Temat: Joystick lub pad.

Szukam jakiegoś rozwiązania dla dzieci (wiek 3 i 6 lat), będącego alternatywą dla joysticków MATT. O ile w grach typu Spy Hunter czy River Raid te joysticki "dają radę", o tyle w platformówkach i gra, gdzie przydaje się precyzja (wszelkiej maści platformówki i gry zręcznościowe) granie "MATT-ami" (generalnie joystickami) jest problematyczne - idealnym rozwiązaniem byłby jakiś pad z klawiszami w układzie "kursorów w klawiaturze PC", podłączanymi zamiast joysticka.

Zastanawiałem się też nad zdobyciem manipulatorów do zabawek "zdalnie sterowanych" (często posiadają 2 mini-joysticki kierunkowe: prawo-lewo, góra-dół), ale trochę bez sensu psuć/kupować działające zabawki, żeby zrobić z nich pada.

Zastanawiałem się też nad rozwiązaniem typu "Joy-1-stick" z Tajemnic Atari, ale na chwilę obecną nie znalazłem sensownego rozwiązania dla realizacji przycisków (w przeciwieństwie do oryginału nie chcę stosować pokrywek do słoików, żeby dzieciaki nie miały jakiejś traumy związanej z graniem na Atari ;)

Na razie są to luźne koncepcje, chciałbym zapoznać się z Waszymi doświadczeniami w tej kwestii - mile widziane pomysły i rozwiązania, które są ogólnodostępne - w razie konieczności jestem w stanie dokonać drobnych modyfikacji mechanicznych i elektronicznych, gdyż jestem świadomy iż niekoniecznie gotowe rozwiązania są dostępne "od ręki".

Podsumowując: czy znacie/używacie/polecacie jakieś rozwiązania w stylu "pad" będącego alternatywą joysticka?

Z góry dziękuję :)

Ostatnio edytowany przez macgyver (2017-01-27 08:10:01)

2

Odp: Joystick lub pad.

Mój synek tnie na qs q137f (swoją drogą dzięki Stryker i Seban!)..
Joy precyzyjny sam tez na nich gram. (OBOWIĄZKOWO musi być na micro a nie na gumkach).
Próbowałeś Mac na takim pograć?

3

Odp: Joystick lub pad.

Pierwsze i najprostsze, a zarazem najtańsze rozwiązanie to kupno padów do Segi Mega Drive, na przykład tutaj. Cena to jakieś 10 zł za sztukę. Drugie, nieco droższe, ale godne macgyvera, to stworzenie własnego kontrolera na porządnych przyciskach do automatów (o takich).

Co joysticków firmy MATT, to ja bym osobiście wolał grać na pokrywkach od słoików. To moja opinia, która jest oparta na próbach grania na takowym, kupionym całkiem niedawno od producenta. Omijać z daleka.

Czy możecie wyjaśnić, Stirlitz, dlaczego wasz służbowy adres stirlitz@rsha.gov.de ma aliasa justas@gru.su?
Nie czytam PM. Proszę używać e-mail.

4

Odp: Joystick lub pad.

Joystik w Atari, Commodore, Amstrad itp, to zwykłe zwarcie konkretnego pinu z jednym wspólnym sygnałem (masą ). Nie wymagają żadnej elektroniki, chyba że ktoś chce jakiś AutoFire, to coś tam trzeba małego zastosować.
Generalnie pole do działania jest spore i wydaje się że najtrudniejszą rzeczą do zdobycia będzie kabel sygnałowy z wtyczką 9pin.  Można oczywiście wykorzystać od Matta,  a sam kontroler można przerobić od Playstation, od Pegasusa, czy jego  klonów lub od PC, ale od PC musi być joystik lub Pad cyfrowy, bo w analogowych były potencjometry i te sie nie nadają.
potem trzeba się do takiego pada dobrać od środka, wyrzucić chip i całą elektronikę, porościnać ścieżki, i zostawić tylko przyciski.
Następnie tylko odpowiednio polutować przewody do kierunków i fire i mamy pada, takiego jaki udało nam się zdobyć.
Pod linkiem jest sporo informacji dotyczących sygnałów.
http://www.epanorama.net/documents/joys … stick.html
Swoja drogą to sam zrobiłem sobie jakiś czas temu taki pad włącznie z kablem sygnałowym, i nawet fajnie się nim gra.
Wieczorem zamieszczę zdjęcia pada.

5

Odp: Joystick lub pad.

Polecam też pady od 7800. I tak jak pisali przedmówcy - wybebeszamy cokolwiek z elektroniki, podłączamy i mamy.
A klawiatuura? Czemu nie - odpowiednie linie wyciągnąć i na microstyki podpiąć bezpośrednio pod klawiszami (lub dekoder i korzystać z oryginalnej folii).

Sikor umarł...

6

Odp: Joystick lub pad.

@dely joye od segi megadrive to tylko oryginalne . te chinczyki sa straszne...nie da sie grac... mialem przetestowałem. Ale oryginalne rzeczywiście miód malina

Jak ma sie kase to polecam na przyciskach arcadowych gotowy wyrób:
http://arcadeforge.net/Joysticks/Custom … ::247.html
posiada microstyki na ukosach

.

7

Odp: Joystick lub pad.

Ja używam pada od starszej segi, takiego:

http://www.ebay.com/itm/Original-Sega-M … Swo4pYXC21

Bardzo dokładny i trwały, odbieram go jako lepszy nawet, niż ten płaski pad od a2600/7800. Nie trzeba nic modować, od ręki działa z Atari xl/xe. Gałka jest wykręcana. Szukaj sega pad 3020 lub 3060.

Ostatnio edytowany przez laborant (2017-01-27 11:25:13)

8

Odp: Joystick lub pad.

Dzięki, Panowie :)

@dely: rozumiem, że te pady do Segi bez żadnych przeróbek będą działać z Atari? I który button będzie działać jako FIRE? :)

9

Odp: Joystick lub pad.

jak naciśniesz zły, to nic nie wybuchnie, znajdziesz właściwy :)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

10

Odp: Joystick lub pad.

Dzisiaj "przyszły" zamówione pady, które polecił dely i działają tak jak oczekiwałem, dzięki :)

[wątek do zamknięcia]

Ostatnio edytowany przez macgyver (2017-02-22 21:34:17)