Temat: Napęd ZIP w ST

Podpinał ktoś ZIPa do STka ? (SCSI) Bo mój nie chce działać. Na heblu chodzi bez problemu.

2

Odp: Napęd ZIP w ST

Sprawdz, czy nie ma problemów z parzystością.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

3

Odp: Napęd ZIP w ST

Znowu ta parzystość ??????

4

Odp: Napęd ZIP w ST

Bo jak masz jakis slaby (stary) kontroler no to zawsze bedzie problem parzystosci. To zadna specyfika atari.

Tak po prawdzie to zabawa w SCSI dzisiaj wydaje sie lekko smieszna, no chyba ze masz TT.

Najlepiej miec zlacze IDE wyprowadzone i dyszczek jakis fajny 2,5" co sie zmiesci w oryginalnej obudowie ST/E i nie zasssie duzo mocy ;)

[ Dodano: 23.05.2005 18:50:42 ]
BTW
na Falconie czy TT podpinalem bez zadnego problemu
do kontrolera GeSoft ktory mam nie probowalem nawet ale z tego co wiem to jest takze pelny kontrler ktory nie potrzebuje parzystosci wiec ja takiego problemu nie mam chociaz i tak bed sobie robil IDE :)

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

5

Odp: Napęd ZIP w ST

Ja mam kontroler Link II (do tego drivery GE Sofu ale ja używam innych). Niby mam mieć kontrolę parzystości ale jakoś tego nie widać. Ale np. mam do niego napęd SyQuest (tam nie wiem czy jest parzystość czy jej nie ma w każdym razie nie ma zworki do ustawienia parzystości) i ten działa bez problemu. mam jeszcze do tego dysk 1GB Seagate'a ale z wyłączoną parzystością.
Kontroler IDE znam tylko ten od Paskuda (masz może jakiś inny ?), i jakoś mnie to rozwiązanie nie przekonuje (tak jakby nie można było zrobić ACSI <-> IDE, skoro było ACSI <-> ST506/412).

6

Odp: Napęd ZIP w ST

Kontroler IDE znam tylko ten od Paskuda (masz może jakiś inny ?), i jakoś mnie to rozwiązanie nie przekonuje (tak jakby nie można było zrobić ACSI <-> IDE, skoro było ACSI <-> ST506/412).

Duddie sie kiedys odgrazal ze chce cos takiego zrobic, moze juz mu sie udalo :)

7

Odp: Napęd ZIP w ST

no jeszcze jest ten: http://members.tripod.com/~piters/atari/astide.htm .. moze kiedys sie szarpne na niego..

8

Odp: Napęd ZIP w ST

Podłączyłem inny napęd (tym razem wewnętrzny) i zadziałał :) Co nie gra z tym zewnętrznym ????

9

Odp: Napęd ZIP w ST

Witam
Chciałbym trochę odświeżyć temat, bo jak wiodać bardzo, bardzo dawno temu zapomniany.

Czy próbował ktoś z szanownych forumowiczów, podłączyć zewnętrzny napęd ZIP Parell pod ST.
Chodzi mi dokładnie o napęd Parell pod port drukarkowy, nie ATAPI i nie SCSI.
Na Amidze , mimo że ma jakiś zubożały interfejs równoległy, po podczepieniu kilku sygnałów z portu dzojstika można podłaczyć i podobnio nawet jako-tako  to działa.
Czy do ST jest taka możliwość?  :)

10

Odp: Napęd ZIP w ST

przez Centronics niestety nie zadziała. ZIP/JAZZ wymagają więcej pinów kontrolnych niż jest ST

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

11

Odp: Napęd ZIP w ST

Dzięki za informację,.
Kurde liczyłem że może coś się uda. 
W takim razie, czy oprócz drukarki, można pod ten port Centronics w ST podłączyć coś innego.
Są różne urządzenia pod LPT.  skanery, napędy CD, programatory.
Nawet mam starą kieszeń na dysk 2.5" pod LPT, Bardzo jestem ciekawy.
Druga sprawa to pewnie sterowniki ?,

12

Odp: Napęd ZIP w ST

Jeśli urządenie jest dedykowane do Atari ST to zadziała (np. mam programator GAL-i). Jeśli do PC to problemem jest ubogo port równoległy i brak sterowników.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

13

Odp: Napęd ZIP w ST

Niestety tak też myslałem. 
Jakoś nie ma informacji w necie na temat peryferi do ST pod LPT.
No ale chciałem się upewnić.   
W zasadzie to i firmowa drukarka Laserowa Atari wydaje mi sie że nie jest sterowana z portu LPT.
To po co ten potrt jest w Atari.  Chyba tylko po to żeby podłaczyć drukarki innych firm.
Wiem że na nim działają drukarki  HP LaserJet4L, HP DeskJet 510, i igłowe Star LC10 / NX1000
Ale czy oprócz drukarek ktoś widział inne jakieś urządzenie pod LPT. ?

14

Odp: Napęd ZIP w ST

No i oczywiście kolega sqward wspomniał o dedykowanym programatorze GAL -i
No to już drugie urządzenie po drukarkach.

15

Odp: Napęd ZIP w ST

PARPC - komunikacja po kablu z PC lub drugim ST/TT/Falconem, któryś ze skanerów Epsona miał sterownik pod Retouche Proffesional i bodajże pod PhotoLine. Pewnie coś jeszcze, ale teraz nie pomnę. Choć skaner może tylko pod TT-kę, nie wiem, czy takie same wyprowadzenia jak w ST czy nie. Pod TTką chodziłą mi też HP Laserjet 1200.

Sikor umarł...

16

Odp: Napęd ZIP w ST

No to zaczyna się tworzyć jakaś lista sprzętów LPT pod ST.
Wypisujmy, może ktoś będzie miał możliwoś przetestowania czegoś i  podzieli się doświadczeniem.

17

Odp: Napęd ZIP w ST

Skaner Epsona to pewnie któyś z seri GT pod SCSI  Tak mi się wydaje.