26

Odp: Nowy projekt GTIA

@pablozp z ciekawości w jaki sposób się przejechał ?

27

Odp: Nowy projekt GTIA

Simius napisał/a:

Takie rozwiązania mają sens tylko o tyle, o ile ktoś nie ma w swoim LCD wejścia SCART z RGB, a tylko i wyłącznie HDMI. W przeciwnym przypadku co za różnica, czy przetwarzanie sygnału analogowego w obraz cyfrowy zostanie przeprowadzone w LCD czy w urządzeniu zewnętrznym?

Też tak myślałem, ale różnica w czasie przetwarzania sygnału analogowego jest masakryczna.
Większość płaskich telewizorów nie nadaje się do grania na konsolach podpiętych do wejść analogowych (ruszasz joystickiem i widzisz efekt pół sekundy później).
Bernd Herale zbudował jakiś czas temu stanowisko do pomiarów opóźnienia:
http://www.abbuc.de/community/forum/vie … 486#p72258
Pomijając nieprodukowane już rewelacyjne telewizory FUNAI A1506, Framemeister z opóźnieniem 25ms to rozwiązanie najszybsze na rynku.

Simius napisał/a:

Sens HDMI jest w wyrzuceniu toru analogowego w ogóle.

Jasne, optymalnym rozwiązaniem byłoby wyrzucenie toru analogowego.
Wtedy znika problem opóźnień i obraz jest idealnej jakości :)

Ostatnio edytowany przez Montezuma (2016-11-04 16:15:57)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

28

Odp: Nowy projekt GTIA

zdebel napisał/a:

Nie bardzo rozumiem, czego się boicie z HDMI i licencjami. Jest wiele projektów open source z HDMI i nie ma żadnego problemu. Pewnie w przypadku chęci sprzedaży trzeba robić jak z bluetoothem, nie umieszczac loga na opakowaniu i nie pisać wszędzie HDMI tylko np. cyfrowy interfejs video :D


;-)

.

29

Odp: Nowy projekt GTIA

@Montezuma, miałem ten sam problem (akurat z konsolką Wii). Wyczytałem, że trzeba przełączyć tv (tutaj zależy od producenta, akurat wtedy miałem samsunga) w tryb PC. Wtedy odświeżanie jest natychmiastowe, nie ma żadnych lagów.

30

Odp: Nowy projekt GTIA

pawel napisał/a:

@pablozp z ciekawości w jaki sposób się przejechał ?

podobno zapłacił jakieś wysokie kary.... tak slyszałem

.

31

Odp: Nowy projekt GTIA

zdebel napisał/a:

Nie bardzo rozumiem, czego się boicie z HDMI i licencjami. Jest wiele projektów open source z HDMI i nie ma żadnego problemu. Pewnie w przypadku chęci sprzedaży trzeba robić jak z bluetoothem, nie umieszczac loga na opakowaniu i nie pisać wszędzie HDMI tylko np. cyfrowy interfejs video :D

Więc szanowny kolego rzucam ci wyzwanie.

Dostajesz 10 EURO, za każde sprzedane urządzenie. Ja daję gotowy projekt, (nie open source). Załatwiam produkcję, i ją finansuję, wsparcie, opakowanie, marketing, i co tam jeszcze trzeba. Ty sygnujesz urządzenie swoim Imieniem i Nazwiskiem (firmą) i sprzedajesz urządzenie. Urządzenie nie ma logo HDMI, Ale ma wbudowane gniazdo (ewentualnie 2 ale to nieistotne) HDMI. Oraz komunikuje się z innymi urządzeniami połączonymi do niego poprzez gniazda HDMI z wykorzystaniem protokołu HDMI i wszystkich jego dobrodziejstw. Urządzenie sprzeda się w ilości jakieś 200 sztuk, może ciut więcej.

Co ty na to?

Zanim odpowiesz sprawdź kto stoi za tymi 4 literkami (nie chodzi o słowo DUPA, ta będzie boleć potem.)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

32

Odp: Nowy projekt GTIA

zdebel napisał/a:

@Montezuma, miałem ten sam problem (akurat z konsolką Wii). Wyczytałem, że trzeba przełączyć tv (tutaj zależy od producenta, akurat wtedy miałem samsunga) w tryb PC. Wtedy odświeżanie jest natychmiastowe, nie ma żadnych lagów.

Raczej są mniejsze lagi. Większość z telewizorów ma tryb PC albo tryb GRA, w którym optymalizacja/filtrowanie sygnału jest wyłączone.
I jasne, że są lepsze i gorsze telewizory (w tym wypadku szybsze i wolniejsze).
Być może w trybie PC na telewizorach Samsunga opóźnienia są mało zauważalne.
Nie chcę tu wpadać w paranoję, ale dla gier zręcznościowych ma to naprawdę znaczenie, a pomiary, o których wspomniałem są obiektywne.
Dla niektórych graczy ważna jest tylko jakość obrazu i nie zwracają uwagi na opóźnienia (albo patrzą tylko na parametry samej matrycy). I pewnie nie ma problemu dopóki grają w szachy ;)
Ja używam na co dzień telewizora Funai A1506, który jest bardzo szybki, ale fajnie byłoby móc podłączyć sobie ATARI do dużego telewizora przez HDMI i nie mieć wyżej wspomnianych problemów.

