Temat: czarno to widzę (mmu?)

Witam,
Panowie, może jakieś sugestie odnośnie czarnej d..ziury z którą mam na ekranie?
Sytuacja taka:
http://atarionline.pl/forum/comments.ph … e=1#Item_4
posty 4 i 5
pzdr.

2

Odp: czarno to widzę (mmu?)

Bo ten reset się kłóci z kartridżami. Też tak miałem i zrezygnowałem. A co do braku działania po wylutowaniu to niestety nie wiem.

3

Odp: czarno to widzę (mmu?)

http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=10870
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=9062

4

Odp: czarno to widzę (mmu?)

ano tak głęboko nie przekopałem forum.. reset jako taki mi działa, nie odpalają się karty (od turbo2000 i kart z grami made-by-atrax).

Simius pisze w http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic … 61#p131461 "Po pierwsze - nie będzie działał z kartridżem zajmującym obszar...".  - mogę się obejść bez działającego tego resetu przy wpiętym kartridżu, byle tylko kartridż działał.

ale, jeśli tak jest, że zamontowany ten sprzętowy reset = niedziałające kartridźe,
to bym przebolał i dorzucił jakiś mikroprzełącznik, którym bym odłączał ów układ reset (np przy wyłączonym komputerze, przed włożeniem kartridża i odpaleniem komputra).
tylko: co takim przełącznikiem odłączać? +5V, sygnał do mmu?, linię do sygn.reset? ??

5

Odp: czarno to widzę (mmu?)

Do MMU pin8 musi dochodzić przełącznik tak:

                       *-------- Dioda układu reset
pin8 MMU -------
                       *-------- RD5 z kartridża

Przełączasz góra/dół
Ale.... kartridże używają też sygnału RD4 więc drugą sekcją przełącznika warto i ten sygnał odłączać (gdy RD5 też jest używany)

6

Odp: czarno to widzę (mmu?)

Wstaw sobie TOMS OS i będzie zimny start na żądanie i wszystko będzie działać.

7

Odp: czarno to widzę (mmu?)

.. albo kup side, lub ide+ i żaden zewnętrzny reset nie będzie konieczny.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: czarno to widzę (mmu?)

ok ok, dzięki Zenon spróbuję z tym wyłącznikiem. jak zrozumiałem, wystarczy przełącznik na linię do pin8mmu, zasilania układu reset nie muszę odłączać?

co do inwestycji w side/ide+ etc.. to nie tak prędko, o ile w ogóle. temczasowo powoli zbieram na akcję pimp-my-800xl: ultimate, vbxe, stereo.
na razie na moje potrzeby (pograć czy pooglądać na demka) wystarcza sio2sd, a przycisk reset w xe bardzo mi się przydaje na takich retro-pokazowych-imprezach jak Giełda, kiedy ludzie chcieliby zobaczyć/pograć/przypomnieć sobie jak najwięcej gier w kilka godzin. inaczej po kilku spotkaniach chyba bym miał wyłącznik do wymiany :P

9

Odp: czarno to widzę (mmu?)

pomijając ów reset,
bardziej mnie niepokoi deczko zdechłe xe:P
wyjąłem mmu z 800xl (scalaki w podstawkach). zasadniczo powinno ono działać na płycie 65/130 xe, so nie?

Ostatnio edytowany przez takron27 (2016-10-17 21:38:17)

10

Odp: czarno to widzę (mmu?)

Ten TOMS OS to znam tylko z nazwy...
Któryś z tych? - najszybciej po nazwie to ten z Turbo 2001? Czy Qmeg 3 Toms?

11

Odp: czarno to widzę (mmu?)

albo uzywaj xbios jako loadera wtedy reset bedzie dzialal jak reset :D

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

12

Odp: czarno to widzę (mmu?)

taki mały przełącznik o obciążalności =< 100mA nada się ?
http://www.tme.eu/pl/details/bs800l/mik … /bs-800-l/

13

Odp: czarno to widzę (mmu?)

To jest przełącznik z pozycjami stabilnymi, do resetu raczej się nie nada.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

14

Odp: czarno to widzę (mmu?)

tak, stabilnymi, bo to do 'wyłącznika układu reset' na czas podłączania kartridży.
(w robocie podpowiada znajomy, że LS = LowSignals i że będzie ok)

15

Odp: czarno to widzę (mmu?)

@lemiel, żaden z nich. Mam EPROM, ale muszę poszukać kogoś, kto mi go sczyta.

