1

Temat: Co to za turbo?

Witam.
Mam prośbę o pomoc w ustaleniu jaki systemu turbo jest w moim nowo nabytym XC12.
Wokół kabla SIO jest owinięty czerwony kabelek z końcówką wew. wtyczki SIO.
W środku magnetofonu jest zamontowana płytka z dwoma scalakami:
mniejszym uA741TC oraz większym UCY7401.
Czy da się na tej podstawie ustalić co to za system?
(z tego co udało mi się wyczytać wskazuje to na czeskie turbo 2000)

2

Odp: Co to za turbo?

Możliwe, że trafiłeś raczej na jego dolnośląski klon o tej samej nazwie. :) Był bardzo popularny w całym regionie.

Powszechnie wiadomo, że kamień potrafi myśleć. Na tym fakcie opiera się cała elektronika.

Terry Pratchett - Równoumagicznienie

3

Odp: Co to za turbo?

Jeśli dodatkowy przewód prowadzi do wtyczki COMMAND, magnet jest kompatybilny z dużą grupą systemów turbo, w tym  dolnośląskie i czeskie T2000.

4

Odp: Co to za turbo?

K.S.O. Turbo 2000F - takie w Wawie montowali.

Sikor umarł...

5

Odp: Co to za turbo?

Cześć!

@RTG23: Jeżeli wkleiłbyś zdjęcie płytki zawierającej turbo (obie strony, tzn. góra i spód)  można by patrząc na układ ścieżek, zrekonstruować schemat, albo jego część umożliwiającą identyfikację tego systemu turbo.

6

Odp: Co to za turbo?

spód płytki

Post's attachments

100_4788.JPG 487.5 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

7

Odp: Co to za turbo?

Jeżeli chodzi o górę płytki to tylko takie zdjęcie udało mi się zrobić.
Boję się, że jak odegnę to coś pęknie.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2016-11-09 01:16:00)

Post's attachments

100_4790.JPG 514.47 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

8

Odp: Co to za turbo?

Cześć!

Czy dodatkowy czerwony kabelek idzie we wtyczce do pinu #7 gniazda SIO ? (linia command?)

Nie widzę wszystkich elementów od góry, ale mogę tylko zgadywać iż może to być jakaś odmiana tego:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/44199/166gs.jpg

ps1) na tym schemacie jest oczywiście kilka nieścisłości a wartości elementów mogą się różnić, jednak wygląda na to że to jest to właśnie jakaś odmiana powyższego rozwiązania. Sugerują to identyczne układy 7741, 7401, oraz dwie diody połączone w szereg na wyjściu wzmacniacza operacyjnego.

ps2) jest to więc odmiana czeskiego Turbo2000, i jak napisał baktraaa działać będzie z wieloma systemami turbo wykorzystującymi podobny hardware i sterownie linią SIO/CMD do przełączenia magnetofonu w tryb turbo.

Ostatnio edytowany przez seban (2016-11-09 08:39:56)

9

Odp: Co to za turbo?

Tak, owinięty czerwony kabelek idzie do pinu 7.
Posiadam carta Unerring Master, który obsługuje UM, AST i ATT. Przy pomocy programu Turgen na PC przez wyjście audio nagrałem na kasetę na zwykłym magnetofonie  grę Fairy Castle. Najpierw w UM potem w AST ale nie chciało się wgrać ani w jednym ani w drugim systemie.
Nie mam carta z Turbo 2000 więc spróbuję zgrać na kasetę jakiegoś loadera T2000 i sprobować w tym systemie załadować gierkę.
Postaram się też odlutować płytkę żeby można zrobić fotkę całej górnej strony.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2016-11-09 17:36:55)

10

Odp: Co to za turbo?

troszkę 'podłączę się' pod temat, mianowicie:
w CA12 mam turbo2000 (kso) z przewodem do 2p.joysticka. ok. kart kso_t2000. schemat w necie znalazłem, zmontowałem, działa.
ale,
1. poszukuję schematu tego drugiego turbo2000, z przewodem do SIO linii command. to turbo2000 nie wymagało też jakiegoś przełącznika normal/turbo? już tyle tych odmian t2000, że nie wiem jaką on ma właściwą nazwę :-/ . t2000F ?
wrzuciłbym go do nie przerabianego XC12.
2. czy używając kartridża od 'kso turbo2000' mógłbym wczytywać programy z magnetofonu z tym drugim turbo2000? czy też kart kso_t2000 pozwala tylko na odczyt przy użyciu przewodu do 2go portu joya?
Będę na SV gdyby na miejscu chciały mi ktoś na powyższe odpowiedzieć.