A swoją drogą santosp na AtariAge zapowiedział niedawno prace nad projektem podobnym do MIST-a.
Tym razem nie ma to być "uniwersalny" komputer, tylko odtworzone 8-bitowe ATARI łącznie ze wszystkimi orginalnymi złączami i dodatkowo ze złączem HDMI:
http://atariage.com/forums/topic/258454 … a-project/

Ostatnio edytowany przez Montezuma (2016-11-04 17:12:44)

ATARI 65XE + SIO2BT
http://atari.pl/hsc/ad.php?i=22.3

33

Odp: Nowy projekt GTIA

willy napisał/a:

Zanim odpowiesz sprawdź kto stoi za tymi 4 literkami (nie chodzi o słowo DUPA, ta będzie boleć potem.)

ROLF :-)

34

Odp: Nowy projekt GTIA

A mnie sie obilo o uszy, ze HDMI bez licencji (to znaczy uklad) pozwala na generowanie jednej dostepnej rozdzielczosci zreszta o parametrach do bani....

35

Odp: Nowy projekt GTIA

@willy, poczytałem trochę, niestety "trick" z logiem faktycznie nie ma tu zastosowania. Brak loga obniża opłatę, ale jej nie likwiduje. Nie podejmę zatem twojego wyzwania ;)

36

Odp: Nowy projekt GTIA

Simius, a ten tryb ze zwiększoną rozdzielczością przez interlace który prezentowałeś w tym dodatku, który narodził się w związku z mikserem Pina?
A ewentualne wyjście VGA?

37

Odp: Nowy projekt GTIA

zdebel napisał/a:

Brak loga obniża opłatę, ale jej nie likwiduje.

Odwrotnie, umieszczenie loga na opakowaniu i materiałach promocyjnych obniża opłatę.

38

Odp: Nowy projekt GTIA

Tryb interlaced, jeśli będzie potrzeba, to się zrobi. Nie ma przeszkód. Z wyjściem VGA jest większy problem, bo w obecnym układzie nie ma już dostatecznie dużo zasobów, a i trochę szybkiej pamięci SRAM potrzeba, więc pewnie trzeba by użyć MAX10.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

39

Odp: Nowy projekt GTIA

O ile dobrze zrozumiałem - 5000$ + 1 dolar za sprzedane urządzenie kary za użycie HDMI w produkcie poniżen 10000 sztuk...

Super. Małych wykańczamy i nie dajemy im nawet wystartować z nowym lub niszowym produktem.

40

Odp: Nowy projekt GTIA

produkt koncowy nie ma hdmi. po 3 miesiacach na pirackich serwerach pojawia sie patch w ktore punkty lutownicze nalezy co wpiac + wsad do przeprogramowania.

;-)

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

41

Odp: Nowy projekt GTIA

qbahusak napisał/a:

O ile dobrze zrozumiałem - 5000$ + 1 dolar za sprzedane urządzenie kary za użycie HDMI w produkcie poniżen 10000 sztuk...

Super. Małych wykańczamy i nie dajemy im nawet wystartować z nowym lub niszowym produktem.

Przez to mam awersje do slow GLOBALIZACJA, UNIA, KORPORACJA

.

42

Odp: Nowy projekt GTIA

Dlatego dobrą alternatywą może być DVI. I przejściówka :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

43

Odp: Nowy projekt GTIA

@wieczor też myślałem o DVI, jest droższe niż HDMI xD

44

Odp: Nowy projekt GTIA

Podobno na DVI opłat licencyjnych nie ma.

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

45

Odp: Nowy projekt GTIA

DVI jest otwartym standardem i wolnym od opłat. Prekursor HDMI.
Jest jeszcze DisplayPort, ale skomplikowany strasznie.

Ostatnio edytowany przez willy (2016-11-07 19:28:03)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

46

Odp: Nowy projekt GTIA

Dobrym przykładem jak mieć hdmi i zarazem nie płacić za hdmi jest super videl ....

47

Odp: Nowy projekt GTIA

Gdyby tak jeszcze był przyzwoity, zgodny z SDX tryb 80 kolumnowy… całość nabierała by sporego sensu i fajnego price–performance ratio :-)

48

Odp: Nowy projekt GTIA

Faktycznie... DVI jest 4 free, a protokół ten sam co w HDMI. No to można by coś zakombinować :D

49

Odp: Nowy projekt GTIA

@simius: Skoro to wyjście RGB to:
0. Działa z NTSC?
1. Nie ma artefaktów NTSC?
2. Nie ma PAL blendingu?
Czy mógłbyś poza tym powiedzieć coś więcej o kolorze F - czy to dokładnie średnia między 1 i E w RGB?

hex, code and ror'n'rol
niewiedza buduje, wiedza rujnuje

50

Odp: Nowy projekt GTIA

dwa kolory w hi-res brzmi super, czerwonego bym nie ruszał :) ciekawi mnie skoro możliwy jest do zaimplementowania sprzętowy interlace to może pokusić się o inne proste tryby bo rozumiem, że jak nie ma PAL blendingu to np. apac nie zatrybi, ale można z przeplotem coś zrobić np. byłby jakąś wypadkową kolorów z sąsiedniej lini, którą można programowo modyfikować np. prostymi logicznymi operacjami and, xor itd.. byłoby to naprawdę cool i stwarzałoby ogromne możliwośći do eksperymentów z grafiką, przy czym pamięć ekranu pozostała by ta sama, tylko przeplot byłby modyfikowaną kopią sąsiedniej lini, jesli można zasymulować pal blending to chyba nie stwarzałoby różnicy zrobienia tego dla każdego trybu, wiem to teoria a pobujać w chmurach każdemu wolno :)  chciałem wyrazić uznanie i chęć nabycia nawet jeśli projekt pozostanie w obecnej postaci

Atari Falcon 030+Centram14MB,CT63+128 MB,CTPCI,SuperVidel,Super Nova+ATI Mach64,Eclipse+ATI Rage IIC PCI,NetUSB,Steinberg SPDIF+Time-Lock,C-Lab Notator