMUSA w wersji 1.09N, jakiegos pirata rzecz jasna ?
HOUGH

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

6

Odp: Atari ST i drukarka - jaka ?

micza napisał/a:

Póki co bardziej ciekawi mnie czy da się podłaczyć współczesną drukarkę (Pixma Canon) do ST-eka.

Tak gwoli wyjaśnienia ... wiekszość współczesnych drukarek, to proste urządzenia typu GDI czyli tak naprawdę to nie jest w pełni drukarka tylko urządzenie obrazujące, które dostaje w pełni obrobione dane "punkt po punkcie" i tylko przenosi toner/tusz na papier. Cała robota (albo znakomita jej większość) wykonywana jest przez komputer i oprogramowanie i/lub driver drukarki. Ten tryb działania ta bardzo przypomina tryb graficzny drukarek igłowych, które dostawały też dane piksel po pikselu w odpowiednich blokach danych i same nic nie "kombinowały". Za to w trybie tekstowym można im było wysyłać odpowiednie sekwencje sterujące, które same interpretowały i stosowały bez naszej ingerencji.
Złącze LPT daje dużą szansę, że drukarka ma wbudowany interpreter języka PCL (taki de facto standard HP) i taka drukarka z dużym prawdopodobieństwem może byc wspierana przez dowolny sterownik tego typu znaleziony dla ST.
Stary PCL występuje historycznie w dwóch głównych odmianach: 3 i 5. Wersja 3 była dla drukarek atramentowych DeskJet a 5 dla laserowych LaserJet. Wersja 5 to nadzbiór wersji 3 więc nawet sterownik dla starej drukarki atramentowej HP powinien dać radę z laserem ... nawet współczesnym z wbudowanym interpreterem PCL.

7

Odp: Atari ST i drukarka - jaka ?

Z używanych drukarek laserowych z PCL i LPT  na pewno znajdzie się coś od HP i Lexmarka. Ja mam w domu Lexmarka E120 ze złączem USB kupionego parę lat temu i nie ma z nim problemu z drukowaniem z PCta z dowolnym systemem gdzie jest driver PCL5 do HP 4L.

8

Odp: Atari ST i drukarka - jaka ?

Dzięki, dzięki Panowie...
Takie moje życzenie: czy ktoś posiada plik polskich fontów do 1ST Word Plus p.t.   ->  polski.fnt
Pobrałem fonty atarynkowe z AtarionLine, co prawda polskie ale chodzą raczej tylko na Hi-resie, a mnie potrzebne
fonty j.w. które również pracują na rozdzielczości Medium.
Może ktoś zna i potrafi to ominąć: Ładuję fonty programem fonttrix.acc, być może ten edytor także inaczej potrafi zaeksportować czcionki? To chyba (nie wiem) jedyny sposób ... w każdym razie potrzebne czcionki do średniej rozdzielczości ekranu.

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

9

Odp: Atari ST i drukarka - jaka ?

Micza: pisz do Kroll'a on jest specjalistą od polskich fontów.. :)

Ostatnio edytowany przez piter (2016-04-10 18:01:59)

Falcon CT60, CTPCI z Radeon 9250, Ethernat
260 ST, 520 ST, 1040 STFM, Mega ST4, STacy, ST Book, 520 STe, TT 030, Mega STe
Jaguar CD + Catbox, Lynx MKI i MKII
65XE ultimate, stereo, 800 XL + 1010 +1050

10

Odp: Atari ST i drukarka - jaka ?

Szczęście , że mamy kapitalistyczny dobrobyt w Polsce, jakie to szczęście <-- SERIO;
ktoś na śmietnik wyrzucił dwie igłówki: OKI 320 i EPSON LQ100 + nowa taśma w pudełku (do głowicy).
Już dokupiłem kabel i OKI śmiga jak ta lala, przy okazji chciałbym podziękować losowi ;)
oraz koledze @Piterowi, dzięki któremu mam pełną wersję edytora 1st word plus;
idę się bawić swoją nową-starą OKI i zamykam temat HOWGH

"Litwo, Ojczyzno moja ..." - Elektronika BK-0010-01 (16 bit, 32 kB, Basic Vilnius...)

11

Odp: Atari ST i drukarka - jaka ?

Ja ostatnio na śmietniku widziałem C64… :)
Ale że już mi się przez ręce przewinęło ich trochę, a komputerka tegoż mam już serdecznie dosyć, to się nawet nie schyliłem.

.: miejsce na twoją reklamę :.

12

Odp: Atari ST i drukarka - jaka ?

Epson LQ-100 daje lepszą jakość wydruku. Szkoda, że mój uszkodzony leży - drukowałem na niej z Atari XL/XE oraz z Calamusa :(

Sikor umarł...

13

Odp: Atari ST i drukarka - jaka ?

Ja osobiście w latach kiedy Atari ST był powszechnie wykorzystywany na salonach używałem różnych drukarek.
I na pewno z ATARI 1040 STF poprawnie współpracują drukarki :

Igłowe STAR NX1000 i STAR LC10.
AtramentowA HP Deskjet 510,
Laserówka HP LaserJet 4L.

Wszystkie poprawnie działały z Calamusem, i Outline Art  i edytorami 1ST Word Plus i chyba Signum.
To były czasy  :):)