1

Temat: TOMS OS (opis i montaż)

TOMS OS jest zgodny praktycznie całkowicie z oryginalnym system operacyjnym XL/XE. Problem może wystąpić jedynie w przypadku programów, które sprawdzają sumę kontrolną OS ROM i od tego uzależniają swoje działanie.
TOMS OS nie posiada SELF TEST-u, w zamian zawiera kasetowe Turbo 2001 (istnieje też wersja TOMS OS bez wbudowanego turbo). Międzynarodowy zestaw znaków pod adresem 204 ($CC) został zastąpiony zestawem polskich liter.

Autorem dodatkowych funkcji jest Mirosław Sobczak, oto one:

OPTION + RESET – zimny start (od razu ponowny RESET – zimny start z BASIC-em);
SELECT + OPTION + RESET – włączenie szybkiej transmisji z napędu dyskowego;
SELECT + RESET – j. w. z BASIC-em;
CONTROL + 4 – przesuwa kursor do lewego marginesu;
CONTROL + 5 – przesuwa kursor do prawego marginesu;
CONTROL + 6 – przesuwa kursor na początek ekranu (górny lewy margines);
CONTROL + 7 – wyłącza i włącza naprzemiennie pik klawiatury (dźwięk naciśnięcia klawisza);
CONTROL + 8 – przełącza między standardowym zestawem znaków (224) a dodatkowym (204);
CONTROL + 9 – wyłącza ekran (włączenie dowolnym klawiszem);
CONTROL + 0 – blokowanie / odblokowanie klawiatury.

Uwaga. Szybka transmisja działa na pewno z rozszerzeniami firmy TOMS, z innymi nie sprawdzałem.


Montaż systemu operacyjnego TOMS OS w komputerze Atari XL/XE.

I. Bez zachowania oryginalnego Atari OS.

Jeśli nie zależy nam na zachowaniu oryginalnego systemu operacyjnego wystarczy wylutować układ scalony z oryginalnym Atari OS i na jego miejsce wlutować TOMS OS.

II. Z zachowaniem oryginalnego systemu operacyjnego.

1. Po wyjęciu płyty głównej z komputera należy od spodu przeciąć ścieżkę łączącą nóżki 20 i 22 układu Atari OS.
2. Wlutować rezystor 5k1-10k pomiędzy nóżki 20 i 28 układu Atari OS.
3. Odgiąć nóżkę 20 w układzie TOMS OS i nalutować układ na Atari OS (wszystkie nóżki z wyjątkiem tej odgiętej).
4. Wlutować rezystor 5k1-10k pomiędzy nóżki 20 i 28 układu TOMS OS.
5. W obudowie komputera, np. z tyłu, zamontować pojedynczy przełącznik.
6. Środkową nóżkę przełącznika połączyć z masą w pobliżu nóżek 14. układów Atari OS i TOMS OS.
7. Jedną skrajną nóżkę przełącznika połączyć z nóżką 20 Atari OS, a drugą skrajną również z nóżką 20, ale TOMS OS.
8. Po ponownym sprawdzeniu poprawności montażu można włączyć komputer i przeprowadzić testy działania.


Opracowanie na podstawie materiałów firmy TOMS.

Ostatnio edytowany przez Bluki (2020-05-01 20:06:48)

Post's attachments

TOMS OS.bin 16 kb, liczba pobrań: 17 (od 2016-10-24) 

TOMS OS.pdf 33.09 kb, liczba pobrań: 46 (od 2016-10-24) 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

2

Odp: TOMS OS (opis i montaż)

Dzieki kocie za arta. Jak zwykle, opracowanie, profeska.

3

Odp: TOMS OS (opis i montaż)

Szybka transmisja czyli Turbo jak ta przy podniesionej dźwigni, nie Ultraspeed?

4

Odp: TOMS OS (opis i montaż)

Bluki napisał/a:

TOMS OS jest zgodny praktycznie całkowicie z oryginalnym system operacyjnym XL/XE. Problem może wystąpić jedynie w przypadku programów, które sprawdzają sumę kontrolną OS ROM i od tego uzależniają swoje działanie.

Miałem TOMS OS w dawnych czasach. Wersję bez Turbo 2001 (wydaje mi się, że wersja "bez" jest wcześniejsza), ale z polskimi znakami w ROM-ie. Bardzo sobie chwaliłem. Faktycznie były problemy z uruchamianiem niektórych źle napisanych programów, ale teraz, kiedy wszyscy programiści już mają dostęp do dobrej dokumentacji, takie trudności w przypadku nowych programów nie powinny już występować. No, chyba że ktoś nie umie czytać.

KMK
? HEX$(6670358)

5

Odp: TOMS OS (opis i montaż)

Przepraszam za lekki offtop, ale chciałbym się zapytać: czy istnieje gdzieś w odmętach internetu jakieś miejsce,  udostępniające różne wersje systemów operacyjnych małego Atari? Również, a zwłaszcza tych modyfikowanych?  Wspierajacych Rapidusa, VBXE?

6

Odp: TOMS OS (opis i montaż)

Jest: http://ftp.pigwa.net/stuff/misc/OS.rar

Jak znajdę czas, to nieco odświeżę archiwum, bo tu w większości znajdują się tylko firmowe ROM-y. :)

Ostatnio edytowany przez voy (2016-10-25 10:23:56)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

7

Odp: TOMS OS (opis i montaż)

Voy, na AOl są różne OSy w tym TOMSowe.

8

Odp: TOMS OS (opis i montaż)

@mazi
Miau! :)

@lemiel
Czy jest to zgodne z Ultraspeed, nie powiem. Nie znam innych systemów szybkiej transmisji. Może ktoś inny wie.

9

Odp: TOMS OS (opis i montaż)

@lemiel: wiem, mam jeszcze więcej u siebie na dysku. :)

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

10

Odp: TOMS OS (opis i montaż)

A jak ten os będzie się sprawował w Ultimate1MB?