16

Odp: czarno to widzę (mmu?)

a.d. XE:
na monitorze w pracy ekran nie tyle jest czarny co bardzo ciemny czerwony.
przed demontażem podzespołów płyty chciałem pomierzyć napięcia na p1 i p2 freddiego.
o ile na p1 napięcie jest ~2,5v, tak przy próbie pomiaru napięcia na p2  ekran robi się czarny i zaczynają latać w pionie jakieś szerokie białe poziome pasy :-| ..

a.d. ukł.reset.:
oglądając schemat 130xe i drogę RD4 i RD5 od gniazda cartów do MMU, odnoszę wrażenie że nie ma różnicy czy ścieżki będę przecinał bliżej złącza czy bliżej mmu. te sygnały nigdzie indziej nie biegną..
ale nie rozumiem jeszcze po co do wyłącznika prowadzić też RD4? Jeśli będę korzystał z układu.reset, to bez wpiętego carta (bo z nim cart mi nie zadziała); do p8 MMU pójdzie sygnał RD5 od układu.reset; z RD4 nie korzystam w tym czasie bo skąd?.. Jak będę chciał wpiąć carta, to wyłączę układ.reset, czyli na p8 MMU przekieruję RD5 od carta. a RD4, no cóż, jeśli cart z niego korzysta, to będzie miał prostą nieprzerwaną drogę do MMU.
Na prawdę na sekcję drugą pstryczka nie warto dać np zasilania tego układu.reset?

Ostatnio edytowany przez takron27 (2016-10-18 14:41:31)

17

Odp: czarno to widzę (mmu?)

Trochę teorii na temat RD4, RD5
RD4=1 to MMU odłączy pamięć Atari i przełączy ją na obszar kartridża. Czy ci się to podoba czy nie tak się stanie. I teraz, jeżeli pamięć karta w tym obszarze ($8000-$9FFF) to jest EPROM (na 99.99% tak jest) to tracisz tą pamięć bo po prostu nic do niej nie zapiszesz. Dlatego jak kart używa RD4 to należy go też odłączyć (drugą sekcją przełącznika) Nie wszystkie karty używają RD4, więc to profilaktycznie.
Natomiast RD5=1, też odłączona zostaje pamięć Atari ($A000-$BFFF) i przełączana jest na pamięć karta, ale tu jest inny myk. Tu system poszukuje nagłówka kartridża, robi kopię sygnały RD5, porównuje, etc...etc....stąd rodzi się problem że coś nie rusza. MMU pin8=1 to system szuka jak zbotować Atari (z kartridża). Jak się nie udaje prawidłowo tego zrobić (bo kartridża nie ma a RD5=1) to wywołuje zimny start, w najgorszym przypadku zawiesi Atari.

Zatem..... sam sygnał RESET w Atari 800XL jest tak długo generowany jak długo trzymasz wciśnięty klawisz RESET
W innych modelach, niezależnie jak długo trzymasz wciśnięty klawisz RESET układ 555 (monostabilny przerzutnik) generuje krótki impuls reset i po zabawie, stąd niektóre "zamrażarki" nie działają jak trzeba. (frezery)
Jak taka wola, to z zewnątrz można doprowadzić sporo sygnałów reset, ale jak się ingeruje w sygnał RD5 to wychodzą chocki klocki. Najprostszy sposób ingerencji to przełącznik i Twój pomysł by przed załączeniem Atari ustawić go tak, lub tak.
Nie mylić. Sygnał RESET dochodzi do procesora, POKEYA etc...etc... sygnał RD4, RD5 generowany jest przez kartridże, i dochodzi do MMU (RD5 dodatkowo do GTIA) a w RESET o którym dyskusja, przycisk zewnętrzny generuje i sygnał RESET i RD5. Po włożeniu kartridża, spotykają się dwa sygnały RD5 i system głupieje.
Bo jest to po prostu zrobione(zaprojektowane) tak. Masz ZIMNY RESET ale nie używaj kartridża i będzie OK. Czyli... źle.

18

Odp: czarno to widzę (mmu?)

nie planuję póki co 800xl w układ.reset wyposażać.
Dzięki Zenon/Dial za wyjaśnienie; ostatecznie zmontuję i zamontuję z wyłącznikiem.

ale,
co do XE, to jego mmu 'niestety' jest dobre:/ coś innego musiało się spier. jakieś pomysły, prócz po kolei odlutowywania scalaków? (może coś jednak z ferdkiem, jeśli na ekranie zaczynają jakieś pasy latać w momencie pomiaru napięcia na 2giej nóżce?) niestety ferdka nie mam na podmianę na testy...

ed:
na tym czorcie pracuję :-| cała kaskada 4464, 2pokeye, dodatkowe sterowniki... (i nie ja to montowałem, taki egzemplarz znabyłem) to nie ułatwia ani diagnostyki ani przelutowywania:

Ostatnio edytowany przez takron27 (2016-10-19 08:09:00)

Post's attachments

t27-deadXE_20161019_084018.jpg 203.49 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

t27-deadXE_20161019_084031.jpg 206.79 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

19

Odp: czarno to widzę (mmu?)

:-) dead - by - NE555
hura, naprawa za 2-3 zł
po podmianie i sprawdzeniu MMU wziąłem się za 555, bo do niego biegnie przewód 'sygnał reset' układu.reset .
Jak Zenon napisałeś, że sygnał reset biegnie praktycznie do wszystkich scalaków, to mnie zmroziło. zaś zerknąłem na schematy, i biegnie, ale sygnał RST wygenerowany przez NE555. i cały dzień miałem nadzieję, że to on się uwalił...