11

Odp: Co to za turbo?

takron27 napisał/a:

troszkę 'podłączę się' pod temat, mianowicie:
w CA12 mam turbo2000 (kso) z przewodem do 2p.joysticka. ok. kart kso_t2000. schemat w necie znalazłem, zmontowałem, działa.
ale,
1. poszukuję schematu tego drugiego turbo2000, z przewodem do SIO linii command. to turbo2000 nie wymagało też jakiegoś przełącznika normal/turbo? już tyle tych odmian t2000, że nie wiem jaką on ma właściwą nazwę :-/ . t2000F ?
wrzuciłbym go do nie przerabianego XC12.
2. czy używając kartridża od 'kso turbo2000' mógłbym wczytywać programy z magnetofonu z tym drugim turbo2000? czy też kart kso_t2000 pozwala tylko na odczyt przy użyciu przewodu do 2go portu joya?
Będę na SV gdyby na miejscu chciały mi ktoś na powyższe odpowiedzieć.


1) Log. 0 lub 1 na linii COMMAND wybiera turbo/normal.
2) Kart KSO Turbo 2000 nie może wczytywać programy z magnetofonu z Turbo 2000F.

12

Odp: Co to za turbo?

RTG23 napisał/a:

Tak, owinięty czerwony kabelek idzie do pinu 7.
Posiadam carta Unerring Master, który obsługuje UM, AST i ATT. Przy pomocy programu Turgen na PC przez wyjście audio nagrałem na kasetę na zwykłym magnetofonie  grę Fairy Castle. Najpierw w UM potem w AST ale nie chciało się wgrać ani w jednym ani w drugim systemie.
Nie mam carta z Turbo 2000 więc spróbuję zgrać na kasetę jakiegoś loadera T2000 i sprobować w tym systemie załadować gierkę.
Postaram się też odlutować płytkę żeby można zrobić fotkę całej górnej strony.

AST i UM testowałem na realnym Atari i kasetach - Działa.
Spróbuj Omicron Turbo -  szybkość transmisji 2270 bd. Nie trzeba mieć karta, loader jest v normalu.

13

Odp: Co to za turbo?

Cart UM był bardzo universalny potrafiłem nim wczytać prawie wszystkie możliwe turbo. Był tylko 1 myk, trzeba było w magnetofonie mieć dołożony przełącznik, aktywujący turbo.
Nie pamiętam już teraz czy to był mój wynalazek, czy też tak mi ktoś magnetofon przerobił a ja to potem skopiowałem ,)

"tatusiu zobacz, narysowałam tobie takie same coś jak na twojej koszulce" 
https://github.com/willyvmm/mouSTer
jmp $e477

14

Odp: Co to za turbo?

Magnety z T2000F, które pierwotnie używałem miały "firmowo" zainstalowany przełącznik turbo/normal. Zamiast kabla do dżoja lub dodatkowego przewodu do sio. Mam chyba ze dwa takie gdzieś.

15

Odp: Co to za turbo?

no to trochę lypa, bo jak pamiętam to drugie t2000, F jak mówicie, chyba miało też kart do obsługi. z racji nie posiadania tego wynalazku pozostają chyba jakieś loadery wczytywane w normalu.
@baktraaa: a skąd te log.1/0 na linii command? czy to wystawiał program-loader? z kartridża?

16

Odp: Co to za turbo?

Miało carta, ale faktycznie był też jakiś loader dostępny jako plik w normalu, czy też może był to cart zrzucony do pliku, nie pamiętam dokładnie. Gdzieś to pewnie jest w sieci.

17

Odp: Co to za turbo?

baktraaa napisał/a:

AST i UM testowałem na realnym Atari i kasetach - Działa.
Spróbuj Omicron Turbo -  szybkość transmisji 2270 bd. Nie trzeba mieć karta, loader jest v normalu.

Trochę szkoda, że mi nie zadziałało UM z tym magnetofonem. Kupiłem go z nadzieją, że będzie chodził jako UM. Czy jest gdzieś dostępny schemat płytki turbo UM ? Nigdzie w sieci nie mogę znaleźć.
A magnetofon wypróbuję z Omicron tak jak radzisz ale raczej będę się starał zdobyć lub zmontować  cartridge T2000 (rozumiem, że do tego mojego magnetofonu raczej cart od czeskiego Turbo 2000 a nie KSO Turbo 2000)

willy napisał/a:

Cart UM był bardzo universalny potrafiłem nim wczytać prawie wszystkie możliwe turbo..