XE żyje, czas zająć się resetem z wyłącznikiem

p.s. LS123 w układzie.reset też był uwalony. nie qmam co mogło się aż tak sp..alić podczas odlutowywania, że walnęło i LS i NE

Zenon, jeszcze jedno, nie wiem czy głupie, ostatnie pytanie:
jeśli RD4 z karta jest, jak piszesz/zrozumiałem, ''niewskazany'' i sugerujesz odłączanie go wyłącznikiem na czas pracy carta, to
czy nie lepiej odłączyć ten sygnał permanentnie, przeciąć ścieżkę od pinu A gniazda kartridzy albo odlutować jego nóżkę od płyty głównej?...

Ostatnio edytowany przez takron27 (2016-10-19 13:59:36)

20

Odp: czarno to widzę (mmu?)

RD4 nie można na stałe odciąć. Jak pisałem, niektóre (większość?) kartów używa tego sygnału, bo bez niego nie odpali.
Gniazdo karta jest tak skonstruowane że daje różne opcje w jego wykorzystaniu. A jest to o tyle dobry sygnał że odłącza pamięć Atari bezkarnie i można np z poziomu BASICA dobrać się do pamięci karta, nie trzeba znać całych zawiłości z używaniem sygnału RD5. Bez RD4 niektóre karty zawieszą się.

O reset..... słowem wszystko jest reset (RESET), stąd nieporozumienia. Atari ma swój przycisk reset, procedura bootująca Atari to też reset, jest reset zimny i gorący, ty zmagasz się z układem reset, kart też może mieć swój reset, po reset w karcie należy nacisnąć reset w Atari, sam widzisz, łatwo o niedomówienie (niezrozumienie się).
Przycisk reset w Atari generuje sygnał reset który gdzieś tam dochodzi (schemat Atari), i jak nic się nie dzieje jest to ZAWSZE reset gorący. Twój dodatkowy reset ma wywołać sprzętowo reset zimny, stąd podłącza się go do linii RD5 by oszukać Atari, które potraktuje to jako błąd i właśnie wywoła programowo zimny start Atari, czego nie potrafi reset w Atari chyba że też oszukasz system zmieniając zawartość co niektórych komórek systemowych.
:) trudne? ale prawdziwe.

Stąd, po określeniu się, co chce się ostatecznie uzyskać, można pokombinować, co rozłączyć a co zostawić.

21

Odp: czarno to widzę (mmu?)

RD4, a , to źle zrozumiałem :). więc nie będę z nim nic robił jeśli jest potrzebny. to wyłącznik będzie odcinał tylko sygnał od układu.reset do p8 mmu..
'chce się uzyskać' 1) działający układ.reset np ze sio2sd (bez kartridża), 2) działające karty (niekoniecznie z działającym układem.reset)
Do tego celu przełącznik odłączający sygnał z układu.reset do 8p mmu, na czas kiedy będę chciał podłączać carty, powinien sprawę załatwić.
ale, im więcej informacji otrzymuję, tym więcej wiem, że mało wiem o działaniu atari :P

dzięki za podpowiedzi / odpowiedzi / porady

22

Odp: czarno to widzę (mmu?)

Skupiłem się na sygnałach kartridża... a przeca można przełącznikiem odłączać sygnały generowane przez ten dobudowany reset....jakieś zaćmienie czy pomroczność jasna...
To tak, z tego twojego dobudowanego reset odchodzą dwa sygnały, jeden do reset drugi do MMU, po prostu dobuduj przełącznik dwupozycyjny który załącza lub rozłącza te sygnały. I nie ma żadnej ingerencji w płytę Atari.
Panie Boże, ale namieszałem.... Chyba ciśnienie za niskie.
Wyłączysz, nie ma tego resetu, kartridż działa.
Włączysz, jest ten reset, kartridż nie działa, czy jakoś tak.
:)

23

Odp: czarno to widzę (mmu?)

:0 nom, tak zrobię, zaś w przyszłym tygodniu bo kilka dni odpoczynku od lutownicy mam. na 2gą sekcję przełącznika dam 'sygnał reset' co do nóżki R40 ma iść... albo odłączanie zasilania układu.reset. nie wiem co wybrać.
z jakiegoś powodu uwalił mi się w niedzielę LS tego układu. ...

Czy: jeśli zostawię zasilanie układu.reset (a przez przełącznik przepuszczę sygnały do R40 i 4p MMU, jak wspominasz), to czy wtedy naciśnięcie/naciskanie przycisku tego układu, nie spowoduje mi jakiemś sposobem uwalenie LS? czy będzie bezpieczny?

- - -
na przełącznik puściłem tylko linię 'wyjściową' do 8p MMU, na układzie.reset pozostawiłem i +5v i 'sygnał reset'.
wtedy układ.reset zachowuje się jak warm-reset z przycisku na klawiaturze. carty działają. wszystko ok :)

Ostatnio edytowany przez takron27 (2016-10-26 08:00:49)