Turbo 2000 i Blizzard też ?
Jeżeli u Ciebie obsługiwał Turbo 2000 to i u mnie też powinien.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2016-11-09 22:29:29)

18

Odp: Co to za turbo?

I will rather write this in english to be perfectly clear.

I understand that you want to use a cartridge based T2000 loader.

As you report problems with reading of the cassettes recorded, I proposed to use Omicron Turbo just for testing of the following.

1. Maximum transfer speed your turbo upgrade allows. If it works for 2270 bd, you can try increasing the transfer speed.
2. Test any errors in your cassette recording procedure.

Atari Super Turbo (AST) and Unerring Master (UM) systems have little tolerance for pulse width fluctuations. On the other hand, Omicron Turbo accepts both high-low and low-high polarity of the pulses and has greater tolerance for pulse width fluctuations.

Therefore, if it turns out that you are not able to load anything in Omicron Turbo and 2270 bd, there is probably a serious problem in your recording procedure (recording volume too high or too low, or whatever else).

I hope that when trying AST and UM, you were able to see horizontal loading bars at least for the pilot tones. If the screen was black all the time, it can indicate a serious problem.

(I am able to read answers in Polish)

Ostatnio edytowany przez baktraaa (2016-11-09 22:39:15)

19

Odp: Co to za turbo?

baktraaa napisał/a:

I understand that you want to use a cartridge based T2000 loader.

Docelowo tak, bo wszystko wskazuje na to, że to jest Turbo 2000 więc i cart by się do kompletu przydał.

As you report problems with reading of the cassettes recorded, I proposed to use Omicron Turbo just for testing

aha  ...chodzi o zastosowanie Omicronu do testu. Ok będę testował magnetofon Omicron'em
(czy w Turgen system Omicron jest jakoś dostępny w opcji "wizard"?)

I hope that when trying AST and UM, you were able to see horizontal loading bars at least for the pilot tones.

tak przy ładowaniu programów w AST i UM były czarno-różowe poziome paski.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2016-11-09 22:58:52)

20

Odp: Co to za turbo?

Omicron Turbo does not appear in the Wizard by default, you have to enable it first.

After enabling it, you can select any turbo upgrade compatible with Omicron in the first page of the Wizard (everything except Rambit and Standard). In the next page, you will be able to see conversion methods provided by Omicron.

Please follow the screenshots I have attached.

Post's attachments

omicron_wizard.jpg 196.25 kb, nikt jeszcze nie pobierał tego pliku. 

Tylko zalogowani mogą pobierać załączniki.

21

Odp: Co to za turbo?

And except Turbo 6000 - because of Proceed line used?

22

Odp: Co to za turbo?

lemiel napisał/a:

And except Turbo 6000 - because of Proceed line used?

Yes. Turbo 6000 is not even offered by the Wizard because of its experimental status. It will stay that way for a while, as I still have no confirmation that Turbo 6000 works with real hardware.

23

Odp: Co to za turbo?

Sikor napisał/a:

K.S.O. Turbo 2000F - takie w Wawie montowali.

chyba jest tu błąd w nazewnictwie.

Z tego co się zorientowałem funkcjonowały 4 nazwy dla T2000:
1)KSO Turbo 2000
2)Czeskie Turbo 2000
3)Turbo 2000F
4)Lower Silesian Turbo 2000

Chociaż, jeżeli  K.S.O. to "Kasetowy System Operacyjny" to w sumie poprawnie
powinno być zarówno K.S.O. Trubo 2000 jak i (K.S.O.) Turbo 2000F.
Jeżeli się mylę to proszę o korektę.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2016-11-12 09:34:27)

24

Odp: Co to za turbo?

Przetestowałem XC12 wg. zaleceń baktraaa
(ale zmieniłem grę na "Super Cobra" bo "Fairy Castle" ciągle mi się nie wgrywa)
Pliki przygotowane w Turgen:
Turbo 2000 ->  method: omicron turbo-blockloading.
Potem:
KSO Turbo 2000 -> method: omicron turbo-blockloading.

Działa już jak należy na obu systemach więc na pewno jest
to system (KSO) Turbo 2000.

Ostatnio edytowany przez Pawex (2016-12-13 20:41:44)